Kosmetyka

Przewodnik po metodach zwalczania nadpotliwości pach i stóp

nadpotliwosc

Problem nadpotliwości dotyczy 3% społeczeństwa. Pod wpływem różnych czynników ilość wydzielanego potu drastycznie się zwiększa, co powoduje duży dyskomfort, a w skrajnych przypadkach prowadzi do unikania kontaktów z ludźmi. Szczególnie wstydliwe jest pocenie się pod pachami, ponieważ mokre plamy wyraźnie widać na ubraniu. Czy istnieją skuteczne metody zwalczające nadpotliwość?

Funkcje gruczołów potowych

Nadpotliwość może wydawać się problemem czysto estetycznym, ale w rzeczywistości stanowi problem medyczny. Jest wywołana nadczynnością ekrynowych gruczołów potowych. Gruczoły pokrywają całe ciało, ale istnieją pewne newralgiczne obszary, w których są silnie skoncentrowane, dlatego efektem jest pocenie pod pachami, a także pocenie się dłoni i stóp. Każdy człowiek jest posiadaczem nawet ponad 4 milionów gruczołów potowych. Pot stanowi niezbędne narzędzie utrzymania prawidłowej temperatury ciała, a także jego wilgotności. Chroni organizm przed przegrzaniem, do którego może dojść pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia lub gorączki. Wydziela się również pod wpływem stresu. O konieczności produkcji potu informuje układ nerwowy, co skutkuje stymulacją włókien nerwów i wydzielaniem acetylocholiny, pod której wpływem gruczoły potowe zaczynają działać.

Nadmierne pocenie pod pachami – pierwotne i wtórne

Zwiększona produkcja potu pod wpływem ciepła, choroby lub stresu jest zjawiskiem naturalnym. Natomiast o nadmiernym poceniu się mówimy, gdy duża ilość potu wydziela się bez występowania wskazanych sytuacji. W rezultacie odzież jest nieustannie wilgotna lub mokra, a przy tym pojawiają się problemy z utrzymaniem higieny osobistej, co wiąże się również z intensywnym zapachem potu.

Nadmierne pocenie się pod pachami – pierwotne

Nadmierne pocenie się pierwotne nie ma konkretnej przyczyny związanej z chorobą. Według przeprowadzonych badań u osób z nadpotliwością występuje nawet stukrotnie wyższa aktywność elektryczna nerwów, które odpowiadają za proces produkcji potu. Niestety przyczyny takiego stanu dotychczas nie zostały ustalone.

Nadmierne pocenie się pod pachami – wtórne

Za nadmierne pocenie się wtórne uznaje się sytuację, gdy jest wywołane określoną chorobą. Schorzenia ogólnoustrojowe mogą stanowić przyczynę podwyższonej aktywności gruczołów potowych. Zbyt intensywne pocenie się może być przejawem: chorób autoimmunologicznych, metabolicznych i neurologicznych, guzów, przewlekłych zakażeń lub zaburzeń hormonalnych. Dochodzi do niego również pod wpływem zażywania niektórych leków, między innymi z grupy cholinergicznych. Nadpotliwość może występować w ściśle określonych miejscach, a wtedy istnieje podejrzenie, że doszło do uszkodzenia nerwów.

Preparaty do stosowania miejscowego na nadpotliwość pach i stóp

Pocenie pod pachami i wszelka nadpotliwość w innych miejscach jest nieprzyjemną i uciążliwą przypadłością, ale dostępne są różne sposoby zwalczania jej. Można skorzystać z metod nieinwazyjnych, a dopiero, gdy one zawiodą z zabiegów o bardziej inwazyjnym charakterze. Warto zacząć od preparatów kosmetycznych do stosowania miejscowego. Mankamentem jest jedynie konieczność regularnego korzystania z nich. Przede wszystkim są to antyperspiranty, które miejscowo ograniczają ilość wytwarzanego potu. Ich podstawowy składnik stanowi chlorek glinu. Kosmetyki o niższym stężeniu substancji aktywnej z reguły są przeznaczone do stosowania dziennego. W preparatach na noc, które wykazują większy charakter leczniczy, związki glinu mogą występować nawet w stężeniu 30%. Jednorazowa aplikacja może zapewniać pozytywne rezultaty do 5 dni, podczas gdy po antyperspiranty na dzień trzeba sięgać codziennie. Produkty ze związkami glinu są dostępne w aptece bez recepty. W przypadku skóry wrażliwej należy wybierać te z mniejszą zawartością składników aktywnych.

Do leczenia nadpotliwości stosuje się również urotropinę, czyli inaczej metaminę, ale można ją stosować wyłącznie na dłonie i stopy, ponieważ wykazuje właściwości drażniące. Jest to związek wykorzystywany między innymi w pudrze do stóp. Powoduje uwolnienie aldehydu mrówkowego ograniczającego rozwój bakterii i uwalnia zatkane ujścia gruczołów potowych.

Jonoforeza na nadmierne pocenie pod pachami

Jonoforeza jest zabiegiem opartym na zastosowaniu prądu elektrycznego stałego w celu zaaplikowania substancji czynnych, które rozpadają się na jony i dzięki temu wnikają w głębokie warstwy skóry. Wpływa na zamykanie przewodów wyprowadzających gruczołów ekrynowych. Dzięki jonoforezie aktywność gruczołów potowych zostaje ograniczona, więc pot jest produkowany w mniejszych ilościach.

Na czym polega zabieg jonoforezy?

Zabieg jonoforezy trwa około 20 minut. Stopy lub dłonie umieszcza się w miskach z wodą. W związku z tym, że przepływa przez nią prąd galwaniczny doznania, jakie można odczuwać to: zaczerwieniania, mrowienie i uczucie swędzenia. Wszystkie objawy powinny jednak ustąpić w ciągu kilku minut. W miarę wykonywania kolejnych zabiegów nieprzyjemne odczucia powinny stawać się coraz słabsze.

Przebieg leczenia jonoforezą

Uzyskanie pożądanych efektów wymaga serii 10-12 zabiegów, które powinny być wykonywane maksymalnie 3 razy w tygodniu. Po zakończeniu kuracji warto wykonywać raz w miesiącu zabieg podtrzymujący.

Pikantne potrawy i mocna kawa oraz herbata nasilają dolegliwości, dlatego najlepiej z nich zupełnie zrezygnować. Stres również sprzyja nadpotliwości.

Jeśli przyczynę problemu stanowi choroba, należy jak najszybciej zająć się jej leczeniem.
Pod wpływem zabiegów jonoforezy może dochodzić do przesuszenia skóry, dlatego zaleca się stosowanie preparatów nawilżających. Powinny charakteryzować się lekką konsystencją i właściwościami antybakteryjnymi.

Efekty leczenia jonoforezą

Cała seria zabiegów zapewnia satysfakcjonujące rezultaty, ale poprawę można zaobserwować już po około 5 zabiegach. Jonoforeza w przypadku nadpotliwości stóp ma wysoki stopień skuteczności, sięgający 80%. Ważne jest jednak przeprowadzanie zabiegów podtrzymujących efekty.

Toksyna botulinowa jako remedium na pocenie się pod pachami

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, jest wykorzystywana w dermatologii i medycynie estetycznej. To neurotoksyna blokująca przesyłanie impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych. Służy między innymi do korygowania zmarszczek, ale hamuje także produkcję acetylocholiny odgrywającej istotną rolę w mechanizmie pocenia. Na obszar, na którym ma być wykonywany zabieg nakłada się krem znieczulający, a następnie przy pomocy cienkiej igły wprowadza się botoks. W celu zwiększenia komfortu do schładzania skóry wykorzystuje się chlorek etylu. Po zabiegu trzeba unikać pływania w basenie i innych sytuacji powodujących ryzyko zakażenia. Zabieg powinien być powtarzany co 6-9 miesięcy. Niestety jest stosunkowo kosztowny.

Naturalne metody leczenia nadpotliwości pach i innych okolic

Eliminowaniu nadmiernego pocenia pod pachami sprzyjają naturalne kuracje, w których zastosowanie mają przede wszystkim zioła. Można z nich korzystać, robiąc kąpiele ziołowe lub wykorzystywać do stosowania wewnętrznego w formie naparów. Najbardziej polecanym ziołem jest szałwia, ale warto sięgnąć również po pokrzywę, skrzyp polny, melisę i korę dębu. Należy pamiętać, że działanie naturalnych produktów można zaobserwować dopiero po co najmniej kilkutygodniowym stosowaniu. Uczucie odświeżenia można natomiast poczuć zaraz po ziołowej kąpieli.

Praktyczne zalecenia ograniczające pocenie pod pachami

Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości powinny zwrócić uwagę na:

  • przestrzeganie zasad higieny, czyli częste mycie pach lub innych obszarów o zwiększonej potliwości;
  • eliminację z diety ostrych przypraw, kawy, herbaty i alkoholu;
  • zakładanie odzieży z naturalnych włókien;
  • ograniczenie stresu i długotrwałego napięcia.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *