Medycyna estetyczna

Niezawodne sposoby na nadpotliwość

Nadmierne pocenie się często wywołuje poczucie wstydu i skrępowania. Nic w tym dziwnego. Spływający po ciele pot, mokre plamy na ubraniach oraz specyficzny zapach powodują poczucie silnego dyskomfortu. Nadmierne pocenie się może w dużej mierze zakłócać nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego też należy wiedzieć, w jaki sposób sobie pomóc. W poniższym artykule dowiecie się m.in. dlaczego się pocimy. Podpowiemy Wam także, jak pozbyć się potu oraz wyszczególnimy kilka skutecznych sposobów na nadpotliwość.

Dlaczego człowiek się poci?

Wydzielanie potu to zupełnie naturalne zjawisko, zachodzące w organizmie człowieka. Dzieje się tak na skutek ochrony organizmu przed przegrzaniem (nadmiar potu zauważalny jest np. w upalne dni). Pot wydzielany jest na powierzchnię skóry przez tzw. gruczoły potowe, które występują na obszarze całego ciała. Dzięki nim organizm wydala nie tylko pot, lecz także toksyny. Wszystko jest w porządku, gdy ilości potu są niewielkie. Często zdarza się jednak, że gruczoły potowe zaczynają produkować nadmierną ilość potu. Jest to tzw. nadpotliwość.

Warto jednak podkreślić, że duża ilość potu to tak naprawdę pojęcie względne. Każdy organizm jest inny, w związku z tym może różnie interpretować nadmierną ilość potu. Najlepszym wyznacznikiem, dzięki któremu  można określić stan nadpotliwości, jest silne poczucie dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania. U niektórych osób, jak wynika z relacji lekarzy, nadpotliwość może objawiać się np. w postaci stale mokrych dłoni, z których pot może nawet kapać!

Czy nadpotliwość to poważny problem?

Nie da się ukryć, że nadmierne pocenie jest bardzo kłopotliwe. Nie chodzi tu wyłącznie o estetykę wyglądu. Nadpotliwość znacznie utrudnia także kontakty międzyludzkie. Kiedy dotyka nas ten problem, zwykle odczuwamy wstyd i silne poczucie dyskomfortu. Nadmierne wydzielanie potu to schorzenie, dotyczące w dużej mierze sfery emocjonalnej człowieka. Zdarza się także, że przyczyna pocenia może być o wiele bardziej poważna. Są bowiem przypadki, gdzie wzmożone wydzielanie potu pojawia się na skutek nadczynności tarczycy, cukrzycy czy chorób nerek.

Pot najczęściej pojawia się pod pachami, na twarzy, na dłoniach oraz na stopach. W przypadku stóp nie jest od razu zauważalny, jednak po ściągnięciu obuwia błyskawicznie da się wyczuć nieprzyjemną woń. Ponadto, pocące się stopy stanowią doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i grzybów, w wyniku czego może dojść do powstania grzybicy.

Kobiety największą wagę przykładają do skóry pod pachami. Usilnie dbają o to, by skóra w tym miejscu była odświeżona. Nieprzyjemny zapach spod pachy wprawia natomiast panie w ogromny dyskomfort i zakłopotanie. Mężczyźni z kolei nie znoszą wilgotnych dłoni. Nieustannie mokra skóra dłoni odbiera im pewność siebie oraz mocno utrudnia kontakty zarówno te biznesowe, jak i towarzyskie. Jak walczyć z potem? Konieczne jest podjęcie leczenia. W przeciwnym razie powstrzymywanie potu będzie niczym walka z wiatrakami.

Dlaczego pot wydziela nieprzyjemny zapach?

Woń potu jest tak naprawdę cechą indywidualną każdego człowieka. Nie każdy jednak wie, skąd bierze się ten specyficzny zapach, który często wprawia nas w duży dyskomfort. Otóż wydalany na powierzchnię skóry pot składa się z substancji tłuszczowych, będących świetną pożywką dla grasujących na skórze bakterii. Kiedy pot znajdzie się już na skórze, bakterie błyskawicznie go rozkładają. W wyniku owego rozkładu pojawia się nieprzyjemny zapach, którego większość z nas nie toleruje. Należy podkreślić, że intensywność specyficznej woni wzmaga owłosienie pod pachami, na którym osadza się wydzielina potowa. Warto pamiętać także, że aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, wystarczy użyć dezodorantu. Antyperspiranty przeznaczone są natomiast dla osób cierpiących na nadpotliwość, ponieważ skutecznie blokują gruczoły potowe.

Jak pozbyć się potu?

Leczenie nadpotliwości nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nadmierna ilość potu wydzielana jest na skutek chorób ogólnoustrojowych, wówczas w pierwszej kolejności leczeniu poddawana jest właśnie ta choroba. Lekarz może zalecić także przestrzeganie pewnych nawyków, które unormują pracę gruczołów potowych. Niekiedy specjalista proponuje także zabiegi, dzięki którym gruczoły potowe zostaną skutecznie zablokowane lub całkowicie usunięte. Wszystko zależy tak naprawdę od stanu pacjenta. U niektórych wystarczy tylko zaostrzyć higienę, a problem nadpotliwości zostanie zredukowany.

Skuteczne sposoby na nadpotliwość

Zapewne każdy i to nie raz doświadczył sytuacji, w której duża ilość potu była przyczyną dużego dyskomfortu. W takich sytuacjach zwykle tracimy pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Postanowiliśmy więc przedstawić Wam najskuteczniejsze sposoby na nadpotliwość. Dzięki naszym wskazówkom unikniesz nieprzyjemnego dyskomfortu.

  1. Higiena przede wszystkim. Mając problem z nadmierną potliwością, należy często przemywać skórę za pomocą np. antybakteryjnego mydła. W aptekach dostępne są także specjalne środki i preparaty myjące, przeznaczone do skóry ze skłonnością do nadmiernego pocenia. Nie wolno zapominać także o usuwaniu zbędnego owłosienia pod pachami, które jedynie potęguje nieprzyjemny zapach potu.
  2. Bardzo przydatne będą specjalne antyperspiranty, które również można kupić w aptece. Są to zwykle produkty hipoalergiczne o łagodnym działaniu. Antyperspiranty blokują wydzielanie się potu, zwężając gruczoły potowe. Działają do momentu zmycia kosmetyku ze skóry, a potrafią utrzymać się nawet do 48 godzin! Inwestując w antyperspirant bądź nawet dezodorant, najlepiej wybrać te z naturalnym składem. Będą zdecydowanie bezpieczniejsze niż produkty z chemicznym składem.
  3. Kolejnym sposobem na nadpotliwość jest noszenie odpowiedniej odzieży. Aby zredukować pocenie, należy zakładać ubrania oraz bieliznę, wykonane z bawełnianych, przewiewnych tkanin. Syntetyczne tkaniny będą jedynie potęgowały wydzielanie się potu, ponieważ ich struktura jest nieprzepuszczalna.
  4. Nadmierne wydzielanie potu można zneutralizować także dzięki zmianie nawyków żywieniowych. Z codziennego jadłospisu powinno się wykreślić przede wszystkim ostre przyprawy, a także cebulę, czosnek i chrzan. Te produkty jedynie sprzyjają poceniu.
  5. Niekiedy zdarza się, że lekarz zaproponuje zabieg, który skutecznie zredukuje nadmierne wydzielanie się potu. Do tego typu zabiegów zalicza się:
  • Zastrzyki z botoksu (jadu kiełbasianego) – wstrzyknięta w skórę botulina blokuje nerwy, które odpowiadają za aktywność gruczołów potowych. Dzięki temu wydzielanie potu zostaje zatrzymane na około siedem miesięcy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie należy do przyjemnych.
  • Usunięcie gruczołów potowych – w tym przypadku wykorzystywany jest laser. Zabieg polega na skierowaniu wiązki lasera na gruczoły potowe w danym miejscu, co spowoduje ich rozpuszczenie. Następnie lekarz odsysa pozostałości. Trzeba jednak pamiętać, że raz wykonanego zabiegu nie da się odwrócić.
  • Endoskopowa sympatektomia piersiowa – zabieg polega na częściowym usunięciu nerwów, odpowiedzialnych za pracę gruczołów potowych. Nerwy te znajdują się w klatce piersiowej. Zabieg odbywa się poprzez nacięcie skóry w okolicy pachy oraz wprowadzenie tam laparoskopu, którego zadaniem jest zablokowanie gruczołów potowych.

Każdy z nas będąc w towarzystwie, czy podczas wykonywania codziennych obowiązków, chce czuć się świeżo i komfortowo. Niestety często okazuje się to niemożliwe z uwagi na nadpotliwość. Nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Dlatego też, jeśli zauważysz u siebie nadmierną ilość potu, który wprawia Cię w ogromny dyskomfort, udaj się do lekarza! Może okazać się, że przyczyną jest choroba ogólnoustrojowa. Dzięki naszym wskazówkom kłopotliwy dotychczas pot pójdzie w niepamięć, a Ty będziesz mogła cieszyć się poczuciem świeżości!

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *