Jak usunąć hybrydę acetonem? Jak ściągnąć hybrydę frezarką? Poznaj obie metody!

Jak usunąć hybrydę acetonem? Jak ściągnąć hybrydę frezarką? Poznaj obie metody!

Dzisiejsze techniki manicure gwarantują nam niesamowitą wygodę w utrzymaniu zadbanego wyglądu dłoni. Do wyboru mamy trwały manicure żelowy, akrylowy i hybrydowy. Najmniej inwazyjną metodą są jednak paznokcie hybrydowe. Większość z nas wręcz kocha ten rodzaj manicure! Problem pojawia się jednak wtedy, gdy po 2 – 3 tygodniach na paznokciach zaczynają być widoczne niezbyt estetyczne odrosty. W takiej sytuacji konieczne jest zdjęcie lakieru. Jak to zrobić? W poniższym artykule zamieściliśmy m.in. sposoby na usunięcie lakieru hybrydowego, instrukcję, jak zdjąć hybrydę krok po kroku oraz zestawienie najczęściej popełnianych błędów.

Czym charakteryzuje się manicure hybrydowy?

Hybrydowy manicure to ostatnimi czasy jedna z najmodniejszych stylizacji paznokci. Popularność zawdzięcza przede wszystkim trwałości. Utwardzane pod specjalną lampą lakiery, potrafią utrzymać się na paznokciach nawet przez 4 tygodnie! Jakaż to wygoda dla zabieganych kobiet, które nie mają czasu myśleć o cyklicznym malowaniu paznokci.

Nałożony na płytkę lakier rośnie wraz z paznokciem, dlatego już po ok. 2 tygodniach zauważalne są niestety odrosty. Nie wyglądają one zbyt estetycznie, dlatego często są powodem, który przeważa o ściągnięciu hybryd. To jednak nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Tradycyjny zmywacz do paznokci okazuje się w tym przypadku bezskuteczny. Do wyboru mamy dwie opcje albo spróbujemy usunąć hybrydę w domu, albo możemy wybrać się w tym celu do salonu kosmetycznego.

Jak usunąć hybrydy? Najlepsze sposoby na ich ściągnięcie

Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci to wbrew pozorom ważna sprawa. Źle wykonana czynność może bowiem zniszczyć nasze paznokcie. A zatem jak zdjąć hybrydę? Są na to właściwie dwa sposoby. Pierwszy z nich to aceton. Ta metoda jest chyba najbardziej popularna i prosta do wykonania, dlatego też wiele kobiet wykorzystuje ten sposób do samodzielnego ściągnięcia hybryd.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Drugi sposób to frezarka. Kiedyś urządzenie było używane wyłącznie przez manikiurzystki w salonach kosmetycznych. Dziś natomiast w sprzedaży znajdują się mini frezarki przeznaczone właśnie do użytku domowego. Korzystanie z urządzenia wymaga jednak wprawy. Podczas ściągania hybryd za pomocą frezarki należy zachować ostrożność, ponieważ nieumiejętne użycie urządzenia może spowodować podrażnienia wokół paznokcia. Mało tego, grozi nawet uszczerbkiem płytki paznokcia.

Jak krok po kroku zmyć hybrydę acetonem?

Na początek prosty sposób na ściągnięcie hybrydy, czyli aceton. Poniżej opisujemy czynność samodzielnego ściągania hybrydy, która w zasadzie jest mocno zbliżona do usługi w salonie kosmetycznym. Do „zabiegu” będziemy potrzebowały:

  • aceton, który kupimy w drogerii,
  • drewniane kopytko,
  • nożyczki,
  • waciki (płatki) kosmetyczne,
  • folię aluminiową,
  • oliwkę do ciała,
  • pilnik (tylko nie szklany, ani metalowy).

Jak krok po kroku ściągnąć hybrydy?

Kiedy mamy przygotowane wszystkie wymienione powyżej akcesoria, możemy przystąpić do ściągania hybrydy.

  • Najpierw za pomocą pilnika delikatnie piłujemy płytkę paznokcia. Chodzi o to, by zmatowić wierzchnią warstwę.
  • Następnie trzy waciki kosmetyczne przecinamy na pół, a powstałe połówki jeszcze raz na pół (potrzebne są właśnie ćwiartki wacików). Będziemy potrzebować 10 ćwiartek. Tak samo postępujemy z folią aluminiową. Wycinamy z niej 10 niewielkich, prostokątnych kawałków.
  • Kiedy przygotujemy waciki i folię, zaczynamy owijać paznokcie. Na płytkę paznokcia kładziemy nasączoną acetonem ćwiartkę wacika, a następnie owijamy cały paznokieć kawałkiem folii aluminiowej. Tworzymy z niej coś na wzór naparstka. W ten sposób postępujemy z każdym paznokciem. W drogerii możemy też kupić specjalne klipsy, które dodatkowo uciskają foliową „owijkę”. Warto jednak zdjąć hybrydę najpierw z jednej dłoni, ponieważ znacznie ułatwi nam to pracę.
  • Kiedy zawiniemy już paznokcie, musimy odczekać ok. 15 minut, by aceton skutecznie rozmiękczył lakier hybrydowy. Niektórzy praktykują też moczenie paznokci w acetonie, jednak nie jest to dobra metoda, ponieważ środek bardzo rozmiękcza płytkę. Po takim zabiegu paznokcie narażone są m.in. na zwiększoną łamliwość.
  • Po upływie wymaganego czasu ściągamy jedną owijkę i próbujemy zeskrobać lakier za pomocą drewnianego kopytka. Hybryda powinna odstawać i płatkami odchodzić od płytki paznokcia. Jeśli lakier jest oporny, zakładamy na niego z powrotem owijkę. W taki sam sposób postępujemy ze wszystkimi paznokciami.
  • Po „zeskrobaniu” hybrydy ze wszystkich paznokci nawierzchnię płytki delikatnie piłujemy pilnikiem (najlepiej kostką). Dzięki temu pozbędziemy się drobnych pozostałości po lakierze i wygładzimy płytkę.
  • Na zakończenie warto jeszcze nawilżyć suche skórki oraz płytkę paznokci. W tym celu zalecamy wsmarowanie w paznokcie odrobiny zwykłej oliwki. I gotowe, hybrydy ściągnięte!

Jaka jest różnica pomiędzy ściągnięciem paznokci hybrydowych w domu, a w salonie kosmetycznym? Otóż udając się do salonu, mamy pewność, że nasze paznokcie w żaden sposób nie ucierpią. W przypadku samodzielnego usuwania hybrydy, niestety nie możemy mieć tej pewności (o ile nie mamy w tym doświadczenia).

Jak ściągnąć hybrydę z paznokci za pomocą frezarki?

Frezarka to drugi, znacznie szybszy sposób, dzięki któremu możemy ściągnąć lakier hybrydowy z paznokci. Urządzenie ma jednak w zestawie kilka rodzajów frezów, które w zasadzie służą do różnych czynności. Należy więc wybrać ten odpowiedni do spiłowania hybrydy (kształt wrzeciona). Na temat frezarek krąży mnóstwo różnych opinii. Można znaleźć zarówno te dobre, jak i te złe. Wszystko prawdopodobnie przez osobiste doświadczenia z tego typu urządzeniem.

W salonach kosmetycznych wykorzystywane są specjalne frezarki, których ceny sięgają nawet kilku tysięcy. To sprzęty wyłącznie do użytku profesjonalnego. My jednak skupimy się na mini frezarkach przeznaczonych do usuwania hybryd w warunkach domowych. To urządzenia o małej mocy, za które trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Z uwagi na małą moc oraz mniejszą ilość funkcji są znacznie bezpieczniejsze. Tym bardziej dla pań, które jeszcze nigdy nie korzystały z frezarki. Przedstawiamy więc krótką instrukcję, jak usunąć hybrydy z użyciem frezarki.

  • Na początek delikatnie piłujemy wierzchnią warstwę płytki, aby frezarka miała nieco ułatwione zadanie.
  • Następnie, kiedy nałożymy na głowicę odpowiedni frez, rozpoczynamy piłowanie. Jeżeli nie mamy doświadczenia w używaniu frezarki, konieczne jest ustawienie urządzenia na najniższe obroty. Używanie frezarki niesie za sobą jednak ryzyko przypiłowania naturalnej płytki paznokcia, dlatego musimy usuwać hybrydę bardzo ostrożnie. Jeśli często ściągamy hybrydę samodzielnie, warto zainwestować w pochłaniacz pyłków, który wchłonie unoszący się pyłek z paznokci.
  • Pamiętajmy jednak, że frezarką ściągamy jedynie wierzchnią warstwę topu oraz kolor. Bazę piłujemy natomiast pilnikiem. Dzięki temu nie zniszczymy płytki paznokci, która może być nieco osłabiona po manicure hybrydowym.
  • Na koniec w paznokcie wmasowujemy oliwkę i gotowe. Pamiętajmy, że używanie frezarki powinno odbywać się zawsze z dużym wyczuciem i delikatnością!

Która metoda będzie bezpieczniejsza dla paznokci?

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczniejszym sposobem na ściągnięcie hybryd jest frezarka. Delikatne spiłowanie lakieru do warstwy bazowej w żaden sposób nie zagraża kondycji paznokci. Jedynym warunkiem jest zachowanie ostrożności.

Natomiast aceton to chemiczna, toksyczna substancja, która niszczy paznokcie. W dodatku charakterystycznie śmierdzi. Co ciekawe, aceton używany jest do czyszczenia np. silikonu sanitarnego! Sam ten fakt daje wiele do myślenia. Płytka potraktowana tym środkiem jest bardzo miękka i pozbawiona ochronnej warstwy tłuszczowej. W związku z tym paznokcie stają się niezwykle wrażliwe oraz podatne na rozdwajanie i łamanie.

O czym trzeba wiedzieć, zdejmując hybrydę?

Na koniec koniecznie musimy wspomnieć o częstych błędach, których musimy się wystrzegać, aby zachować paznokcie w dobrej kondycji. Jeżeli np. zauważymy, że lakier hybrydowy na którymś z paznokci zaczyna samoczynnie odchodzić, absolutnie nie wolno go zrywać! Przez takie zachowanie płytka paznokcia mocno ucierpi. Jeśli z kolei zdecydujemy się na użycie frezarki, nie piłujmy spodniej warstwy, czyli bazy. To także niekorzystnie wpłynie na naszą płytkę.

Same widzicie, że w przypadku usuwania lakieru hybrydowego, wskazane jest zachowanie umiaru. Najlepsze jest to, że wcale nie musimy wybierać się do kosmetyczki, aby ściągnąć hybrydę. Równie dobrze możemy to zrobić samodzielnie w domu. Stosując się do naszej instrukcji, ściągniesz lakier hybrydowy szybko i sprawnie, a Twoje paznokcie pozostaną w dobrej kondycji!

Podobne artykuły