Zabieg IPL – sprawdź, na czym polega i na jakie problemy skórne działa światło IPL

Zabieg IPL – sprawdź, na czym polega i na jakie problemy skórne działa światło IPL

Wiele osób zabieg ipl mylnie nazywa zabiegiem laserowym. Nie ma czegoś takiego jak laser ipl. IPL to skrót od angielskiego „Intense Pulse Light”, czyli w wolnym tłumaczeniu „impulsywne źródło światła”. Zatem ipl to nie laser, a światło, które wykazuje zbawienny wpływ na skórę. Światło ipl to doskonały sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia, wygładzenie drobnych zmarszczek, popękane naczynka czy przebarwienia. Zabiegi ipl skutecznie zmniejszają także rumień oraz trądzik. Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co o zabiegach z wykorzystaniem światła ipl musisz wiedzieć.

Nie laser ipl, a światło ipl

Metoda IPL opracowana została przez amerykańską firmę „Lumenis”. W technologii tej wykorzystywane są fale świetlne o zakresie od 500 do 1200 nm, którego źródłem jest zespół kondensatorów oraz silna lampa ksenonowa. Zatem zabiegi ipl to nie są zabiegi wykorzystujące wiązkę lasera, a wiązkę światła. Jak wspomniane było na początku, skrót IPL pochodzi od słów Intensive Pulse Light.

Mylne określanie może być wynikiem tego, że zabiegi wykorzystuje się z użyciem urządzeń emitujących fale świetlne, które dla przeciętnego rodaka mogą przypominać zabiegi z wykorzystaniem lasera. Jednak urządzenia do zabiegów laserowych emitują spójną, uporządkowaną wiązkę światła lasera o danej długości, natomiast urządzenia ipl generują szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych o różnej długości. Dzięki temu mogą być one pochłaniane przez różne substancje w tkankach, które pochłaniają światło o określonej długości, zmieniając je w energię cieplną. Do takich chromoforów zalicza się np. melaninę oraz hemoglobinę. Efektem fal świetlnych jest uszkodzenie jedynie tej tkanki, która zawiera określone chromofory, a sąsiadujące z nią tkanki pozostają nienaruszone. Przekłada się to na dokładną precyzję zabiegu i trafienie stricte w punkt problemu.

Światło ipl nie jest zatem zabiegiem, w czasie którego można np. usunąć tatuaż. Choć jest rozwiązaniem na przebarwienia, to jednak pigmenty z tatuaży pochłaniają zbyt dużą ilość ciepła, przez co może dojść do poparzeń oraz blizn. A tych ostatnich nie da się pozbyć inaczej niż przez przeszczep skóry.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Zabieg ipl – od czego zależy efekty i ile zabiegów trzeba wykonać dla satysfakcjonujących rezultatów?

Zabiegi wykorzystujące światło ipl wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu, którego głowica posiada różne filtry. Osoba wykonująca zabieg nakłada na końcówkę głowicy wybrany filtr, który dobierany jest do wymaganej długości fal świetlnych. Długość fal emitujących przez lampę ksenonową dobiera się do rodzaju problemu, który chcemy skorygować, a także do rodzaju skóry pacjenta. To od tej decyzji zależy powodzenie zabiegu. Wpływ na efekt ma także ilość i czas trwania impulsów.

Aby efekty były satysfakcjonujące, zabiegi ipl trzeba powtarzać. To ile serii będzie wymagane, zależy między innymi od rodzaju problemu. Przy likwidacji zmarszczek, zabieg z wykorzystaniem światła ipl należy powtórzyć od 3 do 6 razy w ciągu 30 dni. Jeśli chcesz leczyć trądzik tą metodą, to musisz się zgłosić na co najmniej 6 zabiegów wykonywanych regularnie co 3 tygodnie. Przy usuwaniu owłosienia należy wykonać 6-10 zabiegów co 30 dni. Światło ipl naczynka zamyka już przy pierwszej wizycie, podobnie zresztą jak z redukcją przebarwień oraz usunięciem rumienia. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, zabieg można powtórzyć po około 30 dniach.

Jak wygląda zabieg ipl?

Podstawowe różnice w zabiegach wynikają z problemu, z jakim pacjent trafia do kliniki. Najpierw osoba wykonująca zabieg musi dobrać końcówkę głowicy (filtr) do rodzaju problemu oraz skóry pacjenta, a także ilość oraz długość impulsów.

Następnie przechodzi do kolejnego etapu, czyli oczyszczenia skóry oraz nałożenia specjalnego żelu przewodzącego. Żel pomaga nie tylko dotrzeć w głąb skóry, ale także skutecznie chroni skórę przed poparzeniem. Po aplikacji żelu pacjent musi założyć specjalne okulary chroniące oczy.

W kolejnym kroku osoba wykonująca zabieg przykłada głowicę urządzenia do skóry i „strzela” impulsami światła. Zależnie od problemu robi to punktowo lub na całej powierzchni skóry.

Po zakończeniu naświetlania, kosmetyczka usunie pozostałości żelu i oczyści skórę. Światło ipl w zasadzie nie wyłącza pacjenta z normalnego życia, dlatego też tuż po zabiegu można wrócić do codzienności. Warto jednak pamiętać, że zależnie od rodzaju zmian, które poddaje się skorygowaniu z wykorzystaniem światła ipl, skóra może różnie wyglądać.

Gdy zabieg ipl wykonywany jest w celu skorygowania drobnych zmarszczek, skóra będzie lekko zaczerwieniona, jednak po upływie doby dolegliwość powinna ustać. Przy zabiegu ipl na naczynka, mogą pojawić się w miejscu zabiegu niewielkie siniaki. Po kilku dniach jednak powinny zniknąć. Jeśli wykorzystujemy światło ipl do korekcji przebarwień, musimy nastawić się na dłuższy okres rekonwalescencji skóry. Ślady po usuwaniu przebarwień mogą się bowiem utrzymywać nawet do 14 dni. Co gorsze, zaraz po zabiegu plamy stają się ciemniejsze, aby w późniejszym czasie stopniowo blednąć.

Doświadczony specjalista z pewnością pozwoli uniknąć efektów ubocznych. Wykonywanie zabiegów ipl przez niedoświadczone ręce, może nawet doprowadzić do poparzeń, co w efekcie może skutkować trwałymi bliznami. Wybierając więc salon, warto zwrócić uwagę na staż oraz doświadczenie osoby wykonującej zabiegi ipl.

Ile kosztuje zabieg ipl?

Koszt zależny jest od problemu, z jakim zgłosisz się do kliniki. Światłem ipl naczynka zamkniesz za około 200 złotych (w przypadku problemu naczynek na twarzy). Przy depilacji pach musisz wydać około 150 złotych. Natomiast za usunięcie trądziku zapłacisz około 100 złotych. Ceny nie są wygórowane, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zabiegi w wielu przypadkach trzeba regularnie powtarzać, aby uzyskać zadowalające rezultaty.

Jeśli chodzi o depilację z wykorzystaniem światła ipl, to należy pamiętać, że światło to oddziałuje jedynie na melaninę (barwnik znajdujący się we włosie), czego efektem jest zniszczenie cebulki oraz mieszka włosowego i w efekcie wypadnięcie włosa. Aby jednak zabieg przyniósł trwałe efekty, należy go powtarzać. Wszystko za sprawą faktu, że światło ipl oddziałuje jedynie na włosy będące w fazie wzrostu. Biorąc pod uwagę to, że włosy rosną nierówno i do tego w trzech fazach, zabieg należy powtarzać regularnie, aż do pozbycia się całego owłosienia. Szacuje się, że przy jednorazowej depilacji światłem IPL usuwa się około 40% włosków. Zatem już kilka zabiegów wystarczy, aby na trwałe pozbyć się niechcianego owłosienia. Jeśli włoski po jakimś czasie zaczną odrastać, należy wykonać tzw. zabieg przypominający.

Gdzie wykonać zabieg ipl i jakie są przeciwwskazania?

Zabiegi można wykonać jedynie w specjalistycznych salonach, które posiadają do tego odpowiedni sprzęt oraz umiejętności. Nie każdy może poddać się zabiegom z wykorzystaniem tej technologi. Podstawowym warunkiem jest ukończenie 25 lat. Warto także wspomnieć, że światło ipl daje najlepsze rezultaty na skórze jasnej, bez nadmiernego łojotoku. U osób z ciemną karnacją, a nawet u tych ze śniadą skórą mogą po zabiegu pojawić się miejscowe przebarwienia. Co więcej, osoby z większą ilością melaniny w skórze, podczas zabiegów światłem ipl odczuwają większy dyskomfort wywołany pieczeniem.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, które całkowicie wykluczają z możliwości wykonania zabiegu, to są to między innymi ciąża, choroby nowotworowe oraz nadwrażliwość na zabiegi światłem o wysokiej mocy. Również osoby zażywające leki światłouczulające oraz inne substancje zwiększające poziom ukrwienia skóry nie mogą poddać się zabiegowi. Mimo że nie ma jeszcze dowodów na to, by zabieg ipl miał negatywne skutki w okresie menstruacji, to jednak dla bezpieczeństwa nie zaleca się wykonywania go w tym czasie.

Zabiegi ipl cieszą się ogromną popularnością i zdobywają rzeszę zadowolonych klientek. Mimo iż jest to zabieg kosztowny, to jednak zdumiewające efekty przeważają za podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu. Należy jednak pamiętać, że zabieg ipl najlepiej wykonać w okresie jesień-zima. Przy silnym nasłonecznieniu po zabiegu mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Źródło:

  •  https://fitynka.pl/ipl-zabiegi-ipl-na-tradzik-owlosienie-naczynka-oraz-zmarszczki/

Podobne artykuły