Kosmetyka

Naturalne sposoby na piękną opaleniznę

Poznaj alternatywne sposoby opalania

Scarlett O’Hara, jedna z najbardziej znanych literackich i filmowych bohaterek, mogła pochwalić się nie tylko „najcieńszą talią w trzech powiatach”. Scarlett była szczęśliwą posiadaczką wytwornie bladej skóry której, chronionej parasolkami i mantylkami, zazdrościły jej wszystkie okoliczne panny. Mleczna cera przez wieki była najbardziej pożądanym odcieniem skóry. Rewolucję obyczajową w tej dziedzinie przyniosła dopiero w latach dwudziestych Coco Chanel, która sama zaczęła zażywać na plaży kąpieli słonecznych.

Historia opalania

Od tego momentu kobiety (i nie tylko) bez skrępowania i masowo zaczęli się opalać. Najbardziej intensywne opalanie to lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Niestety, nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony może mieć groźne skutki. Najważniejsze z nich to przedwczesne starzenie się skóry i groźba wywołanie zmian nowotworowych. Odpowiedzią na te problemy miało być solarium, jednak od kilku lat naukowcy głośno mówią o tym, że ta pozornie zdrowa alternatywa opalania, okazała się jeszcze bardziej wyniszczająca dla organizmu.

Zalety opalania

Czy w takim razie powinniśmy zrezygnować z opalania? Niekoniecznie. Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną a także umożliwia syntezę witamin z grupy D. Należy jednak opalać się z głową. Bezpieczną alternatywą dla opalania w solarium jest opalanie natryskowe.

Fototyp skóry a opalanie

Przede wszystkim należy poznać swój fototyp skóry. Wyróżnia się sześć fototypów, w zależności od koloru oczu, skóry i włosów. Dzięki prawidłowemu rozpoznaniu dowiemy się, jak długo nasza cera może być wystawiana na działanie promieni słonecznych bez jakichkolwiek filtrów – im wyższy fototyp, tym dłuższy czas. Określimy też, jak wysokiego filtra powinniśmy użyć. Warto pamiętać, że krem z filtrem zaczyna działać dopiero po ok. 30 minutach od jego nałożenia, a ubranie nie chroni skóry przed promieniowaniem i nie jest wystarczającą ochroną przed poparzeniem.

Ochrona w trakcie opalania

Należy pamiętać, że w czasie kąpieli krem ochronny zmywa się i należy nałożyć go ponownie (jeśli nie jest wodoodporny). Czas od godziny 11 do 15 jest najbardziej niebezpiecznym momentem w ciągu dnie na kąpiele słoneczne, ponieważ w tym czasie szkodliwe promieniowanie jest najgroźniejsze. Jak zawsze, także w kwestii opalania, najlepszym środkiem do uzyskanie zdrowej i ładnej opalenizny jest zachowanie umiaru i zdrowy rozsądek.

Salony oferujące usługi bezpiecznego opalania znajdziesz na Moment.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon kosmetyczny w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *