Paznokcie

Poradnik o paznokciach french, czyli jak zrobić manicure francuski krok po kroku

Poradnik o paznokciach french, czyli jak zrobić manicure francuski krok po kroku
Sposobów na malowanie paznokci jest całe mnóstwo. Różne wzorki, ombre, syrenki itd. Jednym słowem – jest w czym wybierać. Jednak jest i taki sposób, który pomimo upływu czasu nie wychodzi (i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie) z mody. Mamy tu na myśli french paznokcie. Co to takiego? W jaki sposób wykonać francuskie paznokcie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest manicure francuski?

Manicure francuski to bardzo znana metoda malowania paznokci, która nazywana jest często frenchem. Technika ta charakteryzuje się bladoróżową płytką paznokcia zakończoną białym paseczkiem, wykonanym na górnej części paznokcia (czyli na tzw. wolnym brzegu). French paznokcie wyglądają bardzo elegancko i pasują dosłownie do każdej stylizacji.
Skąd wzięła się ta technika? Otóż kolebką frenchu, wbrew nazwie wskazującej na Francję, są Stany Zjednoczone. To właśnie tam w latach 70. XX wieku został wymyślony słynny french, który dedykowany był gwiazdom Hollywood. Idea tej metody malowania była prosta – paznokcie miały być uniwersalne i ponadczasowe. Efekt w zupełności udało się osiągnąć. Kobiety pokochały naturalne i eleganckie paznokcie french. W obecnym czasie każdy salon kosmetyczny zajmujący się stylizacją paznokci posiada w ofercie klasyczny francuski manicure.

Rodzaje frenchu na paznokciach

Manicure francuski nieustannie poddawany jest różnym modyfikacjom, jednak pomimo wielu transformacji, klasyczny „biały pasek” ciągle wraca do łask. Mało tego, jest bardzo ceniony wśród kobiet. Nie wszystkie paznokcie francuskie wyglądają jednak tak samo. O ile za każdym razem górna część paznokcia jest pomalowana, o tyle nie do końca pasek wykonany jest w ten sam sposób. Bardzo efektownie wygląda tzw. skośny french (Diagonal), który charakteryzuje się białym paskiem malowanym na wolnym brzegu paznokcia pod skos. Innym rodzajem frencha, tym razem bardziej oryginalnym, jest zaostrzony french (Chevron). W tym przypadku paseczek posiada wcięcie od strony płytki paznokcia. Technika ta wygląda tak, jakby skośny manicure został wykonany symetrycznie, pozostawiając zaostrzony środek.
Jeszcze innym rodzajem tej techniki stylizacji paznokci, jest tzw. odwrócony french. Metoda ta polega na pomalowaniu końcówki paznokcia na ciemno z zachowaniem jasnego odcienia płytki. Ostatnią modyfikacją jest technika wymyślona przez znanego francuskiego projektanta Christiana Diora. Polega ona na wykonaniu klasycznego zaokrąglonego białego frenchu namalowanego na ciemnej płytce paznokcia. Cechą charakterystyczną jest tutaj podkreślony na biało półksiężyc znajdujący się u nasady paznokcia, czyli tzw. obłączek. Jak widać, french na paznokciach można wykonać na wiele sposobów. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji.

Czy paznokcie francuskie są modne?

Nie ulega wątpliwości, że manicure francuski to jedna z najmodniejszych technik stylizacji paznokci. Nie każda kobieta może bowiem pozwolić sobie na kolorowe, krzykliwe paznokcie. Często miejsce pracy wymaga klasycznego i stonowanego wyglądu. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej postawić na elegancki i jednocześnie skromny french. Pomalowane w ten sposób paznokcie są tak uniwersalne, że pasują dosłownie na każdą okazję. Na dodatek french wygląda tak samo dobrze na długich, jak i na krótkich paznokciach.

Komu zalecany jest french na paznokciach?

French paznokcie są świetnym rozwiązaniem dla każdej kobiety. Jednak w szczególności zalecane są osobom, których praca wymaga krótkich oraz naturalnie wyglądających paznokci. Dzięki zastosowaniu frenchu dłonie wyglądają na zadbane i prezentują się bardzo korzystnie. W związku z tym najczęściej z tego typu stylizacji korzystają panny młode, kobiety biznesu, a także modelki. Główną rolę gra tutaj naturalność, która cały czas wpisuje się w modowe trendy.

Jakie zalety posiadają french paznokcie?

Paznokcie francuskie posiadają bardzo wiele zalet. Wśród nich można wymienić przede wszystkim bardzo naturalny i subtelny wygląd. Wiele pań ceni także french za niebywały uniwersalizm. Nie dość, że pasuje na każdą okazję, to w dodatku tak samo dobrze wygląda na każdej dłoni (bez względu na karnację). Ponadto, french na paznokciach nie wymaga posiadania konkretnego kształtu płytki. Nie jest ważne, czy mamy wąskie, szerokie, owalne czy kwadratowe paznokcie – na każdych prezentuje się rewelacyjnie. W świecie mody za najładniejszy uchodzi natomiast lekko kwadratowy kształt.
Klasyczny french często poddawany jest także wielu modyfikacjom, które nieco urozmaicają jego klasyczny charakter. Ma tutaj miejsce całkowita dowolność, która zwykle podyktowana jest wyobraźnią. Wiele kobiet wykorzystuje różne wzorki oraz eksperymentuje z kolorystyką.

W jaki sposób wykonać tzw. paznokcie french?

Skórki i kształt

French na paznokciach nie wymaga wizyty u profesjonalnej stylistki. To prosty sposób malowania, który bez problemu wykonamy samodzielnie w domu. W pierwszej kolejności konieczne jest odpowiednie przygotowanie paznokci jeszcze przed pomalowaniem. Na początek należy dokładnie oczyścić płytkę, ponieważ jasny manicure sprawi, że wszelkie zabrudzenia będą widoczne. Kolejna czynność to odsunięcie skórek (najlepiej drewnianym skośnym patyczkiem).
Warto wcześniej zmiękczyć paznokcie, aby skórki stały się bardziej podatne. Można też usunąć je poprzez wycięcie, jednak z uwagi na bezpieczeństwo metody tej nie zaleca się podczas samodzielnego manicure. Kiedy skórki zostaną odsunięte, można przystąpić do opiłowania paznokci na dowolny kształt. Przy długich paznokciach zaleca się migdałek, natomiast na krótkich zaokrąglony lub lekko kwadratowy kształt.

Odtłuszczanie i malowanie

Przygotowane odpowiednio paznokcie przez pomalowaniem należy odtłuścić. Można wykorzystać w tym celu zmywacz do paznokci bądź spirytus salicylowy. Dozwolone jest też użycie odżywki, która posłuży jako podkład pod lakier. Warto pamiętać, że lakieru nie należy aplikować bezpośrednio na płytkę, ponieważ grozi to zżółknięciem paznokci.

Przystępując do malowania frenchu, potrzebny będzie biały oraz bladoróżowy lub beżowy lakier. Bardzo pomocne będą także specjalne paski samoprzylepne do frenchu i biała kredka. Lakiery przeznaczone do malowania frenchu posiadają charakterystycznie cienkie pędzelki, dzięki którym możemy precyzyjnie narysować kreskę. Jednak korzystając z samoprzylepnych pasków, zrobimy to znacznie szybciej.

Na płytkę z zaaplikowanym podkładem naklejamy paseczek w taki sposób, aby można było pomalować na biało cały górny brzeg. Następnie, gdy lakier całkowicie wyschnie, odklejamy paseczki. Kolejny krok to dwukrotne pomalowanie płytki bladoróżowym lub beżowym lakierem. Na koniec można też użyć utwardzacza, który utrwali lakier na dłużej. Efekt końcowy wzmocni również biała kredka, którą malujemy spodnią część płytki. Prócz zwykłego lakieru, świetnie sprawdzi się też popularna hybryda, żel oraz akryl. Z uwagi na jeszcze większe ułatwienie wykonania, producenci przewidzieli alternatywę dla amatorów w postaci sztucznych paznokci z gotowym frenchem.
Zarówno lakiery, jak i inne akcesoria przeznaczone do wykonywania manicure francuskiego, dostępne są w każdej drogerii. Ta ponadczasowa technika stylizacji paznokci posiada rzeszę zwolenniczek, które nieustannie propagują ten uniwersalny styl. W końcu naturalność to cecha, która w dzisiejszym świecie jest najmilej widziana.

Znajdź najlepszy salon manicure w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *