Medycyna estetyczna

Operacja plastyczna nosa – przewodnik pacjenta

Nos jako centralny element naszej twarzy, skupia na sobie największą uwagę rozmówcy. Nierzadko też jest powodem kompleksów, niskiej samooceny, a nawet problemów zdrowotnych! Niezgrabny nos dzisiaj można łatwo skorygować. Wystarczy operacja plastyczna nosa, aby nadać naszej twarzy harmonię rysów i podnieść tym samym swoją samoocenę. Czy jednak zawsze zachodzi taka potrzeba?

Kiedy wymagana jest korekta nosa?

Rhinoplastyka, czyli korekta nosa to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu oraz funkcjonowania nosa. Za duży, zbyt mały, z garbem lub krzywy – to, jak wygląda Twój nos, ma wpływ nie tylko na aspekt wizualny, ale także na jakość funkcjonowania nosa. Chcąc zmienić jego kształt, należy szukać pomocy u specjalisty.

Nos spełnia bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Oczyszcza powietrze z kurzu i zatrzymuje zarazki, a także ogrzewa przechodzące do płuc powietrze. Samodzielnie się oczyszcza poprzez kichanie. Wówczas z prędkością 166 km/h, nos wyrzuca zebrane w trakcie oddychania zanieczyszczenia.

Nierzadko odbiegająca od norm estetycznych budowa nosa, idzie w parze z jego nieadekwatnym funkcjonowaniem. Wówczas operacja nosa jest koniecznością. Co innego, jeśli w grę wchodzi jedynie poprawa wizualna. Wtedy zadaniem chirurga plastycznego jest przekonanie pacjenta, że operacja wcale nie jest niezbędna. 

Jakie oczekiwania ma pacjent, którego interesuje operacja plastyczna nosa?

W większości przypadków oczekiwania pacjentów są mocno wyolbrzymione, w dodatku z największym naciskiem na aspekt wizualny. Zdarza się, że inspiracją jest często wygląd celebrytów czy gwiazd filmowych. Jednak nie zawsze uda się chirurgowi uzyskać dokładnie taki sam efekt. A operacji przecież nie można wykonywać w nieskończoność. Prawda jest taka, że nie da się przewidzieć tego, czy pacjent będzie się czuł dobrze z nowym wyglądem. Dlatego tak ważna jest konsultacja i szczera rozmowa z chirurgiem. Pamiętaj, że doświadczony lekarz poświęci Ci wiele czasu, omówi wszystkie aspekty i pomoże dobrać „nowy” nos, by pasował do reszty twarzy.

Zdarza się też, że operacja nosa jest konieczna z uwagi na problem z prawidłowym jego funkcjonowaniem. Dzieje się tak głównie po urazach, ale nie tylko. Niektórzy mają ładne nosy, lecz źle funkcjonujące, przez co powinny być leczone, zwykle przez laryngologa. W takich przypadkach często operacja nosa jest wymagana. Wówczas celem operacji jest usprawnienie nosa, bez potrzeby interwencji w jego kształt. Zabieg poprawiający zarówno drożność nosa, jak i jego kształt, to funkcjonalna plastyka nosa.

Wskazania do operacji plastycznej nosa

Krzywa przegroda nosowa to najczęstszy powód, dla którego wykonuje się operacje nosa. Ma ona wpływ na jego drożność, a co za tym idzie na jakość życia. Poza przegrodą ważna jest także budowa bocznych ścian nosa oraz wielkość skrzydełek. Zdarza się bowiem, że boczna ścianka nosa jest tak wiotka, że utrudnia prawidłowe oddychanie. Problem ten jest szczególnie niebezpieczny w czasie snu, kiedy nie jesteśmy w stanie kontrolować mięśni twarzy. Zwiotczałe mięśnie sprawiają, że ścianka nosa oraz skrzydełka opadają i utrudniają oddychanie. W takim przypadku wykonuje się zabieg wszczepienia chrząstki w boczną ściankę nosa. Dzięki temu usztywnimy ją i unikniemy bezwiednego przyklejania się ścianki do przegrody.

Jak wygląda operacja nosa?

Operację plastyczną nosa wykonują od lat chirurdzy plastyczni. Zdarza się jednak coraz częściej, że rhinoplastykę robią chirurdzy laryngolodzy biegli w chirurgii plastycznej. Wszystko dlatego, że operacja nosa ma za zadanie głównie zagwarantować jego prawidłową drożność, a ponadto zapewnić zgrabny wygląd. Dlatego też specjaliści powinni być przeszkoleni w najlepszych klinikach, takich jak np. Europejska Akademia Chirurgii Plastycznej Twarzy.

Operację nosa wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, choć zależnie od techniki operacyjnej, może być również wykonana w znieczuleniu miejscowym. Zwykle zabieg polega na korekcji chrząstki lub części kostnej nosa. Czasami, jeśli jest to wymagane, dokonuje się przeszczepu części chrzęstnych z innych części ciała. Zwykle pobiera się je z przegrody nosowej, czasami z ucha lub żebra.

Chirurg wykonujący operację nosa robi to przez specjalne lupy. Dzięki nim pole operacyjne jest 2,5 raza większe, co zapewnia precyzję wykonania. Zwykle nacięcia wykonuje wewnątrz nosa, przez co po operacji nie są one widoczne. Aby jednak podnieść skórę nosa, lekarz musi przeciąć słupek od zewnątrz. Ta technika jest najlepszą, jeśli chodzi o przewidywalność efektów operacji.

Operacja plastyczna nosa – czego można spodziewać się po zabiegu?

Jeśli wykonywana była korekta nosa, w której wymagany był przeszczep np. z ucha, pacjent może czuć ból w miejscu pobrania tkanki. Zwykle jednak tabletki przeciwbólowe pomagają. Nos po operacji nie boli. Jeśli korekta nosa dotyczyła przegrody, po zabiegu zakłada się specjalne setony. Są to paski gazy nasączone tłuszczem, które mają za zadanie podeprzeć od wewnątrz nowe rusztowanie nosa i docisnąć błonę śluzową do przegrody. Dzięki temu unikniemy gromadzenia się krwi oraz tworzenia się krwiaka.

Na zewnętrzną część nosa nakładane są plastry modelujące, a na wierzch ląduje jeszcze plastikowy gips. Ma to ograniczyć obrzęk oraz ustabilizować elementy rusztowania, które uległy zmianie. Gips ten pomaga również chronić nos przed urazami.

Zalecenia po operacji nosa

Na następny dzień zostają usuwane się setony i pacjent może już opuścić klinikę. Przez pierwsze dwa, trzy dni nie powinien przyjmować gorących, ostro doprawionych ani twardych potraw. Mocne przyprawy przyczyniają się do przekrwienia twarzy, co może spowodować krwotok z nosa.

Przez pierwszy tydzień rekonwalescencji należy się mocno oszczędzać. Nie wolno dźwigać, należy unikać zabaw ze zwierzętami oraz z dziećmi i najlepiej jest spać w osobnym łóżku. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko przypadkowych urazów. Obrzęki nosa i sińce pod oczami nasilają się w ciągu pierwszych 48h po operacji. W następnych dniach samoistnie ustępują. Można jednak je zmniejszyć poprzez zimne okłady lub okłady z rumianku.

Po tygodniu, do półtora należy przyjść na wizytę kontrolną. Lekarz zbada pacjenta oraz zdejmie gips i szwy. Wtedy ujrzymy nowy kształt nosa. Jednak na ostateczny kształt nosa musimy poczekać zdecydowanie dłużej, nawet do półtora roku. Po blisko dwóch tygodniach na twarzy powinny już zanikać wszystkie ślady po operacji. Wtedy można wrócić do codziennych prac. Kolejna wizyta kontrolna będzie po miesiącu.

Ile kosztuje operacja nosa?

Zapewne wiele osób rozważających korektę nosa zastanawia się, ile kosztuje operacja nosa. Funkcjonalna plastyka nosa jest refundowana przez NFZ. Operacja plastyczna nosa w klinice prywatnej to koszt ok. 10-17 tysięcy złotych. Ceny zależne są od rodzaju zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu operacji nosa?

Przed zabiegiem należy zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Trzeba również poinformować lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach oraz wykonać podstawowe badania krwi i moczu, a także zbadać serce. Jeśli zażywamy leki zmniejszające krzepliwość krwi, na kilka dni przed zabiegiem należy je odstawić.

W przypadku operacji u kobiet nie wykonuje się jej tuż przed okresem, gdyż zabieg zwiększa ryzyko krwotoku. Zanim dojdzie do operacji nosa, niezbędne będzie wykonanie badań laryngologicznych, takich jak endoskopowe badanie wnętrza nosa, rynometria, a niekiedy nawet tomografia komputerowa.

Operacja plastyczna nosa to dość poważna ingerencja. Dlatego, jeśli podstawą do jej wykonania są tylko i wyłącznie aspekty estetyczne, warto dobrze się nad tym zastanowić. Czasami gra nie jest warta świeczki. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wykonanie korekty nosa, wybierz profesjonalną klinikę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *