PaznokciePodologia

Jak pielęgnować paznokcie u nóg? Najczęstsze choroby paznokci

Pielęgnacja paznokci u nóg jest bardzo ważna, nie tylko z estetycznego, ale i zdrowotnego punktu widzenia. Starannie obcięte i pomalowane płytki pozytywnie wpływają na wygląd naszych stóp. Jednak sama estetyka nie jest tu najważniejsza. Zaniedbane paznokcie często są atakowane przez choroby paznokci, które bardzo trudno wyleczyć. Jak zatem troszczyć się o paznokcie, aby były powodem do dumy, a nie do wstydu?

Dlaczego paznokcie u nóg wymagają szczególnej dbałości?

Paznokcie u nóg to niewątpliwie nasza wizytówka, zwłaszcza latem, kiedy wkładamy buty z odkrytymi palcami. Sandały czy klapki niemal w całości odsłaniają paznokcie, które nie mogą pozostać niezauważone przez otoczenie. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w należytym stanie. Obcięcie, opiłowanie i pomalowanie paznokci to podstawa ich pielęgnacji. Zabiegi te nie zajmują dużo czasu, dlatego raz na kilka dni warto je wykonać dla właściwej estetyki paznokci.

Dbałość o paznokcie u nóg podyktowana jest również aspektem higienicznym i zdrowotnym. Jak wiadomo, choroby paznokci u nóg nie należą do rzadkości, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja pomoże skutecznie się przed nimi uchronić. Grzybica paznokci, wrastająca i krucha płytka, nieestetyczne przebarwienia to tylko niektóre problemy, które mogą pojawić się na naszych paznokciach. Czasami domowe zabiegi mogą okazać się nieskuteczne w zwalczaniu problemu i konieczna jest konsultacja u dermatologa lub podologa. Nie należy z nią zwlekać. Jeśli więc pomimo dbałości o paznokcie zauważamy niepokojące objawy, należy jak najszybciej zasięgnąć fachowej pomocy.

Paznokcie u nóg – pielęgnacja suchych i łamliwych paznokci

Zdrowe paznokcie z reguły nie wymagają szczególnego postępowania. Problem pojawia się wówczas, gdy płytka paznokciowa zaczyna pękać i łamać się. Wówczas należy reagować natychmiast. Przede wszystkim trzeba wykluczyć czynnik, który powoduje te zmiany. A może ich być kilka. Najczęstszymi przyczynami łamliwości i kruchości paznokci są:

 • zbyt częste lakierowanie płytki kolorowym lakierem bez odpowiedniej bazy zabezpieczającej,
 • nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy,
 • częste używanie polerki do paznokci,
 • niektóre schorzenia, takie jak choroba nerek czy anemia.

Kondycję paznokci poprawimy poprzez zaprzestanie na jakiś czas malowania i polerowania płytki. Paznokcie należy krótko obciąć i opiłować papierowym bądź szklanym pilnikiem. Warto również wzmacniać je specjalnymi odżywkami do paznokci, które przyspieszą ich regenerację i wzmocnią strukturę. Dobrym wyborem będzie odżywka zawierająca ceramidy, dzięki którym paznokcie staną się elastyczne i twardsze. W aptekach dostępne są także kremy, które wspomagają ich odbudowę. Dwa razy dziennie można wcierać w płytkę również oliwkę nawilżającą.

Na stan paznokci duży wpływ ma również nasza dieta. Dlatego w sytuacji łamliwych paznokci, należy wzbogacić ją o cynk, żelazo, magnez, wapń, witaminę B oraz krzem. Substancje te można przyjmować w naturalnej postaci lub w formie suplementów diety, które dostępne są w aptece bez recepty.

W jaki sposób odżywiać paznokcie u nóg?

Najlepszym, a zarazem najszybszym sposobem na odżywienie i zregenerowanie płytki paznokciowej jest zastosowania odpowiedniej odżywki. W zależności od tego, co potrzebują nasze paznokcie, możemy wybrać różne rodzaje tych kosmetyków. Do wyboru mamy:

Odżywki regenerujące i odżywcze

Ten rodzaj odżywek ma za zadanie wspomóc odrastanie zdrowych paznokci i zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia. Preparaty tego typu występują w formie oliwki nakładanej na paznokcie i skórki lub w postaci lakieru. Te, których wygląd przypomina buteleczkę z lakierem, można stosować jako wykończenie manicure, gdyż nadają płytkom ładny naturalny połysk.

Odżywki wzmacniające

Tego typu odżywki stosuje się do wzmocnienia łamliwych i rozdwajających się paznokci. W swym składzie zawierają proteiny i ceramidy, które odbudowują i utwardzają płytkę. Dzięki temu staje się ona mniej podatna na łamanie i pękanie. Odżywki wzmacniające dają najlepszy efekt, jeśli stosujemy je codziennie.

Maseczki i kremy

Kosmetyki te mają podobne działanie jak odżywki. Regenerują, wzmacniają i pielęgnują paznokcie oraz skórki. Ich aplikacja polega na wmasowaniu preparatu w płytkę paznokciową i skórę wokół niej. Po zastosowaniu kosmetyków nie malujemy paznokci lakierem. Kremy pozostawiają bowiem tłustą warstwę i lakier będzie odpryskiwał.

Jak dobrze wykonać pedicure?

Odpowiednio wykonany pedicure nada naszym paznokciom nienaganny wygląd, a także uchroni je przed wrastaniem płytki. Przed przystąpieniem do zabiegu warto wymoczyć nogi w misce z wodą z dodatkiem mydła, aby zmiękczyć skórki i paznokcie. Dzięki temu łatwiej będzie je skrócić i opiłować. Co więcej, kąpiel w wodzie zmiękczy również naskórek na całych stopach, co pozwoli w łatwy sposób usunąć zrogowaciały naskórek z ich powierzchni.

Skracanie paznokci

Tak przygotowane paznokcie należy skrócić. Tu przyda się znajomość odpowiedniej techniki obcinania paznokci. Wiadomo bowiem, że źle obcinane paznokcie z czasem zaczną wrastać. Aby się przed tym uchronić, należy paznokcie zawsze skracać na prosto, nie zaokrąglając ich brzegów. Same rogi można delikatnie opiłować, aby nie były zbyt ostre. Do opiłowania paznokci nie używamy pilników metalowych, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia paznokcia. Tu lepiej sprawdzą się szklane lub grafitowe akcesoria. Pamiętajmy, że piłując płytkę, pilniczek przesuwamy zawsze w jedną stroną.
Po skróceniu płytki przychodzi czas na skórki. Nie należy ich wycinać, gdyż wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia naskórka. Skórki odsuwamy przy użyciu drewnianych patyczków do pedicure.

Wygładzanie powierzchni i malowanie

Skrócone i opiłowane paznokcie warto wypolerować. Zabieg ten wykonujemy przy użyciu specjalnego bloku polerskiego, na którego ściskach znajdują się powierzchnie o różnym stopniu ścieralności. Wygładzone paznokcie ładnie się błyszczą i  zwiększają trwałość lakieru.

Z polerowaniem płytki nie wolno przesadzać. Najlepiej czynność tę wykonywać raz na dwa tygodnie. W przeciwnym wypadku stanie się ona zbyt cienka i będzie podatna na łamanie się i rozdwajanie. Jeśli wcześniej paznokcie były malowane, należy stary lakier usunąć przy użyciu wacika i zmywacza do paznokci.  Przystępując do nakładania nowego lakieru, warto paznokcie odtłuścić, aby preparat lepiej przylegał do ich powierzchni.

Pomocnymi gadżetami przy pedicure są separatory. Włożone pomiędzy palce ułatwiają nałożenie lakieru i zabezpieczają skórę palców przed niechcącym pobrudzeniem w czasie wysychania.

Choroby paznokci u nóg

Grzybica paznokci

Grzybica to choroba, która często atakuje płytkę paznokciową. Czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi jest nagromadzenie bakterii, które na stopach występują bardzo często. Grzybicę wywołują pleśniowce, drożdżaki i dermatofity. Najczęstszymi objawami schorzenia są żółte przebarwienia płytki paznokciowej, jej łamliwość i rogowacenie warstwy znajdującej się pod paznokciem. Paznokieć zaatakowany przez grzybicę zaczyna się rozrastać i staje się coraz grubszy. Z czasem staje się bardziej łamliwy, aż w końcu może odpaść. Problemem natury higienicznej jest również nieprzyjemny zapach.

Grzybica może dotknąć każdego, dlatego w każdym wieku należy dbać o higienę stóp, bo to głównie ona może zapobiec zarażeniu się tą chorobą. Istnieje jednak szereg innych czynników, które sprzyjają rozwojowi grzybicy. Są to:

 • długotrwałe zażywanie antybiotyków,
 • nadmierna potliwość stop,
 • urazy mechaniczne w obrębie paznokci,
 • osłabiona odporność organizmu,
 • zaburzenia hormonalne,
 • cukrzyca,
 • przesuszona skóra stóp,
 • nadwaga,
 • schorzenia autoimmunologiczne.

Leczenie grzybicy nie jest proste. Czasami przebiega dwukierunkowo, czyli skupia się na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych i kuracji doustnej. W najtrudniejszych przypadkach wykorzystuje się metodę chirurgiczną, która polega na mechanicznym usuwaniu z powierzchni paznokcia zainfekowanej warstwy. Czynność powtarza się raz w tygodniu, wspomagając leczenie, stosowaniem środków przeciwgrzybicznych. Po zakończonej kuracji nie powinno się używać tego samego obuwia, które nosiliśmy przed leczeniem. Pozostałe tam grzyby mogą z powrotem zakazić nasze paznokcie.

Wrastające paznokcie

Problem wrastających paznokci jest bardzo uciążliwy. Wbijająca się w ciało płytka paznokciowa powoduje początkowo dotkliwy ból, a później krwawienie i stan zapalny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zaburzony proces wzrostu paznokcia, który rozrasta się na boki i boleśnie wrasta w ciało.

Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci można zaliczyć:

 • niewłaściwe obcinanie paznokci,
 • noszenie źle ukształtowanego lub za ciasnego obuwia,
 • nadwaga,
 • nadmierna potliwość lub suchość stóp.

Podkreślmy jeszcze raz, że najważniejszą rzeczą, która pomoże nam uchronić się przed wrastaniem paznokci, jest umiejętne ich obcinanie. Nigdy nie ścinamy ich brzegów, lecz tniemy na prosto. Zaokrąglone brzegi paznokci rosną wszerz, co jest przyczyną problemu.

Z wrastającymi paznokciami nie poradzimy sobie sami. Konieczna będzie wizyta u lekarza podologa, który zastosuje odpowiednią kurację. Do najczęściej wybieranych metod zaliczamy klamry oraz metodę Arkady.

Klamry

Klamry mają postać bardzo cienkich drucików, które zakłada się na paznokieć, aby korygować sposób jego wzrostu. Leczenie za pomocą klamer może trwać wiele miesięcy, w czasie których lekarz koryguje ich kształt. Zakładanie i noszenie klamer nie jest bolesne, a efekt odczuwalny jest niemal od razu.

Metoda Arkady

Drugą, innowacyjną metodą leczenia wrastających paznokci jest metoda Arkady (nazwa pochodzi od nazwiska osoby, która opatentowała ten sposób leczenia). Polega ona na użyciu specjalnej kostki, w której unieruchamia się palec. Wrastająca część paznokcia zostaje mechanicznie usunięta, a jej boki prawidłowo ukształtowane i zrekonstruowane przy użyciu masy akrylowej, która pozwala utrzymać paznokieć w odpowiednim położeniu.

Paznokcie u nóg nie będą sprawiały nam problemów, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Aby były zdrowe i ładne, konieczna jest właściwa higiena i pielęgnacja. Zdrowe paznokcie przełożą się na zdrowie stóp. A jak wiadomo, to na nich opiera się ciężar całego naszego ciała, więc zawsze powinny być w dobrej formie.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon manicure w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *