Masło cupuacu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Masło cupuacu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Wśród naturalnych kosmetyków na problemy skórne znajdziemy masło cupuacu. Znajduje ono zastosowanie w problemach suchości, braku elastyczności oraz podrażnień. Masło cupuacu często znajdziemy, jako jeden ze składników kosmetyków, które można kupić w drogeriach. Nierafinowane  można również wykorzystywać w domu.

Jak powstaje masło cupuacu?

Jest ono wyrabiane z nasion owoców cupuacu. Są to owoce drzewa z rodziny kakaowców rosnącego w tropikalnych rejonach Amazonii. Owoce te są dość duże i mogą sporo ważyć – jeden ma nawet do około 2 kilogramów. Są słodkie i bardzo zdrowe. Zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów oraz sporą ilość flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy pochodzenia roślinnego. W naszym kraju nie zakupimy świeżych owoców, ale coraz większą popularnością cieszy się masło cupuacu, które jest tłoczone na zimno z nasion.

Masło cupuacu – poznaj jego właściwości

Masło cupuacu wykazuje zbliżone właściwości do masła kakaowego, będąc jednocześnie od niego twardsze, ale za to łatwiej się rozpuszcza. Jest źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych organizmowi kwasów omega-3 i omega-6.

Masło to jest coraz popularniejszym składnikiem kosmetyków nawilżających. W sklepach internetowych jest możliwy zakup masła czystego i takowego można używać jako składnika domowej produkcji kosmetyków.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Masło jest w sprzedaży jako produkt nierafinowany, a przez to zachowujący swój delikatny słodko-orzechowy zapach. Tak samo, jak na przykład olej kokosowy nierafinowany pachnie naturalnym kokosem.

Masło cupuacu posiada naturalnie beżowe zabarwienie oraz dosyć twardą konsystencję. Rozpuszcza się już przy temperaturze od 25 do 37 stopni Celsjusza. Z tej racji niewygodnym staje się używanie tegoż masła samego, lepiej rozpuścić je w wodzie. W zasadzie powinno się je łączyć z naturalnymi olejkami zapachowymi w niewielkiej ilości. Trzeba pamiętać, aby masło cupuacu trzymać schłodzone w lodówce.

Zastosowanie masła cupuacu w kosmetyce

Masło cupuacu znajduje zastosowanie zarówno na włosy, jak i na skórę, z uwagi na potrzeby nawilżenia i ochrony. Jest także częstym dodatkiem do takich kosmetyków pielęgnacyjnych jak mleczka brązujące, preparaty po opalaniu, kremy i nawilżające balsamy do ciała, maski i odżywki do włosów.

Masło to, dzięki znakomitym zaletom łagodzącym i przeciwzapalnym, znajduje zastosowanie jako środek przyspieszający gojenie się ran, a także jako środek leczący podrażnienia skóry i pielęgnacji skóry atopowej. Poza tym stosowanie masła ucupacu przynosi także korzyści w postaci zmniejszenia widoczności zmarszczek, a przy tym ujędrnia skórę, nie zatykając porów.

Masło to ma jeszcze jedną niesamowitą zaletę, którą jest brak alergenów. Jest więc ono bezpieczne i nie powoduje żadnych uczuleń, a dzięki bogactwu zawartych witamin, zwłaszcza C i A, działa korzystnie na skórę opóźniając procesy jej starzenia i działa przeciwutleniająco, dzięki czemu ochrania ją przed działaniem wolnych rodników oraz niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Zastosowanie masła cupuacu w pielęgnacji skóry opiera się o jego własności natłuszczające i nawilżające oraz zmiękczające i wygładzające nie tylko skórę, ale także i włosy. Poza tym nie przepuszcza promieniowania ultrafioletowego w niebezpiecznie dużych ilościach, jednakże stosowanie go docelowo jako ochronę przed promieniowaniem UV nie wystarczy.

Masło można również stosować na włosy suche i zniszczone farbowaniem, a także na skórę, która posiada takie problemy zdrowotne, jak łuszczyca, egzema i powstające zaczerwienienia w kontakcie z promieniami słonecznymi.

Skład masła cupuacu, czyli co zawiera cupuacu krem

Masło cupuacu jest źródłem tłuszczów i antyoksydantów. Na powierzchni skóry wytwarza warstwę ochronną przeciwdziałającą zbyt szybkiej utracie wody przez skórę. Oprócz tych cech, masło to ma w swoim składzie witaminy, kwasy i fitosterole:

  • Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się skóry, a także i całego organizmu, chroni przed poparzeniem promieniami UV oraz znacznie łagodzi skutki zapalne w skórze i organizmie, a także uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając równocześnie przebarwienia,
  • Witamina A zawarta w maśle cupuacu pobudza i zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, delikatnie złuszcza stary i martwy naskórek oraz zajmuje się regulacją wydzielania łoju skórnego,
  • Kwas linolowy nawilża, wspomaga regenerację naskórka, łagodzi i zmniejsza przebarwienia skórne,
  • Kwas stearynowy, czyli kwas tłuszczowy, którego właściwością jest nawilżenie skóry,
  • Kwas palmitynowy służy zmiękczaniu i nawilżaniu skóry,
  • Kwas oleinowy doskonale nawilża oraz regeneruje i wygładza skórę,
  • Fitosterole są roślinnymi związkami o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, pobudzającym syntezowanie się włókien kolagenowych, a także przyspieszają gojenie się skóry.

Spoglądając na składniki zawarte w maśle cupuacu, można odnieść wrażenie, że świetnie nadaje się ono jako składnik kremów o działaniu natłuszczającym i nawilżającym, a także posiada substancje, które pobudzają tkankę skórną do regeneracji i i dostarczają jej przy tym wszystkiego, co do tego procesu niezbędne.

Można je dodawać do zakupionych uprzednio odżywek, pomadek do ust, a także balsamów do ciała czy maseczek do włosów. Uzyskuje się dzięki temu dodatkowy składnik nawilżający skórę ciała.

Zastosowanie masła cupuacu, jako cupuacu peeling i jako balsam do ciała

Peeling z zastosowaniem masła cupuacu można sobie przygotować samemu we własnym domu, używając do tego cukru w ilości połowy szklanki i łącząc go z masłem, dodając dodatkowo ulubiony olejek zapachowy, ewentualnie oliwę z oliwek.

Posiadając masło cupuacu, możemy sobie przygotować delikatny balsam do ciała. Należy masło cupuacu połączyć w proporcji 2:1 z masłem shea i tak powstały balsam uzupełnić olejkami, takimi jak olejek macademia i olejek arganowy. Olejki należy dodawać tylko w takiej ilości, aby ułatwić rozprowadzanie balsamu po skórze. Zanim jednak przystąpimy do dawkowania masła w celu stworzenia balsamu czy peelingu, wypada masło ucupacu odpowiednio przygotować, czyli lekko je podgrzać w wodnej kąpieli, a następnie zmieszać z innym naturalnym olejkiem, na przykład kokosowym w proporcjach 95-99 procent.

Takie masło można wcierać samo bez dodatków i smarować ciało na dzień i na noc. Jako że masło to bardzo dobrze się wchłania, nie będzie zostawiać lepiącej się skóry. W codziennej pielęgnacji skóry głowy i samych włosów można stosować masło zmieszane z olejkami do pielęgnacji suchych końcówek włosów. Na noc najlepiej jest nałożyć grubszą warstwę masła, a przez noc składniki zawarte w maśle będą reagować z suchymi włosami, czyniąc je zdrowszymi.

Masło cupuacu – inne zastosowania

Należy teraz dogłębnie omówić zastosowanie masła cupuacu w kosmetyce włosów, gdyż do tej pory było to zaledwie wspomniane. Otóż, do jakich włosów nadaje się masło cupuacu?

Najlepiej sprawdzi się w pielęgnowaniu włosów nisko porowatych, włosów trudnych w stylizacji, sztywnych, z których trudno jest uzyskać odpowiednią objętość. Ten rodzaj włosów dość szybko się przetłuszcza, dlatego są wrażliwe na niewłaściwie dobrane kosmetyki. Masło to zadba o włosy, gdyż ma wysokie stężenie kwasów tłuszczowych. Nie sprawdza się jednak przy włosach wysoko porowatych z tego względu na to, że zawiera zbyt małe ilości wielonienasyconych kwasów, a w konsekwencji może włosy już zniszczone niepotrzebnie napuszyć i zmatowić, przez co dodatkowo stracą na wyglądzie.

Ceny masła cupuacu oraz opinie

Jedynie nierafinowane masło cupuacu jest odpowiednie, jako kosmetyk dla naszego ciała i włosów. Wielość jego zastosowań jest oszołamiająca. Znakomicie sprawdza się jako jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji twarzy, czyli kremy do twarzy, kremy do ciała, balsamy do ciała, peelingi, a także balsamy do opalania, kremy na dzień i na noc. W kosmetyce włosów masło cupuacu sprawdza się jak składnik odżywek i masek. Oprócz tego masło cupuacu zadba o stan cery, która w ciągu długich lat stała się zmęczona, skłonna do alergii, poszarzała odwodniona i zbyt napięta. Zatroszczy się o włosy farbowane oraz przesuszone.

Taki kosmetyk musi mieć swoją wartość, ale jego cena uwzględnia jakość i wbrew pozorom wcale nie jest za wysoka. Za opakowanie 100 g zapłacimy około 60 złotych.

Opinie, jakie otrzymuje bez znaczenia, jaką funkcję pełni, są bardzo pozytywne i zaskakujące. Nie ważne czy opiniodawcami są osoby, które używają kosmetyków do pielęgnacji włosów czy skóry ciała, są ze skutków, jakie masło wywiera na ciele, bardzo usatysfakcjonowani.

Reasumując, masło cupuacu to doskonały składnik, który powinien zagościć na dobre w codziennej pielęgnacji. Skutecznie opóźnia skutki starzenia się całego ciała, skóra staje się natłuszczona, nabiera młodszego i zdrowego wyglądu, poza tym masło cupuacu sprawia, że włosy wolniej siwieją i ich kolor wręcz staje się zbliżony do naturalnego i zdrowego. Używanie masła przekłada się również na ogólny stan zdrowia włosów, bo wpływa również korzystnie na wypadanie włosów, skutecznie hamując ten proces. Wszystko za sprawą składników odżywczych zawartych w kosmetykach na bazie tegoż masła oraz mikroelementom.

Źródło:

  • http://olejowanie-wlosow.pl/maslo-cupuacu-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Podobne artykuły