Medycyna estetyczna

Zabiegi laserowe – nowa era w kosmetyce

Laser ma wiele zastosowań w medycynie estetycznej. To nowoczesne urządzenie pozwala na uporanie się z problemami, które wcześniej spędzały sen z powiek wielu osób. Jeżeli zmagasz się z problemami naczynkowymi, masz przebarwienia skóry po ciąży lub słońcu, chcesz mieć piękny uśmiech lub chcesz się odmłodzić, możesz skorzystać z zabiegów laserowych. Gabinety kosmetyczne oferują szeroki wachlarz zabiegów laserowych.

Lasery wysyłają równoległą wiązkę światła, która emituje dużą moc. W kosmetyce są wykorzystywane lasery niskoenergetyczne ze względów bezpieczeństwa pacjentów.

Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia skórne powstają przez duże promieniowanie słoneczne oraz są efektem zmian hormonalnych spowodowanych ciążą, menopauzą czy kuracją hormonalną. Powodem powstawania przebarwień mogą być też choroby wątroby, nerek, nadciśnienie lub niedoczynność tarczycy.

Najlepszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą usuwania przebarwień jest laser na przebarwienia. Oddziaływanie lasera koncentruje się na zmianach melatoninowych skóry, których nagromadzenie powoduje powstawanie plam na skórze. Usuwanie przebarwień laserem polega na naświetlaniu laserem miejsc przebarwień. Melanina pochłania światło odbierając jego energię, a następnie ulega defragmentacji. Organizm samoczynnie usuwa po zabiegu rozdrobioną melaninę z organizmu. Zabieg jest wykonywany przy niektórych laserach z zastosowaniem miejscowego znieczulenia (przy laserach najnowszej generacji nie jest konieczne znieczulenie).

Ilość sesji laseroterapii jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od zaawansowania zmian skórnych oraz wieku pacjenta, na ogół jest to 1 do 6 zabiegów. Bezpośrednio po zabiegu plamy są jeszcze bardziej widoczne niż przed laseroterapią. Dopiero po około 10-14 dni można obserwować rezultaty zabiegu, a pozytywne działanie kolagenu (który jest aktywniej i szybciej produkowany) dopiero po kilku miesiącach.

Zabieg laserowy na twarz – odmładzanie

Medycyna estetyczna proponuje zabieg laserowy na twarz dla pacjentów, którzy chcą  wyglądać młodziej. Działanie lasera ma na celu uszkodzenie światłem tkanek skóry pobudzając ją do odbudowy i produkcji nowego kolagenu (odpowiada za sprężystość, skóry). Zabieg ten daje efekt skóry młodszej tj. napiętej, elastycznej i jędrnej. Najczęściej wykorzystywane są lasery frakcyjne, którymi w czasie zabiegu są tworzone na powierzchni skóry mikrouszkodzenia, a te otoczone są zdrową tkanką. Jest to bezpieczne dla pacjenta oraz powoduje szybką regenerację skóry

Proponowane zabiegi odmładzania laserem to fotoodmładzanie oraz dermabrazja.

Zabieg fotoodmładzania polega na naświetlaniu skóry laserem, co wpływa na stymulację produkcji kolagenu oraz poprawia budowę włókien przez ich podgrzanie. Zabieg wykonuje się po znieczuleniu skóry, a po laseroterapii powstaje niewielki obrzęk i rumień. Wykonuje się go w zależności od potrzeb kilkukrotnie co 3-6 tygodni.

Dermabrazja jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż fotoodmładzanie. Zabieg dermabrazji wykonuje się niejednokrotnie w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Polega na równomiernym złuszczaniu naskórka, aż do skóry właściwej. Zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin i wykonuje się do jednorazowo (po kilku latach jest możliwe powtórzenie). Efektem zabiegu jest wygładzenie skóry, zwiększenie jędrności, zlikwidowanie zmarszczek, przebarwień jak również złagodzenie objawów niektórych chorób skóry. Po zabiegu twarz będzie opuchnięta oraz z widocznymi sińcami, a przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu zalecany jest spokojny tryb życia oraz specjalna maseczka ochronna. Dermabrazja jest dedykowana dla pacjentów, których zmiany skórne są głębokie, ponieważ zabieg jest inwazyjny a zaróżowienie skóry jest widoczne jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegu.

Laserowe zamykanie naczynek

Rozszerzone naczynka powstają na skórze suchej i delikatnej pod wpływem mrozu, gorąca lub wysiłku fizycznego. Zabieg jest skuteczny oraz widać trwałe efekty  jego zastosowania w przypadku pajączków naczyniowych, rumienia, małych żylaków, naczyniaków. Laseroterapia na problemy naczynkowe jest bardzo efektywna.

Istotą zabiegu usuwania zmian naczyniowych laserem jest zniszczenie ścian naczyń przez światło lasera pochłonięte przez hemoglobinę co skutkuje zniknięciem pajączków. Laseroterapię wykonuje się tak, aby nie uszkodzić tkanki naskórka.  Czas wykonywania zabiegu wynosi od 30 do 60 minut. Zabieg wykonuje się w przypadku pojedynczych naczynek jeden raz, w przypadku większych zmian należy powtórzyć kilkukrotnie w odstępie 5-6 tygodni. Po zabiegu jest widoczny lekki obrzęk i zasinienie skóry. Przez 4 tygodnie po zabiegu nie wolno się opalać,  a przez 7 dni nie należy korzystać z sauny. Ponadto zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej oraz nawilżać skórę.

Depilacja laserowa

Zabieg usuwania włosów laserem polega na pochłonięciu przez pigment meszka włosowego wiązki laserowej. Energia lasera zamieniając się w ciepło niszczy trzon włosa. W czasie laseroterapii zostają zniszczone włosy w fazie wzrostu. Z tego powodu zabieg należy wykonać od 4 do 8 razy w odstępach 4-6 tygodniowych. Liczna zabiegów jest ustalana indywidualnie w zależności od wieku, płci, rodzaju włosa pacjenta. Skóra pozostaje gładka przez długi okres czasu. Po roku lub dwóch może pojawić się konieczność wykonania zabiegu uzupełniającego co jest związane z tym, że cześć włosów mogła być w fazie utajonej wzrostu. Zaletą zabiegów jest stałe pozbycie się niechcianego owłosienia.

Zabieg nie jest bolesny, choć wiele zależy od indywidualnej odporności na ból oraz od miejsca, które jest poddawane zabiegowi laserowej depilacji. Jednak ból nie jest większy niż w czasie tradycyjnego usuwania włosów mechaniczną maszynką. Zarówno przed zabiegiem, jak również w czasie wykonywania serii zabiegów i po nich należy unikać ekspozycji słonecznej, ponadto nie należy używać peelingów czy kosmetyków zawierających alkohol.

Wybielanie zębów laserem

Zabieg jest przeznaczony dla osób, które mają żółty odcień  zębów lub przebarwienia po spożywaniu kawy i paleniu nikotyny. Zabiega polega na promieniowaniu laserowym żelu, który jest wcześniej nałożony na zęby (czynnik wybielający). W czasie zabiegu konieczne jest zabezpieczenie oczu oraz dziąseł. Zabieg składa się z trzech kilkunastominutowych cykli, które są wykonywane w czasie jednej wizyty. Po zabiegu przez dobę należy pić tylko wodę. Po tym czasie widać pełne efekty zabiegu, które utrzymują się od 6 miesięcy do 2 lat.

Ogólne przeciwwskazania do laseroterapii

Zabiegi laseroterapii wykonywane w medycynie estetycznej są przeprowadzane przez wykwalifikowaną specjalistyczną kadrę, więc nie niosą ze sobą dużego ryzyka. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań ogólnych, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Przed każdym zabiegiem jest przeprowadzony wywiad, który pozwoli na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazania do laseroterapii: `

 • Stany przedrakowe i nowotwory złośliwe,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Niewyrównana cukrzyca,
 • Znamiona na skórze,
 • Rozrusznik serca,
 • Choroby tarczycy,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Zażywanie leków i ziół światłouczulających,
 • Ostra niewydolność krążenia,
 • Arytmia serca,
 • Epilepsja,
 • Gorączka, zakażenia wirusowe i grzybicze,
 • Nadwrażliwość na światło,
 • Świeża opalenizna.

Zabiegi laserowe w obecnych czasach są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na pozbycie się niechcianych zmian skórnych. Są to zabiegi bezpieczne, pod warunkiem że wybierzemy uznany gabinet ze specjalistyczną, dobrze przygotowaną kadrą, a przed zabiegiem i po jego wykonaniu będziemy stosować się do wszystkich zaleceń. Zaletą laseroterapii jest krótki okres rekonwalescencji oraz małe ryzyko powikłań na które moglibyśmy być narażeni w czasie tradycyjnego zabiegu chirurgicznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *