Kosmetyka

Wybieramy kremy przeciwsłoneczne. Który kosmetyk z filtrem UV będzie odpowiedni dla naszej skóry?

To, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla naszej skóry, wiedzą chyba wszyscy. Dlatego coraz więcej osób stosuje kremy przeciwsłoneczne podczas opalania się. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ochrona UV jest nam potrzebna nie tylko w czasie plażowania, ale również na co dzień. Dlaczego? Otóż szkodliwe promieniowanie słoneczne oddziałuje na nas każdego dnia. Dociera ono do ziemi nawet w pochmurny dzień. Dlatego odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne to podstawa bezpiecznego przebywania poza domem. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę.

Dlaczego warto stosować kremy przeciwsłoneczne?

Promienie słoneczne składają się z dwóch rodzajów światła: widzialnego i niewidzialnego. Światło widzialne złożone jest z fal, których długość mieści się w przedziale 400 – 700 nanometrów. Niewidzialne wiązki światła są znacznie krótsze (200 – 400 nanometrów) i nazywa się je światłem ultrafioletowym, gdyż są jeszcze krótsze, niż najkrótsze widzialne fale fioletowe.

Promieniowanie ultrafioletowe  dzieli się na 3 kategorie:

Promieniowanie UVA

To promieniowanie, które przenika w całości przez warstwę ozonową ziemi i dociera ono do skóry właściwej. Dlatego jest najbardziej niebezpieczne ze wszystkich rodzajów promieni UV. Powoduje ono starzenie się skóry, poprzez niszczenie włókien kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jej elastyczność i młody wygląd. Wpływa również na pojawianie się zmian rakowych.

Promieniowanie UVA jest o tyle groźne, że zmiany, które dokonują się za jego sprawą w obrębie głębokich warstw skóry, przez dłuższy czas mogą być niewidoczne gołym okiem. Skutki jego oddziaływania możemy zauważyć  nawet po kilku latach, np. w postaci wczesnego pojawienia się zmarszczek i szybkiego starzenia się skóry. Promienie te mają zdolność przenikania przez grube warstwy chmur, a nawet szklane powierzchnie. Dlatego nawet w pochmurny dzień lub będąc w domu, jesteśmy narażeni na jego negatywne oddziaływanie.

Promieniowanie UVB

Promieniowanie to składa się z krótszych fal, niż promienie UVA, dlatego częściowo jest blokowane przez warstwę ozonową i nie dociera do ziemi w całości. Oddziałując na skórę, przenika ono w obręb naskórka, powodując jego nadmierne wysuszanie i oparzenia słoneczne. Promieniowanie to powoduje również zmiany nowotworowe.

Promieniowanie UVC

Jest ono najkrótszym rodzajem promieniowania UV, dlatego nie dociera do powierzchni ziemi. Nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla naszego organizmu.

Kosmetyki przeciwsłoneczne – ochrona skóry przed groźnym promieniowaniem

Fakt, że promieniowanie słoneczne niekorzystnie wpływa na naszą skórę, nie oznacza, że musimy się go zupełnie wystrzegać. Przebywanie na słońcu jest dozwolone, ale w granicach rozsądku. Nie powinniśmy się opalać wówczas, gdy słońce operuje najmocniej, a więc pomiędzy godziną 11 a 15. Pierwsze kąpiele słoneczne nie mogą trwać dłużej niż kilkanaście minut. Chodzi bowiem o to, aby stopniowo poddawać skórę działaniu słońca, by mogła się powoli do niego przyzwyczaić. W ten sposób unikniemy poparzeń słonecznych i ochronimy skórę przed jego nadmiernym oddziaływaniem.

Najważniejszą rzeczą są kremy przeciwsłoneczne o odpowiednio wysokim faktorze. Kosmetyki te należy stosować każdorazowo przed opalaniem. Chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.  Pamiętajmy jednak, że kosmetyki przeciwsłoneczne muszą mieć wystarczająco dużo czasu, aby zaczęły działać. Dlatego należy je aplikować na skórę na ok. pół godziny przed wyjściem z domu.

Smarując całe ciało kremem z filtrem, nie można zapominać również o twarzy. Krem przeciwsłoneczny do twarzy to podstawowy kosmetyk, bez którego nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza latem. Wiadomo bowiem, że pierwsze oznaki starzenia się skóry są widoczne właśnie w obrębie twarzy, dlatego warto szczególnie o nią dbać, zabezpieczając ją odpowiednim preparatem.

Ochrona UV, czyli co mówią oznaczenia na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych?

Na każdym opakowaniu kremu przeciwsłonecznego możemy zauważyć tajemniczo wyglądające literki, np. SPF, PPD, IPD, czy IP. Co one oznaczają? Otóż każdy z tych symboli mówi, jaką ochronę dany kosmetyk jest w stanie zapewnić naszej skórze. I tak:

  •  Skrót PPD (Persistent Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening) dotyczy ochrony przed promieniowaniem UVA. Jeśli na opakowaniu kosmetyku istnieje takie oznaczenie, to znak, że posiada on taką ochronę. Przy tego typu skrótach z reguły nie stosuje się oznaczeń liczbowych, gdyż stopień ochrony przed promieniowanie UVA trudno jest zmierzyć. W dobrej jakości preparatach wartość PPD jest tym wyższa, im wyższe jest SPF.
  • Skrót SPF (Sun Protective Factor) lub IP (Indice de Protection) odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVB. Przy takim oznaczeniu zawsze jest umieszczona liczba wskazująca na to, ile razy dłużej można przebywać bezpiecznie na słońcu w stosunku do czasu, kiedy nie jesteśmy chronieni kremem przeciwsłonecznym. Im wyższa wartość liczbowa oznaczenia, tym lepsza jest ochrona UV danego kosmetyku. Szacuje się, że nasza skóra może być poddawana działaniu promieniowania UV bez żadnego zabezpieczenia tylko przez 20 minut. Po tym czasie musi zostać zabezpieczona odpowiednim filtrem.

Osobom z jasną cerą zaleca się stosowanie filtrów o wyższym SPF lub IP, niż tym, których karnacja jest ciemniejsza.

Rodzaje filtrów w kremach przeciwsłonecznych

Kosmetyki, które chronią nas przed promieniowaniem UVB, mogą posiadać następujące rodzaje filtrów:

  • Filtry mineralne (fizyczne) – tego rodzaju filtry składają się ze sproszkowanych minerałów, takich jak tlenek cynku czy tlenek tytanu, które wytwarzają na powierzchni skóry barierę, powodującą odbijanie promieni słonecznych. Filtry mineralne są zupełnie bezpieczne dla skóry, ponieważ nie wnikają do jej wewnętrznych warstw, a tylko pozostają na jej powierzchni. Dzięki temu można je bezpiecznie stosować nawet u alergików i małych dzieci.
  • Filtry chemiczne – przenikają w głąb skóry i podobnie jak znajdująca się tam melanina, pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV. Jednak z uwagi na wnikanie kosmetyku w głębsze warstwy skóry, kremy z filtrami chemicznymi mogą powodować uczulenia.

Kosmetyki przeciwsłoneczne a karnacja skóry

W naszej strefie klimatycznej wyróżnia się cztery fototypy skóry. Każdy z nich inaczej reaguje na promieniowanie słoneczne i do każdego należy wybrać inną ochronę przeciwsłoneczną. Poniżej opiszemy, czym charakteryzują się poszczególne fototypy i jaka ochrona UV bezie dla nich odpowiednia.

Fototyp nr 1

Charakteryzuje się jasną karnacją, często pokrytą piegami, zielonymi lub niebieskimi oczami i włosami w kolorze blond, lub rudym. Skóra ta eksponowana na słońcu, prawie zawsze ulega poparzeniem, dlatego należy ją zabezpieczać odpowiednim kremem z filtrem. Na co dzień warto stosować kosmetyk o faktorze co najmniej 30, natomiast korzystając z kąpieli słonecznych, trzeba wzmocnić ochronę do wartości SPF 50.

Fototyp nr 2

Ten fototyp skóry cechuje się jasną karnacją, niebieskimi bądź zielonymi oczami i jasno lub ciemnoblond włosami. Skóra trudno się opala i łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Najlepszym zabezpieczeniem na co dzień dla tego fototypu są kosmetyki przeciwsłoneczne o faktorze 15. Podczas plażowania filtr musi mieć wartość co najmniej 30.

Fototyp nr 3

Przy tym fototypie skora jest delikatnie śniada, włosy ciemny blond, a oczy brązowe. Skóra dość łatwo się opala, ale początkowo możliwe są poparzenia słoneczne. Ten typ skóry potrzebuje codziennej ochrony w postaci faktora o numerze 12 – 15. Na intensywnym słońcu ochrona ta powinna zostać wzmocniona do wartości SPF 20 – 25.

Fototyp nr 4

Ostatni fototyp cechuje się bardzo ciemnymi włosami i oczami oraz śniadą karnacją. Skóra opala się bez trudu i nie ulega poparzeniom. Dlatego do jej zabezpieczenia można korzystać z kosmetyków o niższym faktorze. Na co dzień warto stosować kremy z filtrem SPF 8 – 15, a podczas kąpieli słonecznych konieczny jest SPF 15.

Kremy przeciwsłoneczne to preparaty, z których najlepiej jest korzystać cały rok, nawet zimą. Bardzo ważny jest tu krem przeciwsłoneczny do twarzy, który chroni cerę przed niekorzystnym promieniowaniem i przedwczesnym starzeniem. Pamiętajmy jednak, że nawet zabezpieczone kremem ciało nie powinno być nadmiernie eksponowane na słońcu. Pracując nad efektowną opalenizną, lepiej robić to stopniowo i z umiarem. Jeśli w czasie opalania kąpiemy się w wodzie, pamiętajmy o nakładaniu kremu każdorazowo po wyjściu z wody lub co 2 – 3 godziny, jeżeli nie wchodzimy do wody. Bardzo ważną rzeczą jest również ochrona głowy i oczu przed słońcem, o czym nie należy zapominać. Kapelusz czy okulary przeciwsłoneczne to, podobnie jak krem z filtrem, podstawowe zabezpieczenie każdego plażowicza.

Źródło:
https://zdrowie.tvn.pl/a/krem-z-filtrem-jak-wybrac-na-co-zwrocic-uwage-jak-czytac-oznaczenia-na-opakowaniach-kremow-z-filtrami-uv-zasady-stosowania

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *