Medycyna estetyczna

Zdradzamy, jak usunąć rozstępy. Najlepsze metody na rozstępy na brzuchu i nie tylko

Rozstępy, czyli zmiany skórne umiejscowione głęboko w skórze, są niezwykle trudne do usunięcia. Problem dotyka aż 70% kobiet. Rozstępy pojawiają się w głównej mierze na brzuchu, udach, pośladkach, biuście, plecach czy obręczy barkowej. Również mężczyźni zmagają się z nieestetycznymi prążkami, choć ich dotyka to zdecydowanie rzadziej. Jak zlikwidować rozstępy raz na zawsze? Poznaj najlepsze metody na ich usunięcie.
Zanim dowiesz się, jak usunąć rozstępy, poznaj skórnego wroga dokładniej.

Nie każdy zastanawia się, czym są i dlaczego powstają rozstępy. Większość kobiet wie, że czerwone rozstępy są bardzo częstym efektem po ciąży, kiedy skóra na brzuchu, piersiach czy udach bardzo mocno się rozciąga.
Zmiany, a dokładniej rzecz ujmując ubytki, które powstają w głębokich warstwach skóry, to wynik zerwania włókien elastycznych, które są zbyt mocno rozciągane i zbyt słabe. To właśnie kolagen oraz elastyna, nie wytrzymują tak szybkiego rozciągania i pękają. Tak powstają rozstępy ciążowe u kobiet, a u mężczyzn rozstępy po ćwiczeniach kulturystycznych. Również osoby z nadwagą narażają swoją skórę na zbyt szybkie i duże rozciąganie włókien kolagenu oraz elastyny. Dlatego rozstępy są również częstym problemem osób otyłych.
Jednak zdarza się, że problem dotyka także osoby szczupłe, których ciało nie zmienia się tak drastycznie w krótkim czasie. Zwykle jest to efekt zaburzeń hormonalnych w okresie dojrzewania. Predyspozycje do rozstępów możemy również dziedziczyć w genach.

Etapy powstawania rozstępów

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rozstępy, musisz wiedzieć, że niezwykle ważny w leczeniu jest etap, na którym są owe rozstępy. Rozróżnia się dwa etapy powstawania rozstępów.

Pierwszy etap powstawania rozstępów

Zwany również etapem zapalnym. Jest to moment, w którym włókna zostały świeżo zerwane. Oznacza to, że w głębokich warstwach skóry doszło do urazu i powstaje stan zapalny. Wówczas zauważalne są prążki przypominające czerwone rozstępy, choć odcienie mogą przyjmować różne tony czerwieni. Dobrze wiedzieć, że taki etap trwa dość długo, bo od kilku miesięcy, do nawet dwóch lat. To, jak długo będzie trwał stan zapalny, jest kwestią indywidualną, gdyż zależy od tego, jak silny jest dany organizm. Jego zadaniem jest bowiem samodzielne pozbycie się problemu, czyli usunięcie rozstępów będących na pierwszym etapie.
Jeśli ubytki są zbyt duże, zwykle nie jest on w stanie poradzić sobie samodzielnie z ich naprawą.

Drugi etap powstawania rozstępów

I tak właśnie rozstęp przechodzi w drugi etap, który nazywamy zanikowym. Na tym etapie rozstępy przypominają już białawe prążki. Jest to wynik zanikania zerwanej tkanki, która nie była w stanie się zregenerować.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak nie dopuścić, by pojawiły się czerwone rozstępy?

Jak wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. I w przypadku rozstępów ma to bardzo ważne znaczenie. Jeśli więc nie chcesz, by w czasie ciąży pojawiły się rozstępy na brzuchu, koniecznie zadbaj o swoją skórę. Odpowiednie jej nawilżenie oraz regularne natłuszczanie pomoże uniknąć pojawienia się rozstępów.
W prawidłowej pielęgnacji prewencyjnej niezwykle ważne są regularne peelingi. Dzięki nim wszelkie kosmetyki nawilżające czy natłuszczające lepiej wnikną w głąb skóry. A to zaś przełoży się na wzmocnienie włókien.

Nie zapominaj również o masażach, które do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, stymulują włókna odpowiedzialne za prawidłowe napięcie skóry. Masaże dobrze jest wykonywać w czasie kąpieli, specjalną gąbką do masażu lub nasadką masującą, wykonując okrężne ruchy i kierując się od dołu, ku górze.

Jak usunąć rozstępy?

W walce z rozstępami niezwykle ważna jest odpowiednio szybka reakcja. Jeśli więc zauważysz na swoim ciele czerwone rozstępy, natychmiast podejmij walkę.Rozstępy na brzuchu są nieestetyczną pamiątką po ciąży i zmorą wielu matek. O ile są to rozstępy zapalne, możesz z nimi walczyć za pomocą niektórych zabiegów. Doskonałe okazują się tutaj zabiegi głębokiego peelingu, mezoterapia czy dermabrazja. Dzięki nim rozstępy na brzuchu staną się mniej widoczne, a organizm będzie zmobilizowany do wzmożonej walki ze stanem zapalnym.W czasie zabiegu dermabrazji złuszczony zostaje nie tylko naskórek, ale także kilka warstw skóry właściwej. W ten sposób dochodzi do silnej stymulacji skóry, pobudzającej proces jej regeneracji. Skóra zaczyna więc produkować większą ilość kolagenu oraz elastyny, przez co rozstępy stają się mniej widoczne, a z czasem całkowicie znikają.

Należy jednak pamiętać, że aby zabieg dermabrazji był skuteczny, musi zostać wykonany przez doświadczonego specjalistę. Po zabiegu niezbędna będzie rekonwalescencja, która może potrwać około 2 tygodnie.

Jeśli zaś chodzi o mezoterapię, to zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry specjalistycznymi koktajlami regeneracyjnymi. W mezoterapii na rozstępy stosuje się bardzo często koktajle na bazie kwasu polimlekowego. Ich zadaniem jest stymulacja uszkodzonej tkanki do regeneracji. Można również wykorzystać koktajl na bazie kwasu hialuronowego, dzięki czemu uzyskamy efekt maskowania rozstępów. Zabieg mezoterapii jest często wykorzystywany na rozstępy na brzuchu.

Alternatywą dla powyższych zabiegów jest laser frakcyjny, który skutecznie radzi sobie z usuwaniem rozstępów. Jest bezpieczniejszy i nie wymaga długiej rekonwalescencji. W czasie zabiegu światło lasera stymuluje włókna kolagenowe do regeneracji. Dzieje się to na skutek ich uszkodzenia, podczas gdy głębokie warstwy skóry, a dokładniej zawarta w komórkach woda jest pochłaniana przez światło lasera, a następnie odparowywana. Nowa produkcja kolagenu stymuluje naprawę czerwonych rozstępów.Inną metodą są jeszcze naświetlenia laserami naczyniowymi. To doskonały sposób na czerwone rozstępy, gdyż lasery przyspieszają blednięcie naczyń krwionośnych. Polecane lasery to barwnikowy oraz bromkowo-miedzowy.

Jak zlikwidować rozstępy zanikowe?

Białawe prążki, czyli rozstępy zanikowe są znacznie trudniejsze do usunięcia. Ulokowane głęboko w skórze, posiadające niewielką ilość tkanki prawidłowej będą odporne na działanie peelingów, dermabrazji czy innych metod, które wymieniliśmy wcześniej. Nie pomogą tu również żadne kremy. Nawet laser frakcyjny może okazać się bezsilny, choć jego działanie penetruje głębsze warstwy skóry. Niestety światło dociera jedynie na 1,5 mm głębokości, a w przypadku większości rozstępów zanikowych jest to za mało.

Medycyna estetyczna wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując coraz to nowsze i bardziej skuteczne metody walki z rozstępami. Do takich niewątpliwie zalicza się radiofrekwencję mikroigłową, która polega na nakłuwaniu oraz podgrzewaniu skóry specjalną głowicą. Narzędzie posiadające 25 mikro igieł wnika głęboko w skórę (do 3,5 mm). W czasie nakłuwania głowica emituje wiązkę fal radiowych, które ogrzewają skórę na całej długości igiełek. W ten sposób stymuluje się fibroblasty do produkcji nowej elastyny oraz kolagenu. Efektem tego jest skręcenie oraz zagęszczenie włókien, dzięki czemu powstają nowe wiązania.
Dzięki zabiegowi rediofrekwencji mikroigłowej i możliwości przeniknięcia głęboko w skórę (wprost w umiejscowione rozstępy) dochodzi do ponownego zapełnienia ubytków. Efektem jest całkowite zanikanie rozstępów. Jak wynika z relacji doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej, jest to metoda pozwalająca usunąć do 100% rozstępów zanikowych, co przekłada się na najbardziej skuteczną metodę walki z nieestetycznymi prążkami na skórze. Sekretem skuteczności jest możliwość sięgnięcia dokładnie w miejsce problemu.

Efekty radiofrekwencji mikroigłowej są widoczne już po pierwszym zabiegu (po około 1 miesiącu). Należy jednak nadmienić, że zazwyczaj niezbędne jest wykonanie 2-3 zabiegów. Jest to jednak metoda bardzo bezpieczna, ponieważ w czasie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia powierzchniowych warstw skóry. Nie ma więc powikłań, stanów zapalnych czy infekcji. Radiofrekwencja mikroigłowa pomaga również na czerwone rozstępy. Zwykle już pierwszy zabieg całkowicie je usuwa.

Jak już wspomnieliśmy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobrze więc wiedzieć, że poza prawidłową pielęgnacją skóry niezwykle ważny jest także odpowiedni styl życia. Nadmierny stres czy niedosypianie sprawiają, że organizm uwalnia duże dawki kortyzolu. A to właśnie on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rozstępy. Pamiętaj więc o tym, że aby dobrze wyglądać, musisz się wysypiać i unikać przewlekłego stresu, a także prawidłowo pielęgnować swoje ciało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *