Medycyna estetyczna

Jak wygląda operacja zmniejszenia biustu i jakie są wskazania do jej wykonania?

Zmniejszenie biustu, czyli mammoplastyka to zabieg, którego celem jest zredukowanie rozmiaru nienaturalnie dużych piersi. Poddają się mu kobiety, których biust ma bardzo duże rozmiary, co może zagrażać ich zdrowiu lub utrudniać codzienne funkcjonowanie. Operacja zmniejszenia biustu jest najlepszą drogą do pozbycia się nadmiaru tkanki i skóry z piersi, a tym samym powrót do normalnego funkcjonowania. Dziś zagłębimy się w tematykę mammoplastyki, określimy, jakie są  wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz opiszemy, jak wygląda operacja zmniejszenia piersi.

Na czym polega operacja zmniejszenia biustu?

Najczęściej stosowaną metodą na zredukowanie rozmiaru biustu jest zabieg chirurgiczny zwany mammoplastyką. Polega on na zredukowaniu tkanki tłuszczowej i podskórnej oraz części gruczołu piersiowego i nadmiernej ilości skóry z okolic piersi. Podczas zabiegu na nowo modeluje się piersi z uwzględnieniem właściwego osadzenia brodawek sutkowych.

W niektórych przypadkach zabieg zmniejszenia piersi ogranicza się tylko do wycięcia nadmiaru skóry i znajdującej się pod nią tkanki tłuszczowej. Niekiedy piersi można zmniejszyć przy pomocy liposukcji, jednak ten rodzaj zabiegu stosuje się bardzo rzadko, gdyż nie przynosi takich efektów, jak mammoplastyka.

Jednak warto pamiętać, że każdy z tych zabiegów jest mocno inwazyjny i niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego zawsze przed wykonaniem zmniejszenia biustu konieczna jest konsultacja medyczna i dokładna diagnostyka.

Mammoplastyka to dość czasochłonny zabieg, wymagający ogromnej wiedzy fachowej i precyzji. Może trwać od 2 do nawet 4 godzin. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga od pacjentki dosyć długiej rekonwalescencji. Przez kilka tygodni po operacji konieczne jest powstrzymywanie się od wykonywania ciężkich prac fizycznych i ćwiczeń. Poza tym pacjentka musi nosić odpowiednio ukształtowaną bieliznę, usztywniającą i podtrzymującą piersi.

Zmniejszenie biustu – kiedy zabieg jest wskazany?

Mammoplastykę wykonuje się u kobiet, u których doszło do przerostu gruczołu piersiowego. Wówczas gromadzący się w nadmiarze tłuszcz przyczynia się do nadmiernego powiększania piersi, które stają się dużo większe, niż przeciętne. Za standardowy rozmiar biustu przyjmuje się pierś o ciężarze ok. pół kilograma, której brodawka sutkowa usytuowana jest na wysokości 20 cm poniżej mostka.

W przypadku przerostu piersi ich rozmiar i waga są kilka razy większe od przeciętnego, co przyczynia się do powstawania schorzeń kręgosłupa. Wiadomo bowiem, że dźwiganie przed sobą dużego ciężaru wpływa na naszą postawę. Ciążący biust powoduje, że sylwetka przybiera nienaturalny kształt i nadmiernie obciąża kręgosłup, który zaczyna boleć. Również wykonywanie codziennych czynności jest w tym wypadku utrudnione. Sama toaleta sprawia sporo problemów, gdyż duże piersi ograniczają możliwość umycia ciała znajdującego się pod nimi. W efekcie tego tworzą się bolesne odparzenia lub wysypka.

Przyczyn powstawania przerostu piersi może być kilka. Do najczęściej występujących zaliczamy: otyłość, niewłaściwy metabolizm wynikający ze schorzeń tarczycy i zmiany hormonalne spowodowane ciążą, laktacją lub dojrzewaniem. Dość często problem przerostu piersi ma podłoże genetyczne. Jedynym wyjściem z sytuacji jest operacja zmniejszenia biustu.

Jak się przygotować do operacji zmniejszenia biustu? Niezbędne badania

Trzeba zaznaczyć, że zmniejszenie biustu to skomplikowany zabieg, do którego pacjentka musi być odpowiednio przygotowana. Podstawą są tu różnorodne badania, które lekarz przeprowadza podczas konsultacji. Należą do nich: ogólna ocena stanu zdrowia, diagnostyka kształtu klatki piersiowej i określenie  usytuowania piersi, pomiar wzrostu i wagi ciała, oraz mammografia. Niezbędne jest również wykonanie EKG, morfologii oraz badania moczu.

Podczas wywiadu lekarz musi uzyskać również szczegółowe informacje na temat przyjmowanych w ostatnim czasie leków, zwłaszcza tych, zawierających kwas acetylosalicylowy, co może zwiększać ryzyko krwawienia podczas operacji. Na dwa tygodnie przed zabiegiem istnieje konieczność odstawienia niektórych leków, suplementów diety i ziół. Należy również ograniczyć palenie papierosów. Natomiast 6 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać posiłków, pić ani palić  tytoniu.

W niektórych przypadkach konieczna jest również konsultacja ginekologiczna. Mowa tu o sytuacji, kiedy pacjentka stosuje antykoncepcję hormonalną. Wówczas należy pamiętać o odstawieniu leków antykoncepcyjnych na ok. 1- 3 miesięcy przed planowanym zbiegiem.

Przebieg operacji

Najlepszym terminem na wykonanie operacji jest pierwszy tydzień po menstruacji. Wówczas poziom hormonów w organizmie jest niższy, a piersi są mniej ukrwione. Zabieg przeprowadza się w nieczuleniu ogólnym.

Po przygotowaniu pacjentki do operacji przez lekarza anestezjologa, do pracy przystępuje chirurg. Wykonuje on nacięcie dookoła otoczki brodawki sutkowej, a następnie nacina skórę pionowo w dół  i poziomo pod piersią wzdłuż fałdu piersi.

Kolejny krok to nieusunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i gruczołu piersiowego. Po osiągnięciu właściwego rozmiaru chirurg określa kształt i lokalizację sutka, tak, aby był odpowiednio umiejscowiony względem gruczołu mlekowego i nerwów. Na koniec usuwany jest nadmiar skóry i kształtowana cała pierś.

Usunięte gruczoły i tkanka tłuszczowa są ważone w celu oszacowania, jaką ilość należy usunąć z drugiej piersi, aby były one symetryczne. Po zszyciu naciętej skóry jednej piersi lekarz wykonuje te same czynności na drugiej.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu przychodzi czas na rekonwalescencję, podczas której pacjentka musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj 1-2 dni. Po tym czasie, jeśli nie nastąpiły żadne komplikacje, pacjentka zostaje wypisana do domu z następującymi zaleceniami:

  • noszenie odpowiedniego biustonosza chirurgicznego (2- 6 tygodni), którego rolą jest podtrzymywanie i kształtowanie biustu,
  • powstrzymywanie się od ciężkich prac fizycznych przez miesiąc,
  • nieeksponowanie piersi na słońce przez 6 miesięcy, aby zminimalizować ryzyko widoczności blizn pooperacyjnych.

Po ok. 20 dniach lekarz zdejmuje szwy, ale powrót do pełnej sprawności może zająć nawet rok. W tym czasie należy prowadzić oszczędny tryb życia i zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Ewentualne powikłania pooperacyjne

Każda operacja obarczona jest pewnym ryzykiem. Tak jest również w przypadku operacji zmniejszania piersi.  Po zabiegu mogą więc pojawić się krwotoki i stany zapalne. Istnieje również ryzyko wystąpienia zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a także uszkodzenia przewodów mlekowych, co może doprowadzić do braku laktacji. Operacja niesie zagrożenie również w postaci obumarcia lub zmiany koloru brodawki sutkowej i jej otoczki. Czasami symetria obydwu piersi może być zaburzona lub piersi mogą być pozbawione czucia.

Kiedy nie należy wykonywać zabiegu zmniejszania piersi?

Zmniejszenie piersi to bardzo inwazyjny zabieg, dlatego przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu, należy przeanalizować wszelkie przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

  • zbyt młody wiek – operacja może być przeprowadzona tylko wówczas, gdy piersi są w pełni ukształtowane,
  • infekcje lub ogólny zły stan zdrowia,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • schorzenia dermatologiczne i zmiany skórne w okolicach piersi,
  • słaba krzepliwość krwi,
  • ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych,
  • niektóre schorzenia psychiczne,
  • ciąża i karmienie piersią.

Zmniejszenie biustu – koszt zabiegu

Cena wykonania operacji biustu może wahać się od 4 do nawet 14 tys. złotych. Jenak w niektórych przypadkach zabieg może być częściowo refundowany. O refundację możemy się ubiegać wówczas, gdy istnieją poważne wskazania zdrowotne do jego przeprowadzenia, a na wykonanie zabiegu otrzymaliśmy skierowanie od lekarza neurologa bądź ortopedy. Warto jednak zaznaczyć, że podczas takiego zabiegu musi być usunięte co najmniej 50 dkg tkanki z piersi.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *