KosmetykaPaznokcie

Przedłużanie paznokci na tipsie i szablonie

Nie każda z nas ma możliwość zapuszczenia naturalnych paznokci. Często płytka jest cienka i słaba, przez co paznokcie szybko się łamią. Na szczęście nieocenionym ratunkiem dla słabych i krótkich paznokci jest zabieg przedłużania, który wykonuje się za pomocą szablonów lub tipsów. Zobacz, jaką metodą należy przedłużyć różne kształty paznokci. W poniższym artykule opisujemy także, jak przedłużyć paznokcie żelem, akrylem i jedwabiem oraz co zrobić, gdy przedłużony paznokieć się złamie.

Przedłużanie paznokci na tipsie i na szablonie

Przedłużanie paznokci wykonuje się zwykle za pomocą plastikowych tipsów lub tekturowych szablonów. Jeszcze kilka lat temu tipsy były bardzo modne, jednak czasy ich świetności już minęły. Obecnie ten sposób przedłużania stosowany jest rzadziej, ponieważ paznokcie są nietrwałe i nie prezentują się zbyt dobrze. Tipsy są jednak najszybszym i najtańszym sposobem przedłużenia, dzięki któremu paznokcie „na chwilę” wyglądają lepiej niż przed zabiegiem. Do zakładania tipsów wykorzystuje się specjalny klej.

Drugi sposób, często praktykowany, oparty jest na zastosowaniu papierowych, a raczej tekturowych szablonów. Podczas takiego przedłużania wykorzystuje się specjalne preparaty, jak żel, akryl i jedwab, które po utrwaleniu na długo pozostają na paznokciu. Na tym etapie zostaje zdjęty tekturowy szablon. Dzięki specjalnej masie paznokieć staje się dłuższy i wygląda całkiem naturalnie. Przedłużanie z użyciem szablonu jest więc znacznie bardziej profesjonalne.

Czym przedłużyć poszczególne rodzaje paznokci?

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sposób przedłużania paznokci ma duże znaczenie. Właściwy wybór przełoży się bowiem na osiągnięcie pożądanego efektu. Dlatego też należy wiedzieć, który sposób dedykowany jest poszczególnym rodzajom paznokci.

Uniwersalne

Długa, ładna płytka, którą zdobi naturalny tunel. W takiej sytuacji wybór jest dowolny. Można przedłużyć paznokcie zarówno na tipsie, jak i na szablonie.

Haczykowate

Cechą charakterystyczną takich paznokci jest tendencja do zawijania się płytki do dołu. W tym przypadku najlepszym sposobem na przedłużenie będzie szablon. Dzięki właściwemu wyprofilowaniu szablonu można skorygować kształt paznokcia.

Typu skocznie

Efekt skoczni jest bardziej widoczny, gdy paznokcie są dłuższe. Płytka tworzy wówczas kształt przypominający skocznię. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku przedłużenie paznokci za pomocą tipsów. Plastikowe płytki mają kształt litery „C”, który doskonale dopasuje się do paznokcia, nadając mu właściwy kształt.

Typu wachlarze

Posiadaczki takich paznokci mają niemały problem. W tej sytuacji trudno bowiem wybrać sposób przedłużenia, który zaowocuje pożądanym efektem. Wszystko przez niesymetryczne wymiary płytki, której boki po przedłużeniu mogą nawet wystawać po bokach przedłużonego paznokcia. Jedynym wyjściem jest skrócenie brzegów naturalnej płytki do minimum. Do przedłużenia zaleca się użycie szablonu, dzięki któremu łatwiej będzie nadać paznokciom ładny kształt.

Płaskie

Tutaj, podobnie jak przy uniwersalnej płytce, mamy dowolność wyboru. Kiedy zdecydujemy się na szablon, ważne jest, aby nie zaciskać paznokci zbyt mocno, ponieważ niechcący można uszkodzić w ten sposób naturalną płytkę. Wybierając natomiast tipsy, postawmy na te w większym rozmiarze. Przedłużanie będzie wówczas o wiele wygodniejsze.

Obgryzione

Paznokcie w takim stanie to trudny orzech do zgryzienia dla niejednej stylistki. Rażąco krótką, płaską i szeroką płytkę bardzo ciężko jest przedłużyć. Problemem są także nabrzmiałe opuszki palców oraz twarde wały okołopaznokciowe. Jak przedłużyć takie paznokcie? Chcąc optycznie wysmuklić paznokieć, należy przedłużyć go na szablonie. Dzięki temu będzie można nadać mu właściwy kształt. Tak krótkie, naturalne paznokcie wymagają jeszcze zastosowania tzw. przedłużki. Odrobinę masy żelowej bądź akrylowej nakłada się na opuszek palca, zahaczając górny brzeg paznokcia. Masę należy utwardzić, po czym odkleić z opuszka. Teraz wystarczy już tylko przedłużyć paznokcie za pomocą szablonu. W przypadku zastosowania tipsów konieczne jest idealne dopasowanie szerokości plastikowej płytki do naturalnego paznokcia.

Musisz wiedzieć także, iż czasem zdarza się, że sztuczne paznokcie po prostu „nie chcą” trzymać się płytki. Może to wynikać nie tyle z umiejętności stylistki, ile ze stanu zdrowia klientki. Jeśli tak się dzieje, przyczyną może być problem z tarczycą, nadciśnieniem lub na skutek zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Jak przedłużyć paznokcie żelem, jedwabiem i akrylem?

Akryl, żel i jedwab to materiały, które służą do formowania przedłużanych paznokci. Dzięki ich konsystencji można z łatwością skorygować kształt paznokci oraz nadać im estetyczny wygląd. Każdy z produktów ma jednak różne przeznaczenie. Najważniejszą zasadą, którą należy bezwzględnie się kierować, jest zależność, zgodnie z którą miękki materiał nakłada się na miękką płytkę, a twardy na twardą. Przestrzeganie tej zasady jest gwarancją trwałości przedłużonych paznokci.

Najtwardszym materiałem jest akryl, z którego otrzymuje się dość tępą masę. Ten produkt powinno się więc nakładać wyłącznie na twarde paznokcie. Jeśli natomiast masz miękką płytkę, odpowiedni będzie dla Ciebie jedwab lub żel. Warto podkreślić, że jedwab jest materiałem wysoce odpornym na działanie wody. Dzięki temu stanowi doskonałe rozwiązanie dla każdej pani domu!

Jak wygląda przedłużanie paznokci?

Zabieg przedłużania paznokci nieco różni się w zależności od wybranej metody. Początkowe kroki pozostają jednak niezmienne. Zobacz, jak wygląda przedłużanie paznokci.

Krok 1

Zanim stylistka rozpocznie przedłużanie, musi najpierw dokładnie odtłuścić naturalną płytkę paznokcia. Dlaczego to takie ważne? Otóż tłusta powierzchnia sprawia, że przedłużane na niej paznokcie bardzo szybko odpadają.

Krok 2

Kolejny krok to delikatne zmatowienie naturalnej płytki. Czynność tę manikiurzystka wykonuje za pomocą pilnika. Na szorstkiej płytce materiał będzie znacznie lepiej się utrzymywał. Zwróć uwagę na to, jakiego pilnika używa stylistka. Absolutnie nie może to być gruboziarnisty pilnik, ponieważ może on jedynie uszkodzić płytkę!

Krok 3

Na tym etapie dokonywany jest wybór, dotyczący sposobu przedłużenia paznokci oraz materiału.

Akryl: w tym przypadku stylistka nakłada na paznokieć tzw. podkład, a następnie namacza pędzelek w specjalnym płynie, po czym zanurza w sproszkowanym akrylu. W ten sposób tworzy się masa w formie kulki. Powstałą kuleczkę manikiurzystka nakłada na paznokieć i rozprowadza równomiernie na całej powierzchni płytki. Masa po upływie kilku minut samoczynnie zastyga. Długość przedłużenia wyznacza podziałka na szablonie. Na koniec stylistka piłuje paznokcie, nadając im pożądany przez klientkę kształt oraz aplikuje na ich powierzchnię specjalny lakier nawierzchniowy. Dzięki temu masa akrylowa zostanie uszczelniona.

Żel: ten materiał wymaga trochę więcej pracy, ponieważ musi zostać utwardzony pod specjalną lampą UV. Na płytkę paznokcia manikiurzystka aplikuje trzy warstwy żelu. Każda z nich suszona jest pod lampą osobno! Często pod wpływem promieni UV można odczuć nieprzyjemne pieczenie paznokci. Niemiłe uczucie znika jednak, gdy wyjmiemy dłonie spod lampy. Na koniec wystarczy opiłować żelowe paznokcie.

Jedwab: sposób z jedwabiem jest nieco inny niż powyższe metody. Przedłużanie wykonuje się tu poprzez wykorzystanie jedwabnej tasiemki. W przypadku łamliwych paznokci tasiemkę nakleja się na tipsy bądź na naturalną płytkę paznokcia, a następnie pokrywa się ją specjalnym klejem. Na koniec stylistka osusza paznokcie za pomocą przeznaczonego w tym celu preparatu.

Krok 4

Z pięknymi paznokciami, zdobiącymi nasze dłonie oraz z uśmiechem na twarzy, opuszczamy salon kosmetyczny. Żeby jednak paznokcie jak najdłużej ładnie się prezentowały, konieczna jest ponowna wizyta w salonie po upływie dwóch tygodni. Stylistka sprawdzi wtedy, w jakim stanie są sztuczne paznokcie oraz wykona uzupełnienie powstałych odrostów. Po odbyciu pierwszej wizyty „kontrolnej” kolejne powinny następować co ok. 3 – 4 tygodnie.

Jak dbać o sztuczne paznokcie?

Najważniejsze jest właściwe nawilżenie, ponieważ substancje wykorzystywane do przedłużania, wysuszają paznokcie (takie działanie najbardziej wykazuje akryl). Przesuszone paznokcie znacznie szybciej odpadają, ponieważ naturalna płytka na skutek wysuszenia zaczyna odchodzić od znajdującej się na niej warstwy preparatu. W związku z tym konieczne jest systematyczne wcieranie oliwki w paznokcie.

Cenna rada: jeśli chcesz pokryć kolorem przedłużone paznokcie akrylowe, koniecznie zaaplikuj najpierw warstwę podkładu. W przeciwnym razie kolor trwale wniknie w akryl!

Mając sztuczne paznokcie, powinnyśmy uważać też na ich uszkodzenie. Ważne jest, by unikać również zmywaczy z dodatkiem acetonu, detergentów, rozpuszczalników oraz długiego moczenia w wodzie. Czasem przez przypadek zdarza się jednak mocniejsze uderzenie, na skutek którego paznokieć pęknie lub się złamie i co wtedy?

Co zrobić, gdy przedłużony paznokieć się złamie?

W sytuacji uszkodzenia przedłużonego paznokcia radzimy udać się do profesjonalnej manikiurzystki. Wyłamany fragment może zostać odbudowany, jednak naprawiony paznokieć będzie się odznaczał. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zdjęcie całego paznokcia i wykonanie go raz jeszcze. Uszkodzenie nie zawsze wygląda jednak tak samo. Czasem zdarza się bowiem, że paznokieć pęknie od boku. Co wtedy zrobić? W takiej sytuacji winę ewidentnie ponosi konstrukcja przedłużenia. Naprawa polega wówczas na zaklejeniu powstałego pęknięcia i zalaniu go odpowiednim preparatem.

Sztuczne paznokcie – bezpieczne czy nie?

Z przedłużania paznokci korzysta mnóstwo kobiet, nie zastanawiając się często, czy takie upiększenie może szkodzić. Na ogół nie ma żadnych poważniejszych przypadków, które działałyby na niekorzyść sztucznych paznokci. Jedynym minusem jest osłabienie kondycji naturalnej płytki po długim czasie noszenia sztucznych paznokci. Przedłużane paznokcie stanowią także rodzaj terapii. Jeśli mamy skłonność do obgryzania naturalnej płytki, warto pokusić się o takie paznokcie.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia szkodliwości akrylu, o której sporo się słyszy. Owszem, substancja ta może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pod warunkiem ciągłego wdychania jej oparów. Tak więc na szkodliwość akrylu najbardziej narażone są manikiurzystki. W związku z tym niezbędnym elementem wyposażenia każdego salonu powinien być dobry system wentylacyjny oraz pochłaniacz pyłu.

Ile trzeba zapłacić za przedłużanie paznokci w salonie kosmetycznym?

Koszt usługi uzależniony jest przede wszystkim od sposobu przedłużania oraz od rodzaju użytego materiału. Cenę kształtują także takie czynniki jak renoma salonu oraz doświadczenie stylistki. Za przedłużenie paznokci żelem zapłacimy ok. 150 zł. Przedłużenie akrylem wyniesie nas ok. 130 zł, natomiast jedwabiem ok. 160 zł. Z kolei koszt uzupełniania paznokci waha się w granicach ok. 100 zł.

Przedłużane paznokcie to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które pomimo krótkiej i nierównej naturalnej płytki, chciałyby mieć piękne i trwałe paznokcie. W końcu zadbane paznokcie to ozdoba kobiecych dłoni. Znając specyfikę oraz sposób użycia akrylu, żelu oraz jedwabiu, będziesz mogła kontrolować czynności wykonywane przez manikiurzystkę. Pamiętaj, że nie każda stylistka potrafi umiejętnie przedłużyć paznokcie!

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon manicure w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *