Maseczka na włosy z jajka – domowy przepis na lśniące i zdrowe włosy

Poznaj sprawdzone przepisy na maseczki z jajka na włosy!

Chyba każdy kiedyś próbował tego specyfiku. I trudno się dziwić takiej sytuacji, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych maseczek na włosy używanych przez nasze babcie i mamy. Ten naturalny kosmetyk zbawiennie wpływa na kondycję włosa, a stosowany regularnie, zwiększa objętość, zmiękcza i nawilża. Pomaga także pozbyć się łupieżu. Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje ten magiczny specyfik. Otóż pewnie się zdziwisz, ale niewiele. Maseczka z jajka na włosy, bo o niej właśnie mowa, to jeden z najskuteczniejszych, najprostszych, najtańszych i w pełni naturalnych sposobów na piękne włosy.

W świecie, w którym każdego dnia jesteśmy narażeni na oddziaływanie wielu szkodliwych dla naszego zdrowia i organizmu substancji, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie. W szczególności nasza skóra oraz włosy są narażone na największe niebezpieczeństwo, gdyż to one bezpośrednio stykają się z wszelkimi zanieczyszczeniami i promieniowaniem UV. O skórze pamiętamy. Nakładamy maseczki, odpowiednio ją pielęgnujemy. Jednak inaczej ma się sprawa z włosami. One są traktowane bardzo często po macoszemu. Dodatkowo ich częste mycie i suszenie, farbowanie oraz różnego rodzaju chemikalia, których używamy do codziennych rytuałów “pielęgnacyjnych”, niekorzystnie wpływają na stan naszych włosów. Dlatego warto skupić się na tym aspekcie naszego ciała i zafundować mu odpowiednią dawkę pielęgnacji i ochrony. Jak to zrobić? Najlepiej w prosty i naturalny sposób, wybijając dosłownie jajko na włosy.

Przepis na zdrowe włosy

Na rynku jest wiele maseczek do włosów, które kuszą sloganami reklamowymi, cudownymi składami i magicznymi formułami. Najczęściej jednak siła i blask włosów idą w parze z pustym portfelem. Ale nie musisz przepłacać za piękno swoich włosów. A jedyny składnik, jakiego potrzebujesz, jest tani i znajdziesz go w każdym sklepie spożywczym.

Maska z jajek na włosy – cenne składniki

Jajka dostarczają wielu witamin i minerałów. Zarówno białko, jak i żółtko mają właściwości sprzyjające odbudowie struktury włosa, dlatego w kosmetyce naturalnej cieszą się uzasadnioną sławą.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Żółtko jest bogate w witaminy A, B (w tym B2 i B3), D oraz E. Ponadto zawiera wiele minerałów, na przykład: fosfor, krzem, jod, siarkę (właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne), cynk (spowalnia proces starzenia się) oraz żelazo. Jest także źródłem białek i tłuszczów, które naturalnie nawilżają i chronią. Żółtko ma właściwości myjące. Stanowi świetny sposób na pielęgnację szczególnie włosów suchych.

Z kolei białko eliminuje nadmiar łoju, działa odświeżająco, unosi włosy i oczyszcza je. Doskonale pielęgnuje przetłuszczające się włosy. Zawiera również proteiny, które pomagają wzmocnić i nawilżyć włosy.

Na pewno zastanawiasz się, dlaczego tak wartościowy produkt, bogaty w składniki mineralne i witaminy, nie został dotychczas wykorzystany w produktach komercyjnych. Od wieków jajko i jego właściwości są znane kosmetologom i naukowcom. Nie jest ono jednak wykorzystywane w produkcji ze względu na bardzo krótką datę przydatności. Użycia jajka w kosmetykach znacząco obniżyłoby ich trwałość.

Plusy i minusy maseczki z jajka na włosy

Jak każdy produkt, jajko ma swoje wady i zalety. Zanim przystąpisz do przygotowywania domowej maseczki na włosy, musisz wiedzieć i pamiętać o kilku kwestiach. Zacznijmy od jej ciemnej strony.

Jajko ma bardzo specyficzny, nieakceptowany przez wielu ludzi zapach. Nie jest aż tak źle i dodatkowo można w łatwy sposób tę przeszkodę prawie całkowicie wyeliminować. Wystarczy podczas przygotowania maseczki na włosy dodać do niej pachnące składniki np. wodą różaną czy banana. Dodatkowo niekorzystny zapach znika całkowicie po dokładnym umyciu i wysuszeniu włosów.

Używając maseczki z jajka na włosy, zdecydowanie powinnaś pamiętać o temperaturze wody. To częsty błąd początkujących, który zazwyczaj oznacza koniec przygody z jajkiem. A nie musi tak być. Dlaczego temperatura wody jest taka ważna? Jajko ścina się w wysokich temperaturach. Podczas spłukiwania maseczki nie należy używać wody ciepłej. Może to bowiem prowadzić do ścięcia jajka. W efekcie nasze włosy pokryje trudna do ściągnięcia jajecznica.

Może to nieoczywiste, ale jajko jest silnym alergenem. Dlatego jeżeli masz na nie uczulenie pokarmowe, nie możesz go też używać w pielęgnacji skóry czy włosów. Zrezygnuj z niego także, jeżeli podczas użycia maseczki pojawią się jakiekolwiek objawy alergiczne (wysypka, świąd, ból).

Zalety maseczki z jajkiem

Lista negatywów jest jednak zdecydowanie krótsza od tych pozytywnych aspektów stosowania jajka na włosy. W pierwszej kolejności musisz się zgodzić z tym, że to zdecydowanie najtańszy sposób walki ze zniszczonymi włosami. Żadna inna maseczka nie jest aż tak tania i aż tak łatwo dostępna! Wielkim plusem jest także łatwość jej przygotowania. Do wykonania maski na włosy z jajka potrzebujesz zaledwie kilku minut. Najważniejszym pozytywnym przejawem stosowania jajecznej maseczki na włosy jest efekt jej działania. Opinie osób, które ją stosowały, są jednoznaczne. Pierwsze rezultaty widać już po pierwszym użyciu. Natomiast systematyczne i długotrwałe stosowanie maseczki może zdziałać cuda.

Jakie efekty przyniesie jajko na włosach?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że stosowanie maseczki jajecznej pomoże w szybkiej odbudowie ubytków zniszczonego włosa. To wszystko za sprawą dużej zawartość białka w jajku, które aż w 80% składa się z keratyny. Przyczynia się to nie tylko do odbudowy, ale i szybszego wzrostu włosów. To także czynnik zmniejszający ich łamliwość. Dodatkowo jajko wzmacnia i nawilża włosy. Stosowanie maseczki z jajka nadaje fryzurze objętości, a dodatkowo sprawi, że włosy będą gładkie i miękkie. Warto też dodać, że duża zawartość siarki w żółtku korzystnie wpływa na zmniejszenie objawów łupieżu.

Sprawdzone przepisy na maseczkę z jajka na włosy

Przepisów na maseczkę z jajka na włosy jest bardzo wiele! Czasami są to domowe receptury przekazywane z matki na córkę od pokoleń. Jednak, aby w pełni wykorzystać moc płynącą z jajka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. Maseczka z jajka może być bowiem stosowana zarówno do włosów przetłuszczających się, jak i przesuszonych. O dziwo w obu przypadkach może okazać się skutecznym orężem, wystarczy wybrać odpowiednie dodatki.

Podstawową jajeczną maseczką na włosy i jednocześnie bazą do jej rozwojowych wersji jest samo jajko. Może być użyte w całości lub z podziałem na żółtko i białko. Jednak przed przystąpieniem  do wykonania maseczki umyj jajka pod ciepłą wodą. Na skorupce mogą znajdować się bakterie. W przypadku włosów krótkich wystarczą dwa jajka. Dla długich musisz wykorzystać większą ich ilość. Jajko rozbijamy do miseczki i roztrzepujemy na jednolitą masę widelcem. Nakładamy na włosy, nakładamy czepek i owijamy ręcznikiem, by podnieść temperaturę i zwiększyć wydajność maseczki. Pozostawiamy ją na głowie na około 15-30 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy maseczkę letnią wodą. W tym miejscu warto wspomnieć, że są dwie szkoły dalszego postępowania. Jedna mówi o tym, by dodatkowo włosy umyć szamponem i nałożyć lekką odżywkę. Druga zdecydowanie tego odradza. Którą wybrać? Nie ma lepszego i gorszego rozwiązania. Wypróbuj obie wersje i zdecyduj, która będzie dla Ciebie odpowiednia, gdyż obie mają swoje dobre i złe strony.

W wersjach rozwojowych jajecznej maski na włosy możesz użyć różnych składników, które podkręcą działania jajka. Wśród najpopularniejszych dodatków są:

  • oliwa z oliwek – mocno nawilża i odżywia włosy;
  • awokado – nawilża i wspomaga odbudowę struktury;
  • miód – zmiękcza i natłuszcza skórę oraz włosy, zwiększa elastyczność, zapobiega łamaniu, zwalcza zakażenia grzybicze i bakteryjne;
  • jogurt naturalny – źródło witamin B5 i D, ma właściwości przeciwgrzybiczne, chroni przed wypadaniem;
  • starty ogórek – nawilża i regeneruje;
  • mleko – oczyszcza i zmiękcza;
  • banan – mocno nawilża włosy;
  • cytryna – wysusza włosy, źródło witaminy C, kwasu foliowego, antyoksydantów oraz witamin z grupy B, wspomaga wzrost włosów, może lekko rozjaśniać.
  • żelatyna –  wzmacnia regenerację zniszczonych włosów.

Jajeczna maseczka na włosy w prosty i tani sposób daje więcej korzyści niż niejedna droga maseczka proteinowa. Jest w pełni naturalną szansą dla wszystkich tych, którzy w wyniku zaniedbań, złych nawyków oraz ubogiej w minerały i składniki odżywcze diety borykają się ze zniszczonymi włosami.

Podobne artykuły