Olejek migdałowy – zastosowanie i właściwości na skórę, włosy i paznokcie

Olejek migdałowy – zastosowanie i właściwości

Zdrowa i promienna skóra jest marzeniem niejednej kobiety. Ilość kosmetyków do tego przeznaczonych bardzo często przytłacza i może powodować zawroty głowy. Dodatkowo nieświadomie sięgamy po produkty syntetyczne i nieodpowiednie dla naszego ciała. Aby zminimalizować w codziennej pielęgnacji użycie środków chemicznie przetworzonych, warto zwrócić się w kierunku naturalnych sposobów pielęgnacji. Jednym z nich jest stosowany od stuleci olejek ze słodkich migdałów. Przekonaj się, czym jest, jakie ma zastosowanie i jakie są jego właściwości.

Naturalna pielęgnacja nie musi być skomplikowana i droga. Nie wierzysz? Zobacz! Olej ze słodkich migdałów jest szeroko stosowaną w kosmetyce i farmacji substancją, pozyskiwaną z pestek owoców migdałowca pospolitego, wysokiego drzewa rosnącego naturalnie w dwóch odmianach: słodkiej i gorzkiej na terenach Azji i krajach Morza Śródziemnego. Olejki z gorzkich migdałów występują rzadziej. Zawiera małe ilości substancji: amigdalinę, która mimo pozytywnego działania medycznego, może powodować zatrucia. Dlatego wykorzystywana jest jako składnik kosmetyków lub substancja do stosowania zewnętrznego. Dużo chętniej uprawiana jest słodka odmiana, gdyż migdały z niej pozyskane mogą być wykorzystywane nie tylko do przetwarzania, ale i do spożywania.

Olejek migdałowy – zastosowanie i właściwości

Najwyższą jakość oleju migdałowego uzyskuje się w tłoczeniu na zimno. Ma przyjemny zapach, lekką konsystencję i bladożółty, bursztynowy kolor. Zawiera spore ilości antyoksydantów, białek, witamin i minerałów, a także kwasów tłuszczowych nienasyconych (oleinowy i linolowy), które poprawiają pracę mózgu i układu nerwowego. Jest bogatym źródłem witaminy E i A (nazywanych witaminami młodości) oraz D, które wpływają na zdrowie i piękny wygląd, a dodatkowo przedłużają trwałość oleju, będąc jego naturalnym konserwantem. Wśród najważniejszych wartości odżywczych wymienić możemy:

  • witaminy A i E – osłabiają działanie wolnych rodników, stymulują odnowę komórkową,  wzmacniają włosy,
  • witamina D –  przyspiesza gojenie się ran,
  • witamina B – łagodzi podrażnienia, stymuluje podziały komórkowe, spowalnia powstawanie zmarszczek, chroni włosy,
  • magnez – nawilża i regeneruje skórę, ma właściwości przeciwzapalne,
  • fosfor – odżywia i wzmacnia,  wpływa na prawidłowe pH,
  • potas – utrzymuje nawilżenie skóry i włosów,
  • sód – odpowiada jędrność skóry,
  • cynk – oczyszcza skórę, zwęża pory, łagodzi stany zapalne,
  • żelazo – wzmacnia włókna kolagenowe, działa przeciwutleniająco,
  • mangan – zwiększa elastyczność skóry, działa anty utleniająco,
  • proteiny – uzupełniają braki w budowie włosów, dzięki czemu przestają one być kruche i łamliwe.

Olejek wymaga odpowiedniego przechowywania w chłodnym pomieszczeniu, bez dostępu światła od czterech do sześciu miesięcy po otwarciu, gdyż jest wrażliwy na warunki zewnętrzne, tj. słońce czy temperatura.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Zastosowanie oleju migdałowego

Polecany jest do każdego rodzaju cery, w szczególności do skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. Olejek migdałowy może być bezpiecznie stosowany bezpośrednio na skórę, ponieważ jest bardzo delikatny. Daje dobre rezultaty w przypadkach chorobach skóry np. łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Działa wygładzająco i nawilżająco, łatwo się wchłania, może być z powodzeniem stosowany w kremach, balsamach czy mydłach, a nawet jako baza do płynów dwufazowych do demakijażu.

Często wykorzystywany jest także w gabinety SPA do masażu ze względu nie tylko na kojący zapach, ale także na właściwości przeciwbólowe. Znany jest z zapobiegania rozstępom. Tworząc na skórze warstwę ochronną, blokuje utratę wody, a tym samym zwiększa elastyczność skóry. Jest lekki i szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy, dlatego też z powodzeniem można go nakładać na końcówki włosów lub smarować nim dłonie i paznokcie. Poprawia krążenie krwi i działa przeciwstarzeniowo.

Olejek migdałowy na piękne paznokcie

Olejek ze słodkich migdałów często wykorzystywany jest w walce z rozdwajającymi się płytkami paznokci. Regularne stosowanie sprawi, że paznokcie staną się mocniejsze i przestaną się rozdwajać. Wystarczy codziennie wcierać w paznokcie kilka kropel oleju, by już po kilku tygodniach zobaczyć zaskakująco pozytywne rezultaty!

Zawarte zdrowe i lśniące włosy

Jeżeli Twoje włosy są suche i pozbawione blasku, olejek migdałowy będzie wybawieniem. Sprawdza się świetnie jako odżywka do włosów. Chroni je przed zagrożeniami, pomaga w przywróceniu naturalnej bariery ochronnej, zapewnia świeżość i blask. Zawiera szereg cennych minerałów. Regularnie nakładany na skórę głowy pozwoli również zniwelować problemy związane z wypadaniem i łysieniem. Szeroka gama wartości odżywczych sprawia bowiem, że włosy odzyskują naturalną ochronę.

Po umyciu olejek ze słodkich migdałów należy wmasować w całą długość włosów od końcówek aż po skórę i pozostawić do wyschnięcia. Nie należy jednak przesadzać z ilością, gdyż może powodować obciążenie i przetłuszczanie włosów. Użyty z umiarem sprawi, że włosy będą wyglądały na lśniące i zdrowe, a skóra głowy odświeżoną i zregenerowaną.

Oprócz codziennej pielęgnacji warto raz na tydzień zastosować olejek migdałowy, jako maskę. Dużą ilość oleju nanosimy na włosy, zawijamy głowę ręcznikiem i czekamy minimum pół godziny. Po tym czasie włosy należy umyć i dokładnie spłukać.

Olejek migdałowy w pielęgnacji skóry chorej

Olejek migdałowy nawilża skórę i zmiękcza ją, co wyraźnie zmniejsza uczucie dokuczliwego swędzenie w przypadku łuszczycy oraz egzemy. Może być nakładany samodzielnie lub z innymi olejkami eterycznymi, np. z olejkiem jojoba, który przyczynia się do powstania dodatkowej warstwy ochronnej na skórze. Sprawdza się w stosowaniu u dzieci i dorosłych w stanach miejscowego podrażnienia i zapalenia skóry, jako alternatywa dla preparatów z cynkiem.

Recepta na długą młodość skóry

Dojrzała cera znajdzie w olejku migdałowym idealne rozwiązanie na opóźnienie procesów starzenia. Poziom białka kolagenowego odpowiedzialnego za kondycję skóry wraz z wiekiem obniża się. Stosowanie olejku migdałowego dzięki zawartej w nim witaminie A, będącej jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy i ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, odbudowuje warstwę kolagenową. A białka zawarte w oleju wspomagają jego produkcję. Witamina A to także skuteczny środek w leczeniu trądziku nawet u osób o bardzo wrażliwej cerze. Dodatkowo świetnie się wchłania w głąb skóry, przez co sprawdzi się w codziennym oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń, wągrów i zaskórników. Nie tylko jako środek czyszczący, ale i jako preparat do demakijażu.

Także duża zawartość witaminy E, zapobiega starzeniu się, a regularne stosowanie, zmniejsza uszkodzenia spowodowane promieniami UV oraz nadaje z miękkości i delikatności. Olejek migdałowy świetnie radzi sobie także z cieniami i workami pod oczami. Wystarczy delikatnie wysmarować kilka kropel oleju w skórę wokół oczu, by już po dwóch tygodniach zobaczyć znaczącą poprawę wyglądu.

Domowa maseczka z olejkiem migdałowym

Jak w domowych warunkach wykonać maseczkę z wykorzystaniem olejku ze słodkich migdałów? Wystarczy wymieszać ze sobą dwie łyżki olejku, dwie łyżki oleju sojowego i jedną łyżkę drożdży piwnych. Całość mieszamy, dodając płatki owsiane, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie dolej gorącej wody i nałóż maseczkę na twarz. Należy ją zmyć po ok. 30 minutach ciepłą wodą.

Alternatywą jest maseczka z jabłka, żółtka i olejku migdałowego. Jabłko ścieramy na papkę, dodajemy jedno żółtko i 30 ml olejku. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy, którą nanosimy na twarz. Pozostawiamy na ok. 30 min i zmywamy zimną wodą. Tonizujemy i nanosimy krem nawilżający. To idealna maseczka dla cery trądzikowej.

Olejek migdałowy daje wiele możliwości zastosowania. Odpowiednio używany może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. Jest naturalny, a jego użycie jest niezwykle proste. Warto wyposażyć w niego domową kosmetyczkę, by długo cieszyć się młodą i zadbaną cerą.

Podobne artykuły