Jakie korzyści osiągniemy, decydując się na zabieg kwasami?

Jakie korzyści osiągniemy, decydując się na zabieg kwasami?

Oczyszczanie twarzy kwasami to jeden z najczęściej wykonywanych w gabinetach kosmetycznych zabiegów. Polega na zastosowaniu różnych rodzajów kwasów, które dobierane są do problemów i rodzaju skóry. Kwasy pozwalają na skuteczne złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka. W ten sposób usuwane są również wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się na naszej skórze. Dzięki temu następuje odblokowanie porów i dogłębne oczyszczenie cery. Skóra jest odświeżona, odmłodzona i gotowa na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Na czym polega zabieg kwasami?

Zabieg z użyciem kwasów to rodzaj profesjonalnego peelingu, podczas którego dochodzi do złuszczenia i usunięcia martwego naskórka. Dzieje się to poprzez rozluźnienie wiązań komórek zrogowaciałego naskórka, do czego dochodzi na skutek działania kwasów. Zabieg pozwala na gruntowne oczyszczenie skóry z martwego naskórka, wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. W zależności od rodzaju zastosowanych kwasów, możemy uzyskać również efekty w postaci wygładzenia zmarszczek, wyrównania kolorytu skóry, odblokowania i zmniejszenia widoczności porów, rozjaśnienia blizn czy nawilżenia skóry. Są to rezultaty, których nie zdołamy uzyskać stosując jedynie domowe peelingi.

Peeling kwasami wykonywany w gabinecie kosmetycznym z reguły połączony jest z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Stosuje się go jako pierwszy etap podczas odżywiania, nawilżania czy regeneracji skóry. Oczyszczona dzięki kwasom cera lepiej chłonie substancje, które w dalszym etapie będą na nią nakładane.

Kwasy stosowane są przy następujących problemach:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

  • łojotoku,
  • przebarwieniach i zmianach pigmentacyjnych,
  • trądziku i bliznach różnego pochodzenia,
  • zmarszczkach,
  • zmęczonej i poszarzałej skórze.

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na oczyszczanie twarzy kwasami?

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem kwasów, warto przez jakiś czas stosować specjalne kremy zawierające kwas retinowy, glikolowy czy migdałowy, aby lepiej przygotować naszą skórę. Po peelingu z kolei należy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o cerę. Wiadomo bowiem, że skóra poddana dzianiu kwasów będzie odsłonięta, a tym samym bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego przez kilka dni należy ochraniać ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z wysokim filtrem.

Skóra poddana peelingowi będzie również bardziej wrażliwa na wysoką i niską temperaturę. W zawiązku z tym nie zaleca się wówczas korzystania z sauny, solarium oraz wykonywania zabiegu zimą. Przez kilka dni nie powinno się również pływać w basenie, gdyż chlor może działać drażniąco na odsłonięty naskórek.

Warto zaznaczyć, że peelingi z wykorzystaniem kwasów nie mogą być wykonane na każdej skórze. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Są to:

  • odmrożenia i poparzenia,
  • otwarte rany na powierzchni skóry,
  • schorzenia tkanki łącznej,
  • cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • ciąża,
  • doustne stosowanie retinoidów.

Oczyszczanie twarzy kwasami – przebieg zabiegu

Zabieg z użyciem kwasów nie trwa długo. Kosmetyczka nakłada substancję na oczyszczoną twarz, a po kilku minutach zmywa ją ciepłą wodą. Następnie skóra jest tonizowana, aby usunąć efekt szczypania i pieczenia skóry. Po zastosowanym peelingu często nakładana jest maska odżywcza lub nawilżająca bądź inny kosmetyk, którego dobroczynne składniki skóra będzie chłonąć.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może się łuszczyć. Wówczas mogą też pojawić się na niej niewielkie krostki, co jest spowodowane trwającym procesem usuwania martwego naskórka. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, a cera jest doskonale oczyszczona. Warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem ochronnym, gdyż podrażniona skóra jest bardzo wrażliwa na promienie UVA i UVB.

Kwasy na twarz i nie tylko – rodzaje

Profesjonalne peelingi chemiczne wykonuje się przy użyciu różnych rodzajów kwasów, które dobiera się do rodzaju i potrzeb skóry. Można je stosować zarówno na twarz, jak i dekolt, szyję ramiona oraz inne części ciała, które tego wymagają. Do wyboru mamy kwasy owocowe, np. kwas cytrynowy czy jabłkowy oraz najłagodniej działające wyciągi z ananasa lub papai. Stosuje się je do cery suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Substancje te efektywnie złuszczają naskórek, pobudzając skórę do procesu produkcji kolagenu.

Silniejszym działaniem wykazują się kwasy: fenolowy, salicylowy i glikolowy. Preparaty te stosuje się do usuwania zmian pigmentacyjnych i przebarwień, likwidowania zmarszczek oraz redukcji rozstępów i blizn.

Niekiedy kosmetolodzy używają również mieszanki kwasów z różnymi substancjami. Popularne połączenie stanowi kwas retinolowy i wyciąg z rumianku, który działa łagodząco na powierzchnię skóry.

Popularne kwasy na różne problemy skórne

Kwasy na trądzik

Najczęściej stosowanym kwasem do zwalczania trądziku jest kwas salicylowy. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Często w niewielkim stężeniu stosuje się go w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej. Do peelingu chemicznego wykorzystuje się jego większe stężenie (10 – 20%).

Kwas salicylowy oprócz właściwości złuszczających wykazuje się również zdolnościami regeneracji skóry. Inicjuje procesy odnowy naskórka, dzięki czemu zmniejsza widoczność blizn. Środek ten skutecznie usuwa sebum i różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz zwęża i odblokowuje pory. Służy też do usuwania zmian pigmentacyjnych i przebarwień, również potrądzikowych.

Do peelingu z użyciem kwasu salicylowego należy skórę odpowiednio przygotować. W tym celu przez kilka tygodni należy smarować ją preparatami zawierającymi niewielkie stężenie tej substancji, aby obniżyć jej pH, co wpłynie na lepszy efekt zabiegu. Przed peelingiem przez co najmniej 2 tygodnie nie powinno się wystawiać skóry na słońce ani promieniowanie emitowane w solarium. Aby uzyskać lepsze efekty terapeutyczne, należy poddać się peelingowi co najmniej 6 razy w odstępach 14 – dniowych.

Innym rodzajem kwasu, który doskonale sprawdza się przy leczeniu trądziku, jest kwas migdałowy. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami antybakteryjnymi i keratolicznymi (zdolność do usuwania zewnętrznej warstwy naskórka). Poza tym substancja ta reguluje również pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do zmniejszenia produkcji sebum i powstawania zmian trądzikowych. Kwas migdałowy regeneruje naskórek i przyczynia się do usuwania zaskórników i innych zanieczyszczeń skórnych.

Kwas na przebarwienia

Doskonałym sposobem na usunięcie przebarwień i zmian pigmentacyjnych na skórze jest kwas glikolowy. Posiada właściwości rozjaśniające, wygładzające i nawilżające. Pod wpływem tej substancji warstwa rogowa naskórka zostaje złuszczona, a skóra poddawana jest intensywnej regeneracji. Na skutek działanie kwasu, cera uzyskuje jednolity koloryt, spłyceniu ulegają zmarszczki oraz pobudzona zostaje produkcja kolagenu i elastyny. Do zabiegów wykorzystuje się najczęściej substancję w stężeniu 15%.

Niekiedy do peeelingów chemicznych stosuje się kwas glikolowy w stężeniu 50 – 70%. Wówczas naskórek ulega bardzo mocnemu złuszczeniu, a skóra właściwa zostaje pobudzona do intensywnej regeneracji. Częste stosowanie peelingów z użyciem tego rodzaju kwasu, pozwala zwiększyć grubość starzejącej się skóry.

Kwas na blizny

Usuwanie blizn nie jest prostą sprawą. Okazuje się jednak, że doskonałe rezultaty można osiągnąć, stosując peelingi z wykorzystaniem kwasu mlekowego. Preparat ten naturalnie występuje w kwaśnym mleku, kiszonkach i jogurtach. Wykazuje się działaniem złuszczającym, przeciwzapalnym i nawilżającym. Posiada zdolność złuszczania naskórka, dzięki czemu koloryt skóry zostaje wyrównany, widoczność blizn zmniejszona a naskórek wygładzony i ujędrniony. Substancja ta reguluje również pracę gruczołów łojowych i redukuje stany zapalne oraz podrażnienia skóry. Aby uzyskać dobre efekty, z peelingu należy skorzystać 4 – 6 razy z 10 – dniową przerwą pomiędzy zabiegami.

Kwas na zmarszczki

Nieestetyczne zmarszczki usuniemy przy użyciu kwasu ferulowego. Preparat ten w naturze występuje w korze drzew liściastych oraz w ziarnach pszenicy, kukurydzy, żyta i ryżu. Zastosowany na skórze, poprawia jej strukturę, wygładza zmarszczki, pobudza jej mechanizmy obronne oraz zabezpiecza przed procesem starzenia się. Pomaga również usuwać plamy pigmentacyjne i przebarwienia, zwalcza wolne rodniki, dodaje jej jędrności, uelastycznia i nawilża naskórek oraz przywraca naturalny blask.

Przed zabiegiem z użyciem tego rodzaju kwasu nie należy depilować skóry ani wystawić jej na dzianie słońca. Niewskazane jest również używanie kosmetyków mogących podrażniać skórę. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby zmagające się m.in. z trądzikiem różowatym, opryszczką, znamionami skórnymi i alergiami.

Kwas na podrażnioną skórę

Osoby, których skóra jest podrażniona, powinny skorzystać z peelingu z użyciem kwasu laktobinowego. Substancja ta działa łagodnie i nie powoduje łuszczenia się naskórka i pieczenia skóry, jak to ma miejsce w przypadku innych kwasów. Wykazuje działanie regeneracyjne oraz łagodzi stany zapalne i innego rodzaju podrażnienia.

Preparat korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i elastyny oraz regeneruje i wzmacnia barierę ochronną naskórka. Ponieważ wykazuje bardzo łagodne działanie, z powodzeniem stosuje się go na skórze wrażliwej i suchej. Ten rodzaj peelingu wskazany jest również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry czy trądziku różowatego.

Stosowanie peelingów kwasowych to świetny sposób na gruntowne jej oczyszczenie i porwę wyglądu. Już pojedynczy zabieg daje widoczne rezultaty. Choć ceny peelingów kwasami nie są niskie (100 – 300 zł), to jednak efekty są tego warte. Dajmy więc sobie szansę na uzyskanie zdrowej, gładkiej, oczyszczonej i pięknie wyglądającej skóry.

Źródło:

https://splendore.pl/pl/n/Kwasy-na-twarz-efekty/59

Podobne artykuły