Pajączki, czyli pękające naczynka w ciąży. Fakty i mity, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o pajączkach w ciąży

Pajączki, czyli pękające naczynka w ciąży. Fakty i mity, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o pajączkach w ciąży

Częstym problemem kobiet w ciąży jest pojawienie się pajączków na ciele. Należy nadmienić, że pajączki powstają na ciele tych osób, które mają delikatną i cienką skórę, pod którą dosyć płytko są położone naczynia krwionośne. Najczęściej pojawiają się one w ciąży, gdyż w tym okresie następują dość intensywne zmiany hormonalne, które powodują powiększanie się naczyń i częste ich pękanie. Wówczas pojawiają się popękane naczynka na żebrach, brzuchu czy na nogach. Jak sobie z tym radzić?

Pękające naczynka w ciąży to tylko problem natury estetycznej?

Należy wiedzieć, że tendencje do powstawania pajączków są przypadłością dziedziczną. To znaczy, że jeśli w najbliższej linii pokrewieństwa, na przykład mama cierpiała z racji pajączków będąc w ciąży, to istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że jej córka może mieć podobny problem.

Pękające naczynka w ciąży dają trochę nieestetyczny wygląd i najlepiej im zapobiegać stosunkowo wcześnie niż później borykać się z nim. Powiększone naczynka mogą się w późniejszym okresie lub po ciąży wchłonąć same, ale jeśli zaczną pękać i wytworzą się żylaki, to zrodzi się poważniejszy problem. W takich przypadkach często wymaga już konsultacji z dermatologiem, a w poważnych sytuacjach nawet z chirurgiem.

Mimo wszystko reagując stosunkowo wcześnie, można pozbyć się tego problemu, ale też trzeba wiedzieć, że nie wszystkie opinie krążące na temat pajączków są prawdziwe. Często opiniodawca bazuje na własnych doświadczeniach, które u innej osoby mogą być zgoła różne. W innych przypadkach o opinii może decydować po prostu strach przed ewentualnymi konsekwencjami. Do tego problemu zawsze należy podejść indywidualnie i w spokoju mu się przyjrzeć.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Widok kobiety w ciąży

Skąd się biorą pajączki na brzuchu i jak im zaradzić? Prawdy i mity.

O powstanie pajączków nie trzeba się bać od razu po zajściu w ciążę. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każda kobieta będzie miała ten problem, nawet jeśli najbliższa rodzina się z nimi borykała. Zazwyczaj ta przypadłość dotyka osoby o specyficznej skórze – cienkiej, płytko unaczynionej i delikatnej. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że u danej osoby pojawią się one na pewno. Nie jest prawdą, że pajączki na brzuchu czy nogach powstają ze zbyt wielkiego wysiłku fizycznego. Owszem, na pewno może się to do nich przyczynić, ale nie w sposób bezpośredni. Przyczynami, które mają większy wpływ na poszerzanie się naczyń krwionośnych, są:

  • Stres i wszystkie związanie z nim odczucia i emocje, szczególnie te negatywne,
  • Nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UV są w granicach jak najkorzystniejsze, zwłaszcza że przy ich pomocy organizm wytwarza witaminę D, ale w zbyt dużych dawkach mogą powodować niekorzystne dolegliwości z oparzeniami włącznie,
  • Zbyt długie korzystanie z sauny także rozszerza naczynia i poprzez to, uwidacznia je pod cienką skórą, a w konsekwencji może prowadzić do ich pękania,
  • Picie alkoholu rozrzedza krew i naczynia krwionośne, co może doprowadzić w końcu do ich pękania Co więcej, picie alkoholu będąc w ciąży, jest aktem bardzo nieodpowiedzialnym,
  • Picie mocnej kawy jak najbardziej przyczynia się do tego i z drugiej strony, nadmierna jej ilość wpływa niekorzystnie na dziecko,
  • Jedzenie zbyt ostro przyprawianych potraw powoduje, oprócz uwydatniania naczyń także i inne problemy.
Zabiegi na ciało

Chodzą pogłoski, że jeśli kobieta ma skłonności do pajączków w okresie ciąży, to nie może ich uniknąć. Nie jest to prawdą, gdyż można temu zaradzić, unikając tych wszystkich rzeczy, które mają największy wpływ na ich powstawanie. Poza tym każda kobieta, decydując się na ciążę, zdaje sobie sprawę z tego, co jej wolno, a czego nie. Będąc w pracy, należy zwrócić uwagę na to, żeby unikać na ile to możliwe, wszystkiego, co szkodzi zdrowiu. Na przykład oświetlenie lampami jarzeniowymi, które emitują szkodliwe promienie UVA, a ono dodatkowo jeszcze osłabię ściany naczyń krwionośnych i łatwiej o ich pęknięcie.

Delikatna skóra naczynkowa jest jeszcze bardziej podatna na niekorzystne czynniki zewnętrzne ze względu na jej delikatność. Taką skórę należy odpowiednio traktować. Najważniejsze jest unikanie szkodliwych wpływów środowiskowych, takich jak wiatr, chłód, zbyt wiele UV. Dlatego tak latem, jak i zimą stosuje się kremy z filtrami. W okresie zimowym najlepiej stosować krem nawilżający, tłusty lub półtłusty, który bardzo skutecznie ochrania skórę przed zbyt gwałtownymi wahaniami temperatur.

Bardzo korzystna w okresie ciąży jest zmiana sposobu dbania o skórę. Warto zastosować te zalecenia:

  • Unikać mycia twarzy chlorowaną wodą, bo wpływa on niekorzystnie na naczynia krwionośne, a w szczególności te najdrobniejsze. Najlepiej wodę chlorowaną przegotować,
  • Do pielęgnacji skóry należy używać jedynie produktów dedykowanych do cery naczynkowej, które często mają w składzie wyciągi roślinne łagodzące podrażnienia słoneczne lub te spowodowane wiatrem i zimnem . Ponadto kosmetyki te dodatkowo wzmocnią ścianki naczyń. Należy unikać kosmetyków zawierających retinol czy alkohol,
  • Należy wystrzegać się peelingów mechanicznych, które w sposób mechaniczny ścierają naskórek. Do cery delikatnej powinno się stosować peelingi enzymatyczne,
  • Jeśli chodzi o kąpiel, to powinno się kąpać w ciepłej, a nie gorącej wodzie. Gorąca kąpiel rozszerza dodatkowo i tak delikatne naczynia, a ponadto wpływa niekorzystnie na ciążę. Tak samo mydło, które może skórę wysuszyć, należy je zastąpić delikatnym żelem do mycia cery wrażliwej,
  • Unikać należy toników, w których składzie znajduje się alkohol.
Widok kobiety w wannie

Pękające naczynka w ciąży na nogach. Co robić?

Pajączki pojawiające się na łydkach, to zauważalne zmiany, że coś niedobrego zaczyna się dziać w układzie krwionośnym, a dokładnie może chodzić o poważną niewydolność kończyn dolnych. W tym wypadku należałoby zacząć się martwić. Sytuacja wygląda nieco lepiej, jeżeli pajączki pojawiają się w okresie ciąży i nie towarzyszą im inne dolegliwości. Jeżeli tak jest, to można nieco odetchnąć. Niemniej jednak zawsze i przez cały okres ciąży należy bacznie przyglądać się swojemu ciału oraz wyglądowi skóry.

Bardzo pomocne staje się odciążenie układu naczyniowego, a ulgę w takich chwilach jest w stanie przynieść częste unoszenie nóg ku górze. W okresie ciąży jest to jak najbardziej wskazane. Będąc w pracy w biurze, pomogą ruchy nogami choćby pod biurkiem, które wzmogą pracę układu krwionośnego.

Trzeba się wystrzegać długotrwałego bezruchu zakładania nóg na siebie i chodzenia na wysokim obcasie. W okresie ciąży zwykle staje się to na tyle trudne, że wręcz niemożliwe.

Pajączki widoczne na nogach kobiety w ciąży nie są zbyt miłym widokiem. Aby kobieta czuła się jak najlepiej, powinna udać się na zabieg, który pomoże zamknąć rozszerzone naczynka. W gabinecie kosmetycznym albo u lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej, możliwe jest wykonanie takich zabiegów, które mogą pozamykać naczynka i dla oka zlikwidować je zupełnie.

Do najbardziej popularnych zabiegów należy bez wątpienia elektrokoagulacja. Lekarz przy pomocy igły zasilanej prądem o wysokiej częstotliwości nakłuwa powstałe pajączki i pod wpływem przepływającego prądu naczynko się kurczy. Zabieg ten nie należy do bezbolesnych, ale nie jest możliwe przeprowadzenie go w znieczuleniu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem substancji znieczulającej pajączki bledną i stają się mniej widoczne, co znacznie utrudnia przeprowadzenie zabiegu.

Widok pękających naczynek

Jeśli naczynek tych jest mniejsza ilość, to można zastosować promienie lasera w celu ich pozamykania. Laser jest na tyle precyzyjny i emituje tak dobraną falę światła, że dociera ona wyłącznie do naczynka, a jego światło pochłaniane jest przez erytrocyty. Gromadzące się ciepło uszkadza nieco komórki, które pokrywają wnętrze naczynka, czego efektem jest jego zamknięcie.

Jeżeli metody tutaj przedstawione wydają się komuś nazbyt drastyczne, wówczas można szukać pomocy w kosmetyce i postarać się zatuszować powstałe pajączki przy użyciu kosmetyków.

W okresie ciąży mogą pojawić się również popękane naczynka na brzuchu i na żebrach, które są równie nieestetyczne jak te na brzuchu. Oprócz kosmetyków i makijaży do zamaskowania ich, stosowanie zabiegów z użyciem lasera czy prądu jest w tych miejscach zbyt ryzykowne w okresie ciąży. Aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku pozostaje pajączki jedynie zakamuflować.

Warto wypróbować podkłady kryjące, ale jeżeli sobie one nie poradzą, wtedy można zastosować korektor z zielonymi pigmentami. Stosuje się go tylko w miejscach, gdzie stają się widoczne powiększone lub już popękane naczynka np. na nogach. Trzeba zwrócić uwagę na to, że takie zabiegi kosmetyczne nie są zabiegami trwałymi i nie sprawdzą się u kobiet, które chcą odkryć więcej ciała. Gdy naczynka są zamaskowane przy użyciu korektora, trzeba nałożyć puder ujednolicający odcień skóry.

Kilka słów na zakończenie

Okres ciąży jest pomimo uszczęśliwienia przyszłej mamy, również czasem największego wysiłku dla kobiety oraz czasem, gdy będzie ona odczuwać największy dyskomfort. Rozwijające się dziecko, a przez to zwiększająca się waga kobiety i pojawiające się w wielu miejscach na skórze ciała i cery pajączki, nie napawają zbyt dobrym humorem. Jedyne co kobieta może w takiej sytuacji zrobić, to zadbać o skórę, aby te pajączki zlikwidować, gdy to możliwe. Powinna również tak dbać o skórę, aby ich nie przybywało.

W tym czasie wiele zabiegów estetycznych jest poza zasięgiem, ponieważ zaszkodziłyby rozwijającemu się dziecku, więc pozostaje co najwyżej maskowanie pajączków. Często to się udaje, ale niestety skóra delikatna, może reagować alergią. Do bezpiecznych metod bez wątpienia należą ćwiczenia fizyczne, które sprawią, że naczynka nie będą pękały, gdyż krew będzie w ciągłym ruchu i nie będzie niekorzystnych zastojów w układzie naczyniowym. Wiadome jest, że kobieta w tym czasie nie może sobie pozwolić na zbyt duży wysiłek fizyczny, ale nawet ten najmniejszy przynosi wiele korzyści i ulgę zarówno dla samych nóg, jak i dla reszty ciała.

Podobne artykuły