KosmetykaMedycyna estetyczna

Komórki macierzyste w kosmetologii – poznaj sekret zabiegów kosmetycznych

Komórki macierzyste to jedno z największych odkryć w dziedzinie medycyny i od niedawna również w kosmetologii. Niezróżnicowane komórki mają doskonałe zdolności regeneracyjne, które pobudzają skórę do naprawy i wpływają na spowolnienie procesów starzenia. Nie dziwne więc, że komórki macierzyste w kosmetyce znalazły swoje zastosowanie, jeśli chodzi o zabiegi na twarz. Do dzisiaj wykonano już tyle badań nad komórkami macierzystymi, że śmiało można mówić o konkretnych rezultatach ich stosowania w zabiegach. Przekonaj się, jaki potencjał kryje zabieg z komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste w kosmetyce, skąd się biorą i jaki drzemie w nich potencjał?

Kryjące tak wielki potencjał komórki macierzysta obecne są w różnych tkankach naszego organizmu. Różnią się jednak od tych zwykłych komórek. Odróżnia je to, że komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonego podziału, a także wykazują umiejętność nieustannego odnawiania się oraz regeneracji uszkodzonych struktur tkankowych. To właśnie za sprawą ich podziału następuje początek tworzenia się tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wielu innych tkanek.

Ponieważ komórki macierzyste wykazują nieograniczone możliwości, naukowcy z całego świata od wielu lat badają potencjał do regeneracji. Obserwacje skierowane są pod kątem wykorzystania potencjału komórek macierzystych w calu leczenia wielu schorzeń (np. niewydolność serca czy w uszkodzeniach rdzenia kręgowego).

Zabieg z komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste, z uwagi na swój potencjał, wzbudziły zainteresowanie w medycynie estetycznej.

Na ten moment wykonuje się dwa zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych. Należą do nich zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego oraz przeszczep własnych komórek macierzystych.

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe to pewnego rodzaju koncentrat płytek, który otrzymuje się z próbki krwi pacjenta. Osocze pobierane jest w laboratorium przy zastosowaniu odpowiednich technik. Otrzymany preparat wpływa na procesy regeneracji skóry oraz gojenia się ran. Pobudza angiogenezę oraz regenerację skóry, a zatem pod jego wpływem dochodzi do podziału fibroblastów oraz komórek naskórka, a także syntezy kolagenu oraz innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Wpływają również na aktywację oraz napływ komórek macierzystych.

Zabieg ten opiera się na stymulowaniu uszkodzonych lub starzejących się komórek skóry. Dochodzi więc do autologicznej odnowy komórkowej, dzięki czemu możemy uzyskać efekt wygładzenia skóry, wyrównania kolorytu oraz redukcji zmarszczek. Ponadto zabieg wspomaga ukrwienie skóry oraz wzrost nawilżenia. W efekcie staje się ona bardziej napięta, elastyczna i nabiera gęstości. W zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dochodzi również do wymodelowania owalu twarzy oraz przebudowy włókien kolagenowych. Zabieg można wykonać również na inną partię niż twarz. Pomocny jest w redukcji blizn, walce z cellulitem czy rozstępami, a także wspomaga leczenie łysienia androgenowego.

Ogólnie zabieg można wykonać poprzez mezoterapię lub wypełnienie bądź nałożenie maski komórkowej. Przekłada się to na bezpieczeństwo zabiegu, ponieważ osocze jest w pełni biokompatybilne z organizmem pacjenta, a to zaś zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.

Przeszczep własnych komórek macierzystych

Zabieg opiera się na pobraniu komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej klientki (najczęściej z brzucha). W trakcie procedury komórki macierzyste są odseparowane, aby następnie można było je aplikować w okolice poddawane zabiegowi. Najczęściej komórki macierzyste aplikowane są na skórę twarzy.

Cała procedura związana z pobieraniem oraz aplikacją komórek macierzystych jest prostym zabiegiem, który można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Wszystko trwa zaledwie kilka godzin. Według testów klinicznych efekty zabiegu są spektakularne. Poprawie ulega sprężystość oraz elastyczność skóry, a także dochodzi do wygładzenia zmarszczek. Co więcej, komórki macierzyste pobrane tą metodą można przechowywać w stanie zamrożenia nawet przez kilkadziesiąt lat i wykorzystać w późniejszym czasie do ponownego zastosowania.

Po zabiegu komórki macierzyste dają efekt zniwelowania zmarszczek oraz stymulacji powstawania nowych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest poprawa dotlenienia oraz odżywienia skóry. Następuje zatem proces regeneracji skóry.

Komórki macierzyste na twarz, jakich efektów można się spodziewać?

Zabieg z komórkami macierzystymi na twarz dają realne odmłodzenie. Twarz po zabiegu wygląda o kilkanaście lat młodziej i zdecydowanie bardziej świeżo. Komórki macierzyste na twarz skutecznie wygładzają zmarszczki, podnoszą się opadające policzki, cera nabiera blasku i znikają poszerzone pory oraz przebarwienia. Co najważniejsze to fakt, że efekt ten jest w pełni naturalny i fizjologiczny, więc twarz nie nabiera przesadnego wyglądu np. zbytnich uwypukleń, nadmiernych naciągnięć itp. Ogólnie zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych nie powoduje efektu maski, który bardzo często jest problemem innych zabiegów anti-age.

Skóra twarzy odzyskuje swoją młodość z uwagi na proces regeneracji, przez co dochodzi do autentycznego cofnięcia czasu. Poprawa wyglądu twarzy następuje stopniowo, a efekty zabiegu stają się widoczne z każdym kolejnym dniem, począwszy od pierwszych tygodni, aż do roku.

Zabieg z komórkami macierzystymi można powtarzać, jednak już jednorazowe jego wykonanie pozwoli utrzymać efekty młodości przez rok. Zależnie od indywidualnych predyspozycji pacjentki oraz stopnia zaawansowania procesu starzenia, można go powtórzyć. Niemniej jednak powtórkę zabiegu cofającego zegar biologiczny najlepiej wykonać nie wcześniej niż po roku, półtorej od pierwszej aplikacji komórek macierzystych.

Komórki macierzyste w kosmetologii, czyli do czego można je jeszcze wykorzystać?

Najczęściej komórki macierzyste wykorzystywane są do zabiegów na twarz. Niemniej jednak można je zastosować do odmłodzenia całego ciała. Sama procedura pobierania komórek jest czasochłonna, warto pomyśleć o maksymalnym ich wykorzystaniu. Można więc w jednym zabiegu podać komórki macierzyste wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Między innymi aplikuje się je na twarzy, szyi, dekolcie, a także na dłoniach, czyli w miejscach, gdzie proces starzenia widoczny jest najwcześniej.

Warto jednak podkreślić, że jeśli pacjent zmaga się z problemem słabych włosów, można połączyć zabieg na twarz i włosy.

Ponieważ komórki macierzyste odmładzają kompleksowo, są w stanie poprawić jakość skóry oraz odbudować tkankę podskórną, a efekt będzie naturalny. Sprawdzą się zatem idealnie na zmarszczki palacza nad górną wargą, na usta oraz na opadającą powiekę.

Komórki macierzyste wartko wykorzystać u osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.Sprawdzają się one nie tylko w kosmetologii, ale również leczą zwyrodnienia stawów oraz usuwają blizny. W 2014 roku ruszyły badania na temat wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu chorób nowotworowych.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *