Jak zadbać o stopy? Pedicure stóp krok po kroku

Jak zadbać o stopy i pięty?

Choć stopy są jedną z najbardziej eksploatowanych części naszego ciała, często zapominamy, że należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację . Podpowiemy dziś, jak dbać o stopy oraz jak dopilnować, by zawsze były piękne i zdrowe.

Wydawałoby się, że w czasach, kiedy żyjemy w ciągłym biegu, wszyscy powinni doskonale wiedzieć, jak pielęgnować stopy. To przecież one “niosą nas” przez każdy pracowity dzień! Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – zwykle zupełnie o nich zapominamy, a pamięć odświeża nam najczęściej… ból.  Spowodowany pękaniem przesuszonej, zrogowaciałej skóry, wrastaniem paznokci czy pojawieniem się odcisków. Podobne dolegliwości potrafią skutecznie zepsuć dzień. Pytanie tylko: po co się na nie narażać? Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a w przypadku stóp unikanie nieprzyjemnych schorzeń wymaga od nas naprawdę niewiele wysiłku. Podpowiadamy jak zadbać o stopy, by w prosty sposób zapewnić im zdrowie i piękny wygląd.

Co szkodzi naszym stopom?

By dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie jak dbać o stopy, należy najpierw zastanowić się, co im szkodzi. Wyeliminowanie lub chociaż ograniczenie szkodliwych czynników, to zwykle pierwszy krok do poprawy sytuacji. W tym przypadku kluczem będzie rezygnacja z niewłaściwego obuwia, które uciska i obciera stopy, utrudniając prawidłowy przepływ krwi i powodując powstawanie odcisków oraz zrogowaceń. Niewskazane jest częste noszenie butów na wysokim obcasie, wąskich balerinek czy też obuwia o cienkiej podeszwie. Odradza się również zakładanie jakichkolwiek butów na gołe stopy,  ponieważ narażamy je w ten sposób na otarcia i zwiększamy ryzyko, że pod skórę dostanie się ciało obce. A jeśli lubimy uprawiać sport, zadbajmy o odpowiednie buty, w których nasze stopy będą odpowiednio zabezpieczone, aby nie ulec kontuzji.

Najpopularniejsze problemy naszych stóp

Pękające pięty

Przyczyną pękających pięt jest zazwyczaj zbyt mała ilość witaminy A w codziennej diecie lub nadmiernie rogowaciejący naskórek, który szybko się przesusza. W efekcie skóra na piętach zaczyna pękać. Z czasem pęknięcia te mogą być coraz głębsze i bardziej bolesne, a ich samodzielne wyleczenia jest wręcz niemożliwe.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Aby do tego nie dopuścić, stosuj codziennie kurację polegającą na wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do kąpieli lub soli kosmetycznej. W tak przygotowaną skórę pięt wcieramy kapsułki z witaminą A+E lub krem gojący, który zmiękcza naskórek i przyspiesza jego regenerację. Po aplikacji preparatu nakładamy bawełniane skarpetki. Kurację najlepiej przeprowadzać wieczorem przed pójściem spać.

Nadmiernie pocące się stopy

Pocenie się stóp to zjawisko fizjologiczne, występujące u każdego. Czasami jednak potliwość jest większa, a nawet przechodzi w stan chorobowy. Przyczyn nadpotliwości stóp jest wiele. Może to być stres, zaburzenia emocjonalne, schorzenia metaboliczne, choroby neurologiczne lub niektóre zakaźne, a także zmiany hormonalne. Często problem pojawia się też wtedy, kiedy nosimy zbyt ciepłe obuwie.

Chcąc ograniczyć problem, należy podczas codziennego mycia stóp usuwać zrogowaciały naskórek, który jest siedliskiem bakterii, a tym samym jedną z przyczyn niemiłego zapachu. Warto używać naturalnych, bawełnianych skarpetek, które pozwalają skórze oddychać i wchłaniają nadmiar potu. Niezbędne jest również zmienianie obuwia na lżejsze, w sytuacji, gdy przebywamy w ciepłych pomieszczeniach. Wilgotne buty należy zawsze pozostawić do wyschnięcia. Dobrze jest wyposażyć je w ziołowe wkładki neutralizujące przykry zapach. Warto również zaopatrzyć się w antybakteryjny dezodorant do stóp.

W eliminowaniu problemu pomocne są również ziołowe kąpiele stóp, po których należy wetrzeć w skórę krem ograniczający pocenie się stóp. W momencie pojawienia się oznak grzybicy trzeba wprowadzić do codziennego użytku preparaty przeciwgrzybiczne.

Nagniotki i odciski

Problemy te tworzą się wówczas, kiedy nosimy nieodpowiednie obuwie. Powstają na skutek ciągłego uciskania buta na określoną część stopy. Tworzący się w tym miejscu zrogowaciały naskórek staje się coraz grubszy i boleśnie wbija się w ciało. Chcąc wyeliminować odciski czy nagniotki, konieczna będzie odpowiednia kuracja. Pierwszym jej punktem jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie, w celu zmiękczenia naskórka. Następnie, po osuszeniu skóry, bolące miejsce należy posmarować płynem na odciski lub przykleić specjalny plaster o podobnym działaniu. Po upływie 2-3 dni stopy należy ponownie wymoczyć i za pomocą pumeksu próbować usunąć zrogowaciały naskórek występujący wokół odciska wraz z rdzeniem, który znajduje się wewnątrz. Czasami jednak walka z odciskami jest trudniejsza, niż by się mogło wydawać i jednorazowe działanie nie przynosi rezultatów. Wówczas całą kurację trzeba powtarzać lub skorzystać z pomocy lekarza podologa.

Jak zadbać o stopy? Podpowie podolog!

Nieocenionym wsparciem w zakresie właściwej pielęgnacji stóp będzie z pewnością wiedza podologa. Jego gabinet warto odwiedzać nie tylko wtedy, gdy zaczynają dokuczać nam nieprzyjemne dolegliwości, ale również profilaktycznie – właśnie po to, aby dowiedzieć się jak dbać o stopy i skutecznie zapobiegać różnego rodzaju schorzeniom. Regularne wizyty pozwolą wcześnie wykryć ewentualne problemy i rozwiązywać je, zanim zaczną utrudniać nam życie. Będziemy mogli skorzystać z praktycznych porad dotyczących zarówno pielęgnacji domowej, jak i profesjonalnych zabiegów oraz zaleceń podologicznych.

Jak pielęgnować stopy w domu?

Codzienna pielęgnacja stóp to nie tylko sposób na zapewnienie im zdrowego i pięknego wyglądu, ale także doskonałe lekarstwo na zmęczenie i stres. Zabiegi na stopy – takie jak peelingi czy kąpiele – są bowiem bardzo relaksujące i przynoszą odprężenie całemu ciału.

Jak dbać o stopy, aby miały się świetnie przez cały rok?

Zacznijmy od zapamiętania kilku prostych zasad:

  • po każdym umyciu dokładnie osuszamy stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami,
  • przynajmniej raz w tygodniu złuszczamy martwy naskórek,
  • regularnie skracamy paznokcie – nadając im kształt, który nie spowoduje wrastania,
  • skórę nawilżamy kosmetykami dobranym odpowiednio do naszych potrzeb (tu z pewnością pomoże porada kosmetyczki lub podologa).

Samodzielne dbanie o stopy nie jest niczym trudnym, a wręcz przeciwnie – może stanowić całkiem niezłą zabawę. Na początek musimy wyposażyć się w kilka akcesoriów. Wprawdzie nie wszystkich będziemy używać codziennie, ale z pewnością przydadzą się, gdy mając nieco więcej czasu, zechcemy urządzić sobie domowe SPA dla stóp.

Akcesoria niezbędne do pielęgnacji stóp

  • tarka do pięt,
  • naturalne olejki roślinne (do kupienia w drogeriach),
  • miska – na tyle duża, by można było przygotować w niej kąpiel dla stóp,
  • miękkie skarpetki – najlepiej bawełniane,
  • zestaw do pielęgnacji paznokci (cążki, pilnik itd.),
  • waciki, zmywacz i lakier do paznokci – jeśli zabieg pielęgnacyjny chcemy uwieńczyć stylizacją płytki.

Kąpiele, czyli jak z dbać o stopy z pomocą wody

Kąpiele stanowią nieodzowny element pielęgnacji stóp – zarówno tej domowej, jak i w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Przynoszą szereg pozytywnych efektów: od zmiękczenia i nawilżenia, przez ułatwienie usuwania martwego naskórka, po ogólne odprężenie całego ciała. Oto przepisy na kąpiele, które z łatwością możemy przygotować samodzielnie w domu:

  • Kąpiel regenerująca z dodatkiem soli – np. z Wieliczki oraz ziół (opcjonalnie): rozmarynu, szałwii, tymianku, liści laurowych. Stanowi świetne lekarstwo na zmęczenie i opuchliznę stóp, zapobiega powstawaniu żylaków, a ponadto dobrze sprawdza się w walce z przeziębieniem. Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na dodanie ziół, należy je wcześniej zalać wrzątkiem, przykryć i pozostawić na około 15 minut. Do kąpieli wlewamy jedynie przecedzony napar.
  • Kąpiel nawilżająco-zmiękczająca z dodatkiem naturalnego soku z ananasa (2 szklanki), naturalnego mleczka kokosowego (pół szklanki), oleju kokosowego oraz masła shea (po 1 łyżce). Polecana osobom zmagającym się z przesuszoną, zrogowaciałą i pękającą skórą stóp. Doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza.
  • Kąpiel łagodząca z naparem z rumianku, szałwii i skrzypu polnego (przygotowanym tak, jak w opisano w przypadku kąpieli regenerującej). Przynosi ulgę w przypadku otarć lub innych uszkodzeń stóp, łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie.

W każdym przypadku podstawą kąpieli jest gorąca woda o takiej temperaturze, aby nie parzyła, ale pozwoliła na wygrzanie stóp. Moczymy je zawsze ok. 10-15 minut.

Jak zadbać o pięty?

W tym przypadku doskonale sprawdzą się naturalne oleje roślinne – np. kokosowy lub masło shea. Ich działanie będzie szczególnie skuteczne, jeśli zastosujemy je jako całonocny kompres – najlepiej po uprzednim domowym “SPA” dla stóp. Chodzi o to, aby na zrogowaciałą skórę stóp nałożyć grubszą warstwę olejku, a następnie założyć miękkie, bawełniane skarpetki. Dzięki temu substancja nie wytrze się o pościel i będzie wnikać w naszą skórę stopniowo, przez całą noc, byśmy rano mogli cieszyć się efektem wyjątkowego nawilżenia.

Domowe pedicure SPA

SPA dla stóp to szereg prostych czynności, które zapewnią im kompleksową pielęgnację. Cały zabieg zajmie nam ok. 30-60 minut, a do jego wykonania będziemy potrzebować wymienionych wcześniej akcesoriów, składników do kąpieli  oraz peelingu (kupionego w drogerii lub przygotowanego samodzielnie). Pedicure stóp składa się z pięciu podstawowych etapów: oczyszczenia, zmiękczenia, złuszczenia martwego naskórka, odżywienia i nawilżenia oraz ewentualnej stylizacji.

Etap 1: Oczyszczanie polega na usunięciu z paznokci resztek starego lakieru i przygotowanie ich w ten sposób do kolejnych czynności pielęgnacyjnych.

Etap 2: Kąpiel, której zadaniem jest dodatkowo oczyścić, a także zmiękczyć skórę stóp. Jej działanie ułatwi późniejsze złuszczanie martwego naskórka, a przy okazji zapewni nam ogólne odprężenie.

Etap 3: Złuszczanie, do którego wykorzystamy peeling (najlepiej gruboziarnisty) oraz tarkę do stóp (użyjemy jej w okolicach pięt). Celem tego etapu jest odświeżenie i odżywienie skóry, a także zapobieganie powstawaniu zrogowaceń czy odcisków. Peeling wmasowujemy w stopy delikatnie, okrężnymi ruchami, przez ok. 3 minuty, po czym spłukujemy wodą, a dopiero po nim przechodzimy do użycia tarki do pięt.

Oto kilka domowych przepisów na peelingi do stóp:

  • Peeling solny – czyli przygotowany na bazie soli (2 łyżki), z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego – np. eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej oraz oleju kokosowego lub masła shea (1 duża łyżka).
  • Peeling kawowy – czyli przygotowany na bazie fusów kawy (2 łyżki), z dodatkiem łyżki naturalnego olejku roślinnego (1 łyżka; może być to np. oliwa z oliwek) oraz łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
  • Peeling cukrowy – na bazie 2 łyżek cukru, z dodatkiem 1 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczki masła shea oraz 1 łyżeczki naturalnego miodu.

Etap 4: Nawilżanie i odżywianie skóry oraz paznokci, do którego przechodzimy po dokładnym osuszeniu stóp. Możemy zastosować tutaj krem zakupiony w drogerii, naszej kosmetyczki czy podologa lub wybrany naturalny olejek roślinny (np. wspomniane już masło shea). Jeśli domowe pedicure SPA urządzamy sobie wieczorem, warto zastosować metodę opisaną przy okazji instrukcji dbania o pięty – po nałożeniu na stopy kosmetyku założyć bawełniane skarpetki i tak położyć się spać.

Etap 5: Pielęgnacja paznokci, czyli skrócenie, nadanie kształtu (uwaga, aby nie zaokrąglać boków, ponieważ może to doprowadzić do późniejszego wrastania) oraz ewentualna stylizacja paznokci.

Krem do stóp – co powinien zawierać?

Krem do stóp to kosmetyk, który powinien być stosowany na co dzień, w celu zmiękczenia i wygładzenia skóry. Jednak, żeby spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiedni skład. Powinien być bogaty w mocznik, witaminę E, F i A oraz lanolinę. Krem do stóp powinien zawierać również olejki, które doskonale nawilżą skórę. Najlepiej, jeśli jest to olejek z drzewa herbacianego, który posiada właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Dzięki temu ochronimy nasze stopy przed bakteriami i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Innym kosmetykiem o podobnym, ale skoncentrowanym działaniu jest serum regeneracyjne. Stężenie substancji aktywnych jest większe w tym kosmetyku, aniżeli w kremie, dlatego jego działanie jest widoczne niemal natychmiast.

Czego się wystrzegać dbając o stopy?

W trosce o zdrowie swoich stóp powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dobór obuwia. Źle dopasowane i niewygodne buty mogą bardzo szybko stać się przyczyną kłopotów ze stopami. Odciski, obtarcia czy pęcherze pojawią się bardzo szybko, a ich usuwanie może być bardzo kłopotliwe.

Wybierając buty, zwróćmy również uwagę na materiał, z którego są wykonane. Unikajmy obuwia z nienaturalnych, syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i przyczyniają się do zwiększenia potliwości oraz rozwoju bakterii i brzydkiego zapachu stóp. Długotrwałe noszenie niewygodnych butów może przyczynić się nawet do deformacji stóp. Mowa tu w szczególności o damskich szpilkach, które nie dość, że zmuszają stopę do nienaturalnego położenia, to często mają zwężone przody, przyczyniając się do zniekształceń palców.

Inną rzeczą, której warto unikać to używanie pumeksu na popękaną skórę. Takie działanie dodatkowo podrażnia skórę i przyczynia się do pogłębiania problemu. Również nieumiejętne używanie metalowych narzędzi do pielęgnacji stóp może mieć przykre następstwa.

Jak zadbać o stopy w salonie kosmetycznym?

Z pedicure stóp możemy oczywiście skorzystać także w salonach kosmetycznych, gdzie znajdziemy również inne propozycje profesjonalnych zabiegów na stopy – zarówno pielęgnacyjnych, jak i ozdobnych. Do wyboru mamy m.in. naturalne metody, takie jak pedicure klasyczny, japoński, biologiczny czy hybrydowy.

Podobne artykuły