Medycyna estetyczna

Jak wygląda operacja krzywego nosa? Sprawdź, zanim poddasz się zabiegowi!

Do najbardziej popularnych zabiegów zaraz obok zabiegu powiększania piersi oraz zabiegu usuwania zbędnego tłuszczu, należy chirurgiczna operacja plastyczna nosa. Decydując się na korektę nosa przy pomocy zabiegu plastycznego, w stosunkowo nieskomplikowany sposób możemy pozbyć się wielu problemów. Zabieg wykonuje się z powodów estetycznych, takich jak korekta kształtu garbatego lub krzywego nosa, a także ze względów medycznych. Rozwinąć należy, że operacja krzywego nosa zwykle opiera się o usunięcie zbytnio odstającej kości nosowej zwanej garbem, albo skrócenie czubka nosa.

Operacja plastyczna nosa, czyli co można zmienić za pomocą skalpela?

Możliwości tego zabiegu są jeszcze większe, bo można wyregulować spiczasty nos, zmienić jego grubość, a nawet zmienić odległość dziurek w nosie. Bardziej zaawansowane operacje umożliwiają również powiększenie nosa, a to dzięki przeszczepowi chrząstki, najczęściej z ucha, jako najbardziej zbliżoną do chrząstki nosa, a także żebra lub ewentualnie zastosowaniu materiałów sztucznych.

Tak poważne zabiegi wykonuje się już w klinikach chirurgii plastycznej. Powody medyczne, dla których wykonuje się zabiegi plastyczne nosa, są związane z uszkodzeniami w wyniku wypadków, chorób lub wad wrodzonych. Zabiegi te mają na celu odbudowę struktury nosa i zapewnienie jego prawidłowego kształtu oraz funkcjonalności.

Operacja garbatego nosa – rodzaje operacji plastycznych nosa

Operacje plastyczne nosa wykonuje się kilkoma metodami, takimi jak metoda zamknięta i metoda otwarta. Operacja metodą zamkniętą opiera się o wykonanie nacięcia wewnątrz nosa i w taki sposób uzyskanie dostępu do wspierających nos kości i chrząstki. Taki sposób operowania sprawia, że blizny pozostające po operacji są niewidoczne. Poza tym możliwe staje się wykonanie korekty części miękkich nosa, ingerując jedynie w boczną część nosa oraz dokonując cięć poprzez chrząstkę i ewentualnie pod nią, lub pomiędzy chrząstką boczną a skrzydłową. Również ta metoda pozwala na korektę części twardych nosa, umożliwiając ingerencję w część kostną.

Inną metodą skorygowania wyglądu nosa jest metoda otwarta. W tej sytuacji wykonuje się cięcie w kształcie litery „W”, w kierunku prostopadłym do przegrody nosowej. Po skończeniu zabiegu pozostaje jedynie niewielka i mało widoczna blizna.

Oprócz tego czasami należy wykonać powtórny nabieg na nosie, nazywa się on wtórną rynoplastyką. Przeprowadza się go wówczas, kiedy tkanki nosa są ukrwione niewłaściwie, w wyniku przeszłych, błędnie wykonanych operacji plastycznych nosa, a także w przypadku nosa zapadłego oraz zbyt zadartego.

Kiedy może zostać przeprowadzona operacja garbatego nosa? Ograniczenia wiekowe

Zabiegi oraz operacje plastyczne nosa mogą być przeprowadzane jedynie w sytuacji, kiedy rozwój biologiczny danej osoby jest zakończony. Czyli wzrost i całkowity rozwój nosa jest procesem zakończonym, a kształt nosa ustabilizowany.

Z tej racji operacje plastyczne nosa można przeprowadzać u kobiet nie młodszych niż piętnastoletnich, a u chłopców mających przynajmniej 18 lat. Wtedy już cały organizm jest na tyle wykształcony, że możliwym staje się przeprowadzenie zabiegu lub operacji, co nie mogłoby być możliwe w wypadku organizmu jeszcze zmieniającego swe kształty.

W praktyce wygląda to tak, że zanim dojdzie do jakiegokolwiek zabiegu, wymagane są konsultacje z chirurgiem, a także różne badania i nierzadko wykonanie szczepienia chroniącego przed przypadkowym zakażeniem. W czasie pierwszego spotkania z chirurgiem oceni on grubość skóry na nosie i jego strukturę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po przekroczeniu wieku 35 lat spada zdolność skóry do regeneracji, dlatego z uwagi na to, że rany goją się dłużej, znacznie częściej dochodzi do zainfekowania ran.

Zanim dojdzie do planowanej operacji plastycznej, każdy pacjent ma obowiązek wykonać podstawowe badania, dzięki którym znacznie spadnie ryzyko powikłań oraz w dużym stopniu zostaną wyeliminowane zagrożenia.

Badania te to:

Grupa krwi, która jest wymagana, ponieważ nie można poddać się zabiegowi, bez wiedzy o swojej grupie krwi potrzebnej na wypadek konieczności przetaczania,

  • Morfologia jest standardowym badaniem mającym na celu sprawdzenie stanu zdrowia organizmu,
  • Poziom cukru we krwi, gdyż osoby z cukrzycą mogłyby mieć problemy po podaniu narkozy,
  • poziom antygenu HBS na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B,
  • poziom Anty-HCV na obecność zapalenia wątroby typu C,
  • Poziom APTT, INR jako wskaźnik krzepliwości krwi,
  • Badanie na obecność wirusa HIV.

Poza tymi badaniami ogólnymi lekarz może również zlecić badania innego rodzaju, jak choćby badanie EKG i RTG klatki piersiowej, a także badania obrazowe. Może być i tak, że zaistnieje konieczność wykonania badania RTG nosa i zatok przynosowych, a także skonsultowania się z laryngologiem.

Poza badaniami, które zdają się dosyć oczywiste, należy na miesiąc przed zaplanowaną operacją rzucić palenie lub chociaż ograniczyć ilość wypalanych papierosów. Na 2 tygodnie przed nią trzeba również odstawić wszystkie te leki, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy. A to ze względu na to, aby nie rozrzedzać niepotrzebnie krwi.

Uwagę zwracają przeciwwskazania do podjęcia się tej operacji, a są to między innym pewne choroby, na które mogą się leczyć pacjenci. Zalicza się do nich nadciśnienie, niedokrwistość oraz ropne zapalenie zatok. Także osoby z cukrzycą powinny zrezygnować z tego zabiegu, chociaż nie w każdym przypadku jest to koniecznością.

Jak się operuje garbaty nos?

Ta operacja plastyczna, która polega na zmniejszeniu grzbietu kości powodującej garb, wykonywana jest pod całkowitym znieczuleniem, tak zwanym ogólnym. Technika operacji jest uzależniona od efektu, jaki jest wymagany. Prostowanie nosa dlatego może różnić się od siebie użytą metodą, która będzie inna dla operacji przegrody nosowej, a inna przy prostowaniu grzbietu.

Najczęściej ta operacja polega na nacięciu słupka nosa i późniejszym formowaniu wymaganego kształtu nosa. Przy takich zabiegach blizny nie są widoczne, ale za to jest uznawany za bolesny. Z racji tego, że nos jest organem bardzo delikatnym i połączony z twarzą w taki sposób, że każdy grymas na twarzy nawet lekko, ale porusza nosem, zabieg potrafi być bolesny.

Całkowity powrót do zdrowia może trwać dość długo, nawet rok. W tym czasie trzeba bardzo uważać i unikać wszelkich okazji do podrażnienia i uszkodzenia nosa, które mogą skutkować infekcjami, a nawet powrotem do szpitala, co może różnie się skończyć.

Nos kostny – jaki zabieg się na nim wykonuje?

Bardzo wyraźnej zmiany w wyglądzie nosa można dokonać poprzez skorygowanie jego części kostnej, czyli swoistego rusztowania. Dzięki temu możliwe staje się usunięcie części garbatej nosa lub wypełnienie wgłębienia w grzbiecie nosa, możliwa również jest zmiana ustawienia nosa w wymaganą stronę oraz zmiana jego symetrii. Korekcja nosa jest wymagana w przypadku kiedy nos uległ poważnym deformacjom, które powstały na przykład w wyniku wypadku, poważnej kontuzji czy złamania.

Aby uniknąć przeprowadzana dwóch lub więcej operacji w celu usunięcia problemów zdrowotnych i estetycznych, podczas trwania jednego tylko zabiegu, często plastykę części kostnych łączy się z korekcją jego defektów funkcjonalnych. W tym przypadku podczas trwania jednego zabiegu możliwym staje się usunięcie polipów z nosa, można poprawić jego drożność poprzez zamknięcie perforacji w przegrodzie nosowej, stosując własną chrząstkę albo syntetycznej płytki.

Operacja krzywego nosa – rekonwalescencja i powikłania

Podejmując decyzję o poddaniu się rynoplastyce (tak nazywa się tę operację nosa), nie ma się co od razu nastawiać na wygląd nosa, jak z okładek kolorowych pism. Zanim dojdzie do ingerencji chirurgicznej, ów chirurg musi wziąć pod uwagę indywidualny kształt twarzy, a także układ poszczególnych jej części jak czoło, wargi, policzki. Przyjęte jest, że długość nosa powinna wynosić 1/3 długości twarzy, czyli tyle, ile długość czoła i ust oraz brody razem wziętych. Szerokość za to powinna wynosić tyle ile odległość pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu.

Po zakończonej operacji, w czasie około doby po niej, pacjent zwykle ma w dziurkach w nosie zapobiegające krwawieniu tak zwane setony. Gipsową szynę z nosa zabezpieczającą go przed zdeformowaniem zdejmuje się po około dziesięciu dniach. Przez kolejne 2 tygodnie pacjent nie ma lekko, gdyż musi tolerować występujące opuchnięcie twarzy z siniakami w obrębie oczu. Niewielki obrzęk może utrzymywać się nawet do pół roku.

Ostateczny sukces i idący za tym wygląd oczu widoczny jest dopiero po tym okresie. Dlatego przez najbliższe 6 miesięcy po operacji należy znacznie ograniczyć wysiłek fizyczny z uwagi na dużą wrażliwość nosa na urazy i kategorycznie nie powinno się w tym czasie korzystać z sauny albo solarium, gdyż mogą podrażniać naskórek, który powoli się wykształca.

Oczywiście powikłania pooperacyjne także mogą mieć miejsce. Są dosyć rzadkie, ale do najczęściej występujących należą bez wątpienia krwawienia, infekcje i uczulenia na leki do znieczulania. Infekcje skórne, które mogą doprowadzić nawet do martwicy, czyli całkowitego rozpadu tkanki podskórnej, zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego tak ważny jest wybór, jak najlepszego specjalisty posiadającego wysokie kwalifikacji i renomę, aby się ustrzec przed takimi komplikacjami, które mogą doprowadzić do gorszych powikłań, a nawet i śmierci.

Zważając na nieprzewidziane negatywne konsekwencje wynikające z zabiegów na nosie, warto zwrócić uwagę na to, czy faktycznie taki zabieg jest potrzebny i konieczny. Oczywiście, nie ma się co bać takich operacji, zwłaszcza że medycyna poszła do przodu Na tyle, że potrafi niemal człowieka złożyć z kawałków. Mimo wszystko nie należy bagatelizować ryzyka i nigdy nie ma się co czuć nazbyt pewnym i niezagrożonym. Należy sobie zdawać sprawę zarówno z pozytywów, jak i ewentualnych i na szczęście rzadkich powikłań po zabiegu.

Źródło:

https://www.tourmedica.pl/blog/operacja-plastyczna-nosa-garbatego/
https://www.tourmedica.pl/blog/nos-kostny-chrzestny-totalny-co-to-za-zabiegi/

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *