Medycyna estetyczna

Jak zoperować opadające powieki – przewodnik zawierający dokładny opis zabiegu

Wiele osób chciałoby, pomimo upływających lat, wyglądać młodo, szczególnie na twarzy. Niestety to nierealne. Pojawiające się na skórze zmarszczki, worki pod oczami czy opadające powieki ewidentnie zdradzają wiek. Na dodatek niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Najgorszym problemem są jednak opadające powieki, które nie dość, że bardzo niekorzystnie wpływają na wygląd twarzy (przygaszone, smutne spojrzenie), to jeszcze z czasem zaburzają widzenie. Na całe szczęście pomóc może medycyna estetyczna, a dokładniej plastyka powiek. W poniższym artykule przeczytacie m.in., jak wygląda zabieg, z czym się wiąże oraz czy każdy może go wykonać.

Jak tworzą się opadające powieki?

Z biegiem lat skóra na twarzy traci elastyczność poprzez naturalną utratę kolagenu. W wyniku tego procesu staje się wiotka i obwisła. Dotyczy to także powiek, które w efekcie charakterystycznie opadają. To bardzo krępujący problem, ponieważ smutne i przygaszone spojrzenie jeszcze bardziej postarza. Z czasem opadające powieki mają także niekorzystny wpływ na widzenie. Dlatego coraz więcej osób zmagających się z tym problemem, szuka pomocy u chirurgów plastycznych.

Opadające powieki nie powstają jednak wyłącznie na skutek starzenia się skóry. Czasem zdarza się też, że ich posiadaczami są osoby w młodym wieku. W takiej sytuacji mamy do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi. To wówczas typowy rodzinny „problem”.

W przypadku opadających powiek ratunkiem jest medycyna estetyczna, która oferuje zabieg liftingu powiek. Jest to tzw. korekta powiek, dzięki której można trwale unieść opadnięte powieki, przywracając twarzy promienny i młody wygląd. Oczywiście to nie jedyny zabieg, który pomoże skutecznie pozbyć się problemu.

Czym jest plastyka powiek?

Plastyka powiek to jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Właściwa nazwa zabiegu to blepharoplastyka. Słowo pochodzi z języka greckiego, w którym „blepharon” oznacza powiekę. Plastyka powiek to zabieg, który polega na skróceniu rozciągniętego mięśnia unoszącego powieki oraz usunięciu nadmiaru opadającej skóry i tłuszczu z okolicy górnych powiek (zabieg wykonuje się również na dolne powieki).

Chirurg nacina skórę w naturalnym załamaniu powieki, aby późniejsze blizny nie były widoczne. Operacja przeprowadzana jest zwykle z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jeśli jednak pacjent życzy sobie całkowitą narkozę, lekarz może spełnić jego życzenie. Korekta powiek trwa blisko godzinę.

Warto pamiętać, że plastyka powiek to zabieg, który można wykonać jedynie dwa razy w życiu. Uzyskany po operacji efekt utrzymuje się nawet do 20 lat! Jednak nie każdy może sobie pozwolić na ten zabieg z uwagi na wysoki koszt. Ceny plastyki powiek oscylują bowiem w granicach ok. 2 300 zł – 9 000 zł.

Trzeba mieć też na uwadze, że efekt uzyskany po zabiegu nie do końca może być zgodny z oczekiwaniami. Dlatego należy poważnie przemyśleć pomysł wykonania chirurgicznej korekty powiek. Wskazana jest też rozmowa z lekarzem, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. U osób słabszych psychicznie, przyda się również rozmowa z psychologiem. Plastyka powiek to poważna decyzja, której nie należy podejmować bezmyślnie.

Korekta powiek – wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z problemem opadających powiek. Są to zwykle osoby w wieku dojrzałym, których skóra wokół oczu jest pomarszczona i wiotka. Z zabiegu korzystają najczęściej osoby (kobiety i mężczyźni), u których skóra na powiekach jest wyraźnie obwisła, a pod oczami znajdują się nieestetycznie wyglądające worki.

Taka twarz nieustannie wygląda na zmęczoną. Na dodatek wydaje się być dużo starsza, niż jest w rzeczywistości. Co więcej panie, które mają problem z opadającymi powiekami, nie są w stanie ukryć nadmiaru skóry nawet z pomocą makijażu. Dlatego w takiej sytuacji często decydują się na zabieg.

Plastykę powiek wykonuje się również u osób, u których nadmiar obwisłej skóry może być dość uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu. Nie dość, że może utrudniać widzenie, to w dodatku przeszkadza w noszeniu okularów. Aby móc poddać się zabiegowi, warunkiem koniecznym jest dobre zdrowie oraz równowaga psychiczna.

Zanim udamy się na zabieg

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu, należy umówić się na konsultację ze specjalistą. Rozmowa z lekarzem jest potrzebna, ponieważ dzięki niej można rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu. Kiedy padnie ostateczna decyzja o wykonaniu zabiegu, należy poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia. Ważne jest, czy odczuwamy jakieś dolegliwości, czy zażywamy leki lub suplementy oraz, czy mamy skłonność do występowania alergii.

Kiedy lekarz przedstawi całą procedurę zabiegu, wskaże wykonanie niezbędnych badań, takich jak: morfologia, grupa krwi, ogólne badanie moczu, poziom glukozy i elektrolitów we krwi oraz czas jej krzepnięcia. Jeśli pacjent zażywa leki przeciwzakrzepowe, na dwa tygodnie przed zabiegiem musi je odstawić.

Zanim zostanie wykonany zabieg (około 10 dni przed), nie wolno spożywać alkoholu, palić papierosów, zażywać witaminy E oraz aspiryny. Operacja nie może być przeprowadzona u kobiet, które właśnie przechodzą miesiączkę, a także u osób, które zażywają antybiotyki.

Opadająca powieka zabieg krok po kroku

Plastyka powiek górnych (opadających) wykonywana jest, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w znieczuleniu miejscowym. W przypadku powiek dolnych stosuje się natomiast płytkie ogólne znieczulenie. W obu przypadkach zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a więc bez konieczności pozostawania w klinice. Dlatego na zabieg najlepiej udać się z bliską osobą, która pomoże bezpiecznie wrócić do domu po wykonanej korekcie.

Na początek chirurg kreśli na powiekach linie, wzdłuż których wykonane będzie nacięcie. Pierwsza linia  znajdujące się w miejscu naturalnego załamania powieki. Dzięki temu późniejsza blizna będzie „ukryta”. Z kolei druga linia znajduje się tuż nad linią rzęs i jest nieco przedłożona na bok. Aby ją narysować, chirurg lekko podnosi nadmiar skóry pęsetą. Żeby zabieg został pomyślnie przeprowadzony, linie muszą być perfekcyjnie naszkicowane.

Operacja w znieczuleniu miejscowym powoduje, że pacjent odczuwa jedynie dwa ukłucia, będące przyczyną wykonywania nacięć skóry. Chirurg wycina nadmiar skóry, skraca rozciągnięty mięsień podnoszący powiekę oraz wycina podskórne przepukliny tłuszczowe (w przypadku dolnych powiek to znacznie trudniejsze z uwagi na głębokie osadzenie).

Na koniec chirurg zszywa powiekę i na powstały szew przykleja plaster, który stanowi dodatkową ochronę. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest dosyć krótki, ponieważ trwa zwykle od tygodnia do maksymalnie dwóch tygodni.

Wskazania po zabiegowe

W krótkim czasie po zabiegu odczuwalne jest szczypanie i „ciągnięcie” skóry powiek. To zupełnie normalna reakcja. Zasinienie i obrzęk powiek będą się utrzymywać przez kilka dni po zabiegu. Można jednak nieco sobie pomóc, stosując zimne okłady, np. lód zawinięty w ściereczkę (nigdy bezpośrednio na skórę). Alternatywnie można zastosować chłodzące okulary.

Po upływie 5 – 7 dni po zabiegu, należy zgłosić się do lekarza w celu usunięcia szwów. Podczas wizyty lekarz zaleci codzienne przemywanie powiek, a w przypadku łzawienia oczu, stosowanie kropli. Przez pierwszy tydzień należy wystrzegać się wytężania wzroku. Powieki muszą się samoistnie zagoić. W tym czasie wskazane jest spanie w pozycji na wznak.

Po upływie 7 – 10 dni po zdjęciu szwów, obrzęk oczu powinien ustąpić. W związku z tym panie mogą wówczas nakładać już delikatny makijaż. Po 10 – 14 dniach możliwy jest powrót do pracy, jednak jeszcze przez miesiąc konieczne jest unikanie wysiłku fizycznego. Przez rok od zabiegu należy chronić twarz przed słońcem. Absolutnie nie wolno jej opalać.

Dla kogo korekta powiek jest niewskazana?

Operacja usunięcia nadmiaru opadającej skóry nie jest możliwa do wykonania w każdym przypadku. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • skazy naczyniowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby serca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby oczu,
  • ciąża,
  • infekcja skóry powiek lub spojówek itp.

Dzisiejsza medycyna naprawdę potrafi zdziałać cuda. Kiedyś problem opadających powiek był „defektem”, z którym trzeba było nauczyć się żyć. Dziś, przy określonym nakładzie pieniężnym, można pozbyć się problemu w godzinę. To fenomenalne, jak łatwo można „poprawić” swój wygląd i odzyskać młode spojrzenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *