Medycyna estetyczna

Cierpisz na nadpotliwość? Zobacz, jak radzić sobie z tym schorzeniem!

Nadmierne pocenie się jest dość krępującym problemem, który zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie wprawdzie nie stanowi zagrożenia życia, jednak powoduje silne uczucie dyskomfortu. Szczególnie podczas spotkań towarzyskich. Jak temu zapobiec? Oczywiście najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z tym problemem są przeróżne antyperspiranty, które skutecznie hamują wydzielanie się potu. Nie zawsze produkty te są jednak skuteczne. Wówczas mamy do czynienia z tzw. potliwością idiopatyczną, która spowodowana jest przez nadaktywność, jaką wykazują gruczoły łojowe. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz odpowiedź na to i wiele innych pytań.

Czym jest nadpotliwość?

Na ogół wydzielanie się potu jest całkiem normalnym zjawiskiem, występującym u każdego człowieka. Dzięki temu organizm pozostaje chroniony przed przegrzaniem. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy gruczoły potowe zaczynają produkować zwiększoną ilość potu. Na tę „dolegliwość” cierpi wiele osób. Należy jednak  podkreślić, że pocenie się jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Ilość wydzielanego przez cały dzień potu zależy głównie od aktywności gruczołów potowych. U jednych może to być zaledwie kilkaset mililitrów, natomiast u innych nawet kilka litrów.

Co to są gruczoły potowe?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia specyfiki przypadłości, jaką jest nadpotliwość, należy wyjaśnić najpierw, czym właściwie są gruczoły potowe. Otóż są to gruczoły cewkowate ssaków, które uchodzą do mieszka włosowego lub na powierzchnię skóry, wydzielając pot. Gruczoły potowe pełnią też inne funkcje, np. uczestniczą w oczyszczaniu skóry oraz w procesach termoregulacyjnych. Należy podkreślić, że gruczoły potowe dzieli się na dwa rodzaje – ekrynowe oraz apokrynowe.

Gruczoły ekrynowe

Tego typu gruczoły rozmieszczone są na całym ciele i uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry, a ich głównym zadaniem jest regulowanie temperatury ciała. Warto podkreślić, że ilość gruczołów ekrynowych u człowieka jest niezmienna przez całe życie. Każdy gruczoł złożony jest z przewodu potonośnego (wydalającego pot na zewnątrz) oraz z silnie skręconej rurki (tzw. kłębka wydzielniczego). Wydzielany przez gruczoły ekrynowe pot to praktycznie sama woda, która często wzbogacona jest dodatkiem potasu, sodu, kwasu mlekowego, chloru i mocznika. Co ważne, tego typu pot nie stanowi podłoża do namnażania się bakterii. W związku z tym nie emituje przykrego zapachu.

Gruczoły apokrynowe

Te gruczoły nieco różnią się od ekrynowych, ponieważ występują tylko w kilku miejscach na ciele. W gruczoły apokrynowe wyposażona jest skóra w okolicy pachwin, pod pachami, na brodawkach sutkowych oraz na powiekach. Etapem, w którym gruczoły się uaktywniają, jest okres dojrzewania. To właśnie w tym czasie skóra zaczyna mocniej reagować na bodźce emocjonalne (np. stres) i hormonalne, w wyniku czego wydziela pot. W tym przypadku wydzielina składa się nie z wody, a z substancji tłuszczowych. Taki skład potu stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Wydostająca się na powierzchnię skóry wydzielina, zostaje zaatakowana przez bakterie, które błyskawicznie ją rozkładają. Na skutek tego zjawiska odczuwamy nieprzyjemny zapach potu, indywidualny dla każdego człowieka.

Przyczyny nadpotliwości

Nieco zwiększone wydzielanie się potu np. w sytuacji wysiłku fizycznego czy upałów to zupełnie naturalny proces fizjologiczny. Zwiększona w tym czasie aktywność gruczołów potowych skutecznie zapobiega przegrzaniu się organizmu. Na ogół dzienna ilość potu, jaką produkują gruczoły, wynosi około 800 ml, czyli jakieś trzy szklanki. Często jednak zdarza się, że pomimo braku oddziaływania czynników zewnętrznych na organizm, gruczoły nadal aktywnie produkują pot. Czym spowodowana jest nadpotliwość?

Jedną z przyczyn, która wzmaga aktywność gruczołów potowych, jest reakcja na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, na które nie mamy wpływu (np. okres dojrzewania czy menopauza). Zwiększona ilość potu pojawia się także wówczas, gdy jesteśmy narażeni na silne emocje (np. stres, strach). Nadpotliwość może występować także w sytuacji, kiedy zjadamy pikantne potrawy. Wilgoć na ciele objawia się u każdego człowieka w inny sposób. Niektórzy nie potrzebują nawet silnych bodźców, by ich gruczoły wytwarzały zwiększoną ilość potu. U takich osób gruczoły potowe są bardzo wrażliwe, dlatego często wystarczy niewielki wysiłek fizyczny albo nieco wyższa temperatura powietrza, by po ciele zaczął spływać pot.

Jak zapobiec nadmiernemu poceniu się?

Problem pocenia dotyczy tak naprawdę nas wszystkich. Z tą jednak różnicą, że u jednych objawia się silniej, a u innych słabiej. Najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z nieprzyjemnym potem są oczywiście dezodoranty i antyperspiranty. Warto wiedzieć, że te pierwsze neutralizują jedynie zapach potu. Wydzielaniu się potu zapobiegają natomiast antyperspiranty, które skutecznie zwężają lub blokują pory. Co jednak w sytuacji, gdy tego typu produkty to za mało?

Nadpotliwość to problem, z którym trzeba walczyć przy pomocy specjalnych antyperspirantów, zawierających w składzie chlorek glinu. Takie produkty dostępne są w każdej aptece. Czym różnią się od tradycyjnych antyperspirantów? Otóż są przede wszystkim skuteczniejsze. Co więcej, po jednym użyciu potrafią chronić przed poceniem nawet przez 3 – 5 dni. Cechą charakterystyczna tych produktów jest brak zapachu. Dlatego też można łączyć je z innymi kosmetykami. Silnie działające antyperspiranty zawsze należy stosować przed snem na suchą i oczyszczoną skórę. Po pierwszym użyciu wskazane jest stosowanie kosmetyku codziennie, natomiast później już tylko co tydzień lub dwa. Pamiętajmy, że właściwe korzystanie z tego typu antyperspirantów zagwarantuje nam pożądany efekt.

Nadmierne wydzielanie potu można zneutralizować także w inny sposób. Mając problem z poceniem się całego ciała, warto brać kąpiel z dodatkiem kory wierzby (50 g), naparu z szałwii (100 g) lub kwiatów rumianku (25 g). Z kolei panowie cierpiący na nadmierną potliwość stóp, mogą korzystać z zasypek oraz kwasu borowego, który wsypuje się do skarpetek. Metoda ta skutecznie zwalczy dotychczasowe poczucie dyskomfortu. Okazuje się, że nadpotliwość można zwalczać także od wewnątrz. Pomoże w tym regularne picie naparu z szałwii albo zażywanie kapsułek ziołowych. W aptekach dostępne są też specjalne farmaceutyki, które zapobiegają nadpotliwości. Pamiętaj jednak, że leki mogą mieć skutki uboczne!

Potliwość idiopatyczna – rodzaj nadpotliwości o niewyjaśnionych przyczynach

Niekiedy możemy spotkać się z nadpotliwością, która określana jest jako idiopatyczna. Co to oznacza? W takiej sytuacji gruczoły potowe są „nadpobudliwe”, co skutkuje nadmierną, trudną do zneutralizowania potliwością. Schorzenie to dotyka około 5 – 10 % społeczeństwa. Potliwość idiopatyczna w niewielkim stopniu dziedziczona jest genetycznie, lecz w pozostałych przypadkach nie wiadomo, skąd bierze się tendencja do obfitego pocenia się. Jedno jest pewne, tego typu nadpotliwość to bardzo wstydliwy i krępujący problem.

Płynący pot pojawia się na stopach, dłoniach, pod pachami, nad górną wargą oraz na karku. Mocno wilgotne dłonie oraz nieestetycznie wyglądające plamy pod pachami niewątpliwie wprawiają w ogromny dyskomfort. Dlatego też warto wiedzieć, co nasila wydzielanie się potu. Głównymi czynnikami, przez które gruczoły potowe zwiększają produkcję potu, są stres oraz wysoka temperatura. Nadpotliwości idiopatycznej sprzyja także spożywanie ostrych przypraw oraz noszenie odzieży i obuwia, wykonanych z nieprzepuszczalnych tkanin.

Jak leczyć potliwość idiopatyczną?

Jeśli cierpisz na potliwość idiopatyczną, doskonale wiesz, że korzystanie z antyperspirantów, przestrzeganie higieny oraz wszelkie środki na nadpotliwość nie są w tym przypadku skuteczne. Schorzenie to powinno się leczyć poprzez zablokowanie impulsów nerwowych. Dlaczego? Ponieważ to one odpowiedzialne są za uaktywnianie gruczołów potowych. Zablokowanie impulsów skutecznie ograniczy wydzielanie się potu, dzięki czemu komfort codziennego funkcjonowania znacznie wzrośnie. Potliwość idiopatyczną można także zlikwidować poprzez usunięcie gruczołów potowych.

Skłonność do nadmiernego pocenia się wcale nie musi być dla nas wyrokiem. Wystarczy właściwie postępować, by móc w miarę możliwości minimalizować produkcję potu. Kiedy jednak tradycyjne metody zawiodą, warto odwiedzić lekarza dermatologa. Specjalista z pewnością pomoże Ci pozbyć się problemu. Krępujący nadmiar potu zniknie, a Ty poczujesz się wreszcie świeżo i komfortowo!

Źródło:

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *