Tatuaż

Zdradzamy, jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu. Czy jest skuteczne? Jakie daje efekty?

Może zdarzyć się tak, że posiadany od jakiegoś czasu tatuaż, z jakichś powodów nie jest już dla nas atrakcyjny i postanawiamy go usunąć. Pojawia się wtedy pytanie, jak to zrobić? To dość trudny do rozwiązania problem, ponieważ tatuaż jest w zasadzie taką formą zdobienia ciała, która jest ekstremalnie trudna do zlikwidowania. Jeszcze nie tak dawno usunięcie tatuażu w ogóle było niemożliwe. Aktualnie sytuacja się zmieniła i najnowsza technika oferuje metody, dzięki którym usuwanie tatuażu jest możliwe. Niemalże każdy może pozbyć się niechcianego tatuażu, który kiedyś zrobił sobie lekkomyślnie lub po prostu już się mu znudził. Należy jednak pamiętać, że ciało to nie brudnopis, a tatuaż nie jest wykonany znikopisem. Trzeba wiedzieć, że po zabiegu usunięcia tatuażu zawsze pozostają ślady. Nauka jeszcze nie wymyśliła skutecznego sposobu na całkowite usunięcie tatuażu, który by nie pozostawił żadnego śladu. Najnowszym rozwiązaniem, który może pomóc w usunięciu niechcianego tatuażu, jest bez wątpienia zabieg przeprowadzany przy użyciu lasera. Laserowe usuwanie tatuażu pozwala niemalże na dokładne wywabienie pigmentu, ale czy zabieg ten jest bezpieczny. Czy usuwa wszystkie rodzaje tatuaży? Czy robi to bez pozostawienia nieestetycznych blizn? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest laserowe usuwanie tatuażu?

Chcąc za pomocą lasera usunąć tatuaż, trzeba wiedzieć, że jest to najszybsza i najbezpieczniejsza metoda pozwalająca na pozbycie się tatuażu z różnych części ciała. Mimo że istnieje wiele osób, które w młodym wieku postanowiły zrobić sobie tatuaż, dzisiaj tego żałują. Dochodzą do wniosku, że warto niechciany obrazek, imię,czy też tekst – usunąć. Jeszcze nie tak dawno byłoby to niemożliwe do zrobienia, przez co sukcesywnie ukrywali tatuaż, albo poddawali się jego przerobieniu.

Aktualnie doszły nowe metody, dzięki którym jest to możliwe i efekty tego są bardzo obiecujące. Powstaje zatem pytanie, czy każdy tatuaż jest możliwy do usunięcia? Leser likwiduje barwnik, ale nie poradzi sobie z każdym jego rodzajem, bo po prostu nie jest w stanie zniszczyć niektórych rodzajów tuszu.

Im tusz jest ciemniejszy, tym łatwiej go usunąć. Dlatego tatuaże, do których zostały użyte barwniki najciemniejsze, takie jak barwnik czarny, brązowy, czy czerwony, nie sprawiają problemów z usunięciem za pomocą wiązki lasera. Za to tusze o barwach żółtych lub pomarańczowych są do usunięcia bardzo trudne.

Jeśli tatuaż do wymazania jest bardzo ciemny, wtedy lekarz może do tego celu użyć lasera o częstotliwości 10 herców. Wykonuje 10 strzałów wiązką lasera na sekundę, co sprawia, że zabieg jest dosyć krótki.

Laser, którym usuwa się żółte i zielone tatuaże, ma częstotliwość pracy 1-2 herce, z tego wynika, że posiada plamkę o wiele mniejszą niż ten pracujący na wyższej częstotliwości, a to wydłuża czas rozbijania barwnika.

Jak wygląda usuwanie tatuażu laserem?

Zabieg taki zawsze wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale nie wstrzykiwanym w ciało. Znieczulenie do usuwania tatuaży laserem jest wykonywane lidokainą zawartą w maści, którą się rozsmarowuje na skórze z tatuażem, który chce się zlikwidować.

Zabieg ten jest dosyć krótki i trwa w zależności od powierzchni tatuażu, od kilku do kilkunastu minut. Lekarz bardzo dokładnie, milimetr za milimetrem traktuje laserem tatuaż, wybielając go i rozjaśniając. Laser nie powoduje przy tym żadnych niechcianych skutków w postaci oparzeń, gdyż wiązka promienia laserowego ma co prawda energię, ale jest ona odbierana przez ciemny kolor barwnika, dzięki czemu właśnie cała energia zostaje absorbowana przez barwnik, który robi się jaśniejszy.

Nie zawsze usuwanie tatuażu kończy się jednym zabiegiem. W zależności od tego, jak głęboko został osadzony tusz oraz jak wielka jest powierzchnia tatuażu, może być wymagana większa ilość zabiegów. Po zabiegach wymagany jest jeszcze czas do pełnego wygojenia się skóry pacjenta. Zabieg ten nie jest wykonywany gumką do mazania, dlatego tak samo, jak podczas robienia tatuażu, tak i po jego usunięciu powstaje rana, która musi się zagoić. W czasie trwania tego procesu trzeba używać specjalnie do tego przeznaczonych maści, które w swoim składzie zawierają na przykład pantenol, przyspieszający gojenie.

Osoby odczuwające strach przed zabiegiem z użyciem lasera powinny wiedzieć, że długość trwania impulsu jest bardzo krótka (10 nanosekund), co należy rozumieć, że czas styku wiązki światła laserowego jest zbyt krótki, aby mógł wyrządzić jakąkolwiek krzywdę organizmowi. Dlatego strach przed odniesieniem poparzeń jest niedorzecznością i należy zrozumieć, że mimo uczucia ciepła, co bez wątpienia jest generowane przez laser, ciepło zostaje wchłonięte przez barwnik tatuażu, ale z pewnością nie dojdzie do oparzeń skóry.

Laserowe usuwanie tatuażu efekty po zabiegu

Rezultatem zabiegu z użyciem lasera do wywabiania tatuażu jest powstanie strupków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do zabiegu należy się odpowiednio przygotować, a efekt końcowy jest uzależniony od rodzaju skóry poddawanej zabiegowi, miejsca na ciele gdzie występuje tatuaż oraz powierzchni tatuażu i jego głębokości. Poza tym przed zabiegiem powinno się zrezygnować z wystawiania skóry pokrytej tatuażem na działanie promieniowania ultrafioletowego. Najlepiej chronić skórę przed opaleniem na okres miesiąca przed zaplanowanym zabiegiem. Trzeba także unikać chemicznych, jak również mechanicznych peelingów minimalnie na tydzień przed zabiegiem. Peelingi mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stan skóry i w efekcie na niedokładność zabiegu laserowego. Należy wystrzegać się depilacji włosów na okres tygodnia przed zabiegiem i jak najdokładniej ogolić włosy w miejscach, gdzie znajduje się tatuaż przeznaczony do usunięcia. Obecność włosów w tych miejscach mogłaby skomplikować zabieg. Ponadto włosy na pewno uległyby spaleniu, generując przy tym dym i swąd stopionego białka, co byłoby kłopotliwe, a nawet mogłoby przyczynić się do awarii urządzenia laserowego.

Czy istnieją przeciwwskazania do poddania się temu zabiegowi?

Oczywiście, że tak. Zabieg laserowego usunięcia tatuażu powinien zostać skonsultowany z lekarzem, aby wykluczyć takie przeciwwskazania jak:

  • ciemna karnacja skóry, która może uczynić zabieg nieskutecznym z powodu rozjaśnienia powierzchni skóry, na której jest tatuaż (pozostanie jasna plama w jego kształcie),
  • tatuaż o bardzo dużej powierzchni też może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. W takim przypadku nie ma mowy o próbie usunięcia go za jednym razem. Można usuwać go w przeciągu kilku zabiegów, ale także trzeba się liczyć z ewentualnymi różnicami odcieni skóry. Ponadto różne kolory użytych tuszy, też mogą zróżnicować odcienie skóry, nie czyniąc jej idealną i jednolitą,
  • choroby tkanki łącznej, które muszą być zażegnane, zanim jeszcze zabieg się odbędzie z uwagi na ingerencję lasera w tkankę, dopiero lekarz może wydać opinię o ewentualnym zabiegu,
  • skłonność do bliznowców również eliminuje kandydata do zabiegu.

Ewentualne skutki uboczne po laserowym usuwaniu tatuażu

Podejmując decyzję o poddaniu się zabiegowi usunięcia tatuażu, trzeba wiedzieć, że mogą wystąpić pewne skutki uboczne zabiegu, a należą do nich:

  • przebarwienia lub odbarwienia skóry ze względu na działanie lasera na barwnik, który mógł być barwnikiem o niskiej jakości,
  • reakcja alergiczna, która raczej nie powstaje jako odpowiedź organizmu na światło laserowe, ale bardziej jako skutek podgrzewania pigmentu tuszu tatuażu w różnych warstwach skóry,
  • powstawanie blizn które, choć niewielkie mogą przeszkadzać. Wówczas po całkowitym wygojeniu się rany i zabliźnieniu można za pomocą naturalnych i syntetycznych kosmetyków owe blizny wyrównać, spłycić i rozjaśnić,
  • infekcje bakteryjne, do których może dojść w przypadku nieprzestrzegania higieny osobistej po zabiegu. W trakcie jego trwania jest niemal niemożliwe zarażenie się czymkolwiek, gdyż zabieg wykonywany jest zawsze w warunkach wysokiej czystości i higieny.

Jak w praktyce wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Jak zostało wcześniej omówione, laserem można usunąć tatuaż niemal zupełnie. Mimo że technika nie jest jeszcze w stanie zrobić tego w sposób idealny i sprawić, że niechciany tatuaż po prostu zniknie, jak gdyby nigdy go nie było, to dzisiejsze efekty za zadowalające.

W zależności od głębokości pigmentacji i użytych technik robienia tatuażu możliwe jest niemal całkowite jego usunięcie. Płytkie tatuaże mogą być usunięte niemal idealnie i zauważyć je może jedynie wprawne oko.

Oczywiście nie będzie to żadnym problemem, jeżeli osoba usuwająca jeden tatuaż będzie chciała na jego miejscu zrobić inny. Wówczas uda się to w stu procentach.

Koszty takiego zabiegu podobne są do ceny wykonania tatuażu przez profesjonalne salony i wahają się od 500 złotych do około 1200 złotych. Za to usługa laserowego usunięcia tatuaży pokrywających bardzo duże powierzchnie ciała może być o wiele droższa i wynosić kilka tysięcy złotych.

Nie ma chyba osoby, która chciałaby usunąć szpecący tatuaż, oszczędzając na pieniądzach, zwłaszcza gdy zna korzyści z tego płynące. Nawet jeżeli istnieje szansa na całkowite pozbycie się tatuażu, odbywając kilka zabiegów. Nie warto na tym oszczędzać, zwłaszcza że tani i nie wiadomo czy dobrze wykonany zabieg, może przynieść ze sobą fatalne w skutkach konsekwencje, które mogą być trudne do opanowania lub też pozostawić ślad na całe życie i to nie tylko na zewnątrz ciała. Zabieg przeprowadzony w sposób nieprofesjonalny może skończyć się źle dla zdrowia, a laser w ręku niewykwalifikowanej do tego osoby może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dlatego jest to kolejny i chyba największy dowód na to, że na tym zabiegu nie warto w żadnym razie oszczędzać.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon tatuażu w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *