Olejek arganowy do twarzy, do włosów… i nie tylko! Poznaj właściwości i zastosowania olejku arganowego

Olejek arganowy do twarzy, do włosów… i nie tylko! Poznaj właściwości i zastosowania olejku arganowego

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości nazywany jest płynnym złotem Maroka, a odkąd pojawił się w naszych stronach, zyskuje coraz większą popularność. Jak stosować olejek arganowy na włosy, twarz i ciało? I w czym kryje się tajemnica jego wszechstronnego działania?

W Maroku, skąd pochodzi, olejek arganowy wykorzystywany jest już od ponad tysiąca lat. U nas pojawił się stosunkowo niedawno, jednak w krótkim czasie zdążył skraść serca wielu osób. Świetnie sprawdza się zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni – w obu przypadkach zaskakując różnorodnością dobroczynnych właściwości. Dziś skupimy się na temacie pielęgnacji i podpowiemy, co warto wiedzieć o olejku arganowym i jak stosować go na twarz, włosy oraz inne części naszego ciała.

Jak powstaje olej arganowy?

Olejek arganowy pozyskiwany jest z nasion owoców drzewa arganowego lub inaczej arganii żelaznej, rosnącego tylko w Maroku. Rośliny te dożywają ponad 400 lat, jednak owocować zaczynają dopiero w wieku 40 (czasami nawet 60), a do wyprodukowania zaledwie 1 litra olejku niezbędne jest aż 30-35 kg owoców, co stanowi równowartość zbioru z około 6 drzew. To wszystko sprawia, że olejek arganowy jest jednym z najdroższych – ale nie zniechęca to osób, które przekonały się o jego wyjątkowych właściwościach. Warto jednak pamiętać, że chcąc kupić go do domowego użytku, należy szukać produktu z odpowiednim certyfikatem (np. ecocert), ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że nabywamy oryginalną substancję, która faktycznie posiada rozsławione, dobroczynne właściwości.

Dwa rodzaje olejku arganowego – jak stosować każdy z nich?

W zależności od przeznaczenia, olejek arganowy wytwarzany jest na dwa sposoby:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

  • z nasion nieprażonych – kiedy ma być stosowany do celów kosmetycznych, ponieważ dobrze się wchłania i dociera nawet do głębokich warstw skóry,
  • z nasion prażonych – gdy przeznaczony jest do spożywania; dodawany do jedzenia doskonale wpływa na odporność, obniża poziom złego cholesterolu, łagodzi wewnętrzne stany zapalne, a także poprawia krążenie i krzepliwość krwi.

Skład olejku arganowego

Wiemy już, że w kosmetyce warto wykorzystać olejek arganowy do twarzy, włosów oraz do pielęgnacji pozostałych partii ciała. Zanim jednak skupimy się na konkretnych metodach stosowania, zatrzymajmy się jeszcze przy jego składzie. Co sprawia, że tak doskonale na nas działa? To za sprawą bogactwa dobroczynnych substancji, które możemy w nim znaleźć: nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9, witaminy E, związków fenolowych, steroli, saponinów czy karotenoidów.

Właściwości olejku arganowego

Dzięki wspomnianym składnikom, olejek arganowy to prawdziwy mistrz w pielęgnacji skóry (nawet suchej, wrażliwej czy skłonnej do podrażnień), włosów i paznokci. Lista jego wspaniałych właściwości jest bardzo długa, warto jednak poznać choć część z nich:

  • doskonale nawilża, a także zapobiega nadmiernej utracie wody,
  • chroni przed działaniem czynników atmosferycznych,
  • odbudowuje naturalną warstwę lipidową skóry,
  • uelastycznia, odżywia i wygładza skórę,
  • wspomaga gojenie drobnych ran oraz redukcję blizn i zmarszczek (a przy tym zapobiega powstawaniu nowych),
  • ma silne działanie antyoksydacyjne,
  • wspiera leczenie trądziku oraz innych schorzeń skóry, jak łuszczyca czy egzema,
  • działa łagodząco i przeciwzapalnie (na różnego rodzaju podrażnienia i uszkodzenia spowodowane zarówno urazami mechanicznymi, jak i alergiami),
  • zapobiega wypadaniu włosów, regeneruje je, wzmacnia i nawilża,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • dobrze wpływa na stan skóry głowy,
  • wzmacnia i pobudza cebulki włosów,
  • wzmacnia paznokcie.

Olejek arganowy – jak stosować go w kosmetyce?

Ze względu na swoje cechy, olejek arganowy może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Nie będzie przesadą nazwanie go kosmetykiem uniwersalnym – sprawdza się bowiem w tak wielu sytuacjach, że z całą pewnością zasłużył na to miano. W drogeriach można spotkać go w składzie najróżniejszych kremów, balsamów, odżywek, masek itp. Występuje tam jednak w formie przetworzonej, dlatego znacznie lepsze efekty przyniesie, jeśli kupimy go w postaci pełnowartościowego oleju i właśnie taki dodamy bezpośrednio przed użyciem do ulubionych kosmetyków lub po prostu zaaplikujemy w czystej formie. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych przykładów zastosowania olejku arganowego na włosy, do twarzy, ciała oraz paznokci.

Uwaga! Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed pierwszym użyciem olejku arganowego do twarzy lub na skórze w innych partiach ciała, wykonajmy próbę uczuleniową. Z kolei w przypadku włosów upewnijmy się, że będzie odpowiedni do naszej porowatości. Stosujmy zawsze tylko i wyłącznie stuprocentowy, oryginalny olejek z certyfikatem.

Olejek arganowy do twarzy

Ogromną zaletą olejku arganowego jest to, że możemy stosować go w zasadzie do każdego typu cery. Skórze suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień czy uczuleń przyniesie ukojenie, łagodząc stany zapalne i dogłębnie nawilżając. Leczniczo zadziała także na cerę trądzikową – ureguluje pracę gruczołów łojowych, powstrzymując powstawanie nowych zmian, a ponadto przyspieszy gojenie i zmniejszy widoczność blizn. W przypadku cery mieszanej i tłustej pomoże zapobiegać przetłuszczaniu i powstawaniu niedoskonałości, natomiast dojrzałą zregeneruje, odżywi i uelastyczni, wygładzając drobne zmarszczki i nadając młodszego, świeżego wyglądu. Jak stosować olejek arganowy na twarz?

  • Wmasowując w skórę niewielką ilość olejku w czystej postaci (najlepiej na noc). Jeśli nic nie wskazuje na to, że nasza cera nie toleruje częstego stosowania takiego kosmetyku, możemy używać go nawet codziennie.
  • Dodając kilka kropel olejku do ulubionego kremu pod oczy lub do twarzy, bezpośrednio przed aplikacją.
  • Jako serum do rzęs i brwi – wcierając w nie odrobinę olejku przed snem.
  • W formie maseczki z dodatkiem innych naturalnych składników, które wspomogą dobroczynne działanie naszego olejku. Przepis na domową maseczkę: dokładnie mieszamy 1 łyżkę olejku arganowego, 2 łyżki jogurtu naturalnego i 1 łyżeczkę świeżego soku z cytryny, po czym nakładamy na całą twarz i pozostawiamy na ok. 30 minut; po tym czasie dokładnie spłukujemy chłodną wodą.

Olejek arganowy do włosów

Polecany jest głównie do włosów średnioporowatych, ale w wielu przypadkach dobrze sprawdza się także na wysokoporowatych. Olej arganowy na włosy możemy zastosować między innymi:

  • do zabezpieczenie końcówek – nakładając go przed lub po wysuszeniu,
  • do olejowania włosów – w formie czystej lub w połączeniu z innymi olejami (dobranymi odpowiednio do naszej porowatości),
  • do olejowania skóry głowy, co wzmocni cebulki i przyspieszy wzrost włosów oraz zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu, a w razie problemów skórnych lub podrażnień zadziała leczniczo i łagodząco,
  • jako dodatek do szamponu – oczywiście w bardzo niewielkiej ilości,
  • jako odżywkę w sprayu, którą przygotujemy mieszając wodę przegotowaną z odrobiną olejku (warto poeksperymentować z proporcjami, by dobrać je tak, żeby nie obciążały włosów); taki kosmetyk aplikujemy na wilgotne włosy,
  • jako środek ochronny przed wysokimi temperaturami (np. przed stylizacją z użyciem prostownicy czy lokówki),
  • jako składnik maseczki do włosów, którą bez trudu przygotujemy samodzielnie, w domu, wykorzystując produkty z własnej kuchni (np. żółtka jaj, miód, jogurt naturalny, oliwę z oliwek, banany, awokado itp.); eksperymenty są tutaj jak najbardziej wskazane – grunt, to znaleźć recepturę, która najbardziej “spodoba się” naszym włosom.

Stosując olejek arganowy do włosów sprawimy, że będą lepiej nawilżone, mocniejsze, bardziej elastyczne, a przy tym gładkie i przyjemne w dotyku. Ponadto przestaną się puszyć, elektryzować i łamać.

Jak jeszcze stosować olejek arganowy?

Niezawodne “płynne złoto” doskonale sprawdza się także w pielęgnacji całego ciała – wcierane bezpośrednio po kąpieli, jeszcze przed osuszeniem skóry (można też wlać trochę olejku do wody, wtedy po wyjściu z wanny nie ma już potrzeby smarowania się nim) lub dodawane do balsamu zaraz przed aplikacją. Warto wykorzystać je również do wzmocnienia paznokci – wcierając niewielką ilość w płytkę i skórki (najlepiej codziennie) oraz do zmiękczenia zrogowaciałej skóry na łokciach czy piętach.

Gdzie kupić olejek arganowy?

Prawdziwy, pełnowartościowy olej arganowy znajdziemy między innymi w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach czy w internecie. Choć oryginalny olejek jest drogi, podczas wyboru nie kierujmy się jedynie ceną – przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, czy interesujący nas produkt posiada certyfikat świadczący o jego autentyczności. Niestety, na rynku dostępnych jest mnóstwo podróbek, które często zachwycają ceną, ale… nie efektami.

Źródło:

  • https://www.lifetree.pl/niecodzienne-rozwiazania/jak-stosowac-olejek-arganowy-do-wlosow/
  • https://www.laroche-posay.pl/artykul/zastosowanie-i-wlasciwosci-olejku-arganowego/a33019.aspx

Podobne artykuły