Olej abisyński – zastosowanie olejku na włosy, twarz, ciało

Olej abisyński – zastosowanie olejku na włosy, twarz, ciało

Olej abisyński coraz częściej gości w kosmetyce, jako składnik wielu preparatów do pielęgnacji. To znany i ceniony za swoje właściwości nawilżające oraz zmiękczające skórę olej, który można stosować zarówno na dłonie, skórę twarzy, ciała, jak i włosy. Olejek abisyński znany jest od wieków, najpierw wykorzystywany był przez kobiety z Afryki, dzisiaj na dobre zagościł w Europie, gdzie podbija rynek kosmetyczny. Poznaj właściwości oraz zastosowanie olejku abisyńskiego, a także dowiedz się, jak stosować go przy codziennej pielęgnacji.

Co to jest i skąd pochodzi olej abisyński?

Olejek abisyński (Crambe Abyssinica) produkowany jest z nasion modraku abisyńskiego, który zwany bywa również kapustą abisyńską. Jest to jednoroczna roślina, która wywodzi się z terenów Wyżyny Abisyńskiej we wschodniej Afryce, a także z rejonu Morza Śródziemnego.

Olej abisyński stosowany był od wieków w celach pielęgnacyjnych przez kobiety w krajach arabskich oraz Afryce. Jego doskonałe właściwości nawilżające, regenerujące oraz przeciwzmarszczkowe robią dzisiaj prawdziwą furorę w Europie oraz w USA. Olejek ten można z powodzeniem stosować zarówno na skórę całego ciała i twarzy, jak i na włosy. Nie pozostawia uczucia lepkości ani tłustych śladów na skórze. Jest bardzo lekki i bezwonny o jasnej, lekko słomkowej barwie. Należy do naturalnych olejów i wyróżnia się niezwykłą łatwością rozprowadzania. Jak już wspomnieliśmy, olej abisyński nie pozostawia tłustych plam ani uczucia lepkości, ponieważ doskonale się wchłania i szybko penetruje naskórek.

Bardzo często stosowany jest jako zamiennik syntetycznych substancji (tworzących film na skórze, takich jak silikony czy oleje mineralne) przy produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kolorowych. Wszystko dzięki doskonałemu poślizgowi oraz smarowności.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Olej abisyński właściwości i zastosowanie

Naturalny olejek abisyński wykazuje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. Wszystko za sprawą faktu, że w jego składzie znajdziemy ponad 50% nienasyconego kwasu omega-9, czyli kwasu erukowego. Jego silne właściwości natłuszczające oraz nawilżające pozwalają doskonale utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia. Produkt tworzy na skórze pewnego rodzaju film ochronny. Przekłada się to na zatrzymanie procesów przedwczesnego starzenia oraz zabezpiecza skutecznie skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (jak. np. wiatr czy mróz).

Produkt jest niezwykle łagodny dla skóry, przez co może być stosowany przy leczeniu egzemy. Polecany jest przy potrzebie silnego natłuszczenia wrażliwej skóry alergików czy nawet osób z atopowym zapaleniem skóry. Olejek abisyński można także z powodzeniem stosować na delikatne partie wokół oczu.

Jakie jeszcze olej abisyński właściwości wykazuje? Jego kolejnym charakterystycznym atutem jest fakt, że wykazuje działanie antyoksydacyjne, przez co sprawdzi się idealnie przy cerze dojrzałej. Będzie skutecznie chronić ją przed wolnymi rodnikami, które mają ogromny wpływ na utratę elastyczności oraz powstawanie zmarszczek. Co więcej, olejek abisyński nie tylko chroni, ale także spłyca istniejące już zmarszczki.

Można z powodzeniem zastosować go na poparzoną skórę, ponieważ skutecznie zniweluje zaczerwienienie oraz przyniesie ukojenie. Przyczyni się również do przyspieszenia regeneracji naskórka, przez co polecany jest jako preparat do stosowania po opalaniu.

Należy nadmienić, że dobroczynne właściwości oleju abisyńskiego nie ograniczają się jedynie do stosowania na skórze. Z powodzeniem można zastosować go w pielęgnacji włosów. Olejek abisyński stosowany na włosy dogłębnie je zregeneruje, nawilży oraz nada blasku. Idealnie sprawdzi się przy suchych włosach zniszczonych stylizacją oraz zabiegami chemicznymi. Wbrew pozorom nie obciąży włosów, a przywróci im naturalny połysk, wygładzi porowate końcówki oraz zapewni prawidłowe nawilżenie. Co więcej, olej abisyński zapobiegnie również elektryzowaniu się włosów, co jest szczególnie uciążliwym problemem w okresie jesieni i zimy, kiedy ciężko jest ujarzmić włosy po zdjęciu czapki.

Olej abisyński można także z powodzeniem stosować na dłonie, gdzie przyczyni się do wzmocnienia łamliwych paznokci i zapobiegnie ich rozdwajaniu. Ponadto stosowany regularnie doda im blasku oraz skutecznie nawilży wysuszone skórki.

Olej abisyński – gdzie kupić

Olej abisyński możesz kupić w dobrych sklepach zielarskich, a także punktach z naturalnymi kosmetykami czy to stacjonarnych, czy w sklepie internetowym. Koszt takiego produktu to około 25 – 30 złotych za 100 ml. Olej abisyński dostępny jest w szklanej butelce, którą należy przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

Olejek abisyński do olejowania włosów, na twarz oraz ciało – jak go stosować na poszczególne partie?

Olej abisyński sprawdza się idealnie jako produkt do olejowania włosów, do pielęgnacji twarzy, skóry dłoni oraz całego ciała. Olejek z nasion modraku abisyńskiego ma unikalną konsystencję, doskonałą smarowność oraz jest odporny na podgrzewanie, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako produkt do pielęgnacji zarówno twarzy, ciała, jak i włosów. Jego właściwości warto wykorzystać, przygotowując domowe zabiegi kosmetyczne.

Olejek abisyński zamiast kremu do twarzy

Wystarczy kilka kropli olejku z nasion modraku abisyńskiego nałożyć na dłonie, a następnie wmasować w skórę twarzy, szyi oraz dekoltu. Dzięki zdolności tworzenia niewidzialnego filmu ochronnego olejek pozostawi na skórze warstwę ochronną. Olejek szybko się wchłania i penetruje naskórek, dzięki czemu nie pozostawia nieprzyjemnej, tłustej warstwy i doskonale przygotowuje skórę pod makijaż, nawilżając i wygładzając ją.

Można stosować olejek solo lub dodać kilka kropel do swojego kremu, który stosujesz na co dzień. Wówczas dodatkowo wzmocnisz jego działanie, ponieważ olejek „przeniesie” składniki aktywne kremu w głąb skóry.

Przy systematycznej pielęgnacji twarzy olejem abisyńskim skutecznie uchronisz skórę przed pojawieniem się zmarszczek i utratą elastyczności. To także doskonały preparat likwidujący oznaki zmęczenia, które widoczne są zwykle pod oczami.

Olej abisyński na suche dłonie i stopy

Kuracja olejem abisyńskim doskonale wpłynie na przesuszoną skórę stóp oraz dłoni. Wystarczy, że nałożysz przed snem grubą warstwę olejku na swoje dłonie i stopy, a następnie założysz bawełniane rękawice oraz skarpety. Po przespanej nocy zauważysz, że skóra stała się miękka, zrogowaciały naskórek na piętach nawilżony a paznokcie pięknie błyszczą.

Warto także wcierać olejek abisyński w łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Wcieranie olejku w płytkę za pomocą polerki pozwala wzmocnić paznokcie i w dodatku przyspieszy ich wzrost.

Olej abisyński jako preparat do nawilżenia ciała

Kosmetyk ten doskonale sprawdzi się, jaki środek silnie nawilżający całe ciało. Wystarczy przygotować ciepłą kąpiel z dodatkiem około 2 łyżek oleju abisyńskiego. Po takiej kąpieli Twoja skóra będzie pokryta cienką warstwą olejku, który skutecznie zatrzyma wodę i zapewni doskonałe nawilżenie oraz wygładzenie skóry. U osób, które wolą prysznic zamiast kąpieli, polecamy wmasować olejek w wilgotną skórę.

Olejek abisyński sprawdza się idealnie, jako produkt silnie nawilżający i regenerujący skórę po opalaniu. Wybierając mleczko po opalaniu, zwróć uwagę, by w składzie zawierał on olej abisyński. Jego dodatek sprawi, że balsam nie tylko lepiej przeniknie w głąb skóry, ale także doskonale ją ukoi i zregeneruje.

Olejek abisyński na suche i osłabione włosy

Osoby zmagające się z przesuszonymi, łamliwymi i osłabionymi suszeniem, prostowaniem czy farbowaniem włosami, powinny wprowadzić olej abisyński do swojej rutynowej pielęgnacji włosów. Popularne stało się w ostatnim czasie olejowanie włosów rozmaitymi olejkami. Warto w tym zabiegu sięgnąć po olejek abisyński, który nakładany dwa razy w tygodniu na suche włosy i pozostawiony na kilka godzin (opcjonalnie całą noc), doskonale wpłynie na poprawę ich kondycji. Po kilku godzinach (lub całej nocy) wystarczy normalnie umyć włosy szamponem. Po wysuszeniu będą znacznie delikatniejsze w dotyku, wizualnie staną się grubsze i co najważniejsze pełne blasku i doskonale nawilżone.

Możesz dodatkowo po myciu równomiernie wetrzeć niewielką ilość olejku w końcówki. Film, który powstanie będzie doskonałym zabezpieczeniem włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wysokich temperatur oraz poprawi ich wygląd.

Olej abisyński możesz również mieszać z innymi olejkami naturalnymi. Doskonale sprawdzą się tutaj olejek migdałowy oraz arganowy. Dla efektów aromatycznych warto dodać jeszcze swój ulubiony olejek eteryczny, który pozostawi na skórze piękny zapach. W ten sposób zdobędziesz w pełni naturalny, silnie nawilżający preparat, który idealnie sprawdzi się np. do masażu ciała. Świetnie nawilży, zrelaksuje i ukoi skórę, a przyjemny aromat wpłynie pozytywnie również na stan psychiczny.

Źródło:

  • http://leczniczeolejki.pl/olej-abisynski-zastosowanie-olejku-na-wlosy-twarz-cialo-pielegnacja-olejem-abisynskim_jxlm.a

Podobne artykuły