Zabiegi kosmetyczne w ciąży na twarz, ciało, dłonie i stopy

Najlepsze zabiegi dla kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, w naszym organizmie zachodzi wtedy wiele zmian. Często kobieta staje się bardziej atrakcyjna, a jej uroda rozkwita. Włosy stają się gęstsze, paznokcie mocniejsze, a skóra nabiera blasku. W okresie błogosławionym wiele kobiet chciałoby zadbać o swój wygląd, jednak masa zabiegów jest wtedy niewskazana. Poznaj te, na które kobiety w ciąży mogą się wybrać bez przeszkód! Przybliży Ci je Katarzyna Sonik z Salonu Kosmetycznego Kobieteria.

Już od pierwszych dni ciąży przyspiesza przemiana materii, zmienia się ciśnienie krwi w komórkach, co powoduje ich lepsze dotlenienie, a co za tym idzie wzmożony wzrost włosów, czy paznokci. Podwyższony poziom estrogenów sprawia, że skóra kobiet w ciąży staje się bardziej elastyczna, ale równocześnie także bardziej sucha i ściągnięta. To może powodować niemiłe swędzenie skóry i łuszczenie się jej oraz powstawanie rozstępów.

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży są bardzo istotne, ponieważ mają znaczny wpływ na rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest aby szczególnie zwracać uwagę na to, co nakładamy na swoje ciało.

Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Pamiętajmy jednak, że w salonach kosmetycznych jest już bardzo dużo kosmetyków i zabiegów bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Istotne jednak jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu poinformować kosmetyczkę, iż spodziewamy się dziecka. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy jeszcze nie ma widocznych oznak ciąży. Przed wizytą u kosmetyczki dobrze aby klientka zasięgnęła opinii lekarza prowadzącego ciążę czy nie widzi przeciwwskazań do korzystania z usług kosmetycznych. Chociaż istnieją specjalne usługi oferowane dla kobiet oczekujących dziecka, każda ciąża przebiega inaczej i każda kobieta może inaczej reagować, dlatego istotna jest konsultacja z ginekologiem prowadzącym. Poniżej przedstawione są zabiegi z jakich bezpiecznie może korzystać przyszła mama.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Zabiegi na twarz dla kobiet w ciąży

Najważniejszą informacją jest, że kobiety w ciąży nie mogą korzystać z wszystkich zabiegów wykonywanych przy użyciu urządzeń kosmetycznych, jedynym dozwolonym zabiegiem „sprzętowym” dla przyszłych mam jest zabieg mikrodermabrazji (wykonywany jesienią lub zimą). Inne zabiegi, w tym mezoterapia bezigłowa, peeling kawitacyjny czy fala radiowa są całkowicie zakazane, a co za tym idzie, zabiegi bardziej inwazyjne jak np. zabieg z technologią HIFU należy odłożyć do czasu, do czasu odstąpienia od karmienia piersią. Kupując kosmetyki do domu należy pamiętać aby wystrzegać się m.in. produktów z witaminą A (np. Retinol), wyciągów z soi, fitoestrogenów,  większości olejków eterycznych, składników rozgrzewających (np. cynamon, chili), oraz detergentów: SLS, BHA, BHT.

Pielęgnacja skóry w ciąży

Należy pamiętać, że okres ciąży pozwala nam korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i rewitalizujących skórę. W czasie ciąży oprócz zabiegów nawilżających, dotleniających czy rozświetlających musimy zważyć na fakt, iż skóra jest narażona na powstawanie przebarwień i ma tendencję do przesuszania. Z tego właśnie powodu ważnym jest, aby podczas konsultacji kosmetycznej dokładnie sprawdzić z czym boryka się skóra i dopasować zabieg do jej potrzeb np. zabieg z witaminą C, aby rozświetlić skórę, wzmocnić naczynia krwionośne i działać antyoksydacyjnie. Przyszła mama może się zrelaksować i pozwolić sobie na delikatny, rozluźniający masaż twarzy, szyi, karki i dekoltu.

Kosmetyki w ciąży

Wybierając kosmetyki do domowej pielęgnacji, trzeba się upewnić, aby te zawierały składniki takie jak witamina E (pozwalająca uniknąć lub zmniejszyć ilość powstających rozstępów), wyciąg z wiesiołka czy ogórecznika (pomagający uelastycznić skórę), dodatkowo: pantenol, alantoina czy witamina C świetnie łagodzą podrażnienia i świąd skóry spowodowany jej suchością często występującą w okresie ciąży.

Pielęgnacja dłoni i stóp

Podczas ciąży nic nie stoi na przeszkodzie aby regularnie dbać o dłonie dłonie i stopy!

Istotne jednak jest, aby podczas pielęgnacji korzystać z profesjonalnych salonów, gdzie dba się o zdrowie wszystkich klientów, a narzędzia są wolne od wszystkich zagrożeń chorobowych, dzięki regularnym procesom sterylizacji. Narzędzia powinny być nie tylko dezynfekowane (moczone w roztworach wodnych z specjalistycznymi preparatami do dezynfekcji), tylko koniecznie powinny przejść proces sterylizacji w autoklawie, w którym dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, pary wodnej i podciśnienia niszczone są wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie z formami przetrwalnikowymi, wirusy i grzyby (te, które nie zostały zniszczone w procesie dezynfekcji).

Higiena w gabinecie kosmetycznym

Przy obecności klientki, narzędzia powinny być otwierane z foliowych torebek, które po procesie sterylizacji zabezpieczają je przed zanieczyszczeniem, aż do ich otwarcia. W torebeczce powinien się też znajdować dodatkowy pasek kontroli sterylizacji (test STS), o długości 8-10 cm, który po prawidłowym procesie sterylizacji zmienia kolor z niebieskiego na czarny! To świadczy o tym że narzędzia są sterylne, a co za tym idzie… bezpieczne! Jeśli masz wątpliwości odnoście sterylizacji narzędzi w danym miejscu możesz poprosić o okazanie książki cykli sterylizacji, da Ci to pewność, że narzędzia są regularnie czyszczone. Żaden salon, który dba o zdrowie swoich klientów nie odmówi Wam okazania takiej książki!

Decydując się na stylizację hybrydową koniecznie należy poinformować osobę wykonującą zabieg, iż spodziewasz się dziecka, da to stylistce możliwość zaproponowania odpowiednich lakierów hybrydowych, które są wolne od substancji drażniących tj. formaldehyd i toulen. Bezpieczną hybrydą jest np. Shellac CND.

Shellac CND z formułą 7-free jest wolny od:

  • toulenu,
  • formaldehydu,
  • żywicy formaldehydowej,
  • ftalanów (DBP),
  • kamfory,
  • ksylenu,
  • ketonu metyloetylowego (MEK).

Shellac CND dzięki formule 7-free nie powoduje uczuleń, jest hipoalergiczny, a więc bezpieczny. Zmywanie następuje poprzez rozpuszczenie w specjalnym preparacie zawierającym dodatkowo substancje pielęgnujące, trwa 10-15 min i następuje bez piłowania!

Przyjemnymi i odprężającymi zabiegami na dłonie są też rytuały spa, podczas których wykonywana jest nawilżająca kąpiel dłoni lub stóp, peeling, maska oraz krem na zakończenie rytuału. Podczas zabiegu wykonywany jest odprężający masaż dłoni lub stóp gdzie dodatkowym atutem jest świeży cytrusowy zapach całej gamy kosmetyków używanych do rytuałów.

Zabiegi na ciało dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży u kobiety najbardziej zmienia się ciało. To skóra ciała jest najbardziej narażona na uszkodzenia, dlatego należy o nią dbać szczególnie.

Pamiętajmy jednak, że i tutaj mamy dużo przeciwwskazań. Przyszła mama powinna całkowicie zrezygnować z zabiegów depilacji laserowej, światłem-IPL, czy woskiem. Zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe również zaliczają się do zakazanych. Zabiegi kosmetyczne do pielęgnacji ciała dedykowane przyszłym mamom to przede wszystkim zabiegi relaksujące i odprężające.

Rytuał Balijski

Tutaj szczególnie polecamy Rytuał Balijski z masażem prenatalnym dopasowanym do potrzeb kobiet w ciąży. Zabieg ten można bezpiecznie wykonywać w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Poprawia on krążenie krwi i limfy, a także redukuje obrzęki. Dzięki niemu zmniejszymy dolegliwość bólowe w obrębie pleców, kręgosłupa, miednicy i tkanek. Składniki zawarte w produktach do rytuału balijskiego pomagają uelastycznić skórę, przeciwdziałając lub zmniejszając powstawanie rozstępów. Poprzez pobudzenie układu odpornościowego wzmacniamy siły obronne organizmu, zwiększamy siły witalne oraz świadomość czucia ciała, które pomocne są w czasie porodu. Masaż prenatalny poprawia nastrój, koi nerwy oraz zapewnia przyjemny stan relaksu. Do wykonania tego zabiegu konieczne jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Produkty używane do rytuału to peeling, olejek do masażu, maska i mleczko na zakończenie zabiegu. Kolekcja produktów będących odpowiedzią na potrzeby kobiet w ciąży posiada, jako główną nutę zapachową, kwiat jaśminu. Jest on lekki i przyjemny, nie jest to mdły zapach. Przeciwnie, pobudza on zmysły i wprowadza ciało w stan harmonii. Podczas wykonywania rytuału pracujemy w pozycji wygodnej dla kobiety ciężarnej – w pozycji leżącej na boku, tak aby mięśnie były pozostawione rozluźnione.

Rytuał Balijski krok po kroku

Rytuał rozpoczyna się od wygładzającego peelingu, który delikatnie złuszcza martwy naskórek „otwierając drogę” dla kolejnych preparatów. Kolejnym etapem Balijskiego Rytuału jest masaż prenatalny. Aby był on efektywny i przyjemny, istotne jest, aby pracować w odpowiednim kierunku i z odpowiednim naciskiem. Masaż zaczynamy od relaksacji pleców, następnie masujemy kończyny dolne i górne, grzbiet, kark i obręcz barkową, później głowa, szyja, klatka piersiowa i na końcu powłoki brzuszne. Po masażu przechodzimy do nałożenia maski jaśminowej, która pozostawia skórę nawilżoną i zregenerowaną. Jej żelowa konsystencja jest przyjemna dla ciała nawet podczas upałów, ostatnio często występujących także w Polsce! Ostatnim etapem Rytuału Balijskiego jest nałożenie mleczka, które ma za zadanie nawilżyć i ujędrnić skórę. Mleczko zapewnia skórze natychmiastowe uczycie świeżości i komfortu.

Podczas wykonywania rytuału pamiętamy, że ciało kobiet w ciąży jest bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, w tym także dotyk. Trzeba mieć na uwadze, że masaż ten powinien być delikatny i przyjemny i nie powinien sprawiać bólu.

Masaż prenatalny może być wykonywany nawet codziennie, w serii 10 zabiegów, serię tę można przedłużyć do 20 jeśli istnieją ku temu istotne wskazania. Następnie należy zrobić 10-14 dniową przerwę, i ponowienie wykonać 10 zabiegów w serii. Najważniejsze w tym zabiegu jest, aby pomóc kobiecie zmniejszyć dyskomfort i ból towarzyszący jej w ciąży, pozwolić jej się zrelaksować i odetchnąć od stresujących sytuacji.

Korzyści Rytuału Balijskiego z masażem prenatalnym

  • Pozwala osiągnąć uczucie relaksu, wewnętrznego spokoju, wyciszenia,
  • Poprawia jakość snu,
  • Zmniejsza uczucie zmęczenia,
  • Poprawia postawę ciała,
  • Łagodzi bóle,
  • Reguluje perystaltykę jelit,
  • Redukuje bóle głowy,
  • Stymuluje układ krwionośny i limfatyczny,
  • Uelastycznia skórę.

Przeciwwskazania do Rytuału Balijskiego z masażem prenatalnym

  • Pierwszy trymestr ciąży,
  • Nieprawidłowy przebieg ciąży,
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • Choroby nerek,
  • Choroby tarczycy,
  • Cukrzyca ciążowa,
  • Padaczka,
  • Anemia,
  • Wszelkiego rodzaju krwotoki, stany zagrażające krwawieniem,
  • Białaczka,
  • Wysoka gorączka,
  • Wymioty, mdłości,
  • Bóle brzucha, biegunki.

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Ważne, abyś przed umówieniem się na zabieg skonsultowała się ze swoim lekarzem i dowiedziała, czy faktycznie możesz skorzystać z zabiegu.

Podobne artykuły