Jaki szampon wybrać? Dobierz najlepszy szampon dla Twoich włosów

Jaki szampon wybrać? Dobierz najlepszy szampon dla Twoich włosów

Jaki szampon do włosów wybrać i zakupić? To pytanie stawia sobie każda osoba starająca się zadbać o swoje włosy. Dbanie o włosy to nie tylko ich mycie, chociaż tak to się właśnie utarło na przestrzeni lat. Chcąc właściwie zadbać o włosy, trzeba mieć na uwadze nie tylko usunięcie z nich kurzu zbierającego się na nich w ciągu całego dnia, złuszczonej skóry i łoju, pozostałości kosmetyków do stylizacji włosów. Należy również dostarczyć składników odżywczych dla włosów, jak i dla skóry głowy. Jak zatem kupić dobry szampon do włosów?

Włosy włosom nie równe, jaki szampon będzie najlepszy?

Chcąc prawidłowo zadbać o włosy, należy używać właściwych szamponów, które prócz włosów, myją i masują także skórę głowy. Dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a także zapobiegają przetłuszczaniu się, czy wysuszaniu. Dlatego włosy – włosom, nie są równe i wymagają indywidualnego oraz szczególnego traktowania.

Dbanie o włosy nie jest z pozoru łatwym zadaniem, jeżeli nam zależy na ich zdrowiu i wyglądzie. Mycie włosów i całej skóry głowy jest procesem. W zależności od ilości posiadanych włosów, krótszych czy dłuższych nigdy nie należy traktować ich pielęgnacji jako coś mało istotnego. Zawsze należy się do tego przyłożyć, a osoby z problemami takimi jak na przykład włosy suche, zniszczone czy wypadające, powinny do ich problemu podejść z uwagą.

Co powinien zawierać dobry szampon do włosów?

Staranny dobór szamponu jest bardzo ważny, gdyż od tego zależy później stan włosów. Należy zdawać sobie sprawę z oczekiwań, jakie pokładamy w szamponie. Nie jest tajemnicą, że zły dobór szamponu może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Szampon do włosów suchych będzie się charakteryzował innymi właściwościami niż ten do włosów przetłuszczających. Również włosy delikatne i łamliwe będą potrzebować innego kosmetyku. Jak widać, nie da się dopasować jednego szamponu dla wszystkich rodzajów włosów.

Oprócz samego szampon musi on dostarczyć niezbędnych składników odżywiających mieszków włosowych i skóry głowy. Braki w składnikach odżywczych mogą objawić się nieprzyjemnymi skutkami, a do nich należy nawet wypadanie włosów, co jest bardzo nieprzyjemne ze względów estetycznych. Warto jednak podkreślić, że wypadanie włosów może również być skutkiem stanów chorobowych organizmu lub reakcją na długotrwały stres.

Wybierając szampon, należy skupić się na informacji zawartej na etykiecie, która powie, czy produkt zawiera to, czego potrzebują nasze włosy, mieszki włosowe i skóra głowy. Zazwyczaj są to:

  • Proteiny, takie jak kreatyna i kolagen, które zapobiegają utracie wody przez włos i stymulują jego wzrost.
  • Pantenol, czyli tak zwana prowitamina B5, która regeneruje włosy i przyspiesza ich wzrost, a także łagodzi skutki stanów zapalnych.
  • Wyciągi z ziół – działają leczniczo na skórę głowy i zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu łoju.
  • Ceramidy – chronią przed wysuszeniem i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Olejki roślinne – nawilżają i czynią włosy bardziej elastycznymi, chronią przed promieniami słonecznymi, sprawiają, że włosy są bardziej błyszczące i łatwiej poddające się czesaniu.
  • Witaminy A i E – najważniejsze witaminy, które aktywnie współdziałają w procesach regeneracji włosów, a także chronią je przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych i działaniem wolnych rodników.

Rodzaje szamponów ze względu na rodzaj włosów.

Można śmiało powiedzieć, że ile jest rodzajów włosów, tyle szamponów do ich pielęgnacji. Wyróżnia się kilka rodzajów włosów i każdy z nich należy pielęgnować w inny sposób. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

Włosy suche

Pozbawione w znacznym stopniu wilgoci wymagają środków, które dostarczą wszelkich składników odżywczych i zapewnią ich regenerację. Włosy takie należy przede wszystkim natłuścić, a także zapobiec ich plątaniu się poprzez rozchylanie łusek włosa, stosując polimery celulozowe i silikon zawarte właśnie w dedykowanych dla tych włosów szamponach – dodatkowo je wygładzając. Ekstrakty roślinne, jak na przekład ekstrakt z kokosa, chronią zniszczone włosy przed dodatkowo szkodliwym działaniem ultrafioletu, prócz tego regenerują i nawilżają włosy. Włosy suche potrzebują szczególnie protein i lipidów, które są zatrzymywane wewnątrz włosa, a korzystne jest mycie ich szamponem zawierającym wyciąg z rumianku i lnu.

Włosy tłuste

Wymagają składników, które zahamują nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz ograniczą rozprowadzanie tłuszczu po całej długości włosów. Szampon do włosów tłustych musi oprócz ograniczenia wydzielania sebum, także oczyszczać skórę głowy, nie dopuszczając do nadmiernego wysuszenia włosów zapewnić skórze równowagę wodno-lipidową.

Włosy cienkie i delikatne

Proponuje się szampon, który zwiększy ich objętość poprzez uniesienie ich nieco do góry, co sprawi wrażenie, że są one grubsze i gęstsze. Tak działają szampony, które dodają objętości i sprawiają, że wizualnie stają się grubszymi. Prócz tego, szampon taki powinien zawierać składniki odżywcze, ochronne oraz przeciwutleniacze i silikon wygładzający łuskę włosa.

Włosy kręcone

Tak zwane loki, mimo że ich wygląd jest niesamowity, to potrafią przysporzyć nie lada problemów, jeśli myję się je nieodpowiednim szamponem. Szampony przeznaczone specjalnie dla włosów kręconych zapobiegają przede wszystkim ich puszeniu się, pozwalając na ładne skręcanie się. Jeżeli włosy nie skręcają się zgodnie z oczekiwaniami, należy je myć, stosując serum z aloesem, który zmiękcza włosy, regeneruje je i doskonale wygładza. Nie dające się łatwo ułożyć drobne kosmyki poddadzą się szamponom z olejkami, jak choćby olejkami palmowymi dodatkowo i intensywnie je nawilżając.

Włosy farbowane

Włosy, które muszą być ciągle farbowane dla uzyskania żądanego koloru czy też przykrycia siwizny, wymagają szamponu, który dodatkowo utrwali kolor, doda mu głębi, a przy tym zapewni włosom właściwe nawilżenie. Z racji farbowania, szampon winien zawierać filtry UV, pantenol i proteiny. Włosy rozjaśniane wymagają szamponu z prowitaminą B5, która dodatkowo uwidoczni i podkreśli ich jasny kolor, a także zawarty w szamponie ekstrakt z rumianku, który dodatkowo ma własności rozjaśniające. Włosy o ciemnej barwie mogą być myte szamponami z henną, wyciągiem z mydlnicy lekarskiej lub szamponami z herbatą, co podkreśli ich ciemny odcień i doda blasku.

Włosy z problemem łupieżu

Wymagają kosmetyków działających przeciwgrzybiczo, a zarazem pielęgnując kosmyki. Szampony te mają za zadanie przeciwdziałać rogowaceniu i złuszczania naskórka oraz posiadają w składzie substancje redukujące podrażnione miejsca skóry głowy, a także zapobiegają wypadaniu włosów i regenerują je. Najważniejszymi składnikami, które aktywnie działają na skórę głowy i samego włosa, przeciwdziałając wypadaniu i powstawaniu łupieżu, są cynk, selen, witamina E oraz ekstrakt z żeń-szenia.

Włosy niemowląt

Włosy malucha wymagają szczególnej dbałości. Kosmetyki dla dziecka nie mogę podrażniać jego delikatnych włosów ani skóry głowy. Kosmetyki tego rodzaju powinny zawierać w swoim składzie jak najmniejszą ilość sztucznych środków myjących. Zamiast tego powinny posiadać ekstrakty naturalne i ziołowe, na przykład z lawendy. Za wygładzanie włosków i ich rozczesywanie odpowiadają (i świetnie się w tej roli spisują) proteiny jedwabiu. Należy unikać agresywnych, chemicznych środków myjących. Sztuczne barwniki i środki zapachowe mogą spowodować u dziecka podrażnienia delikatnych błon śluzowych, a także być przyczyną alergii.

Nad czym się skupić, gdy wiem już jaki szampon wybrać?

Gdy wiemy już jakiego szamponu używać, musimy zadać sobie z pozoru banalne pytanie o to, jak mamy go używać. Mycie szamponem to nie tylko nałożenie go na włosy, pomieszanie go na głowie, spienienie i spłukanie. Jakkolwiek wybór dedykowanego dla odpowiedniego rodzaju włosów staje się nie lada wyczynem, to technika mycia włosów także.

Należy zastanowić się nad tym, czy myjemy włosy prawidłowo, bo tylko wtedy włosy i skóra głowy odniosą zamierzony skutek tak terapeutyczny, jak i wizualny. Powinno się przed nałożeniem szamponu na włosy najpierw je namoczyć w ciepłej wodzie. Dlatego w ciepłej, bo skóra ani włos nie lubi wody gorącej, nawet jeśli dana osoba ją lubi. Następnie należy szampon nalać na dłoń, rozcieńczyć wodą i powstającą pianę wetrzeć równomiernie we włosy. Taka technika zaoszczędza włosom niepotrzebnego pocierania oraz zużywa się mniej kosmetyku. Takie nałożenie szamponu jest właściwe i dopiero wtedy zawarte w nim substancje czynnie myjące mają możliwość otaczanie włosów i skóry głowy.  Równocześnie odrywają cząsteczki brudu i zbędnego tłuszczu, dokładnie myjąc włosy i skórę.

Następnie skórę głowy należy delikatnie masować, zaczynając od karku w kierunku skroni, ze szczególną uwagą na włosy na obrzeżach, w przeciwnym razie będą sprawiać wrażenie zaniedbanych. Po umyciu włosów należy je dokładnie spłukać. Płukanie powinno odbywać się z udziałem wody chłodnej, gdyż woda o niższej temperaturze zamyka łuski włosowe, co powoduje, że są one mniej podatne na uszkodzenia.

Osuszanie włosów nie powinno być chaotyczne, lepiej zawinąć je w delikatny ręcznik, aby wchłonął jak najwięcej wilgoci, a później włosy będą nadawać się do czesania.

Jak dbać o włosy, aby im nie zaszkodzić?

Jeżeli myjemy włosy często, a nawet codziennie, trzeba zwrócić uwagę na to, aby używać szamponów do użytku codziennego. Chociaż powinno się włosy myć tak często, jak to jest konieczne, nie zawsze jest to codziennym zabiegiem. Włosy muszą się regenerować, pozostawać jak najczęściej suche, a skóra głowy musi oddychać. Podczas mycia należy wiedzieć także o tym, aby nie używać szamponów nierozcieńczonych, gdyż mogą uszkodzić łuski włosów.

Kobiety o długich włosach powinny najpierw umyć skórę głowy, a dopiero później włosy, dając im czas na stopniowe przyjmowanie wilgoci. Długie włosy powinny być lekko ugniatane, aby nasiąkały stopniowo wodą i później rozcieńczonym wodą szamponem. Następnie wystarczy spłukać włosy letnią wodą, a na końcu zimną, aby mieć pewność, że zamkną się łuski włosowe. Potem wystarczy już tylko dać im wyschnąć, wstępnie owijając włosy ręcznikiem.

Pielęgnacja włosów nie jest trudnym zabiegiem, jeśli zna się podstawy i prawidłowo dobiera kosmetyki. Dobrze jest raz w miesiącu udać się na zabieg do fryzjera, który nie tylko przytnie końcówki, ale także nałoży profesjonalne preparaty indywidualnie dobrane do stanu oraz rodzaju włosów.

Podobne artykuły