Jak zrobić pastę cukrową do depilacji? Sprawdź to i dowiedz się więcej o depilacji pastą cukrową!

Jak zrobić pastę cukrową do depilacji?

Gładkie nogi to niewątpliwie kanon kobiecego piękna. Dlatego też regularnie wykonywana depilacja jest u większości kobiet obowiązkową czynnością. Tylko która metoda depilacji jest najlepsza? Najpopularniejsze i najtańsze są oczywiście jednorazowe maszynki do golenia. Sporym zainteresowaniem cieszą się też kremy do depilacji. Choć coraz częściej kobiety skłaniają się ku domowej metodzie, jaką jest pasta cukrowa. Co to za wynalazek? Czy depilacja pastą cukrową boli? Czy ten sposób depilacji jest bezpieczny? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu. Zdradzimy także, jak zrobić pastę cukrową samodzielnie.

Masa cukrowa do depilacji – co to takiego?

Słynna pasta cukrowa, o której tak wiele się słyszy to nic innego, jak połączenie wody, karmelizowanego cukru oraz soku z cytryny. Ta, wydawałoby się uboga w składniki, masa jest chętnie wykorzystywanym sposobem depilacji, popularnym szczególnie wśród azjatyckich kobiet. Co więcej, każda z nas może wykonać ją samodzielnie. Zabieg przeprowadzony za pomocą pasty cukrowej jest delikatny, a zarazem bardzo skuteczny.

Skąd się wzięła depilacja cukrowa?

Depilacja pastą cukrową znana i stosowana jest od wieków przez Arabki. Kobiety z Bliskiego Wchodu stosowały wówczas do depilacji karmel, czyli roztopiony cukier. Tam pasta cukrowa nazywana jest halaweh.

Dzisiaj do tego celu wykorzystuje się specjalną pastę, która jest połączeniem cukru, soku z cytryny oraz mieszanki ziół lub wody. Taką masę można z powodzeniem przygotować własnoręcznie. Wymaga to jednak dokładnego dobrania proporcji, przestrzegania przepisu i wprawy.

Pasta cukrowa do depilacji pozwala pozbyć się niechcianych włosków na 2-4 tygodnie. To także doskonała alternatywa dla alergików, którzy nie mogą korzystać z depilacji woskiem. Pasta cukrowa wykonana jest z naturalnych składników. Co więcej, daje możliwość depilacji na zimno, a to jest niezwykle cenna informacja dla osób zmagających się z pękającymi naczynkami krwionośnymi czy żylakami.

Czy pasta cukrowa do depilacji jest bezpieczna?

Z czystym sumieniem możemy zapewnić, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna. Mało tego, pastę cukrową poleca się szczególnie alergikom, weganom oraz kobietom borykającym się z żylakami lub pękającymi naczynkami! Posiadanie skłonności do występowania reakcji alergicznych dyskwalifikuje możliwość korzystania z wosku, kremów czy pianek do depilacji. Wszystko przez chemiczny skład tych produktów, który może spowodować podrażnienie. Składająca się z naturalnych składników pasta cukrowa jest więc w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Samodzielnie wykonany produkt, niezawierający żadnych konserwantów czy barwników, budzi duże zainteresowanie wśród wymagających kobiet, które poszukują najmniej inwazyjnych metod depilacji.

Przepisy na pastę cukrową do depilacji

Na temat sprawdzonego przepisu na pastę cukrową krąży wiele sprzecznych opinii, ponieważ mimo tak prostego składu wykonanie masy często sprawia sporo trudności. Chcąc samodzielnie wykonać pastę cukrową, musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. A jak mówi znane hasło: „cierpliwość popłaca”. Dlatego, jeśli pierwsza, czy druga próba okazała się nieudana, absolutnie się nie zniechęcaj. Dobór idealnych proporcji powinien być wykonywany metodą prób i błędów. Orientacyjne proporcje zawarte w przepisach muszą być dopracowane indywidualnie. Pamiętaj więc, że człowiek uczy się na błędach, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie.

Poniżej zamieściliśmy dwa przepisy, dzięki którym będziesz mogła trochę poeksperymentować. Pierwszy z nich dotyczy wersji pasty cukrowej z wodą, natomiast drugi to receptura bez dodatku wody. Zachęcamy więc do przyrządzenia „magicznej” pasty cukrowej.

Przepis 1  – wersja z dodatkiem wody

Składniki:

  • 1/4 szklanki wody,
  •  2 szklanki cukru,
  • 1/4 szklanki soku z cytryny.

Wykonanie: Do niewielkiego garnka wlej przygotowaną wodę i zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień, dodaj cukier i sok z cytryny oraz mieszaj do momentu rozpuszczenia się cukru. Uwaga! Zbyt duży ogień sprawi, że pasta przywrze do dna garnka. Całość gotuj około 35 – 45 minut, mieszając od czasu do czasu. Po czym poznasz, że pasta jest już gotowa? Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim jej barwa, która przypomina bursztyn. Ponadto, po wyjęciu na łyżeczce niewielkiej ilości, masa zaczyna bardzo szybko stygnąć. Jeśli udało Ci się uzyskać właśnie taką pastę, zdejmij garnek z ognia i przełóż produkt do chłodnego pojemnika.

Przepis 2 – wersja bez dodatku wody

Składniki:

  • gliceryna (kupisz ją w aptece),
  • 1/3 torebki cukru,
  • sok z dwóch cytryn.

Wykonanie: Do niewielkiego rondelka wsyp cukier i wlej sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu do uzyskania brązowawego koloru. Następnie odstaw garnek do ostygnięcia i dodaj do masy 1 łyżeczkę gliceryny. Dokładnie wymieszać składniki. Jeśli wyszło Ci dużo pasty, bez problemu możesz ją przechowywać w lodówce. Po każdorazowym wyjęciu z lodówki należy jedynie podgrzać masę w kąpieli wodnej i zaaplikować na skórę.

Sama widzisz, że wykonanie pasty cukrowej wcale nie jest takie trudne. Może i wymaga nieco więcej cierpliwości, lecz na pewno się to opłaca. Ogromną wygodą jest to, że nie musisz już czekać, aż włoski odrosną, by skutecznie je usunąć. Za pomocą pasty cukrowej możesz wykonać depilację w każdej chwili, bez względu na stadium rozwoju włosków. Spróbuj więc tej komfortowej metody depilacji i ciesz się gładką skórą, wolną od podrażnień!

Jak przebiega depilacja pastą cukrową krok po kroku

Depilacja z użyciem pasty cukrowej nie jest trudna. Trzeba jednak pamiętać, by zawsze wykonywać ją w kierunku wzrostu włosków, nigdy na odwrót! Dzięki temu istnieje minimalne ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych. Technikę pod włos stosuje się natomiast podczas depilacji woskiem, co nie jest zbyt przyjemne.

Widok depilowanych nóg

Zanim rozpoczniesz depilację pastą cukrową, dzień przed zabiegiem powinnaś wykonać peeling. Po złuszczeniu martwego naskórka skuteczność depilacji będzie wyższa. Dlaczego? Otóż usunięcie obumarłego naskórka sprawi, że podczas wykonywania depilacji nie będzie się on przyklejał do masy cukrowej. Zobacz więc, jak powinien wyglądać zabieg:

  • Krok 1 – zanim zaaplikujesz pastę cukrową na skórę, najpierw powinnaś odtłuścić produkt. Możesz w tym celu posypać pastę talkiem kosmetycznym.
  • Krok 2 – z pojemnika wyjmij niewielką kulkę masy i spróbuj ją chwilę powyciągać. Dosłownie tak, jakbyś ugniatała plastelinę. Depilację możesz wykonać zarówno na zimno, jak i na gorąco. My instruujemy, jak wykonać depilację podgrzaną pastą cukrową. Masę podgrzej w naczyniu z ciepłą wodą.
  • Krok 3 – kiedy podgrzejesz pastę, spróbuj ją raz jeszcze rozciągnąć. Przezroczysty dotąd kolor powinien zmienić barwę na mleczną. W tym stanie masa powinna się kleić do palców.
  • Krok 4 – tak przygotowaną pastę zaaplikuj na skórę i rozciągnij na długość około 4 centymetrów. Pamiętaj jednak, by wykonać tę czynność pod włos.
  • Krok 5 – kończąc rozciąganie kawałka masy, chwyć za końcową część i energicznym ruchem zerwij płat masy w kierunku zgodnym ze wzrostem włosków.
  • Krok 6 – czynność powtórz na całej powierzchni ciała, którą chcesz wydepilować. Pozostałe resztki pasty z łatwością usuniesz za pomocą wody. I gotowe!

Jakie zalety ma depilacja pastą cukrową?

Zalet tej metody depilacji jest wiele. Począwszy od faktu, że pasta cukrowa w przeciwieństwie do wosku nie przykleja się do skóry. Okleja jedynie włoski, a to zaś zmniejsza dolegliwości bólowe podczas zrywania i nie podrażnia tak skóry. Kolejnym wartym podkreślenia atutem depilacji pastą cukrową jest fakt, że można ją wykonać nawet na bardzo krótkich włoskach (2-3 mm). Ponadto pasta cukrowa jest łatwa do usunięcia, pozostałości po depilacji usuniesz ciepłą wodą, bez zbędnego pocierania i dodatkowego podrażniania skóry. Nie zawiera w swoim składzie chemicznych składników, a więc jest naturalną i bezpieczną metodą nawet dla wrażliwej, alergicznej skóry. Podrażnienia są niewielkie i wynikają jedynie z faktu, że pasta cukrowa usuwa włoski wraz z cebulką. Dzięki temu podrażnienia szybko znikają jeszcze tego samego dnia.

Depilacja cukrowa pozwala na długo cieszyć się gładką skórą. Co więcej, przy regularnym stosowaniu tej metody włoski odrastają słabsze i jaśniejsze. Można więc śmiało stwierdzić, że regularna depilacja pastą cukrową pozwala niemalże całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia w niektórych partiach ciała.

Jeśli do tej pory nie wykonywałaś depilacji tą metodą, na pierwszy raz lepiej wybrać się do kosmetyczki. Tam masz pewność, że zostanie ona wykonana z odpowiednią starannością i bezpieczeństwem. Osoby niewprawione mogą zniechęcić się do tej formy depilacji, gdyż może wydawać się uciążliwa z uwagi na odliczanie proporcji czy odpowiednie nakładanie jej na skórę. Co więcej, rozróżnia się dwa sposoby depilacji pastą cukrową: na ciepło i na zimno.

Jakie wady ma depilacja cukrowa?

Jak każda metoda depilacji, tak i ta ma swoje wady. Depilacja pastą cukrową nie każdemu może się spodobać z uwagi na problematyczne przygotowanie samej pasty. Aby bezbłędnie przygotować produkt, trzeba nabyć wprawy. Nie zdziw się, więc jeśli pierwsze Twoje pasty trafią do kosza. Zawsze możesz sięgnąć po gotowe produkty dostępne w drogeriach.

Choć depilacja pastą cukrową jest bardzo skuteczna, to jednak w przypadku większych partii takich jak łydki czy przedramienia, może być bardzo czasochłonna. Dlatego jest to chętniej wybierana metoda na depilację bikini, pach czy twarzy.

Zawarty w składzie sok z cytryny sprawia, że rozjaśnienie skóry po depilacji pastą cukrową kwalifikuje się jako wada, ponieważ nie dla każdego jest to efekt pożądany (szczególnie w okresie letnim).

Kolejną wadą jest cena wykonania zabiegu w salonie. Depilacja pastą cukrową jest nieco droższa od depilacji woskiem. Jest to spowodowane tym, że depilacja cukrowa jest bardziej czasochłonna.

Reasumując, pasta cukrowa ma wiele zalet, ale ma też i wady. Niekiedy to właśnie te drugie przeważają nad podjęciem decyzji. Warto jednak dobrze się zastanowić, ponieważ pasta cukrowa nie tylko mniej podrażnia i jest mniej bolesna, ale także składa się ze 100% naturalnych składników. Zanim przekreślisz tę metodę, wybierz się na jeden zabieg, a przekonasz się, że cukrowa depilacja to najlepsza metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia!

Pasta cukrowa – depilacja na ciepło czy na zimno?

Depilacja pastą cukrową na ciepło

Aby wykonać depilacją cukrową na ciepło, należy pastę rozpuścić w kąpieli wodnej. Przy tej metodzie będą potrzebne paski z materiału, które przydadzą się do zrywania pasty z depilowanych miejsc. Po całkowitym rozpuszczeniu się pasty koniecznie sprawdź, czy preparat nie jest zbyt gorący. Jeśli temperatura będzie odpowiednia, nabierz niewielką ilość za pomocą drewnianej szpatułki lub szerokiego patyczka i rozprowadź na pokrytej włoskami skórze. Nie smaruj pastą dużych fragmentów skóry, niewielki prostokąt będzie wystarczający. Do pasty przyłóż teraz materiałowy pasek, delikatnie przejedź dłonią, aby materiał dobrze przyległ do pasty, a pasta okleiła włoski. Energicznym ruchem zerwij pasek. Jeśli pozostaną jakieś resztki, możesz je usunąć fragmentem paska. Wystarczy delikatnie go docisnąć oraz oderwać.

Kupując pastę cukrową w drogerii, możesz sięgnąć po te ze specjalnym aplikatorem w formie rolki. Dzięki niemu aplikacja pasty jest znacznie łatwiejsza. Tego rodzaju preparaty pozwalają wykonać depilację cukrową na ciepło, wystarczy podgrzać pastę w kąpieli wodnej i bez brudzenia rąk przeciągnąć rolką po fragmencie ciała. Cienka warstwa ciepłej pasty zostanie uwolniona i równomiernie rozsmarowana na skórze.

Depilacja pastą cukrową na zimno

Ta metoda nie wymaga czekania, aż pasta się rozpuści. Pozwala bowiem na depilację niemalże natychmiast. Wystarczy oderwać niewielki kawałek pasty z folii (w przypadku past kupowanych) lub z pojemnika (jeśli przygotowałaś pastę własnoręcznie). Następnie rozgniatamy pastę w dłoniach niczym plastelinę. Wyrabiamy ją do czasu, aż zacznie się kleić. Zwykle przyjmuje wtedy złocisty kolor. W przypadku zbyt twardej pasty można ją chwilę podgrzać w kąpieli wodnej.

Kiedy odpowiednio wyrobimy pastę, należy nałożyć ją, rozciągając na wybranym fragmencie skóry pokrytym włoskami. Pastę rozciągamy tak, aby powstała około 3-4 centymetrowa warstwa. Zaraz po nałożeniu zrywamy ją energicznym ruchem. Tak zerwaną pastę można ponownie użyć na kolejnym fragmencie ciała, dzięki czemu jest to produkt bardzo wydajny. Jedna kulka pasty wystarczy nawet na depilację całej łydki!

Jeśli nie chcesz zrywać pasty rękami, możesz sięgnąć po paski materiałowe, które przykleją się do pasty, dzięki czemu zerwie się równomiernie.

Depilacja cukrowa na zimno jest bezpieczniejsza, szczególnie u osób z pękającymi naczynkami czy żylakami. To także doskonały sposób depilacja u alergików oraz osób ze skórą wrażliwą.

Przy każdej z tych metod niezwykle ważny jest kierunek nakładania oraz zrywania pasty. Robimy to w przeciwnym kierunku niż w przypadku depilacji woskiem. Nakładając pastę, kierujemy się pod włos, a zrywamy ją wraz z kierunkiem wzrostu włosa. To kolejny atut tej metody depilacji, ponieważ tak wyrywane włoski mniej podrażniają skórę.

Pielęgnacja po depilacji pastą cukrową

Skóra po depilacji będzie nieco podrażniona. Pomocny może okazać się sok z cytryny, który szybko zneutralizuje podrażnienia. Wystarczy przetrzeć skórę wacikiem zwilżonym w soku z cytryny. Zamiast tego możesz sięgnąć po delikatny tonik (bez alkoholu!) lub wodę różaną. Wydepilowane partie warto posmarować oliwką po depilacji, która złagodzi podrażnienia oraz ukoi skórę. Doda też jej blasku i aksamitnej gładkości, co podkreśli depilację.

Nie zapominaj również o regularnych peelingach, które zapobiegną wrastaniu się włosków!

Wosk czy depilacja cukrowa?

Fenomen pasty cukrowej tkwi w jej strukturze. Masa nie przykleja się bezpośrednio do naskórka (jak w przypadku wosku), lecz okleja jedynie włoski. Dzięki temu można użyć jej wielokrotnie. Ta metoda usuwania zbędnego owłosienia bardzo często porównywana jest z depilacją woskiem. Która z nich jest lepsza? Oczywiście, że pasta cukrowa! Wosk przysparza jedynie sporo bólu i wywołuje podrażnienia. Dlatego też wiele kobiet unika tej metody. Z pastą jest natomiast zupełnie inaczej. Wykonana z naturalnych składników masa jest bardzo delikatna i co najważniejsze, nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Mało tego, przed aplikacją masa nie musi być podgrzewana, co eliminuje ryzyko poparzenia! Do rozprowadzenia pasty nie potrzeba nawet dodatkowych akcesoriów, jak w przypadku wosku.

Widok kobiety z pastą cukrową

Podobne artykuły