Domowe sposoby na nawilżenie włosów – jak pielęgnować włosy suche?

Każdego dnia nasze włosy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Wiatr, słońce, zmiany temperatur, a nawet klimatyzacja, mogą prowadzić do przesuszenia, od którego już tylko krok do rozdwajania i łamliwości. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację naszej fryzury – obejmującą stosowanie nawilżających masek do włosów. Jak przygotować je w domu?

Choć w ostatnich latach coraz chętniej odwiedzane są salony fryzjerskie, równie dużą popularnością cieszą się domowe metody pielęgnacji. To świetnie, ponieważ połączenie jednego z drugim pozwala na zapewnienie włosom (a także skórze głowy) naprawdę kompleksowej opieki. Jeśli nie należymy do zwolenników fryzjerskich metamorfoz, swoje wizyty u specjalisty możemy ograniczyć do regularnego podcinania końcówek (co, nawiasem mówiąc, jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji) i korzystania z profesjonalnych zabiegów nawilżających, które dopełnią działanie stosowanych na co dzień domowych masek nawilżających do włosów.

Dlaczego włosy się przesuszają?

Istnieje wiele przyczyn. Głównym winowajcą są zwykle intensywne zabiegi stylizacyjne, wykonywane zbyt często i bez odpowiednich środków ochronnych czy regenerujących (jak np. wspomniane już maski nawilżające do włosów). Lokówka, prostownica czy nawet suszarka – używane bez umiaru potrafią wyrządzić włosom wielką krzywdę. Istotną rolę odgrywają tutaj również wspomniane już czynniki atmosferyczne – niskie i wysokie temperatury, wiatr czy promienie UV. Jednak oprócz przyczyn zewnętrznych, ogromne znaczenie ma także to, co dzieje się wewnątrz naszego ciała. Na kondycję włosów wpływa bowiem stan naszego zdrowia, funkcjonowanie gospodarki hormonalnej czy poziom nawodnienia organizmu.

Źle dobrane kosmetyki

Paradoksalnie, za przesuszenie naszych włosów mogą być odpowiedzialne także kosmetyki, których używamy do ich codziennej pielęgnacji. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta. Do zakupu konkretnego produktu (szamponu, odżywki, nawilżającej maski do włosów itp.) bardzo często zachęcają nas polecenia znajomych, pozytywne opinie w sieci, artykuły blogerek, a także atrakcyjne ceny czy nawet ładne opakowania. To błąd. Wyboru powinniśmy dokonywać przede wszystkim na podstawie analizy składu kosmetyków – aby dopasować je odpowiednio do naszego typu włosów. Rekomendacje natomiast lepiej (i bezpieczniej) traktować tylko jako wstępną wskazówkę dotyczącą tego, na które pozycje z ofert drogerii warto zwrócić uwagę.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Naruszona struktura włosów

Efektem wymienionych wyżej czynników jest uszkodzenie naturalnej powłoki tłuszczowej włosów. Konsekwencją takiego “defektu” jest rozchylenie łusek włosowych, co z kolei prowadzi do nadmiernej utraty wody – która w prawidłowym procesie zostałaby zatrzymana wewnątrz włosa, wpływając na jego odpowiednie nawilżenie. Niewłaściwe nawodnienie powoduje, że w rezultacie nasza fryzura traci elastyczność i blask, a końcówki zaczynają się łamać i rozdwajać. Włosy stają się widocznie suche i szorstkie w dotyku, a wszelkie inwazyjne zabiegi stylizacyjne (jak prostowanie czy farbowanie) odbijają się na nich ze zdwojoną mocą.

Na ratunek przychodzą jednak sprawdzone, domowe sposoby na nawilżenie włosów, które wspomogą nas w walce o przywrócenie im zdrowia oraz pięknego wyglądu!

Domowe sposoby na nawilżenie włosów – wykorzystanie olejów roślinnych

Niewiele osób wie, że w kosmetyce wykorzystywanych jest ponad 100 różnych olejów roślinnych. A to bardzo istotna informacja! Obok składników, które znaleźć możemy we własnej kuchni (choć tak naprawdę znajdziemy w niej też oleje – np. rzepakowy, słonecznikowy czy oliwę z oliwek), stanowią one świetny dodatek do nawilżających masek do włosów. Mają bowiem zarówno właściwości nawilżające, jak i odżywiające, regenerujące, a nawet lecznicze. Co ciekawe, niektóre olejki mogą także pełnić rolę naturalnej ochrony przed działaniem promieni słonecznych – wpływając na włosy dokładnie tak, jak krem do opalania wpływa na skórę. Takie właściwości ma np. olejek z pestek malin o SPF 28-50 marchwiowy – o SPF 38-40, olej, z kiełków pszenicy – SPF 20, sojowy – SPF 10 czy też masło z awokado – SPF 3-6.

Uwaga! Należy pamiętać, że dobroczynne właściwości olejów zadziałają tylko, jeżeli dobierzemy je odpowiednio do swojego typu włosów (nisko-, średnio-, wysokoporowate). W przeciwnym razie mogą przynieść nam skutek odwrotny do pożądanego – np. wysuszając, zamiast nawilżyć nasze włosy.

Maska nawilżająca do włosów – domowa metoda pielęgnacji

Maseczki na włosy domowej roboty to świetny, a przede wszystkim prosty i niedrogi sposób na nawilżenie, odbudowanie czy po prostu zabezpieczenie struktury włosów. Tego typu kosmetyki sprawdzają się bowiem nie tylko w ramach “akcji ratunkowych”, ale także w profilaktyce. Dzięki nim włosy są mniej podatne na działanie szkodliwych czynników, a naprawa ewentualnych uszkodzeń staje się znacznie łatwiejsza.

Decydując się na stosowanie odżywiających i nawilżających masek do włosów, warto pozwolić sobie na eksperymenty. Chodzi o to, aby zaobserwować, jak poszczególne receptury oddziałują na naszą fryzurę i z czasem nauczyć się dobierać je tak, by przynosiły nam maksymalne korzyści.

Nawilżające maski do włosów – przepisy

Domowe sposoby na nawilżenie włosów znały już nawet nasze prababcie, a z wielu stosowanych przez nie receptur korzysta się aż do dziś. Pośród popularnych od dekad składników wymienia się między innymi żółtka jaj, miód czy nawet śmietanę (chociaż dziś częściej stosuje się jogurt naturalny), jednak do skomponowania własnej nawilżającej maski do włosów możemy wykorzystać bardzo wiele innych produktów, które bez trudu znajdziemy we własnej kuchni.

Przepisy na sprawdzone maski nawilżające do włosów:

Maska jogurtowa

  • 2 łyżki jogurtu naturalnego,
  • 2 żółtka,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego, który pasuje do naszego rodzaju włosów)
  • 1 łyżka masła shea,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Mieszankę nakładamy na całą długość włosów, następnie zakładamy foliowy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Po ok. 30-60 minutach spłukujemy kosmetyk letnią wodą. Jej temperatura jest o tyle istotna, że pod wpływem gorącego prysznica zawarte w maseczce żółtko zetnie się i trudniej będzie je zmyć.

Maska awokado

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 1 łyżka oleju z pestek winogron,
  • 1 łyżka miodu.

Awokado obieramy i delikatnie miksujemy, a do powstałego musu dodajemy olej i miód. Maskę trzymamy na włosach (pod czepkiem i ręcznikiem) przez około 20 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą i myjemy włosy.

Maska rycynowa

  • 1 łyżka oleju rycynowego,
  • 3 łyżki nafty kosmetycznej,
  • 1 żółtko,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Mieszankę rozprowadzamy na całej długości włosów i pozostawiamy na ok 15 minut, po czym spłukujemy i myjemy włosy.

Maska miodowa

  • 3 łyżki płynnego miodu (nie podgrzanego),
  • 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego olejku roślinnego.

Taką maseczkę możemy pozostawić na włosach nawet na kilka godzin.

Maska olejowa z dodatkami

  • po 1-2 łyżki dwóch dowolnych olejków roślinnych – wybierzmy te, które polecane są do naszego typu włosów,
  • 1 łyżka masła shea,
  • 1 łyżka płynnego (nie podgrzanego) miodu,
  • 1 żółtko.

Mieszankę wcieramy we włosy i pozostawiamy na minimum 30 minut (można nawet na kilka godzin). Następnie spłukujemy letnią wodą i myjemy włosy. Ze względu na dużą zawartość olejków, konieczne może być dwukrotne mycie.

Maska piwna

  • ½ szklanki piwa,
  • 1 łyżeczka dowolnego oleju roślinnego,
  • 1 surowe jajko.

Piwo odstawiamy na kilka godzin w szklance, a następnie dodajemy do niego pozostałe składniki. Całość nakładamy na włosy i pozostawiamy na ok. 15 minut, po czym zmywamy zimną wodą.

Maska z samych olejów

Domowy zabieg z wykorzystaniem samych olejów nazywamy olejowaniem. Możemy wykorzystać do niego tylko jeden lub mieszankę kilku ulubionych olejków roślinnych. Maseczkę trzymamy na włosach tak długo, jak to możliwe – minimum 30 minut, jednak im dłużej, tym lepiej. Możemy także pozostawić ją na noc i umyć włosy dopiero rano. W takim przypadku warto jednak wygospodarować sobie na to nieco więcej czasu, ponieważ po takim zabiegu trzeba umyć włosy minimum 2 razy.

Podobne artykuły