Kosmetyka

Naturalne sposoby na bezpieczną opaleniznę

Jak się bezpiecznie opalić?

Każdego lata zadajesz sobie pytanie: jak szybko się opalić? Piszemy o tym jak zapewnić sobie szybkie opalanie na słońcu, bezpieczeństwo opalania blizn, tatuaży i opalania topless.

Szybkie opalanie: jak najszybciej zdobyć wymarzoną opaleniznę?

Wszystko zależy od tego jaką masz karnację. Osoby o jasnym typie skóry trudniej osiągną wymarzoną, machoniową barwę, niż osoby o ciemnym/śniadym typie skóry. Łatwo to zaobserwować na każdej plaży: jedni od razu opalają się na piękny, brązowy kolor, inni najpierw przechodzą przez fazę koloru”buraczkową”.

Osobom o jasnej karnacji uzyskanie opalenizny zajmie więcej czasu, ponieważ zwyczajnie nie mogą one bezpiecznie przebywać przez długi czas na słońcu. Np. jeśli masz bardzo jasną skórę, włosy blond lub rude i jasne oczy: prawdopodobnie już po 15 minutach w palącym słońcu pojawi się zaczerwienienie. Czas bezpiecznego opalania na słońcu można wydłużyć, korzystając z kremów z filtrem SPF. Jednak nawet chroniąc się takim filtrem, nie możesz „smażyć się” w promieniach słońca przez wiele godzin.

2 etapy szybkiego opalania

Na początku urlopu Twoja skóra nie posiada jeszcze naturalnej ochrony, w postaci dużej ilości ciemnego pigmentu: melaniny. Stopniowo, dzięki przebywaniu na słońcu, naturalnego ciemnego barwnika pod skórą będzie coraz więcej. Pozwoli to na używanie kremu z filtrem SPF o niższej wartości. Zanim to jednak nastąpi, używaj kosmetyków z filtrem SPF o zalecanej dla początkowego opalania wartości. Na przykład: jeśli masz cerę jasną, dla szybkiego opalania zastosuj najpierw filtr SPF 15. Dopiero po 4-7 dniach stosowania kremów z filtrem, przejdź na stosowanie kosmetyków z ochroną na poziomie SPF 6.

Ile godzin dziennie można się opalać?

W tabeli poniżej znajdziesz także dokładne informacje na temat czasu opalania na słońcu – w zależności od Twojego typu cery i poziomu ochrony. Na przykład: jeśli masz cerę normalną, nie przebywaj na słońcu bez smarowania się kremem ochronnym dłużej, niż 25 minut. Jeżeli stosujesz filtr SPF dla opalania szybkiego, nie opalaj się dłużej, niż przez 160 minut dziennie. To jest maksymalny czas opalania dla Twojego typu skóry. Możesz dodatkowo wydłużyć czas przebywania na słońcu tylko wówczas, gdy po upływie 160 minut zastosujesz ponownie kosmetyk z filtrem SPF.

Tabletki na opalanie

Salony kosmetyczne zaczynają się prześcigać w wymyślaniu naturalnych sposobów na opalanie, jak ostatnio popularne opalanie natryskowe. W Internecie i niektórych zielarniach znajdziesz liczne suplementy diety, które są reklamowane jako „przyśpieszacze opalania” albo nawet „tabletki samoopalające”. Zwykle zawierają one PABA, czyli witaminę B10, oraz miedź. Zarówno jeden jak i drugi składnik nie powinien Ci zaszkodzić – pod warunkiem stosowania z umiarem. Nie spodziewaj się jednak spektakularnych efektów. Według specjalistów dermatologów lepszy efekt, niż stosowanie tego typu tabletek, przyniesie regularne picie soku marchwiowego i soku z czarnej porzeczki.

Bezpieczeństwo opalania się

Stosując się do zaleceń szybkiego opalania się, musisz mieć świadomość, że używasz najniższego poziomu ochrony dla Twojego typu skóry. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że zabezpieczasz się w pełni przed wszystkimi negatywnymi skutkami promieniowania UV – zwiększ poziom ochrony.  Zdecydowanie zrezygnuj z opalania w w solariach, ta metoda opalania odchodzi już w niepamięć a negatywne skutki korzystania z solarium są dobrze znane.

Opalanie topless

Jeżeli lubisz opalać się z nieosłoniętym biustem, zapewnij dodatkowa ochronę swoim piersiom. Skóra brodawek i okolic brodawek ma inna budowę, niż skóra w pozostałych obszarach ciała. Posiada mniej warstw – jest pozbawiona tzw. warstwy ziarnistej. Dlatego nie ma nawet podstawowej ochrony przed promieniowaniem UV. Przed opalaniem się topless nasmaruj piersi kosmetykiem z filtrem SPF o najwyższej dostępnej wartości. Tutaj nawet SPF50+ nie będzie przesadą.

Opalanie tatuaży

Jak się opalać, jeżeli Twoją skórę zdobią tatuaże? Przez 4-8 tygodni od wykonania tatuażu nie wystawiaj go na słońce. Zarówno dermatolodzy, jak i profesjonalni tatuażyści są tu zgodni: zaraz po wykonaniu tatuażu po prostu musisz go zupełnie zakrywać przed słońcem. Dopiero po całkowitym zagojeniu możesz się opalać. Dla ochrony obszaru skóry poza wytatuowanymi miejscami, stosuj wyższy poziom ochrony SPF. Na obszarze, na którym masz wykonany tatuaż, absolutne minimum to SPF30. Chodzi tu nie tylko o ochronę skóry, ale także samego wzoru. Wystawianie tatuażu na słońce może spowodować jego blaknięcie.

Blizny a opalanie

Dodatkową ochronę musisz zapewnić także bliznom. Podstawą jest odczekanie do całkowitego zagojenia. Niedopuszczalne jest opalanie się z niezagojonymi bliznami. Gdy już nastąpi całkowite zabliźnienie, stosuj w tych miejscach filtr wyższy, niż na pozostałe obszary ciała. Zasada jest prosta – im bardziej rozległe są blizny, tym wyższy powinien być filtr.

Czy opalanie jest w ogóle bezpieczne i zdrowe?

Lekarze odpowiadają jednoznacznie: przebywanie na słońcu jest wskazane w każdym wieku. Jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie tylko uaktywnia naturalne procesy produkcji witaminy D3 przez skórę, ale także, zwyczajnie, poprawia samopoczucie. Kluczem do mądrego korzystania ze słońca jest umiar i ostrożność. Jest kilka żelaznych zasad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko nowotworów skóry i ochronisz się przed negatywnym działaniem promieni UV:

  • Unikaj słońca w upalne dni pomiędzy godziną 11 a 15.
  • Korzystaj z kremów z filtrem SPF odpowiednim dla Twojego typu skóry.
  • Stosuj kremy z filtrem nie tylko podczas przebywania w pełnym słońcu. Stosuj je zawsze, gdy przebywasz na zewnątrz przy słonecznej pogodzie. Także zimą, szczególnie w górach.
  • Nałóż krem min 15 minut przed wyjściem na słońce.
  • Powtarzaj nakładanie kremu z filtrem co 2 godziny.

Słońce a Twoje zdrowie

Opalenizna to jedna z najpiękniejszych pamiątek z wakacji. Jednak żadne pamiątki nie są tak cenne, jak Twoje zdrowie. Powie Ci to każda dobra kosmetyczka i dermatolog. Zyskaj piękną, zdrową opaleniznę, stosując się do naszych wskazówek. Pamiętaj, że te dotyczą one ochrony skóry u osób dorosłych i mądrze korzystaj z dobrodziejstw natury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Znajdź najlepszy salon kosmetyczny w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *