Zasady wykonywania make-upu fotograficznego – jak powinien wyglądać makijaż do zdjęć?

Jak powinien wyglądać makijaż do zdjęć? Na co zwrócić uwagę wykonując tego typu make – up?

Makijaż fotograficzny jest jednym z najtrudniejszych do wykonania. W intensywnym świetle nie da się ukryć żadnych mankamentów i niedoskonałości cery. Skóra w obiektywie wydaje się być jeszcze bledsza, niż jest w rzeczywistości. Dlatego standardowy, dzienny makijaż w tym wypadku zupełnie się nie sprawdzi. Z tego względu przed sesją zdjęciową warto wykonać odpowiedni makijaż do zdjęć, który zaakcentuje elementy naszej urody, a zamaskuje jej niedociągnięcia. Dziś podpowiemy Wam, jak taki makijaż wykonać.

Dlaczego warto wykonać makijaż fotograficzny?

Ostre światło reflektorów potrafi obnażyć każdą niedoskonałość naszej cery, nawet jeśli próbowałyśmy ją zatuszować przy pomocy tradycyjnego makijażu, czyli takiego, który wykonujemy na co dzień. Co więcej, intensywne oświetlenie sprawia, że nasza twarz wygląda bardzo blado, nawet jeśli w rzeczywistości taka nie jest, nie mówiąc już o podkrążonych oczach, które na zdjęciu od razu będą widoczne. Obiektyw odkryje także wszelkie przebarwienia, plamy i zmarszczki, które gołym okiem mogą być niezauważalne. Jedynym sposobem na to, aby w obiektywie wyglądać nienagannie, jest dobrze wykonany makijaż fotograficzny. Powinien być mocniejszy od codziennego, ale niezbyt kolorowy i przerysowany. Należy również zwrócić uwagę na detale i starannie ukryć wszelkie niedoskonałości i mankamenty cery. Z kolei jej atuty warto dość wyraźnie zaakcentować, unikając jednak zbyt ostrego przechodzenia od jednego koloru do drugiego. Na co zatem zwrócić uwagę, wykonując makijaż do zdjęć?

Zadbaj o jakość skóry

Cera najlepiej się prezentuje, jeśli jest odpowiednio nawilżona. Wówczas nie ma mowy o wysuszonym i łuszczącym się naskórku, co nie wygląda zbyt dobrze, zwłaszcza w świetle fleszy. Dlatego, zanim nadejdzie ten wyjątkowy dzień, warto już wcześniej zadbać o skórę.

Nawilżanie naskórka powinno odbywać się wewnętrznie i zewnętrznie. Co to oznacza? Otóż, aby dobrze nawodnić skórę od wewnątrz, trzeba jej dostarczać na co dzień odpowiednią ilość wody. Dlatego niezbędne jest picie minimum 1,5 litra płynów dziennie. Dzięki temu skóra jest jędrna i bardziej napięta. Przed sesją fotograficzną nawilżaj naskórek również poprzez stosowanie odpowiednich kremów i masek nawilżających. Kosmetyki, które zastosujesz podczas wykonywania makijażu fotograficznego, mocno wysuszają skórę, czego na zdjęciu nie da się ukryć. Odpowiednio nawilżona skóra pomoże zaoszczędzić tego kłopotu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Przed wykonaniem makijażu warto pozbyć się zrogowaciałego naskórka. W tym celu dzień wcześniej wykonaj dokładny peeling, który usunie suchą, martwą skórę i wygładzi cerę.  Dzięki temu Twój makijaż zyska nienaganny wygląd.

Makijaż fotograficzny krok po kroku

Korektor na niedoskonałości

Przed nałożeniem podkładu, wszelkie niedoskonałości cery w postaci krostek, popękanych naczynek czy plam należy ukryć przy użyciu odpowiedniego korektora. Kolor kosmetyku powinien być dobrany do odcienia cery lub rodzaju defektu, który chcemy zakryć. Cienie pod oczami maskujemy nieco jaśniejszym korektorem. Ważne, aby miał płynną konsystencję, wówczas nie będzie eksponował istniejących w tym miejscu zmarszczek. Na czerwone krostki i popękane naczynka aplikujemy korektor zielony, który skutecznie ograniczy ich widoczność. Po nałożeniu korektora należy odczekać, aż kosmetyk dobrze zwiąże się ze skórą. Następnie można przystąpić do aplikowania podkładu.

Podkład do zdjęć

Podkład do zdjęć powinien mieć doskonałe właściwości kryjące i matujące. Na zdjęciu nic się nie może świecić, dlatego skóra powinna być zmatowiona już na etapie nakładania podkładu. Jego kolor dobierz w taki sposób, aby był o ton ciemniejszy od Twojej karnacji. W ten sposób unikniesz efektu bladej twarzy. Kosmetyk ten rozprowadź dokładnie nie tylko na twarzy, ale również na szyi i dekolcie. Dzięki temu unikniesz widocznych przejść pomiędzy makijażem a częścią ciała pozbawioną makijażu.

Warto pamiętać o umiarze w stosowaniu podkładu. Zbyt gruba warstwa może dać nienaturalny, wręcz przerysowany efekt. Kosmetyk nanosimy punktowo, wklepując w skórę.

Konturowanie twarzy

Dzięki tej technice makijażu, ukryjesz wszelkie mankamenty Twojej urody, a podkreślisz jej atuty. Do konturowania potrzebny będzie bronzer i rozświetlacz. Bronzer należy nałożyć na skronie, boki nosa, miejsce pod kością policzkową i linię żuchwy. W ten sposób skutecznie wysmuklisz twarz. Rozświetlacz aplikujemy na grzbiet nosa oraz miejsca nad ustami, kością policzkową i brwiami. Na koniec muśnij policzki niewielką ilością różu. Dzięki temu cera nabierze ładnego, naturalnego kolorytu. Makijaż utrwal transparentnym pudrem, który ma właściwości matujące. W ten sposób zyskasz matowe wykończenie całości.

Makijaż oczu

Tu również warto postawić na mocniejsze kolory, ponieważ na fotografii będą sprawiały wrażenie jaśniejszych, niż są w rzeczywistości. Cienie do powiek nie mogą posiadać błyszczących drobinek, w których odbijać by się mogło światło aparatu. Zdecydowanie korzystniej będziesz wyglądała w satynowych lub matowych cieniach. Jeśli chodzi o barwę tych kosmetyków, zdecydowanie wystrzegaj się odcieni złota. Barwy te w świetle fleszy zmieniają się w żółtą, co niezbyt korzystnie wygląda na zdjęciu.

W celu dodania oczom wielkości i głębi spojrzenia, na linię wodną warto nałożyć białą kredkę. Jasny kolor aplikujemy również w kącikach oczu. Na górnej i dolnej powiece narysuj czarną kreskę przy pomocy kredki lub eyelinera, nie przeciągając jej poza granice oka. Na koniec czas na maskarę. Makijaż fotograficzny nie może się obejść bez tego kosmetyku. Mocno wytuszowane rzęsy wydają się być dłuższe i gęściejsze, niż są w rzeczywistości, a oczy zyskują uwodzicielskie spojrzenie. Warto pokusić się o doklejenie pojedynczych kępek sztucznych rzęs. Efekt będzie naprawdę oszałamiający.

Podkreślenie ust

Usta nie mogą się błyszczeć, dlatego zdecydowanie odradzamy używania błyszczyka. W przeciwnym wypadku na zdjęciu będą wyglądały jak rozlana mokra plama. Najlepiej sprawdzi się satynowa lub matowa szminka o niezbyt intensywnym, ale też nie za jasnym kolorze. Kontur ust warto podkreślić kredką. Jednak  pamiętaj, aby była ona w odcieniu szminki, w przeciwnym razie będzie na zdjęciu zbyt widoczna.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wykonując makijaż do zdjęć?

Bardzo ważną kwestią w makijażu fotograficznym są również płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami. Mowa tu o cieniach na powiekach oraz pudrze brązującym i różu na policzkach. Ich granice nie mogą być zbyt widoczne, dlatego warto zastosować tu blendowanie, czyli zacieranie widocznej linii pomiędzy kolorami. Łagodność przejść pomiędzy poszczególnymi kolorami jest szczególnie ważna w fotografii czarno – białej.

Kolory makijażu powinny być dostosowane nie tylko do naszej urody czy koloru oczu, ale również do kolorystyki i rodzaju oświetlenia. Jeśli fotograf operuje oświetleniem w ciepłym kolorze, taki również powinien być makijaż. Oznacza to, że wskazane są w nim barwy beżowe, pomarańczowe czy brązowe. Jeżeli mamy do czynienia ze światłem w kolorze zimnym, w makijażu powinny dominować biele, chłodne róże, fiolety i szarości.

Każdy makijaż do zdjęć powinien być niezwykle precyzyjny. Nie ma tu mowy o niedociągnięciach, czy przeciągnięciach kresek na powiekach lub niestarannym konturze ust. Wszelkie mankamenty tego typu będą na zdjęciach bardzo widoczne.

Dobrze wykonany makijaż fotograficzny rzutuje na jakość zdjęć. I nieważne czy zdjęcia są robione do profesjonalnego port folio, dokumentu tożsamości, czy będą swoistym reportażem z ważnej uroczystości. Jedno jest pewne – musimy na nich wyglądać perfekcyjnie. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego makijażu. Teraz już wiesz jak go wykonać, więc z pewnością każda Twoja fotografia będzie godną uwagi i zachwytu pamiątką.

Źródło:

  •  https://mua.pl/makijaz-fotograficzny-2/

Podobne artykuły