Gdzie najlepiej wykonać piercing? Wymieniamy najważniejsze cechy, jakie powinno mieć studio piercingu

Gdzie najlepiej wykonać piercing? Wymieniamy najważniejsze cechy, jakie powinno mieć studio piercingu

Ozdabianie ciała kolczykami w niektórych subkulturach jest zupełnie normalną rzeczą. Dla osób spoza tego środowiska nadmiar kolczyków budzi jednak wiele kontrowersji. Pomimo to coraz więcej osób myśli o piercingu (niekoniecznie z dużą ilością kolczyków). Najbardziej popularne są oczywiście kolczyki w uszach, jednak wiele pań decyduje się też często na drobny kolczyk w skrzydle nosa, w pępku lub w języku. Żeby jednak ten krótki zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji, należy udać się do profesjonalnego studio. Tylko jak takie znaleźć? W dalszej części artykułu dowiesz się m.in., jak powinien wyglądać taki zabieg, czym charakteryzuje się dobre studio piercingu i jak go znaleźć oraz czy piercing wykonywany u dzieci jest bezpieczny.

Co to jest piercing?

Popularny dziś piercing to jeden ze sposobów ozdabiania ciała przy użyciu kolczyków. Trend przekłuwania skóry w specyficznych miejscach powstał w latach 70. XX wieku, a zapoczątkowała go kultura punk’owa. Przekłuwanie ciała jest zabiegiem, który bezpośrednio ingeruje w naszą skórę. Dlatego też bardzo ważne jest, by warunki, w jakich wykonywany jest piercing, były sterylne. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z konsekwencjami związanymi m.in. z trudnym gojeniem się rany bądź powstaniem zakażenia.

Na ogół wyróżnia się wiele rodzajów piercingu, z których każda ma odrębną nazwę. Na przykład navel oznacza kolczyk w pępku, nipple – w sutku, genitals – w miejscach intymnych, a sternum – pomiędzy piersiami. Można mówić także o piercingu powierzchniowym (w dowolnym miejscu na ciele), corset (kolczykach umieszczonych parami wzdłuż kręgosłupa) oraz hand web (przebiciu skóry dłoni między palcem wskazującym a kciukiem).

Czy piercing można wykonać w każdym miejscu na ciele?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „Tak, można przekłuć właściwie każdą część ciała”. Jedyny wyjątek stanowi gałka oczna. Wybierając miejsce, w którym zostanie wykonany piercing, należy dobrze przemyśleć tę decyzję. Nie powinna to być jedynie spontaniczna zachcianka, na skutek której po krótkim czasie ozdoba nam się po prostu znudzi lub będzie przeszkadzać. O radę lub opinię na temat wizji można poprosić piercera, jednak ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do nas.

Co z kolczykiem?

Najczęściej salony, w których wykonywany jest piercing, oferują także specjalny kolczyk, który każdy klient otrzymuje w ramach kompleksowej usługi. Zazwyczaj piercer pokazuje kilka modeli, z których możemy wybrać najlepszy. Uwaga! Nie każdy kolczyk będzie odpowiedni do każdego rodzaju przekłucia. W zależności od miejsca piercingu, dedykowane są różne rodzaje kolczyków. Warto więc zwrócić na to uwagę!

Zanim kolczyk znajdzie się w miejscu przekłutej skóry, trafia do specjalnego urządzenia, jakim jest autoklaw. Proces sterylizacji trwa zwykle od 30 min do nawet 2 godzin.  Po tym czasie kolczyk jest odpowiednio wysterylizowany, co pozwala na bezpieczne umieszczenie go w przekłuciu. Pamiętaj, że woda utleniona czy spirytus nie są w stanie dostatecznie zdezynfekować kolczyka! Dlatego, gdy samodzielnie zakupimy kolczyk, należy poprosić piercera o wysterylizowanie ozdoby. Sami nie będziemy w stanie tego wykonać.

Często zdarza się jednak, że kolczyki powodują uczulenie. Dlaczego? Głównym sprawcą takiego stanu rzeczy jest pierwiastek o nazwie nikiel. To on odpowiada za całe zamieszanie. Ten niepozorny pierwiastek jest składnikiem metali (stal, srebro, białe złoto), z których produkowane są ozdoby do ciała. To właśnie dlatego tanie kolczyki czy biżuteria często powodują uczulenie. Paradoksem jest to, że ponad 80% pań uczulonych na nikiel, ma przekłute uszy. Dlatego, zanim zdecydujemy się na piercing, warto wykonać testy uczuleniowe.

Warunki higieniczne podczas zabiegu piercingu

Nie ma żadnych wątpliwości, że higiena podczas wykonywania piercingu to rzecz pierwszorzędna. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Zanim piercer rozpocznie przekłuwanie konkretnego miejsca na ciele, powinien najpierw dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Konieczne jest też założenie jałowych rękawiczek, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo. W przypadku ich braku czynność powinna odbywać się wyłącznie za pomocą sterylnych narzędzi. Piercer nie powinien dotykać wówczas ani kolczyka, ani miejsca przekłucia. Powstałą rankę należy odkazić, zanim kolczyk zostanie założony. Warto zapamiętać, że preparaty odkażające działają dopiero po odczekaniu ok. 30 sekund.

W niektórych salonach można spotkać się z praktyką wstrzykiwania w skórę delikatnie znieczulającej substancji (lidokainy), która może wywołać niekontrolowaną reakcję alergiczną. Tego typu lek może być podawany wyłącznie w obecności lekarza. Zwracajmy więc na to uwagę.

Ważne jest też narzędzie, jakim posługuje się piercer. W przypadku uszu jest to strzelający pistolet, który po naciśnięciu spustu, dosłownie rozrywa skórę, umieszczając kolczyk w płatku usznym. Ranka potrafi goić się wówczas nawet do 3 miesięcy. Przekłuwanie uszu pistoletem rodzi także pewne ryzyko, związane z brakiem możliwości sterylizacji urządzenia w autoklawie. Podczas zabiegu nie wiemy, czy na pistolecie nie ma resztek krwi innych klientów.

Inne rodzaje piercingu wykonywane są za pomocą jednorazowych, dobrze wysterylizowanych igieł, zawiniętych w jałową szmatkę. Forma przechowywania powinna być w tym przypadku bardzo restrykcyjna. Narzędzia nie powinny mieć styczności z niczym (ani z blatem, ani z innymi przedmiotami). Specjalne igły umożliwiają wykonanie precyzyjnego przekłucia wraz z kanalikiem na kolczyk. Długość gojenia uzależniona jest natomiast od miejsca, w którym zostało wykonane przekłucie. Najdłużej będzie goił się pępek (nawet do 6 miesięcy!).

Czym charakteryzuje się dobre studio piercingu?

Znalezienie profesjonalnego salonu nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na rynku działa bowiem wiele miejsc, gdzie można wykonać piercing. Jednak czy we wszystkich usługa zostanie wykonana we właściwy sposób? Niestety takiej pewności mieć nie możemy. Dlatego warto wiedzieć, czym wyróżnia się dobre studio piercingu.

Po pierwsze, dobre studio piercingu zawsze odznacza się czystością. To chyba najważniejsza cecha każdego renomowanego salonu. W miejscu, gdzie pracują profesjonaliści, panuje bezwzględny zaraz spożywania posiłków oraz palenia papierosów. Piercing zawsze jest wykonywany w warunkach sterylnych. Po drugie, w studio świadczącym usługi wysokiej jakości, zawsze na wyposażeniu znajduje się specjalistyczne urządzenie dezynfekujące (autoklaw).

Po trzecie, jednym z wyznaczników dobrego studio są narzędzia, których piercer używa do wykonywania zabiegów. Każdy profesjonalista powinien mieć do dyspozycji różne przedmioty (wielorazowe i jednorazowe igły, wenflony, przeróżne kleszczyki itd.), zapakowane oddzielnie. Przedmioty jednorazowego użytku powinny być odpakowywane dopiero w obecności klienta. Pamiętajmy też, że pistolet nie jest jedynym „narzędziem” do przekłuwania ciała! Jeśli więc zobaczysz, że dany piercer korzysta wyłącznie z pistoletu, poszukaj innego miejsca, w którym wykonasz kolczyk bezpieczniej.

Jak wybrać profesjonalne studio piercingu?

Skoro wiemy już, po czym poznać profesjonalistów, czas na podpowiedź, gdzie ich szukać. Jeśli chcemy wykonać zabieg w możliwie najbezpieczniejszych warunkach, powinniśmy omijać szerokim łukiem wszystkie salony kosmetyczne. Tam piercing jest jedynie dodatkową usługą, do której pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni. Szybki kurs piercingu, z którego korzysta wiele kosmetyczek, jest niczym, w porównaniu do profesjonalnego szkolenia (teoria + praktyka), w wyniku którego kursant otrzymuje certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Specjalista od piercingu może więc pochwalić się kwalifikacjami w postaci certyfikatów i dyplomów.

Obok zdobytych kwalifikacji, niezwykle ważne są także umiejętności. Te z kolei wypływają z doświadczenia profesjonalisty. Mając odpowiedni zasób wiedzy oraz świadomość dotyczącą budowy ciała, sterylizacji i zasad higieny, piercer wykonuje swoją pracę we właściwy sposób, zdobywając pozytywne opinie klientów. Efekty pracy profesjonalisty zwykle można obejrzeć na fanpage’u lub w portfolio, o które poprosić może każdy klient. Profesjonalny piercer często ma też swoją stronę internetową oraz aktywnie prowadzi fanpage na portalach społecznościowych. Klienci chętnie dzielą się też swoimi doświadczeniami na forach internetowych.

Niezawodnym sposobem na znalezienie dobrego studio piercingu jest także słynna poczta pantoflowa, która potrafi roznieść informacje w mgnieniu oka. Znajomi z pewnością będą potrafili wskazać profesjonalne studio, a jeśli sami nie wykonywali tam zabiegu, na pewno znają kogoś, kto korzystał z usług danego salonu. Opinie najbliższego środowiska są bardzo cennym źródłem informacji.

Podczas poszukiwań dobrego studio polecamy również odwiedzenie kilku wybranych miejsc w Twojej okolicy pod pretekstem zapytania o ofertę. Dzięki temu sprawdzisz atmosferę panującą w gabinecie oraz porównasz warunki sanitarne.

Czy piercing u dzieci jest bezpieczny?

Przekłuwanie ciała u nastoletniego dziecka jest nielegalne, gdy rodzic czy opiekun nie wyrazi na to zgody. Duża odpowiedzialność ciąży na osobie, która wykonuje zabieg. Jeżeli piercer wykona przekłucie, nie uzyskując wymaganej zgody, może mieć z tego tytułu sporo nieprzyjemności.

Warto podkreślić, że piercing u dzieci nie jest wcale bezpieczny. Przekłucie uszu małego dziecka może bowiem spowodować późniejsze problemy z występowaniem alergii na metale (białe złoto, srebro). Wszystko przez zawarty w kolczykach nikiel, który działa uczulająco. Drugą przesłanką do tego, by zrezygnować z przekłuwania uszu małym dzieciom, jest zwiększone ryzyko wystąpienia zakażenia lub poważnych infekcji. Wszystko przez to, że układ odpornościowy maluszka jest znacznie słabszy niż u dorosłego człowieka.

Kolczyki w uszach małego dziecka nie są bezpieczne, ponieważ niczego nieświadomy maluch może przypadkiem rozdrapać rankę po przekłuciu lub pociągnąć za kolczyk. W takiej sytuacji może dojść do różnych powikłań. Starsze dzieci z kolei są bardzo ruchliwe i dużo czasu spędzają na zewnątrz. W związku z tym istnieje spore ryzyko, że przekłucie zostanie zanieczyszczone. Warto wziąć też pod uwagę asymetrię płatków usznych, która z wiekiem staje się większa. To kolejny argument odwodzący od wykonywania piercingu u dzieci.

Kolczyki w uszach są ozdobą większości kobiet. Czasem nawet panowie, chcąc upiększyć swój look, decydują się na piercing w tym miejscu. Ale to niejedyny sposób ozdobienia ciała z wykorzystaniem kolczyków. Piercing wykonany w mniej lub bardziej odważnym miejscu, nadal pozostaje tym samym zabiegiem, który wymaga sterylnych warunków oraz odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego wybierając miejsce do wykonania zabiegu, dokładnie przeanalizuj pobliskie gabinety. Przemyśl też, w jakiej części ciała chcesz wykonać kolczyk. Czasem to, co jest modne, nie będzie pasować do Twojego stylu!

Źródło:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Piercing,
  • https://dziary.com/tatuaz/blog-tatuaze-piercing-na-co-zwrocic-uwage-27696,
  • http://www.tattoo.pl/pl/faq/piercing.

Podobne artykuły