Jak zrobić manicure klasyczny – przewodnik krok po kroku

Manicure klasyczny – krok po kroku

Mówi się, że zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka kobiety. Ale nie oznacza to wcale, że o ich piękny i zdrowy wygląd dobrze zadba jedynie kosmetyczka. Manicure klasyczny możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Jak?

Domowy manicure oprócz tego, że stanowi świetny sposób na tanią i skuteczną pielęgnację, jest także całkiem dobrą zabawą. Taka chwila dla siebie, gdy we własnych czterech kątach urządzamy sobie małe SPA dla dłoni, to doskonały sposób na relaks i odciągnięcie myśli od codzienności. Choć wykonanie manicure hybrydowego czy żelowego najlepiej pozostawić w rękach profesjonalnej kosmetyczki, są przecież także prostsze, bardziej naturalne metody, którym bez trudu podołamy same. Jedną z nich jest oczywiście manicure klasyczny. Jak go wykonać?

Kompleksowy, domowy manicure

Pochylając się nad kwestią pielęgnacji dłoni, warto pamiętać, że to właśnie dzięki nim wykonujemy zdecydowaną większość codziennych czynności. Warto więc od czasu do czasu trochę je rozpieścić i zafundować im kompleksowe “home SPA”. Decydując się na domowy manicure, nie ograniczajmy się zatem jedynie do pielęgnacji paznokci. Jeśli tylko mamy na to czas, zadbajmy o dłonie całościowo – zaczynając od dokładnego oczyszczania, następnie przechodząc do zmiękczającej kąpieli, peelingu i aplikacji nawilżająco-odżywiającej maseczki, a stylizacją dopełniając efekty swojego zabiegu.

Kiedy zrezygnować domowego manicure?

Zanim skupimy się na tym, jak zrobić manicure, warto jeszcze wspomnieć, kiedy NIE powinnyśmy się za niego zabierać. Chodzi tutaj rzecz jasna o choroby i inne czynniki, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu zabiegów. Należą do nich przede wszystkim: grzybica lub drożdżyca paznokci, jakiekolwiek stany zapalne, a tym bardziej ropne czy też alergie (np. na lakier). Jeżeli mamy wrażenie, że z naszymi paznokciami bądź skórą dłoni jest coś nie tak, nie próbujmy rozwiązywać problemu eksperymentami, ale w pierwszej kolejności skonsultujmy się z lekarzem. Nie warto przecież ryzykować, że przez błahostkę zrobimy sobie krzywdę.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Czego potrzebujemy, aby wykonać domowy manicure?

Aby właściwie przeprowadzić swój zabieg pielęgnacyjny, musimy najpierw wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i produkty (z których przygotujemy domowe kosmetyki – kąpiele, maseczki i peelingi). Co się przyda?

  • Narzędzia: zmywacz do paznokci, papierowy pilnik, środek do odtłuszczania płytki, niewielka miska, mały ręcznik, cążki, bloczek do polerowania, drewniany patyczek (do odsuwania skórek), oliwka (lub dowolny naturalny olejek roślinny), baza pod lakier do paznokci (opcjonalnie), lakier (bezbarwny lub w wybranym kolorze).
  • Składniki do wykonania kosmetyków: zioła (np. rumianek, skrzyp, szałwia, pokrzywa), imbir, masło shea, olej kokosowy, oliwa z oliwek i inne olejki roślinne (zimnotłoczone), pomarańcze, cytryny, ananas, otręby lub płatki owsiane, sól morska lub wielicka, cukier, fusy kawy, miód, jogurt naturalny, twarożek, mleko, jajka, a nawet… ziemniaki! I wieele innych, naturalnych produktów.

Jak zrobić manicure krok po kroku?

Kompleksowy manicure składa się z 5 kroków, obejmujących staranną pielęgnację całych dłoni – zarówno skóry, jak i paznokci:

Domowy manicure krok 1: oczyszczanie

Jeżeli mamy na paznokciach resztki starego lakieru, dokładnie go zmywamy, po czym myjemy ręce. Ten krok to w zasadzie przygotowanie do właściwej pielęgnacji.

Domowy manicure krok 2: zmiękczanie

Zmiękczenie skóry dłoni to ważny element domowego manicure i tak naprawdę wstęp do kolejnych czynności. Warto jednak pamiętać, że kąpiele, bo to o nich będziemy tutaj mówić, spełniają znacznie więcej funkcji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym doskwierają nieustannie zimne dłonie. Przyjemnie rozgrzewają, pozwalając się odprężyć, a gdy my zażywamy relaksu, zawarte w kąpieli składniki pielęgnują nasze dłonie. Oto kilka przepisów na domowe kąpiele dla dłoni (oczywiście stałym elementem każdego przepisu jest miska z ciepłą, ale nie gorącą, wodą):

  • Kąpiel olejowa

Do około dwóch litrów wody wlewamy po 5 kropel olejku arganowego, rycynowego i kokosowego. W takiej kąpieli moczymy dłonie przez kilka minut – wyciągamy je, zanim woda zacznie robić się chłodna. Przez dwie minuty pozwalamy skórze schnąć samoczynnie, po czym delikatnie przecieramy ją ręcznikiem.

  • Kąpiel ziemniaczana

Choć ziemniaki pewnie mało komu kojarzą się z pielęgnacją, w rzeczywistości sprawdzają się w tej roli doskonale. No i czy może być coś lepszego, niż pielęgnacyjne zastosowanie… gotowania obiadu :)? Po ugotowaniu ziemniaków, odcedzamy je tak, by zostawić sobie wywar. Odstawiamy go do ostygnięcia, a gdy będzie już chłodny, zanurzamy w nim dłonie na około 5 minut.

  • Kąpiel mleczna

Do 1,5l ciepłej wody wlewamy 2 szklanki mleka (najlepiej swojskiego, jeśli mamy do niego dostęp) i dodajemy 2 łyżki miodu. Całość dokładnie mieszamy – tak, by miód się rozpuścił. Moczymy dłonie przez kilka minut, po czym płuczemy ciepłą wodą i delikatnie wycieramy.

Domowy manicure krok 3: usuwanie martwego naskórka

Wykonując peeling bezpośrednio po zmiękczającej kąpieli, zdołamy skutecznie usunąć martwy i zrogowaciały naskórek, dzięki czemu później skóra lepiej wchłonie substancje odżywcze zawarte w aplikowanych na nią kosmetykach. Domowy peeling przygotujemy na bazie cukru, soli lub fusów kawy. Warto dodać do niego olejki naturalne i ewentualnie dodatkowe składniki, takie jak sok z cytryny czy pomarańczy, które nie tylko wzmocnią wartość pielęgnacyjną kosmetyku, ale przy okazji pozostawią na dłoniach przyjemny zapach.

Domowy manicure krok 4: odżywianie, nawilżanie i regeneracja skóry dłoni

Po peelingu skóra naszych dłoni będzie wspaniale chłonąć wszelkie substancje odżywcze – to zatem idealny moment, aby zastosować maseczkę. Co ważne, zadziała ona również na paznokcie. Po aplikacji takiego kosmetyku warto na kilkanaście minut założyć foliowe rękawiczki i owinąć dłonie ręcznikiem (ciepło dodatkowo wspomoże absorpcję dobroczynnych składników). Możemy też zostawić maseczkę na całą noc, jednak wtedy folię i ręcznik zastępujemy bawełnianymi rękawiczkami. A oto kilka przepisów:

  • Maseczka ziemniaczana

I znów ziemniaki! Tym razem wykorzystamy jednak nie wywar po ich gotowaniu, ale samo warzywo. Jednego dużego lub dwa małe ziemniaki rozgniatamy na jednolitą papkę, a następnie dodajemy do nich żółtko i trzy łyżki mleka (lekko podgrzanego), po czym nakładamy na dłonie.

  • Maseczka z masła i miodu

Żółtko łączymy z jedną łyżką miodu i masła. Taka maseczka dobrze odżywi, a jednocześnie ujędrni skórę naszych dłoni.

Domowy manicure krok 5: pielęgnacja płytki i manicure klasyczny

Gdy nasze dłonie są już idealnie wypielęgnowane, pora uwieńczyć nasze dzieło i wykonać manicure klasyczny. W tym celu:

  • Piłujemy paznokcie papierowym pilnikiem, aby nadać im odpowiednią długość i kształt.
  • Odsuwamy skórki przy pomocy drewnianego patyczka, a w razie potrzeby obcinamy je cążkami.
  • Polerujemy płytkę – w ten sposób delikatnie ją wygładzimy, co sprawi, że będzie wyglądać pięknie nawet bez dodatku w postaci lakieru.
  • Odtłuszczamy płytkę – dzięki temu lakier dłużej się utrzyma.
  • Opcjonalnie: nakładamy bazę pod lakier. To dobra praktyka, ponieważ zabezpiecza płytkę przed ewentualnymi przebarwieniami, a przy okazji zwiększa trwałość lakieru.
  • Malujemy paznokcie wybranym lakierem – bezbarwnym, jeśli zależy nam na maksymalnie naturalnym efekcie lub kolorowym, jeśli chcemy, by nasz manicure klasyczny był jednak nieco bardziej ozdobny.
  • W skórki wokół paznokci wcieramy pielęgnującą oliwkę.

Warto pamiętać, by na koniec domowego manicure zawsze wetrzeć w dłonie krem nawilżający lub ulubiony olejek roślinny.

I gotowe! Teraz pozostaje tylko cieszyć się wspaniałymi efektami swojego zabiegu, a za jakiś czas powtórzyć go, by dłonie i paznokcie pozostały piękne oraz zdrowe. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, każdy kto zastanawiał się jak zrobić manicure w domu, przekona się, że to naprawdę łatwy zabieg. A na dodatek świetna zabawa!

Podobne artykuły