Rodzaje pedicure – dowiedz się na czym polegają zabiegi pedicure!

Pedicure – sposób na piękne stopy

Lubimy dbać o paznokcie naszych dłoni, a zapominamy, że paznokcie i skóra u stóp również wymagają troskliwej pielęgnacji. Podolog Larysa Sobiech przedstawia rodzaje pedicure. Wybierz ten idealny dla siebie.

Pedicure – na czym polega

Pedicure to zabieg z zakresu kosmetyki, kosmetologii oraz podologii wykonywany na stopach. Wiele osób uważa pedicure za zabieg sezonowy, ponieważ przeprowadzany jest najczęściej w cieplejszych miesiącach roku. A to duży błąd. Aby stopy były utrzymane w doskonałej kondycji, zabieg powinien być robiony regularnie przez cały rok, zwłaszcza jeśli borykamy się ze stopami problematycznymi.

Na który z rodzajów pedicure się wybrać?

W zależności od tego, jaki specjalista wykonuje zabieg na naszych stopach, zabieg pedicure różnić się będzie stopniem zaawansowania, metodyki pracy wokół płytki paznokciowej, skóry stóp, oraz problemów z jakimi się spotykamy. Dużo też zależy od efektów jakich oczekujemy, jak i kondycji naszych stóp. Wiele się mówi o rodzajach pedicure. Postaram się wyjaśnić i ustystematyzować wiedzę na ten temat, tak by dokładnie zrozumieć jaki zabieg jest dla nas idealny.

Pedicure – niezbędny sprzęt

Dziś, kiedy żyjemy w czasach, gdzie zabiegi podologiczne są już na bardzo wysokim poziomie, rzadko kiedy spotkamy gabinet oferujący pedicure bez użycia frezarki (specjalistycznego urządzenia, wspomagającego pracę ze stopami). Za pomocą frezarki można bardzo dokładnie odsunąć zrogowaciały naskórek, skrócić nieagresywnie paznokcie lub wygładzić skórę na części podeszwowej stopy. Wyjątkiem od tej reguły jest praca przy pedicurze biologicznym (inaczej nazywanym SPA).

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

A oto rodzaje pedicure:

PEDICURE BIOLOGICZNY (inaczej zwany SPA)

To zabieg z zakresu kosmetyki lub kosmetologii pielęgnacyjnej. Na ten rodzaj zabiegu stóp najlepiej stawić się wtedy, gdy nasze stopy posiadają skórę bez problemów z przesuszeniem, chorobami, nadmiernym zrogowaciałym naskórkiem, czy trudnymi do usunięcia nagniotkami. Podczas tego zabiegu koncentrujemy się na prawidłowym skróceniu płytki paznokciowej i nawilżeniu skóry oraz masażu, a wszystko to bez korzystania z frezarki oraz specjalistycznych narzędzi. Podczas zabiegu będzie z pewnością użyty peeling, maska i preparat wspomagający usunięcie zrogowaciałego naskórka wokół paznokci patyczkiem różanym lub bambusowym. Pedicure biologiczny często spotkamy w ośrodkach SPA, hotelach i domach wypoczynkowych, gdzie skupiamy się na odpoczynku oraz relaksie. Możemy również skorzystać z kąpieli z olejkami pielęgnacyjnymi.

PEDICURE KLASYCZNY (inaczej zwany KOSMETYCZNYM, PIELĘGNACYJNYM)

To zabieg wykonany zarówno u kosmetyczki, jak i u specjalisty podologa. Podczas pedicure klasycznego zostanie użyta frezarka wysokoobrotowa oraz narzędzia podologiczne. Rzadko kiedy specjalista podejmie się moczenia stóp przed pedicure. Skórę przed zabiegiem odświeża się produktami w spray’u na bazie olejków eterycznych, a do rozmiękczenia zrogowaceń wokół płytki i skóry stóp specjalista użyje produktów na bazie wysoko-stężonego mocznika. Pedicure klasyczny i osoba wykonująca zabieg jest w stanie wstępnie zdiagnozować stopy oraz zasugerować zgłoszenie się do specjalisty innej dziedziny. Zwłaszcza, gdy niepokoi nas zmiana lub różnego rodzaju bolesność wokół stopy. Jeśli na pedicure pielęgnacyjny trafimy do dobrego podologa, na pewno przedstawi rodzaj terapii, który można zastosować przy danym schorzeniu. Klasyka zabiegu opiera się na profesjonalnej pielęgnacji paznokci wraz z przyległymi do nich wałami okołopaznokciowymi oraz naskórkiem. Po właściwym zaopiekowaniu się płytką paznokciową specjalista zajmuje się częścią podeszwową stopy i przy pomocy frezu z jednorazową kapką zmienną wygładzi zrogowaciały naskórek. Dodatkowo zdiagnozuje, przeprowadzi wywiad oraz dobierze pielęgnację domową, tak by przedłużyć efekt zabiegu w gabinecie. Taki zabieg można wykonać nie częściej niż co 4 tygodnie. Na tego rodzaju pielęgnację warto się zgłosić, gdy nasze stopy są w dobrej kondycji, czyli gdy pięty nie posiadają pęknięć, nie mamy problemu z wrastaniem paznokci oraz modzelami, odciskami i nagniotkami.

PEDICURE LECZNICZY (inaczej zwany PODOLOGICZNY, SPECJALISTYCZNY, MEDYCZNY)

Pedicure leczniczy to idealny zabieg dla osób borykających się z różnego rodzaju problemami w obrębie stóp. U podologa wyleczysz wrastający paznokieć, spierzchnięte i pękające pięty, hiperkeratozy w postaci modzeli, odcisków lub nagniotów, przerośnięte paznokcie, zmiany chorobowe na płytce.

Zabiegi w gabinecie podologicznym

Ukojenie w gabinecie podologicznym znajdą osoby z chorobami przewlekłymi stóp, cukrzycą, łuszczycą, po terapii nowotworowej lub w jej trakcie, po leczeniu p/grzybiczym i w trakcie niego, po zabiegach chirurgicznych, osoby niepełnosprawne, starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Gabinet podologiczny to miejsce, w którym możesz czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić uwagę do jakiego specjalisty się wybieramy, ponieważ oddajemy w jego ręce nasze zdrowie. Wykonanie odpowiedniego wywiadu środowiskowego na temat danego specjalisty będzie mile widziane. Podczas zabiegu podologicznego frezarka to jest przedłużenie ręki specjalisty. Często posługujemy się skalpelami, dłutami, narzędziami oraz technikami pracy zaczerpniętymi prosto z gabinetów medycznych. Zabieg pedicure specjalistycznego to wstęp do rozpoczęcia terapii podologicznej, często połączonej z pracą interdyscyplinarną w zespole z fizjoterapeutą, lekarzem konkretnej specjalności lub pielęgniarką, tak aby móc szybko wrócić do właściwej kondycji i zdrowia.

Kosmetyka u podologa

Jeżeli nie istnieją żadne inne przeciwwskazania, każdy z tych zabiegów może zakończyć się wykonaniem estetycznej stylizacji paznokci przy pomocy hybrydy, lakieru lub nałożeniu past japońskich. Jeśli chodzi o ceny każdego zabiegu mogą one różnie się wahać. Przyjmuje się, że zabieg kosmetyczny to około 60-80 zł, podologiczny około 100-150 zł. Jeśli chodzi o zabieg SPA ceny mogą być bardzo rozbieżne. Do tych cen zawsze warto dodać cenę stylizacji. A jeśli masz wybrany gabinet, to na pewno na stronie moment.pl danego gabinetu, wizytówka okaże Ci ceny konkretnych zabiegów.

Przeciwwskazania do wykonania pedicure:

  • mikrouszkodzenia skóry lub niezdiagnozowane zmiany skórne,
  • stany ropne i alergiczne związane z przewlekłym stanem zapalnym skóry,
  • przewlekłe choroby naczyń krwionośnych połączone z owrzodzeniami,
  • niezagojone rany,
  • świeże blizny.

Pedicure krok po kroku

Na zabieg pedicure możemy wybrać się do salonu kosmetycznego lub podologicznego, możemy go również wykonać we własnym domu. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji są nasze stopy.

Krok 1: Paznokcie

Początkowym etapem każdego zabiegu pedicure jest odświeżenie skóry, zmycie lakieru lub usunięcie stylizacji z płytek, skrócenie paznokci oraz usunięcie martwego naskórka wokół paznokci.

Krok 2: Pielęgnacja stóp

Następnie przy pomocy frezarki i jednorazowej kapki usuwany jest martwy naskórek z okolic stopy. Jeśli jest to pedicure podologiczny to zastosowany jest na tym etapie skalpel lub dłuto a gdy zabieg dotyczy zabiegu SPA to ten etap jest wykonany przy pomocy peelingu gruboziarnistego (cukrowego lub solnego).

Krok 3: Nawilżenie i natłuszczenie

Po oczyszczeniu stóp z usuwanego martwego naskórka, przemywamy stopy środkiem odświeżającym. Osuszamy stopy. Skórki wokół paznokci oraz płytki nawilżamy specjalnym olejkiem/preparatem a stopy nawilżamy kremem lub natłuszczamy maścią – w zależności od tego czego potrzebują nasze stopy.

Krok 4: Stylizacja

W zależności rodzaju pedicure paznokcie są malowane lakierem lub odżywką. Nakładamy również hybrydę lub innego rodzaju stylizację.

Warto systematycznie wykonywać pedicure, by utrzymać w stopy w dobrej kondycji i cieszyć się mocną płytką paznokci i zdrową, gładka skórą.

Efekty zabiegu pedicure

Odpowiednio dobrany do stanu i kondycji paznokci oraz stóp pedicure zapewni optymalną pielęgnację, wygładzi, zmiękczy i sprawi, że stopy i paznokcie będą zadbane oraz zdrowe. W wielu przypadkach zabieg pedicure, zwłaszcza podologiczny pozwala uwolnić nasze stopy od problemu, z którym borykamy się często wiele lat.

Chcesz wybrać się na zabieg pedicure, a nie znalazłaś jeszcze odpowiedniego salonu kosmetycznego w Twojej okolicy? Skorzystaj z wyszukiwarki najlepszych salonów kosmetycznych i podologicznych Booksy.com.

Podobne artykuły