KosmetykaMedycyna estetyczna

Nadmierna potliwość – leczenie, przyczyny oraz skuteczne zabiegi

Nadmierna potliwość to przypadłość, która potrafi wprowadzić człowieka w dyskomfort i uprzykrzać życie. Osoby zmagające się z problemem, jakim jest potliwość dłoni czy innych partii ciała wiedzą, jak wiele wysiłku kosztuje, by wraz z wylewającym się potem nie utracić własnej wartości. Gdy problem zaczyna przybierać wymiar choroby, warto skorzystać z zabiegów, które ograniczają lub całkowicie eliminują nadmierną potliwość. Medycyna estetyczna oferuje dzisiaj szeroki wybór, jeśli chodzi o leczenie nadprodukcji potu. Sprawdźmy, jakie są przyczyny oraz jak skutecznie leczyć nadmierną potliwość dłoni i innych partii ciała.

Dlaczego niektórzy nadmiernie się pocą?

Pot na naszym ciele niewątpliwie wprowadza dyskomfort emocjonalny oraz fizyczny. Warto jednak pamiętać, że człowiek poci się nieustannie i jest to naturalny proces fizjologiczny organizmu. Dzięki niemu regulujemy ciepłotę ciała, nie doprowadzając tym samym do przegrzania. Przy wzmożonym wysiłku czy gorączce, wydzielina z gruczołów potowych działa niczym naturalny mechanizm obronny, regulując temperaturę naszego ciała. Niekiedy jednak dochodzi do nadmiernej produkcji potu, co może przybierać wymiar choroby.

Nadmierna potliwość może być objawem poważnych chorób. Bardzo często jest ona symptomem nadczynności tarczycy, cukrzycy, gruźliczy czy nawet niektórych nowotworów oraz neuralgii. Pocimy się w nadmiarze także w przypadku zmian hormonalny np. w czasie menopauzy czy andropauzy oraz z uwagi na otyłość. Rozróżnia się także inne przyczyny nadmiernej produkcji potu, czyli tzw. pocenie smakowe oraz o podłożu psychicznym. W przypadku potliwości smakowej nadmiar potu wywołują np. pikantne potrawy. Może jednak być tak, że organizm w trakcie żucia pokarmu, zamiast uaktywnić gruczoły ślinowe, włącza do pracy gruczoły potowe. Natomiast nadpotliwość psychiczna wywoływana jest stanem emocjonalnym. U osób z chorobowymi zmianami, wystarczą niewielkie bodźce emocjonalne, aby organizm zalała lawina potu. Warto jednak pamiętać, że problem ten można ograniczyć lub nawet wyeliminować, dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej.

Nadmierna potliwość – leczenie

Kiedy nadmierna potliwość dłoni zaczyna doskwierać tak mocno, że ogranicza lub wyklucza nas z życia prywatnego, warto podjąć próbę leczenia. Dzisiejsza medycyna oferuje kilka rodzajów zabiegów, które pomogą zwalczyć tę dolegliwość. Jedne ograniczają potliwość dłoni na kilka miesięcy, inne eliminują problem całkowicie. Najpopularniejsze zabiegi to botoks, jonoforeza, laserowe leczenie nadpotliwości oraz sympatektomia. Poznaj najlepsze sposoby na nadmierną potliwość.

Botoks na pocenie

Botoks, czyli toksyna botulinowa służy nie tylko do powiększania ust czy zabiegów niwelujących zmarszczki. Skutecznie radzi sobie również z problemem nadmiernej potliwości. Zastrzyk z botoksu na nadmierną potliwość to zabieg, z którego korzysta coraz więcej osób. To mało inwazyjny i co najważniejsze niezwykle skuteczny sposób, na ograniczenie nadmiernej potliwości.

Zastrzyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak w przypadku dłoni czy stóp, zabieg ten może powodować delikatny dyskomfort. W miejsca, gdzie gruczoły potowe pracują nadmiernie, lekarz wstrzyknie niewielkie ilości rozcieńczonej toksyny botulinowej. Jej zadaniem jest zablokowanie impulsów nerwowych, które budzą gruczoły potowe do pracy. Aby dokładnie określić punkty, w które należy umieścić botoks, lekarz wykona test Minora. Jest on bardzo prosty – skóra dłoni zostanie posmarowana jodyną, a następnie zasypana skrobią. W miejscach, gdzie gruczoły pracują nadmiernie, skóra się zabarwi. To wskaże lekarzowi dokładne miejsca, w które należy wstrzyknąć botoks.

Sparaliżowanie impulsów nerwowych sprawi, że problem nadmiernej potliwości dłoni zniknie na co najmniej pół roku. Szacuje się, że zabieg skutecznie likwiduje nadmierną potliwość na około 6-8 miesięcy. Jest więc chwilowy, a to oznacza, że po tym czasie, jeśli dalej będziemy chcieli cieszyć się suchymi dłońmi, będziemy zmuszeniu zabieg powtórzyć. Powtarzanie przedłuża efekty, czyli kolejne zabiegi ograniczą problem na 11-12 mc. Dla osób zmagających się z taką dolegliwością, to zdecydowanie długi czas spokoju,

Botoks na pocenie to wydatek około 2000 zł, choć wszystko zależy od tego, jak duże partie ciała poddawane są zabiegowi i ilości wykorzystanej toksyny botulinowej.

Nadmierna potliwość dłoni – leczenie zabiegiem jonoforezy

Jonoforeza to zabieg z użyciem prądu elektrycznego. Uszkadza on gruczoły potowe, przez co likwiduje problem nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach. Jest to zabieg bezbolesny, w trakcie którego możliwe jest odczuwanie delikatnego mrowienia.

Sposób ten polega na zanurzeniu dłoni w wodzie, a następnie przepuszcza się przez nią prąd stały. W przypadku zabiegu na pachy umieszcza się na nich zwilżone poduszki z elektrodami. Aby efekty były widoczne, należy wykonać około 10 serii zabiegów.

Koszt jednego to około 250-300 złotych.

Nadpotliwość a laser

Leczenie nadpotliwości laserem jest możliwe, ale nie można wykonać go na każdej partii ciała. Laserowa lipoliza to zabieg, w trakcie którego wiązka światła lasera przenika wprost do gruczołów potowych, powodując ich przegrzanie oraz obumarcie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Niestety można go wykonać tylko na pachach.

Przegrzane i obumarłe gruczoły nie są w stanie się zregenerować, a co za tym idzie, problem nadtpotliwości zostaje całkowicie zlikwidowany. Efekt terapii jest więc trwały i nie wymaga powtarzania.

Koszt zabiegu to nawet 5 000 złotych.

Sympatektomia na potliwość dłoni

Sympatektomia jest zabiegiem chirurgicznym, w trakcie którego nerwy połączone z gruczołami potowymi zostają przecięte. Takie odcięcie nerwów sprawia, że impulsy płynące do gruczołów potowych dłoni zostają bezpowrotnie zablokowane. Niestety zabieg ten jest inwazyjny i niesie za sobą ryzyko powikłań.

Sympatektomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jest to zabieg przeznaczony dla najcięższych przypadków nadmiernej potliwości. Można go wykonać na NFZ, niemniej jednak lekarze chętniej polecają mniej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Problem nadpotliwości dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma tutaj również podziału na wiek, aczkolwiek dolegliwość może się ujawnić w okresie dojrzewania lub w trakcie menopauzy, bądź andropauzy. Potliwość dłoni to problem niezwykle uciążliwy. Sprawia, że tracimy chęć wyjścia do ludzi. Nieustannie mokre i klejące się dłonie to także doskonałe siedlisko bakterii. W przypadku nadmiernego pocenia się dłoni niezwykle ważna jest odpowiednia higiena. Zatem prawidłowe mycie rąk to podstawa. Niestety nie zawsze mamy tę możliwość, a nieustanne stosowanie chusteczek antybakteryjnych też nie sprzyja naturalnej florze ochronnej skóry. Warto zatem pamiętać, że z nadmierną potliwością można walczyć. Nowoczesna technologia pozwala szybko i łatwo wyeliminować jej przyczynę. Wybierając się na taki zabieg, warto sprawdzić gabinet pod kątem doświadczenia, sprzętu oraz umiejętności osób tam pracujących.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze: 2

  • Ja przymierzałam sie na zabieg botoksem aby zatrzymac pocenie na stopach, ale w ostatnim czasie zdecydowałam się na jonoforezę w klinice podologicznej, w sumie wyniosło mnie to dużo taniej i wygodniej, efekty też niczego sobie, wreszcie nie muszę martwić się o ciągle spocone stopy. Latem pocenie jest najgorsze ae i w cieplejszych klimatach nie mam już z tym problemu. Teraz takie urządzenie do jonoforezy stosuję w domu aby podtrzymać efekt.

  • też wybrałam jonoforezę, w gabinecie podologicznym polecono mi sprzęt o nazwie electro antyperspirant, male fajne urządzenie, kilka procedur miałam w klinice, a dokańczałam w domu, efekty są super, wreszcie już nie cierpie mokrymi stopami.