KosmetykaMakijaż

Wybieramy kosmetyki dla alergików. Przewodnik po preparatach hipoalergicznych

Skóra alergików wymaga szczególnego traktowania, ponieważ często bywa podrażniona, a na dodatek piecze i swędzi. Używanie tradycyjnych kosmetyków jest w tym przypadku niewskazane. Mogą one zaogniać istniejące podrażnienia lub dodatkowo uczulać. Dlatego jedynym ratunkiem w takiej sytuacji są kosmetyki hipoalergiczne. Ponieważ wykazują dzianie łagodzące, dedykowane są one osobom o skórze wrażliwej oraz tej, która ma skłonność do alergii. W otaczającym nas świecie coraz więcej osób zmaga się z tego typu problemami, dlatego przemysł kosmetyczny wciąż wprowadza na rynek coraz to nowsze kosmetyki dla alergików. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dlaczego kosmetyki mogą uczulać?

O alergii mówimy wówczas, gdy nasz organizm nadmiernie reaguje na pewne substancje, z którymi ma kontakt. Reakcja alergiczna może mieć postać wysypki, pieczenia, świądu skóry, łzawienia lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak donoszą badania naukowe, obecnie na problemy alergiczne uskarża się ok. 30% społeczeństwa Unii Europejskiej, a w kolejnych latach ilość ta znacząco wzrośnie.

Kosmetyki z reguły zawierają alergeny, które objawiają się reakcją skórną. Do substancji, które najczęściej uczulają i drażnią skórę, należy chrom, nikiel oraz substancje zapachowe, które można znaleźć zarówno w perfumach, jak i kremach, żelach pod prysznic, odżywkach do włosów czy szamponach.

W jaki sposób może się objawiać alergia na kosmetyki?

Reakcja alergiczna na kosmetyki może przybierać różne formy. Zwykle są to objawy, które obserwuje się na skórze. Do najczęściej pojawiających się oznak należą:

  • świąd skóry oraz jej zaczerwienienie,
  • suchość i szorstkość naskórka,
  • strupki i swędzące ranki,
  • wysypka i pokrzywka,
  • opuchlizna podrażnionych części ciała.

Niekiedy reakcja alergiczna na kosmetyk, zwłaszcza ten do pielęgnacji czy makijażu oczu, może powodować łzawienie i zaczerwienienie lub nawet pieczenie tych okolic.

Czym są kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki dla alergików nie zawierają w swoim składzie substancji, które powszechnie uważa się za uczulające. Ich skład jest tak dobierany, aby substancje w nich zawarte nie podrażniały wrażliwej i alergicznej skóry. W kosmetykach tego rodzaju nie ma dodatków zapachowych, barwników, konserwantów i alergenów pochodzenia roślinnego.

W doborze składu kosmetyków hipoalergicznych chodzi głównie o wyeliminowanie wszelkich składników, które mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę. Kosmetyki te są wprowadzane na rynek po przejściu serii wnikliwych badań, które potwierdzają ich antyalergiczny charakter. Z tego powodu ich cena często bywa wyższa niż tradycyjnych kosmetyków. Ich koszt dyktowany jest również składem, ponieważ tańsze składniki, które noszą miano uczulających są zamieniane na droższe, antyalergiczne.

Co nie powinno się znaleźć w kosmetykach dla alergików?

Kosmetyki dla alergików powstają pod bacznym okiem dermatologów, kosmetologów i chemików, którzy czuwają nad odpowiednim składem kosmetyków. Dlatego w tego rodzaju kosmetykach nie znajdziemy m.in. alkoholu, większości parabenów, siarki, kwasu salicylowego, fenoli, kwasów owocowych, oleju wazelinowego i parafinowego, lanoliny, barwników ani substancji zapachowych. Nie powinno w nich być również składników pochodzenia naturalnego, takich jak olejki eteryczne, produkty pochodzące od pszczół czy wyciągi z ziół. Substancje te również mogą uczulać.

Kosmetyki hipoalergiczne dostępne na rynku

Dzisiejszy rynek oferuje różne rodzaje kosmetyków hipoalergicznych. Na półkach drogeryjnych i w aptekach znajdziemy więc całe mnóstwo kosmetyków różnych marek, oznaczonych literkami HA, co oznacza, że są przeznaczone dla alergików.

Osoby z problemami skórnymi mogą więc wybierać nie tylko kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała i włosów, ale również te, przeznaczone do makijażu. Dzięki temu znajdą oni odpowiedni kosmetyk, który pomoże złagodzić ich dolegliwości.

Spośród produktów hipoalergicznych można wyróżnić następujące grupy kosmetyków (i to zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dla dzieci):

  • Kosmetyki do ciała – tu znajdziemy hipoalergiczne żele pod prysznic, mydełka, płyny do kąpieli, żele do higieny intymnej, balsamy i emulsje do ciała, które nawilżają i ochraniają delikatną skórę.
  • Kosmetyki do twarzy – do tego typu kosmetyków zaliczamy żele do mycia twarzy, kremy, toniki, płyny miceralne, peelingi i maseczki. Panowie znajdą również hipoalergiczne balsamy po goleniu, pianki i żele do golenia oraz kremy i żele do mycia twarzy specjalnie dla nich przeznaczone.
  • Kosmetyki do włosów – ta grupa kosmetyków również zawiera całe bogactwo preparatów dla alergików. Znaleźć tu możemy zarówno szampony, odżywki, lakiery, jak i pianki do włosów, a nawet farby do koloryzacji włosów dedykowane alergikom.
  • Kosmetyki do makijażu – dzisiejszy rynek kosmetyczny umożliwia wykonanie makijażu nawet osobom, które mają skłonność do alergii. Wśród kolorowych kosmetyków znajdziemy więc hipoalergiczne tusze do rzęs, pomadki, podkłady, cienie do powiek, pudry, kredki, a nawet lakiery do paznokci.
  • Kosmetyki dla przyszłych mam – w czasie ciąży może okazać się, że kosmetyki, które nasz organizm do tej pory dobrze tolerował, zaczynają nas uczulać. Wówczas należy z nich zrezygnować na rzecz ogólnodostępnych kosmetyków hipoalergicznych. Brak w nich substancji zapachowych, co działa na plus, gdyż jak wiadomo, kobiety w ciąży mogą mieć bardzo wyostrzony zmysł powonienia, a wszelkie zapachy z reguły nie wpływają na nie dobrze.

Czym się charakteryzują kosmetyki dla alergików?

Kosmetyki hipoalergiczne różnią się od tradycyjnych kosmetyków przede wszystkim składem i właściwościami. Zawierają one substancje, które pomagają odbudować naturalną barierę lipidową skóry. Do składników tych zaliczamy: fosfolipidy, ceramidy i skwalen.

Kosmetyki antyalergiczne wzmacniają również naturalną barierę ochronną skóry dzięki lekko kwaśnemu odczynowi. PH tych substancji jest zbliżone do tego, jakie posiada zdrowa skóra. Poza tym doskonale nawilżają delikatną skórę, zapobiegając przed jej wysuszaniem i podrażnieniami.

Kosmetyki przeznaczone dla alergików przechodzą szereg testów, zanim trafią na półki sklepowe. Natomiast firmy, które je produkują, muszą spełnić bardzo surowe kryteria, aby ich produkt został dopuszczony do użytku.

Kiedy można powiedzieć, że kosmetyk jest hipoalergiczny?

Kosmetyk hipoalergiczny to taki, który w swym składzie nie posiada substancji, które ogólnie zalicza się do uczulających, a które wymieniliśmy powyżej. Jednak zawsze przed zakupem tego typu preparatu, warto sprawdzić jego skład. Niekiedy zdarza się, że obecny jest w nim składnik, który nie należy do grupy zakazanej, ale w naszym przypadku powoduje reakcję alergiczną.

Dla niektórych kosmetyków hipoalergicznych wydawane są certyfikaty, poświadczające ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Warto na nie zawracać uwagę podczas zakupu produktów, choć sprawa ta nie do końca jest uregulowana prawnie.

Czasami firmy kosmetyczne określenie „hipoalergiczny” stosują jako element kampanii marketingowej, a promowany kosmetyk nie do końca nim jest. I tu również przyda się prześledzenie ulotki preparatu.

Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże dobrać rodzaj kosmetyku do naszej skóry. Warto również używać stale tych samych kosmetyków, których skład jest nam doskonale zanany. W przypadku zakupu nowego preparatu wykonajmy próbę uczuleniową. To z pewnością zminimalizuje ryzyko poważniejszych podrażnień skóry.

Kto powinien stosować kosmetyki hipoalergiczne?

Ten rodzaj kosmetyków nie jest zarezerwowany wyłącznie dla alergików. Mogą je stosować również osoby, których skóra jest  sucha i skłonna do podrażnień. Kosmetyki tego typu poleca się również osobom z atopowym zapaleniem skóry i innymi problemami dermatologicznymi oraz kobietom w ciąży. Kosmetyki te warto stosować również na skórę małych dzieci, która jeszcze nie jest przygotowana na działanie drażniących substancji zawartych w zwykłych kosmetykach.

Kosmetyki dla alergików to szczególny rodzaj preparatów. Dzięki odpowiednim składnikom są bezpieczne w użyciu. Można je stosować bez obaw o podrażnienia czy uciążliwy świąd. Dlatego, jeśli tylko zauważysz na swojej skórze niepokojące objawy świadczące o alergii na zastosowany kosmetyk, natychmiast zmień go na hipoalergiczny. Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *