Fryzjer

Kiedy farbować włosy, a kiedy z zabiegu zrezygnować? Najlepszy poradnik o prawidłowej koloryzacji włosów w domu

Wiele kobiet coraz częściej decyduje się na domową koloryzację włosów. Brak czasu na wizytę u fryzjera czy wysokie ceny usług skutecznie się do tego przyczyniają. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu, zwłaszcza wykonywanego pierwszy raz, u niejednej z nas pojawiają się dylematy i obawa o efekt końcowy. Pytania typu: ile trzymać farbę na włosach, jakie farby do włosów będą najlepsze, kiedy farbować włosy, to tylko niektóre z nurtujących nas wątpliwości. Dziś postanowiliśmy zmierzyć się z problemem i na większość z nich udzielić odpowiedzi.

Farbowanie włosów w domu

Farbowanie włosów w domu to oszczędność czasu i pieniędzy. Jednak, żeby tak rzeczywiście było, koloryzację należy przeprowadzić w należyty sposób. Brak podstawowej wiedzy i zasad, jakimi należy kierować się podczas zabiegu, może mieć dla nas, a zwłaszcza dla naszych włosów, opłakane skutki.

Czym zatem kierować się, farbując włosy w domu? Otóż pierwszą i nadrzędną zasadą jest czytanie instrukcji umieszczonej na opakowaniu farby do włosów. Farbując włosy kolejny raz, często pomijamy ten etap sądząc, że już wszystko wiemy o farbach. To duży błąd, który może nas słono kosztować.

Zazwyczaj różne rodzaje farby posiadają odmienne instrukcje postępowania z preparatem. Inaczej też farbujemy całe włosy, a inaczej te, posiadające odrost. Niewłaściwe dawkowanie czy nakładanie preparatu z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Ale farba to jeszcze nie wszystko. Istnieje bowiem wiele warunków, które należy spełnić, aby nasza nowa fryzura stała się ozdobą, a nie powodem rozczarowania i nieprzespanych nocy. Spójrzmy zatem, co należy wiedzieć o koloryzacji włosów w domu.

Wybieramy farby do włosów

Wybór farby do włosów to jeden z kluczowych i można by rzec najważniejszych czynników gwarantujących sukces. Ale czy każda z nas wie, jak wybierać farby do włosów? Idąc do drogerii i stając przed półką z produktami do koloryzacji, możemy doznać zawrotu głowy.  Tyle tam kolorów i rodzajów farb, że czasami odchodzi nas ochota na farbowanie. Jednak jak się powiedziało „a”, to trzeba powiedzieć też „b”. A więc przystępujemy do wybierania farby do włosów.

Najważniejszą kwestia jest kolor. To na niego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Ale warto wiedzieć, że kolory prezentowane na opakowaniach, w rzeczywistości mogą nie wyglądać identycznie. Zazwyczaj są ciemniejsze. A więc decydując się na dany kolor, wybierzmy jaśniejszy odcień.

Przy wyborze farby bardzo ważny jest również naturalny kolor naszych włosów i to, na jaki chcemy je przefarbować. Jeśli jesteś posiadaczką ciemnych i w dodatku już farbowanych włosów, to z pewnością za pomocą farby nie uda się uzyskać jasnego blondu. Tu potrzebna będzie dekoloryzacja i to zapewne kilkuetapowa.

Wybierając farby do włosów, warto także sprawdzać ich skład. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia zdrowia naszych włosów. Duża ilość substancji chemicznych, zwłaszcza amoniaku, mogą mieć negatywny wpływ na kondycje włosów. Substancja ta powoduje „rozpulchnianie” się włosów, dzięki czemu lepiej przyjmują pigment. Jednak jak wiadomo, amoniak jest substancją drażniącą i może mieć negatywny wpływ na włosy, zwłaszcza słabe i zniszczone. Tego typu kosmyki lepiej farbować przy użyciu naturalnych farb pochodzenia roślinnego.

Kiedy farbować włosy?

Decyzję o farbowaniu włosów podejmujemy często zbyt pochopnie. Niejednokrotnie pod wpływem reklamy w telewizji, nowego koloru na włosach koleżanki czy zdjęcia w żurnalu decydujemy się na zmianę koloru własnych kosmyków. To duże ryzyko. Nieprzemyślana, źle dobrana koloryzacja może zaważyć na naszym wizerunku. Dlatego przed przystąpieniem do farbowania włosów warto przyjrzeć się swojej karnacji i dobrać kolor do cery, koloru oczu oraz oczywiście do wieku. Wiadomo bowiem, że mocne, zdecydowane kolory dodają lat, a delikatne barwy skutecznie je odejmują.

Włosy najlepiej farbować, kiedy są zdrowe i odżywione. Podczas koloryzacji łuski zdrowych włosów chłoną pigment, a następnie zamykają się, zatrzymując go wewnątrz. Efekt ich farbowania utrzymuje się znacznie dłużej, niż na włosach zniszczonych, a kosmyki wyglądają zdrowo i ładnie lśnią.

Jeśli już wcześniej wykonywałaś koloryzację, z kolejną odczekaj co najmniej 4 – 6 tygodnie. To czas, kiedy włosy zdążą się zregenerować, a odrost jeszcze nie będzie zbyt widoczny. To samo dotyczy trwałej ondulacji. Między trwałą a farbowaniem również wymagany jest odstęp czasu. W tym wypadku zaleca się odczekać co najmniej 2 tygodnie.

Na koloryzację włosów decydujemy się zazwyczaj przed zbliżającą się uroczystością. Pamiętajmy jednak, że podczas koloryzacji farba może zabarwić naszą skórę przy linii włosów, co jest trudne do usunięcia. Dlatego zabieg najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed planowanym wyjściem. Wówczas wszelkie plamy na skórze zdążą się zmyć.

Ile trzymać farbę na włosach?

To, jak długo należy trzymać farbę na włosach, zawsze podane jest w instrukcji dołączonej do opakowania farby. Należy jednak mieć świadomość, że włosy włosom nierówne. Cienkie i osłabione lub poddane wcześniej trwałej ondulacji, szybciej chłoną kolor i ich koloryzacja  przebiega szybciej. Może się więc okazać, że jeszcze przed zalecanym czasem należy mieszankę zmyć.

Odwrotna sytuacja jest z włosami grubymi i mocnymi. Tu może zajść potrzeba dłuższego trzymania farby. Takie włosy nie wchłaniają farby tak szybko, jak cienkie.  Dlatego podczas zabiegu ważne jest stałe monitorowanie koloru, aby w odpowiednim momencie reagować.

Kiedy nie farbować włosów?

Włosów nie farbujemy bezpośrednio po trwałej ondulacji lub wcześniejszym malowaniu. Jeśli zdarzy nam się nieudana koloryzacja, znacznie bezpieczniej będzie użyć dekoloryzatora, który wywabi niepożądane pigmenty z włosów.

Koloryzacji należy unikać w przypadku zniszczonych włosów. Zbyt osłabione i suche nie będą dobrze wyglądały po farbowaniu. Wiadomo bowiem, że farby, zwłaszcza te z drogerii z dodatkiem amoniaku, nie są neutralne dla włosów. Poza tym na zniszczonych kosmykach farba nie utrzyma się zbyt długo. Rozchylone łuski takich włosów uniemożliwiają zatrzymanie w nich pigmentu. Jeśli więc zmagasz się z problemem zniszczonych włosów, poczekaj z koloryzacją na ich regenerację.

Podstawowe błędy podczas farbowania włosów

Jak wynika z opinii fryzjerów, podczas domowych koloryzacji popełniamy sporo błędów. Wynikają one najczęściej z nieznajomości specyfiki procesu farbowania oraz braku wiedzy na temat stanu naszych włosów. Poniżej przedstawiamy podstawowe błędy, które najczęściej popełniamy podczas koloryzacji. Ich świadomość z pewnością uchroni nas przed wieloma przykrymi niespodziankami.

Zbędne obciążanie włosów kolorem

Częstym błędem jest farbowanie całych włosów w momencie, gdy tak naprawdę farbowania wymagają same odrosty. Nakładanie mieszanki na całą ich długość nie jest potrzebne. Wystarczy skupić się na odrostach, a na koniec przeciągnąć farbę na całe włosy, aby odświeżyć ich kolor.

Brak próby uczuleniowej

Ryzyko wystąpienia alergii na farbę często jest bagatelizowane. To duży błąd, którego ceną może być nasze zdrowie. Aby wykonać próbę, nałóż niewielką ilość rozrobionej farby na skórę i odczekaj wskazany na ulotce czas. Jeśli nie doszło do zaczerwienienia skóry, można przystąpić do koloryzacji.

Niedokładne rozprowadzanie farby

Warunkiem idealnej koloryzacji jest dokładne rozprowadzenie farby na włosach, aby wszystkie pasma zostały pokryte. Zazwyczaj mamy z tym problem na włosach z tyłu głowy. Warto wówczas poprosić kogoś o pomoc. Farbę nakładaj, przeczesując pasmo po paśmie. Na koniec rozczesz włosy grzebieniem, aby mieszanka dokładnie pokryła wszystkie kosmyki.

Niedokładnie wymieszana farba

Częstym błędem jest pospieszne i niedokładne mieszanie farby. Farba używana do koloryzacji powinna mieć gładką konsystencję, pozbawioną grudek. Wówczas jej składniki będą działały we właściwy sposób. Do mieszania używamy plastikowych przedmiotów (nigdy metalowych). Pamiętajmy również, aby farby nie rozrabiać zbyt wcześnie, gdyż w wyniku procesu utleniania straci swoje właściwości.

Zmiana temperatury otoczenia podczas koloryzacji

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że zmiana temperatury otoczenia ma wpływ na efekt koloryzacji. Jeśli po nałożeniu farby wejdziemy z ciepłego pomieszczenia do zimnego, proces koloryzacji zostanie przerwany. Odwrotna sytuacja będzie, jeśli zmienimy otoczenie na gorące. Pod wpływem ciepła koloryzacja przebiegnie dużo szybciej.

Nakładanie zbyt dużej ilości farby

Farbę nakładamy na włosy w taki sposób, aby dokładnie je pokryła. Nałożona w zbyt dużej ilości spłynie z włosów i zabarwi skórę, co później trudno usunąć.

Wydawać by się mogło, że koloryzacja włosów w domu to prosty zabieg. Jednak nieznajomość pewnych zasad może zaszkodzić naszym włosom. Dlatego warto zapamiętać, kiedy farbować włosy, a kiedy lepiej z zabiegu zrezygnować. Warto również poznać błędy, jakie zdarzają się podczas koloryzacji, aby w przyszłości je wyeliminować. Oczywiście wszelkie wątpliwości zawsze pomoże rozwiać doświadczony fryzjer.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *