Medycyna estetyczna

Czy wiesz, na czym polega plastyka uszu? Zobacz jakie operacje plastyczne uszu można wykonać!

Operacja plastyczna uszu - na czym polega korekcja uszu?

Operacje plastyczne uszu nie są może skomplikowane, ale za to nierzadko stają się wybawieniem z wieloletnich kompleksów. Z jakich powodów człowiek może się zdecydować na plastykę uszu? Powód w zasadzie jest jeden, a chodzi o zły ich wygląd na tle kształtu głowy. Uszy mogą być za małe lub zbyt wielkie względem głowy, mogą za bardzo lub nieregularnie odstawać, albo nawet być nieproporcjonalnie osadzone. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

Pomysły na prezent na Dzień Mamy od córki i syna Pomysły na prezent na Dzień Mamy od córki i syna

Operacja plastyczna uszu to korekta defektu, który wpływa na samoocenę

Dla niektórych osób jest to w większości przypadków defekt do pominięcia i jako że nie wpływa na komfort życia codziennego, to można sobie odpuścić chirurgiczną ingerencję, która do najtańszych jednak nie należy. Zdecydowana jednak większość osób postawiona w tej sytuacji, będzie się starać pomóc sobie w jakikolwiek sposób. Dlatego też zwykle chcą się zdecydować na operację korekcyjną ucha lub uszu. Zwłaszcza że obecny stan wizualny może pogarszać ich image względem innych ludzi, zwykle dla nich ważnych.

Operacje plastyczne uszu nie należą do rzadkości, zatem warto dowiedzieć się bliżej, na czym korekcja uszu polega i jak bardzo przeprowadzenie takiej operacji szarpnie po kieszeni. Takie informacje zebrane w jedną całość, będą zdecydowanie pomocne dla ludzi zdesperowanych, którzy chcą się poddać takiej operacji jak najszybciej.

W jakich przypadkach konieczna staje się plastyka uszu?

Plastyka uszu jest zabiegiem, który wykonuje się w przypadku występowania różnych wad. Taki jak na przykład częściowy albo wręcz całkowity niedorozwój małżowiny, jej zwinięciem albo wadami konstrukcyjnymi płatka i oczywiście wymienionymi na wstępie różnymi kompleksami, które niekoniecznie są podstawą do przeprowadzenia operacji. Czasami robi się ją głównie ze względów estetycznych.

Nie ma chyba osoby z odstającymi uszami, która by się nie spotkała na całej długości swojego życia z mniej, lub bardziej krzywdzącymi opiniami na temat swojego wyglądu. Jeżeli miało to miejsce w okresie wczesnego dzieciństwa na przykład w szkole, rzucone złośliwie słowa przez kolegów potrafią zranić młodego i jeszcze nieodpornego na takie określenia człowieka. Wówczas staje się to bardzo dobrą podstawą do zakompleksienia się w niedalekiej przyszłości.

Chociaż odstające uszy są jedną z powszechniejszych wad dotyczących ciała i stosunkowo łatwo ukryć je pod włosami, zwłaszcza jeśli ktoś lubi nosić długie włosy. To właśnie takie osoby są najliczniejszą grupą, która oblega gabinety w celu przeprowadzenia zabiegu operacyjnej korekcji uszu. Dla ludzi niemających takich problemów, jak te opisane wyżej, zdawać się może, że są one bez istotnego znaczenia dla wyglądu. Tacy ludzie nie zauważają, że kształt i wielkość uszu ma wielkie znaczenie i decyduje w znacznym stopniu o wizualnej atrakcyjności danej osoby, a wszystkie rzucające się w oczy niedociągnięcia w jej wyglądzie są w stanie popsuć niemal cały jej image i zadecydować, czy taka osoba, nieważne, jakiej jest płci, jest atrakcyjna bądź nie.

Badania potwierdzają, że osoby posiadające kształtne i przylegające do głowy uszy są dla innych, a szczególnie dla osób płci przeciwnej, bardziej atrakcyjne. Z uwagi na to, że małżowiny uszne są tak samo niepowtarzalne, jak linie papilarne palców, to wszystkie mają wiele ze sobą wspólnego. We wszystkich można się dopatrzyć podobnych cech symetrii w ich budowie. Na podstawie wielu badań przyjęto pewien określony wzorzec prawidłowej budowy i kształtu ucha. Stwierdzając mniejsze lub większe różnice ucha danego człowieka z tym wzorcem, można wówczas starać się w taki sposób wymodelować ucho lub uszy, aby jak najlepiej dopasowywały się do naturalnego wzorca.

Korekcja odstających uszu jako najczęściej wykonywany zabieg plastyczny

Chirurdzy w największej ilości przypadków korygują właśnie odstające małżowiny uszne. To jednak niejedyny zabieg, kiedy potrzebna jest plastyka uszu, ale jest najpowszechniejszy. Nierzadko chirurdzy tak modelują ucho, żeby nadać mu nieco innego kształtu, dopasowują jego wielkość i położenie na czaszce, sprawiają, aby uszy posiadały proporcjonalny kształt i były symetrycznie ułożone względem siebie. Zabiegi takie jak zmiany w obrębie płatka ucha czy korekcja zwiniętej małżowiny lub korekcja chrząstki są wykonywane rzadziej. Za to konieczne zabiegi operacyjne przeprowadza się w sytuacjach, kiedy ucho lub ich para zostały uszkodzone oraz wymagana jest ich rekonstrukcja. Rekonstrukcję przeprowadza się, kiedy ucho zostało poważnie uszkodzone w rezultacie wypadku lub kontuzji, ewentualnie leczy się w ten sposób wady wrodzone, jak na przykład całkowity brak ucha.

Jak przebiega operacja odstających uszu? Standardowo korekcja uszu polega na przecięciu skóry tuż za uchem, aby odsłonić chrząstkę i dokonać wyrzeźbienia tego miejsca, gdzie małżowina ma się w sposób prawidłowy zaginać. Następnie dokonuje się wytworzenia załamania chrząstki, odginając ją do tyłu i przytrzymać przy pomocy szwów ją przytrzyma. Te szwy zostają na zawsze, nie będą ściągane, a narastająca skóra ukryje je tak, że staną się niewidoczne. Zdarza się czasem, że za pomocą szwów umocowuje się muszlę do czaszki. Możliwe jest również ewentualne i w miarę potrzeby wycięcie fragmentu chrząstki, dzięki czemu uzyskuje się zmniejszenie wypukłości małżowiny. To skutkuje zmniejszeniem odstawania ucha. Na koniec zszywa się skórę i po kilku dniach można szwy zdjąć. Po operacji pozostaje niewielka blizna, która, mimo że jest schowana za uchem, to po całkowitym wygojeniu się rany, można rozpocząć pracę nad nią i jeszcze bardziej zmniejszyć jej widoczność, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Korekcja odstających uszu – kto może się na nią zdecydować?

Na operację korekty uszu może się zdecydować zarówno człowiek dorosły, jak i dziecko po ukończenie piątego roku życia. Po tym czasie uszy mają rozmiary i kształt zbliżony do wymiarów ostatecznych i są w pełni kształtne, tak że można na uszach wykonywać wszystkie niezbędne zabiegi. Jednakże lekarze nie są co do tego jednomyślni. Jedni uważają, że ewentualny zabieg powinno się wykonać jak najwcześniej z uwagi na ochronę psychiki dziecka przed ewentualnymi nieprzyjemnościami ze strony rówieśników. Kolejną sprawą jest fakt, że zakończenia nerwowe w uszach nie są jeszcze wykształcone, co z pewnością oszczędzi dziecku bólu. Inna grupa lekarzy jest zdania, żeby operację przesunąć w czasie do momentu, kiedy ono samo stwierdzi racjonalnie czy jej rzeczywiście potrzebuje. Poza tym dziecko w starszym wieku jest w stanie lepiej współpracować z lekarzem, dlatego znieczulenie będzie można wykonać miejscowo, dzięki czemu będzie możliwe wyeliminowanie ryzyka związanego z podaniem środków do narkozy.

Jeżeli są osoby, szczególnie młode, które mają potrzebę korekcji uszu, ale się jej boją, należy dla uspokojenia wyjaśnić im, jak wygląda w praktyce wizyta u specjalisty chirurga. Zawsze zabiegi korekcyjne są poprzedzone wizytą u chirurga plastycznego. W trakcie konsultacji przyszły pacjent omawia swoje zastrzeżenia co do wyglądu jego uszu, a lekarz ocenia ich stan i dobiera najlepszy sposób i metodę ich korekcji. Wyjaśnia, jak będzie przebiegała operacja, jaki rodzaj znieczulenia zastosuje i jakie będą wyniki operacji. Przedstawi ewentualne skutki niepożądane, a w gabinetach i klinikach prywatnych, także koszty operacji.

Jeśli chodzi o koszty prywatnej operacji, to ich wysokość zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania operacji i lokalizacji gabinetu. Zanim dojdzie do operacji, trzeba być przygotowanym na niezbędne badania, które należy zrobić przed operacją, a jakiego typu to będą badania, to już zależy od lekarza.

Decydując się na operację, należy wziąć pod uwagę to, że mogą wystąpić pewne powikłania, które w przypadku korekcji uszu zdarzają się bardzo rzadko, ale pacjent musi być o nich poinformowany. Najczęściej są to miejscowe infekcje i występujące zwykle w miejscach szycia. Rzadziej natomiast są to infekcje chrzęstne, w takich przypadkach zwykle pomaga antybiotyk. Poważniejsze powikłania zdarzają się głównie u ludzi posiadających zwężone naczynka krwionośne (jak np. palacze tytoniu). Czasami za uchem w miejscu szycia tworzy się tak zwany bliznowiec albo przerośnięta blizna i wówczas podaje się kortykosteroidy. Bardzo rzadko natomiast dochodzi do deformacji po operacji, ale w takich przypadkach konieczne staje się ponowienie operacji.

Zabieg na odstające uszy – co robić po operacji plastycznej?

Po zabiegu pacjent jest należycie opatrywany. Zostaje mu założony opatrunek zawierający antybiotyk, a głowę obwiązuje się bandażem lub zakłada się opaskę. Realia są takie, że w ciągu kilku następnych dni rany mogą boleć i wtedy należy posiłkować się lekami przeciwbólowymi przepisanymi przez lekarza.

W ciągu dnia najlepiej nie leżeć, aby uszy nie dotykały do łóżka lub poduszki, w pierwszych dniach nie powinny być niczym obciążane. Zdarza się, że uszy są opuchnięte i jest to normalne zjawisko, które po kilkunastu dniach powinno przejść.

Bandaże można zastąpić lekką opaską po kilku dniach, a spać należy na plecach z poduszką ułożoną pod głową tak, aby nie dotykała uszu. Nie jest wskazane spanie na boku.

Jeżeli podczas operacji zostały założone zwykłe szwy, wówczas należy je zdjąć po dwóch tygodniach, ale o tym wszystkim poinformuje lekarz.

W czasie dwóch tygodni od operacji należy się niestety wstrzymać z myciem włosów. Opatrunków też nie powinno się zamoczyć, aby przeciwdziałać infekcji, ale niejedna prywatna klinika oferuje mycie włosów przy okazji zmiany opatrunków.

Niestety, do chwili zagojenia się ran nie wolno farbować włosów i nakładać na nie chemicznych kosmetyków. Środki te mogłyby bardzo niekorzystnie wpłynąć na proces gojenia się ran i wywołać nawet stany zapalne bądź reakcje uczuleniowe, które mogłyby bardzo pokomplikować cały proces pooperacyjny, a nawet spowodować powrót do szpitala lub kliniki. W skrajnych przypadkach mogłoby nawet dojść do reakcji skutkującej ciężkim zakażeniem.

Jak widać ani operacja, ani nawet okres pooperacyjny nie są takie straszne, jak można to sobie wyobrażać. Po pełnym czasie rekonwalescencji do pracy lub szkoły można wrócić bez obaw, zwykle już po tygodniu od operacji. Jednakże w przypadku operacji u dzieci, opatrunki powinny być noszone przez następne dwa tygodnie.

Źródło:
https://www.artplastica.pl/korekcja-uszu/
https://www.tourmedica.pl/zabiegi/korekcja-odstajacych-uszu/

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *