Kawa nie tylko do picia – jak wykorzystać ją do pielęgnacji skóry i włosów?

Kawa nie tylko do picia – jak wykorzystać ją do pielęgnacji skóry i włosów?

Wszyscy znamy ją jako sposób na pobudzenie, ale mało kto wie, że kawa ma także wiele innych zastosowań – również w kosmetyce! Fusy z kawy na zmarszczki, maseczka z kawy na włosy… jak jeszcze wykorzystać ten popularny napój?

Za wyjątkowe właściwości kosmetyczne kawy odpowiada przede wszystkim zawarta w niej kofeina. To właśnie ona wpływa na poprawę kondycji skóry i włosów, pobudza procesy regeneracyjne i zapobiega odkładaniu się tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że wspaniałe efekty stosowania kosmetyków z kawą (zarówno tych domowych, jak i drogeryjnych), uzyskamy jedynie przy regularnym stosowaniu – ponieważ kofeina szybko wydalana jest z naszego organizmu. Na skuteczność tego rodzaju pielęgnacji wpływa także sposób stosowania – trzeba wiedzieć, jak to robić, by móc cieszyć się najlepszymi możliwymi rezultatami. Jak więc stosować kawę na włosy, twarz oraz ciało?

Kofeina – ekstrakt z kawy naturalnej

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, wspomniana już kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w innych roślinach – np. herbacie oraz guaranie. Dziś skupimy się jednak na tym, jak na nasze włosy i skórę działa ekstrakt z kawy naturalnej. Wśród najważniejszych właściwości warto wymienić zapobieganie powstawaniu zmarszczek, wyszczuplanie (to doskonała broń w walce z cellulitem!) i ograniczenie wypadania włosów. Ponadto kofeina doskonale dotlenia skórę i pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu wpływa na ogólną poprawę kondycji cery, skóry całego ciała oraz włosów.

Kawa na włosy
A może zabieg na ciało? Umów się na wizytę!

Inne kosmetyczne właściwości kawy oraz zawartej w niej kofeiny:

  • wspiera spalanie tłuszczu,
  • pobudza krążenie krwi i limfy,
  • redukuje obrzęki
  • usuwa cienie i tzw. “worki” pod oczami,
  • poprawia napięcie skóry,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
  • chroni naturalną strukturę skóry,
  • zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
  • neutralizuje negatywne działanie hormonów odpowiedzialnych za przedwczesne łysienie u mężczyzn.

Kawa na włosy – jak jej używać?

Kto jeszcze nigdy nie próbował stosować kawy w pielęgnacji włosów, powinien jak najszybciej przetestować jej wyjątkowe działanie. Dlaczego? Ponieważ doskonale wpływa na ich stan – wzmacnia je, odżywia, a co za tym idzie dodaje blasku i zapewnia piękny, zdrowy wygląd. Chcąc stosować kawę na włosy należy jednak pamiętać, że przy częstszym używaniu będzie ona lekko zmieniać ich odcień – a konkretnie przyciemniać, przez co nie poleca się jej do pielęgnacji jasnych włosów. Może także wysuszać, dlatego po każdym kawowym zabiegu należy dokładnie wypłukać włosy i nałożyć na nie nawilżające specyfiki lub po prostu dodać do samodzielnie przygotowanego kosmetyku składnik, który zapobiegnie przesuszeniu włosów – np. odpowiednio dobrany olejek roślinny, miód czy jajko.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Skoro mówimy o stosowaniu kawy na włosy, warto wspomnieć także o jej działaniu na skórę głowy. Tutaj możemy wykorzystać ją np. w formie peelingu, który doskonale oczyści skalp, a przy okazji pobudzi krążenie. Za sprawą działania wspomnianej już kofeiny, efektem takiego zabiegu będzie ograniczenie wypadania włosów, a także stymulacja ich wzrostu. Peeling sprawi również, że skóra lepiej przyswoi składniki odżywcze z zastosowanych później kosmetyków.

Salony urody blisko Ciebie

Przepisy na kawowe kosmetyki do włosów:

Stymulująca wzrost maseczka z kawy na włosy z tendencją do wypadania

Składniki:

  • 1 łyżka nawilżającej odżywki do włosów (najlepiej jak najbardziej naturalnej),
  • 2 łyżeczki kawy mielonej (najlepiej świeżo),
  • 1/5 szklanki wody,
  • papierowy filtr do kawy (jeśli nie mamy, możemy zastąpić go gazą).

Zmieloną kawę wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzącą wodą. Odstawiamy pod przykryciem, aby dobrze się zaparzyła i pozostawiamy ją tak aż do wystygnięcia. Gdy jest już letnia, przecedzamy – dzięki temu unikniemy późniejszych problemów z wypłukaniem drobinek. Do płynu dodajemy odżywkę, dokładnie mieszamy, po czym nakładamy na zwilżone wcześniej włosy (na całą długość). Dla uzyskania maksymalnego efektu najlepiej założyć na włosy foliowy czepek i dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem lub założyć czapkę. Po 15 minutach dokładnie spłukujemy maseczkę i myjemy włosy jak zwykle.

Maseczka na włosy z kawy i miodu

Składniki:

  • 2 łyżki ulubionej odżywki do włosów,
  • 2 łyżki mielonej kawy,
  • 2 łyżki naturalnego miodu,
  • 1 łyżka naturalnego oleju roślinnego – dobranego odpowiednio do porowatości naszych włosów (np. niskoporowate – olej kokosowy, średnioporowate – olej jojoba, wysokoporowate – olej ze słodkich migdałów),
  • ok. 1 szklanka wody.

Kawę wsypujemy do niewielkiej miseczki i zalewamy wrzącą wodą. Warto zwrócić uwagę na jej ilość – nie chcemy, aby maska miała zbyt rzadką konsystencję. Gdy kawa dość mocno przestygnie, dodajemy do niej pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Tak powstałą miksturę nakładamy na całą długość włosów, po czym zakładamy foliowy czepek i ręcznik lub czapkę. Trzymamy maseczkę na głowie tak długo, jak to możliwe, ale nie krócej niż 30 minut. Na koniec myjemy włosy delikatnym szamponem.

Płukanka do włosów i skóry głowy

Składniki:

  • 1 łyżka kawy mielonej,
  • 1 szklanka wrzątku,
  • 0,5 l letniej wody (najlepiej mineralnej).

Letnią wodę wlewamy do miski. Parzymy kawę przez około 10 minut, po czym odcedzamy fusy. Powstały napar przelewamy do miski i mieszamy. Gdy płyn całkowicie wystygnie, płuczemy w nim umyte wcześniej włosy, wmasowując go także w skalp. Po kilku minutach dokładnie spłukujemy.

Peeling do skóry głowy

Składniki:

  • 1-2 łyżki fusów ze świeżo zaparzonej kawy,
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka wybranego, naturalnego olejku roślinnego.

Fusy odcedzamy (ale nie do końca, aby nie były zbyt sypkie) i jeśli chcemy, dodajemy do nich olejek. Nanosimy niewielką ilość peelingu na skalp – miejsce po miejscu, w każdym obszarze wykonując delikatny masaż. Gdy skończymy, możemy jeszcze na kilka minut pozostawić peeling na głowie, a następnie dokładnie spłukać ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Jeśli mamy na to czas, po takim zabiegu warto skusić się na olejowanie lub maseczkę na skórę głowy, ponieważ wszelkie składniki odżywcze najlepiej wchłaniają się bezpośrednio po oczyszczeniu skalpu z martwego naskórka i innych zanieczyszczeń.

Kawa w pielęgnacji twarzy

Kawa doskonale sprawdza się również w pielęgnacji cery, choć nie nadaje się do wrażliwej ani skłonnej do podrażnień. Zawarta w niej kofeina pobudza mikrokrążenie krwi, co generalnie poprawia kondycję skóry, nadając jej zdrowy, wypoczęty wygląd i delikatnie ocieplając jej odcień. Ponadto przyspiesza spalanie tłuszczu, co sprawia, że działa na twarz modelująco. Ekstrakt z kawy naturalnej pomaga także w zwalczaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry, a nawet choroby nowotworowe – chroniąc nas tym samym przed ich szkodliwym działaniem.

Peeling z kawy na twarzy
Zabieg na twarz? Umów się na wizytę!

Kosmetyki z kawy dobrze wpływają także na okolice oczu. Kofeina rozjaśnia cienie pod oczami i redukuje obrzęk, co sprawia, że nasze spojrzenie staje się promienne i pozbawione oznak zmęczenia.

Pielęgnację twarzy najlepiej rozpoczynać zawsze od dokładnego oczyszczenia, następnie stosować peeling, a na koniec maseczkę.

Fusy z kawy na zmarszczki, czyli domowy peeling kawowy

Składniki:

  • 1 łyżka kawy mielonej (najlepiej świeżo),
  • 2 łyżeczki kakao (prawdziwego, gorzkiego),
  • 0,5 szklanki wrzątku,
  • odrobina jogurtu naturalnego.

Kawę i kakao wsypujemy do kubka, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut pod przykryciem. Następnie zlewamy nadmiar wody, a do fusów dodajemy odrobinę jogurtu naturalnego (ok. 2-3 łyżeczki) i dokładnie mieszamy. Tak powstały peeling nakładamy równomiernie na twarz (uwaga, by nie przesadzić z ilością, bo będzie spływał) i pozostawiamy na 10 minut, po czym jeszcze przez 2-3 minuty delikatnie masujemy twarz okrężnymi ruchami. Na koniec dokładnie spłukujemy kosmetyk, a na skórę nakładamy ulubiony krem. Taki zabieg warto wykonywać przed snem, ponieważ może wywoływać delikatne zaczerwienienie – ale bez obaw, ustąpi po krótkim czasie.

Salony urody blisko Ciebie

Maseczka z fusami z kawy – na zmarszczki i nie tylko

Składniki:

  • 2 łyżki fusów ze świeżo zaparzonej kawy,
  • 1 łyżka skrystalizowanego, naturalnego miodu,
  • 2 łyżeczki gęstego jogurtu naturalnego,
  • kilka kropel cytryny.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, po czym nakładamy równomiernie na cerę. Najlepiej robić to w wannie, ponieważ taką maseczką można zrobić niemały bałagan. Po kilkunastu minutach delikatnie zmywamy kosmetyk, po czym wklepujemy w skórę ulubiony krem.

Kawowa pielęgnacja ciała

Oprócz opisanego już wyżej działania na skórę, kawa stanowi niezwykle skuteczną broń w walce z cellulitem. To znów zasługa zawartej w niej kofeiny, która stymuluje krążenie krwi i limfy – a tym samym oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudza spalanie tłuszczów, a na dodatek poprawia napięcie skóry. W domowych warunkach doskonale sprawdza się jako peeling bądź maska antycellulitowa. Musimy mieć jednak na uwadze, że spektakularne efekty osiągniemy tylko przy regularnym stosowaniu takich kosmetyków.

Uwaga! Ze względu na silne działanie, kawowych zabiegów nie powinny stosować osoby z problemem pękających naczynek, skłonnością do tzw. “pajączków” ani posiadacze skóry wrażliwej czy podatnej na podrażnienia.

Masaż z kawą

Peeling do ciała z zielonej kawy

Składniki:

  • 0,5 szklanki mielonych ziaren zielonej kawy,
  • 0,5 szklanki namoczonych płatków owsianych,
  • 1 łyżka miodu,
  • ok. 0,5 szklanki wrzątku.

Kawę wsypujemy do kubka i zalewamy wrzątkiem tak, by woda zakryła zmielone ziarna. Po 10 minutach odlewamy nadmiar wody, a do fusów dodajemy płatki owsiane i miód. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki, po czym nakładamy na poszczególne partie ciała, starannie masując przy tym skórę okrężnymi ruchami. Po kilku minutach masażu spłukujemy peeling.

Intensywna maska antycellulitowa

Składniki:

  • 2 łyżki fusów świeżo parzonej kawy,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • 3 łyżeczki oliwy z oliwek lub innego naturalnego olejku roślinnego,
  • opcjonalnie: odrobina wody.

Dokładnie mieszamy wszystkie składniki, dodając odrobinę wody, jeśli konsystencja jest zbyt gęsta. Powstałą papkę nakładamy na wybraną partię ciała i pozostawiamy na co najmniej kilkanaście minut lub – dla osiągnięcia maksymalnych efektów – owijamy poddawany zabiegowi obszar folią, zakładamy miękką odzież (np. legginsy, jeśli stosujemy maskę na uda) i udajemy się na około godzinny relaks pod kołdrą lub ciepłym kocem. Na koniec dokładnie zmywamy maskę.

Uwaga! Cynamon dodatkowo wzmaga już i tak intensywne działanie kofeiny. Trzeba pamiętać, że choć taki zabieg stanowi wyjątkową broń antycellulitową, bardzo mocno oddziałuje na nasze ciało, dlatego nie przesadzajmy z częstotliwością stosowania go. Ze względu na znaczne przyspieszenie krążenia, może powodować uczucie gorąca i zaczerwienienia, dlatego absolutnie nie powinny korzystać z niego osoby o skórze wrażliwej czy z problemami naczyniowymi.

Źródła:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/kawa-w-kosmetyce-jakie-ma-wlasciwoscie-kofeina-w-pielegnacji-skory-i-w-aa-ZNPv-jBMp-8bEP.html
  • https://www.pasjekaroliny.pl/2015/01/kawa.html

Podobne artykuły