Medycyna estetyczna

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – poznaj sekret młodej skóry! Sprawdź, na czym polega zabieg i jakie daje efekty

Mezoterapia to zabieg, w którego trakcie dostarcza się substancje odżywcze, lecznicze i regenerujące do skóry właściwej. Stosuje się go w medycynie estetycznej i ma kilka odmian. Jedną z najnowszych jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. W dzisiejszym artykule zdradzimy, na czym polega zabieg osoczem bogatopłytkowym, jakie daje efekty i czy jest bezpieczny.

Pomysły na prezent na Dzień Mamy od córki i syna Pomysły na prezent na Dzień Mamy od córki i syna

Innowacyjny zabieg osoczem bogatopłytkowym

Terapia, w której trakcie używa się osocze bogatopłytkowe pacjenta to nowość, która zyskuje na popularności. Wiele osób zastanawia się, czy zabieg jest skuteczny, jakie daje efekty i czy jest bezpieczny dla zdrowia.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym stosowana w medycynie estetycznej ma na celu odmłodzić skórę twarzy. Niemniej jednak również wykorzystywana jest w leczeniu wypadania włosów. Jest to zabieg autologiczny, ponieważ preparat wykorzystywany w jego trakcie, pozyskiwany jest z organizmu pacjenta, a dokładniej z jego krwi.

Swoją sławę osocze na twarz zyskało głównie dzięki hollywoodzkim gwiazdom, które ochoczo publikowały zdjęcia z tego typu zabiegów i chętnie dzieliły się wrażeniami oraz upubliczniały jego dobroczynne skutki. Nie dziwne więc, że moda na mezoterapię osoczem bogatopłytkowym zawitała również do nas i choć tak naprawdę trwa kilka lat, to warto podkreślić, że w medycynie osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest już od ponad kilkudziesięciu lat! W medycynie wykorzystywane było między innymi w chirurgii, ortopedii czy leczeniu trudno gojących się ran. Wielu z was pewnie zadaje sobie teraz pytanie, co oznacza nazwa „bogatopłytkowe”? Otóż nazwa związana jest z preparatem, który ma wyjątkowo duże stężenie płytek krwi.

Jak pozyskiwane jest osocze na twarz?

Osocze bogatopłytkowe pochodzi z organizmu pacjenta. Pozyskuje się je poprzez odwirowanie krwi pacjenta w specjalnej wirówce laboratoryjnej.

W trakcie terapii wykorzystuje się nie tylko osocze, ale także trombocyty, które wytwarzane są w szpiku kostnym. Biorą one udział w procesie krzepnięcia krwi. Trombocyty wykazują zdolności do magazynowania czynniku wzrostu, które odpowiadają za regenerację tkanek oraz stymulację procesów naprawczych. Ma to niebagatelne znaczenie dla efektów odmładzających zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym.

Czy wstrzykiwanie osocza jest bezpieczne?

Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi, zawsze zadajesz sobie pytanie, czy jest on bezpieczny. Również w przypadku zainteresowania zabiegiem mezoterapii osoczem bogatopłytkowym pada ono bardzo często.

Warto podkreślić, że mezoterapia osoczem bogatopłytkowym ma autologiczną naturę, przez co nie powoduje reakcji immunologicznych ani nie wiąże się z ryzykiem alergii. Odwirowane osocze pobrane jest z własnej krwi pacjenta, a więc jest całkowicie biokompatybilne z jego organizmem. Jest to zatem proces biologicznej, naturalnej regeneracji tkanek przy użyciu własnego materiału, co również przekłada się na długotrwały efekt.

Prawidłowo pobrana krew oraz odwirowane osocze, jak i prawidłowo wykonany zabieg nie niesie ze sobą żadnego ryzyka powikłań. Warto pamiętać, że tego typu usługi powinien wykonywać człowiek doświadczony i z odpowiednimi kwalifikacjami.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – jak wygląda zabieg?

Aby można było wykonać zabieg mezoterapii, niezbędne jest pobranie i przygotowanie preparatu, czyli w tym przypadku osocza. W związku z tym lekarz najpierw pobierze krew (maksymalnie 30ml), a następnie umieści ją w probówce, w której znajduje się antykoagulant. Zapobiega on krzepnięciu krwi. Całość umieszczana jest w specjalnej wirówce laboratoryjnej, gdzie odwirowuje się osocze oraz płytki krwi. Następnie można przystąpić do zabiegu.

Wstrzykiwanie osocza trwa krótko, około kwadransa. Zabieg należy wykonać możliwie szybko, zanim osocze przestanie być aktywne. Lekarz, zanim wstrzyknie osocze na twarz, może dodać do niego chlorek wapnia, którego zadaniem będzie aktywowanie płytek. Warto jednak podkreślić, że nie każdy lekarz to robi, co nie powinno wzbudzać zdziwienia, ponieważ samo wstrzykiwanie osocza i kontakt płytek z kolagenem i fibroblastami (czyli komórkami skóry właściwej), spowoduje aktywację płytek.

Osocze na twarz wstrzykuje się w ostępach około jednego centymetra. Zabieg mezoterapii nie jest przyjemny, ale trwa krótko.

Preparat wstrzykiwany jest za pomocą cienkiej igły jak przy każdej mezoterapii (płytko w skórę lub tuż pod nią). Wstrzykiwanie osocza przez skórę sprawia, że uwolnione zostają czynniki wzrostu z osocza bogatopłytkowego, a to przekłada się na namnażanie komórek oraz tworzenie się naczyń włosowatych i struktur kolagenu.

Jakie efekty daje zabieg osoczem bogatopłytkowym?

Dzięki wyżej wspomnianym procesom skóra zostaje naturalnie odmłodzona. Cofanie się zegara biologicznego odbywa się stopniowo, co przekłada się na naturalny efekt zabiegu. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym nie powoduje więc efektu maski.

Warto jednak podkreślić, że efekty zabiegu zależne są od skoncentrowania płytek krwi w preparacie. To właśnie jeden z sekretów efektów zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym.

Namnażanie różnych typów komórek oraz naprawa uszkodzonych tkanek sprawiają, że jest to zabieg rewitalizujący oraz stymulujący. Należy dodać, że wstrzykiwanie osocza w twarz nie sprawi, że zmieni ona swój wygląd lub uzyska efekt liftingu. To zabieg odświeżający, rewitalizujący, który może idealnie przygotować skórę do innych terapii upiększających, w tym zabiegów laserowych.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – na jakich partiach ciała można wykonać zabieg?

Zabieg osoczem bogatopłytkowym ma za zadanie cofnąć zegar biologiczny starzejącej się skóry, która z wiekiem traci swoją elastyczność oraz zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zmniejsza się również stężenie kwasu hialuronowego, a także poziom kolagenu. Terapia osoczem pomaga odmłodzić skórę oraz skutecznie stymuluje własny potencjał organizmu do walki i odbudowy tkanek. W związku z powyższym mezoterapia osoczem bogatopłytkowym doskonale sprawdzi się na twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach. Zabieg stosuje się również na owłosionych partiach ciała, aby zapobiec łysieniu. Mezoterapię można wykonać zarówno na niewielkich obszarach skóry, takich jak okolice oczu czy blizny, jak i na większych np. na powierzchni całej twarzy, czy nawet w miejscach intymnych.

Przeciwwskazanie do zabiegu

Do zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym nie dopuszcza się osób, które cierpią na choroby krwi lub nowotwory, bądź leczą się niektórymi rodzajami antykoagulantów (czyli przyjmują leki przeciwzakrzepowe). Zabiegowi nie mogą się poddać również osoby z aktywną infekcją wirusa opryszczki, z obecnością na skórze ognisk zakażonych bakteriami, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby poniżej 18 roku życia.

Reasumując, jeśli szukasz zabiegu, który odmłodzi Twoją skórę, wygładzi zmarszczki (w tym kurze łapki) oraz usunie cienie pod oczami, to mezoterapia osoczem bogatopłytkowym będzie idealnym rozwiązaniem. Zabieg ten jest bardzo często stosowany również w łysieniu typu męskiego. Można z niego skorzystać także, jeśli chcemy wypełnić blizny po trądziku. Osocze bogatopłytkowe odmłodzi również szyję, dekolt i dłonie, czyli miejsca, które jako pierwsze zdradzają wiek kobiet. Wybierając się na terapię osoczem, warto postawić na dobrej jakości gabinet medycyny estetycznej, który dołoży wszelkich starań, aby zabieg został wykonany z zachowaniem najwyższych standardów. A to przełoży się z pewnością na efekty.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *