Medycyna estetyczna

Laserowe leczenie trądziku, co musisz o nim wiedzieć?

Osoby zmagające się z trądzikiem szukają różnych sposobów na pozbycie się nieestetycznych wyprysków. Rozwój medycyny pozwala dzisiaj na sięgnięcie po bardziej skuteczne i bezpieczne metody leczenia trądziku. Do listy sposobów na pozbycie się trądziku, można również dopisać leczenie trądziku laserem. Laserowe leczenie trądziku jest doskonałą alternatywą dla leczenia atnybiotykami czy retinoidami, ponieważ nie powoduje efektów ubocznych.

Laserowe usuwanie trądziku o średnim nasileniu

Leczenie trądziku laserem pozwala nie tylko usunąć trądzik, ale także poprawia ogólną kondycję skóry. Warto jednak pamiętać, że to lekarz dermatolog będzie wiedział najlepiej, jaką kurację dostosować do intensywności zmian chorobowych. Przy bardzo rozległym trądziku możliwe, że będzie trzeba wprowadzić leczenie antybiotykami.

Trądzik to przewlekła choroba, niezwykle trudna do wyleczenia i co najważniejsze, wymagająca kompleksowego działania. Dlatego też czasami niezbędne jest leczenie skojarzone. Polega ono na połączeniu kuracji kosmetykami z kuracją lekami doustnymi.

W niektórych przypadkach, jeśli nasilenie choroby jest niewielkie lub średnie, z pomocą może przyjść laser na trądzik. To dający spektakularne efekty zabieg laseroterapii, który pozwoli wyleczyć zmiany bez efektów ubocznych (nierzadko występujących przy terapii farmakologicznej).

Leczenie trądziku laserem bromkowo-miedziowym

Laser bromkowo-miedziowy to najczęściej rekomendowana metoda na laserowe usuwanie trądziku. Dzięki niej nie tylko wyeliminujesz stan zapalny, ale także zapobiegniesz powstawaniu nowego. Sam zabieg trwa zaledwie kwadrans i jest całkowicie bezbolesny. Tego typu laseroterapię można wykonać w każdym dobrym salonie medycyny estetycznej.

Taka terapia połączenia działań l

asera wraz ze specjalnym środkiem chemicznym, który aplikowany jest na skórę w czasie zabiegu, nazywa się terapią fotodynamiczną. W czasie zabiegu laserem bromkowo-miedziowym dochodzi do likwidacji istniejących już zmian oraz blokowania pojawiania się nowych.

Wszystko za sprawą światła, które emituje laser. Promieniowanie przenika w głąb bakterii odpowiadającej za rozwój trądziku i zostaje pochłonięte przez jej barwnik. W ten sposób dochodzi do zniszczenia bakterii, a tym samym do redukcji ich ilości. Co więcej, laser wpływa także na regulację gruczołów łojowych, hamując tym samym produkcję łoju, która jest kolejną przyczyną powstawania trądziku. Jakby tego było mało, światło lasera mobilizuje organizm do obrony oraz regeneracji, a także rozjaśnia przebarwienia oraz działa przeciwzapalnie. Z uwagi na fakt, że laser działa miejscowo, nie powoduje efektów ubocznych. Co najważniejsze, bakterie nie są w stanie się na niego uodpornić, jak to często bywa w przypadku antybiotykoterapii.

Laserowe usuwanie trądziku najlepiej wykonać, gdy choroba jest w fazie zapalnej. To faza, w której na skórze pojawiają się czerwone krostki, ale nie mają jeszcze ropnej wydzieliny. W fazie ropnej przed zabiegiem laserem należy wykonać peeling lub zastosować maść z antybiotykiem.

Laser na trądzik, jak często można wykonywać i ile kosztuje zabieg?

Laserowe leczenie trądziku ma charakter leczenia objawowego. Oznacza to, że nie usuwa on całkowicie przyczyny powstawania trądziku, a jedynie eliminuje odpowiedzialne za nie bakterie i mobilizuje organizm do walki. Regularne wykonywanie zabiegów (raz na parę tygodni) pozwala na dobre zapanować nad trądzikiem. Sam zabieg nie trwa długo, jest bezbolesny i nie wywołuje również skutków ubocznych miejscowych, co się zdarza w przypadku wielu maści czy kremów.

Na początku leczenia, jeśli pacjent zmaga się z trudnym przypadkiem, może być konieczne wykonanie kilku serii zabiegów (nawet do 10). Następnie należy regularnie powtarzać zabieg w odstępach kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych zależnie od przypadku. Lekkie przypadki trądziku pozwalają osiągnąć zadowalające efekty już po 3-4 seriach. Jeśli chodzi o koszty, to laserowe usuwanie trądziku kosztuje około 500 złotych zarówno w przypadku zabiegu na twarz, jak i na plecy.

Laser na trądzik, jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Choć laser bromkowo-miedziowy na trądzik jest zabiegiem bezbolesnym i niepowodującym efektów ubocznych, to jednak nie każdy może się mu poddać. Oto lista przeciwwskazań:

 • leczenie antybiotykami lub retinoidami (aby móc poddać się zabiegowi, musisz zakończyć kurację na pół roku przed planowanym zabiegiem),
 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • epilepsja,
 • nadwrażliwość na działanie wiązki światła lasera,
 • opryszczka,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • nowotwory.

Zanim poddasz się zabiegowi laserowego usuwania trądziku, pamiętaj o rezygnacji z ekspozycji na działanie promieni słonecznych (w tym o rezygnacji z solarium). Już na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem unikaj promieniowania UV.

Leczenie trądziku laserem czy światłem IPL?

Nie należy mylić leczenia laserem z leczeniem światłem IPL, ponieważ światło IPL nie jest laserem. To niestety bardzo często mylone skojarzenia. Choć faktem jest, że można leczyć trądzik światłem IPL, to jednak warto tutaj nadmienić, że ta metoda jest słabo skuteczna. Światło IPL stosuje się jedynie w przypadku słabego nasilenia choroby.

Mylne jest więc stwierdzenie, że leczenie światłem IPL to laserowe leczenie trądziku. Światło IPL nie emituje spolaryzowanej wiązki światła o równej długości, jak to jest w przypadku lasera. IPL wytwarza niespójne fale świetlne o różnej długości. Oczywiście faktem jest, że światło IPL pozwala w wielu zabiegach usunąć defekty skórne, głównie poprzez emitowanie wyraźnych sekwencji światła pulsacyjnego. Czy jest jednak skuteczne w leczeniu trądziku?

Można powiedzieć i tak i nie. Wszystko zależy bowiem od stopnia nasilenia choroby. W przypadku łagodnych zmian efekty będą i mogą się nawet utrzymywać przez ponad rok. Jednak z czasem zmiany będą nawracać. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty w leczeniu światłem IPL, również wymagane jest wykonanie kilku zabiegów (od 3 do 5 serii) w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Zabieg światłem IPL jest oczywiście tańszy od laserowego leczenia trądziku. Koszt jednego zabiegu oscyluje w granicach od 100 do 400 złotych. Na cenę ma wpływ w głównej mierze część ciała poddawana zabiegowi (twarz, dekolt czy plecy), a także sam gabinet.

Przeciwwskazania do usuwania trądziku światłem IPL

Do przeciwwskazań należą między innymi:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią,
 • nadwrażliwość na światło urządzenia,
 • nowotwory,
 • opryszczka,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • implanty,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • leczenie retinoidami (aby móc poddać się zabiegowi, leczenie musi być zakończone na pół roku przed planowanym zabiegiem).

Leczenie trądziku to często długi i niezwykle uporczywy proces. Sama dolegliwość często powraca w kolejnych latach, przez co pacjenci często odczuwają dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu. Warto jednak pamiętać, że trądzik jest chorobą, której nie wolno lekceważyć i którą trzeba leczyć. Na szczęście medycyna się rozwija i dzisiaj możemy skorzystać z nowoczesnych technologii walki z tą dolegliwością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *