Olej z pestek malin – właściwości naturalnego kosmetyku prosto z Twojego ogródka

Olej z pestek malin

Maliny… cały rok z niecierpliwością czekamy na ten czas, kiedy wreszcie będzie można objadać się nimi do woli. Jednak niewielu miłośników tego owocu wie, że oprócz jedzenia nadaje się on także do produkcji kosmetyków! A konkretnie olejku z pestek malin, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry czy włosów.

W kosmetyce stosowanych jest obecnie ponad 100 różnych olejów roślinnych, a ich popularność nieustannie rośnie. Nic dziwnego – im więcej wiemy o ich wyjątkowych właściwościach, tym chętniej z nich korzystamy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są to produkty naturalne, a te wybieramy dziś znacznie częściej, odchodząc od kosmetyków pełnych chemii i sztucznych substancji. W naturze jednym ze źródeł bio olejów są owoce – a konkretnie ich pestki lub nasiona. Wśród takich olejków znajdziemy m.in. olej z pestek (nasion) malin, którego właściwościom i zastosowaniom przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Jak powstaje olej z nasion malin?

Choć często nazywany jest olejem malinowym, w rzeczywistości powstaje nie z samego owocu, a z jego nasion. Jak można się domyślić, do wyprodukowania niewielkiej ilości substancji potrzeba bardzo dużej ilości nasion, co niestety odbija się na cenie tego olejku – jednak zdecydowanie jest jej wart. Tłoczony na zimno zachowuje wspaniałe, pielęgnujące i dobroczynne właściwości. Na polskim rynku dostępny jest zarówno w wersji filtrowanej, jak i z naturalnym osadem. Ma lekką, aksamitną konsystencję, dzięki czemu dobrze się wchłania. Posiada specyficzny zapach, przypominający aromat oliwy z oliwek, który jednak ulatnia się dość szybko po nałożeniu na skórę czy włosy.

Olej z pestek malin – właściwości

Olej malinowy pełen jest zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, karotenoidów – czyli naturalnych przeciwutleniaczy oraz witamin – głównie A i E. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a ponadto wygładza i doskonale chroni przed utratą wody. Dzięki swojej lekkiej konsystencji świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry. Działa ujędrniająco – pobudzając produkcję kolagenu i elastyny, co z kolei wspomaga odbudowę uszkodzonego naskórka i redukcję drobnych zmarszczek, a także leczniczo – łagodząc problemy skórne i zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych. Nie zatyka porów, a zarówno skórę, jak i włosy chroni przed wysuszeniem i działaniem promieni UV.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Uwaga! Olejek z pestek malin należy przechowywać w lodówce, ponieważ może zjełczeć.

Zastosowanie oleju z nasion malin

Ze względu na mnogość swoich pielęgnacyjnych i leczniczych właściwości, olej malinowy może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów:

Na twarz

Zamiast kremu, zarówno na noc, jak i na dzień. Nie zatyka porów, dlatego świetnie sprawdza się pod makijaż. Nadaje się do wszystkich typów cery, choć szczególnie polecany jest osobom o skórze wrażliwej oraz trądzikowej.

Na skórę całego ciała

Jako zamiennik balsamu. Olej z nasion malin dobrze radzi sobie z przesuszeniem i podrażnieniami, a także ze skórą skłonną do alergii. Nie powoduje podrażnień, zapewnia prawidłowe nawilżenie i ujędrnia.

Jako filtr ochronny

Zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zdarza się, że występuje również jako składnik kremów do i po opalaniu. Zabezpiecza również włosy!

Do ust

Olej malinowy sprawdzi się jako nawilżający i wygładzający balsam. Można użyć go także do przygotowania delikatnego peelingu cukrowego.

Do lub po kąpieli

Wlany do ciepłej wody na początku kąpieli lub wcierany w wilgotną skórę zaraz po wyjściu z niej. Dobrze sprawdzi się także jako dodatek do żelu pod prysznic.

Do włosów

Do każdego ich typu (nisko-, średnio- i wysokoporowatych). Można wykorzystać go na kilka sposobów: zabezpieczyć nim końcówki, do olejowania (również w połączeniu z innymi olejami) lub jako składnik masek nawilżająco-odżywiających. Olejek z pestek malin nadaje włosom blask, zabezpiecza je przed nadmierną utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych – w tym także słońca.

Olejowanie włosów olejem z nasion malin

Olejek (czysty lub zmieszany z innymi olejami roślinnymi, dobranymi odpowiednio do naszego typu włosów) rozprowadzamy delikatnie na całej długości włosów i/lub skórze głowy – o ile mamy pewność, że dobrane przez nas składniki nadają się do jej pielęgnacji. Następnie nakładamy foliowy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Pozostawiamy na minimum godzinę lub na całą noc – im dłużej, tym lepiej, po czym myjemy włosy dwukrotnie delikatnym szamponem. Zabieg warto powtarzać około 2 razy w tygodniu.

Domowe kosmetyki z olejem malinowym

Olej z pestek malin może być stosowany samodzielnie, w formie czystej lub jako składnik nieco bardziej rozbudowanych kosmetyków – kremów, balsamów, masek do ciała i włosów, peelingów itd. Oczywiście bez trudu znajdziemy je w drogeriach, jednak możemy pokusić się także o zorganizowanie domowego SPA i przygotowanie kosmetyków samodzielnie – z produktów, które w większości znajdziemy we własnej kuchni:

Peelingi

Do ich przygotowania będziemy potrzebować substancji ścierającej, czyli cukru, soli lub fusów z kawy i pielęgnującej, czyli w tym przypadku kilku łyżeczek oleju malinowego. Jeśli mamy na to ochotę, nasz domowy peeling możemy wzbogacić także o dodatkowe składniki: inne olejki roślinne, miód, cynamon, zioła (np. rozmaryn, który wspomaga walkę z cellulitem), sok lub miąższ z owoców cytrusowych, imbir itd.

Maski na włosy

To świetny sposób, aby w krótkim czasie intensywnie nawilżyć, odżywić i zregenerować włosy. Cała zabawa polega tutaj na tym, że składniki takiej domowej maski możemy łączyć tak naprawdę w zależności od własnego widzimisię. Jeden ze sprawdzonych przepisów na maseczkę z olejkiem z pestek malin to taki z wykorzystaniem żółtek jaj (1-2, w zależności od długości włosów), jogurtu naturalnego (2-4 łyżki) i naturalnego miodu (ok. 1 łyżka). Mieszankę rozprowadzamy na całych włosach i trzymamy pod foliowym czepkiem oraz ręcznikiem przez ok. godzinę. Następnie spłukujemy chłodną wodą i myjemy tak, jak mamy to w zwyczaju.

Kąpiele pielęgnująco-lecznicze

Z ich pomocą możemy osiągnąć wiele różnych efektów – rozbudzić lub wyciszyć się, zredukować stres, zadbać o dobry sen, wyleczyć bóle stawów i mięśni itd. Efekt będzie uzależniony głównie od temperatury wody, jaką dobierzemy. Warto pamiętać, że aby kąpiel faktycznie przyniosła pozytywne rezultaty, nie powinna trwać dłużej niż 30 minut lub nawet krócej – od 3 do 15 minut w przypadku zimnej/bardzo chłodnej lub bardzo gorącej wody. Oprócz oleju z nasion malin do kąpieli warto dodać także kilka szklanek wybranej soli do kąpieli oraz (opcjonalnie) inne naturalne składniki (np. zioła).

Różnorodne właściwości oleju malinowego sprawiają, że ten naturalny kosmetyk ma naprawdę ogromną ilość zastosowań. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę, czy faktycznie mamy do czynienia z produktem nierafinowanym i tłoczonym na zimno, ponieważ tylko taki posiada wszystkie wymienione tutaj cechy i zapewnia opisane rezultaty. A choć olej z nasion malin nie należy do tanich, to już po kilku użyciach można przyznać, że zdecydowanie jest wart swojej ceny.

Podobne artykuły