Kosmetyka

Zobacz, jak leczyć trądzik zaskórnikowy! Nasz poradnik wskaże Ci, jak pozbyć się problemu

Trądzik potrafi mieć wiele twarzy. Jednak bez względu na rodzaj, jest to problem skórny, który sprawia sporo kłopotów. Najczęstszym obszarem występowania zmian jest twarz, która przecież stanowi naszą wizytówkę. Zaburzona estetyka wyglądu zdecydowanie obniża naszą samoocenę oraz wprawia w dyskomfort. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja oraz leczenie. Jedną z odmian trądziku jest tzw. trądzik zaskórnikowy, który niełatwo wyleczyć. Czym jest trądzik zaskórnikowy, co jest jego przyczyną oraz w jaki sposób należy leczyć zmiany? O tym dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Zanim wyjaśnimy, czym właściwie jest trądzik zaskórnikowy, warto nadmienić, co to są w ogóle zaskórniki. To dość charakterystyczne maleńkie czarne kropeczki, które pojawiają się najczęściej na twarzy (okolice nosa i czoło) i na plecach. Czasem zdarza się, że są też na klatce piersiowej. Kilka zaskórników to w zasadzie nie powód do tego, by utożsamiać je z trądzikiem. Sprawa zaczyna się robić poważna dopiero wtedy, gdy zmian cały czas przybywa, a wokół nich zaczyna się pojawiać stan zapalny. Wówczas zatkane pory sprawiają, że nadmiar łoju nie ma jak wydostać się na powierzchnię skóry, w efekcie czego zaczynają kształtować się miękkie podskórne czopy (zaskórniki).

Zmiany dzieli się na dwa rodzaje – otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte, czyli pospolite wągry, to takie, które są widoczne na skórze w postaci czarnego punkcika (ciemna barwa jest wynikiem utlenionej keratyny oraz zabrudzeń). Z kolei zamknięte zaskórniki powstają pod skórą, tworząc charakterystyczne białe grudki (prosaki), którym zazwyczaj towarzyszy stan zapalny.

Trądzik objawiający się występowaniem zaskórników to jedna z łagodnych odmian trądziku pospolitego (młodzieńczego). Pojawia się zazwyczaj u młodych osób, będących w okresie dojrzewania. Zmiany powstałe wskutek trądziku nie są bardzo uciążliwe. Trudność pojawia się natomiast w leczeniu tej odmiany trądziku. Nie jest to bowiem łatwe zadanie.

Czym jest i skąd się bierze prosak?

Prosak to maleńka cysta, która tworzy się na skutek zatkania mieszka włosowego zbyt dużą ilością sebum. Zmiana tego typu widoczna jest na skórze jako biała grudka, której nie sposób nie zauważyć. Pod skórą znajduje się natomiast maleńka biało-żółtawa kuleczka. Na pierwszy rzut oka prosak często mylony jest ze zwykłą krostką lub kaszakiem. Grudki są twarde i nie dają się wycisnąć jak krostki czy zwykłe zaskórniki.

Prosak występuje najczęściej u niemowląt i dzieci, chociaż zdarza się, że pojawia się też u dorosłych. Zwykle pojawia się w skupiskach, które można zaobserwować w okolicy oczu, na nosie, skroniach i na czole. Należy podkreślić, że prosaki nie oznaczają żadnej choroby. Niekorzystnie wpływają jedynie na wygląd twarzy. Aby im zapobiegać, należy właściwie dbać o skórę.

Wskazane jest stosowanie kremów na bazie kwasów AHA, BHA oraz PHA. Wykonując makijaż, warto stawiać na „lekką” wersję. Wiele warstw fluidu jedynie zablokuje pory. Zalecane jest także stosowanie okładów z olejku herbacianego (ok. 3-godzinnych). Po kilku dniach skóra samoczynnie się złuszczy, a wraz z nią nieestetyczne prosaki. Pamiętajmy więc, że prosaki nie są szkodliwe, a tym bardziej zaraźliwe.

Przyczyny pojawiania się trądziku zaskórnikowego

Problem w postaci trądziku zaskórnikowego dotyka głównie młodzież. Stan skóry w okresie dojrzewania zależny jest w dużej mierze od pielęgnacji. Jeśli będzie wykonywana we właściwy sposób, trądzik po jakimś czasie samoistnie zniknie. Główną przyczyną tworzenia się zaskórników jest bowiem tendencja do rogowacenia i łuszczenia się naskórka, a także nadmiernego wydzielania łoju przez skórę. Powodem takich procesów są zazwyczaj zaburzenia gospodarki hormonalnej lub preferencje, które zostały nam przekazane genetycznie.

Zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania są głównie domeną młodych mężczyzn. Zdarza się jednak, że występują także u płci żeńskiej. Niestabilne funkcjonowanie hormonów może być spowodowane wieloma czynnikami. Duży wpływ na ich pracę ma tryb życia oraz środowisko, w jakim żyje młody człowiek. Spożywanie tłustych potraw, słodyczy (zwłaszcza czekolady), orzeszków ziemnych i ostrych przypraw przyczynia się do nadprodukcji sebum. Wrażliwość na jakikolwiek składnik pożywienia łatwo jest zauważyć. Kiedy zmiany nasilają się na skutek spożywania określonych składników, należy wyeliminować je z diety.

Trądzik zaskórnikowy domowe sposoby na pozbycie się wągrów

Kiedy na swojej twarzy zauważymy czarną kropkę lub inną niepozornie wyglądającą zmianę, zaczyna nas kusić, by ją wycisnąć. Nie jest to jednak bezpieczne, ponieważ może doprowadzić do powikłań. Pamiętajmy, że na naszej skórze nieustannie „przesiadują” bakterie. Jeśli dostaną się w głąb skóry, mogą spowodować powstanie stanu zapalnego.

W sytuacji, gdy opisane powyżej cechy trądziku zaskórnikowego, pasują do zmian, które mamy na twarzy, nie popadajmy w panikę. Trądzik można leczyć samodzielnie, wykorzystując w tym celu domowe sposoby. Poniżej podpowiadamy, jak postępować z tego typu zmianami.

  • Skórę twarzy należy pielęgnować za pomocą żeli, mleczek lub płynów micelarnych o łagodnym działaniu. Najlepiej, jeśli będą to produkty antybakteryjne, przeznaczone do cery trądzikowej.
  • Nie zapominajmy o toniku (w tym przypadku koniecznie musi być bezalkoholowy). Warto wybrać taki, który będzie miał działanie ściągające i przeciwłojotokowe.
  • Kolejna ważna rzecz to odpowiednio dobrany krem. Zaleca się korzystanie z lekko matujących, nawilżających i koniecznie beztłuszczowych produktów.
  • Z uwagi na higienę, należy unikać dotykania twarzy, choć doskonale wiemy, że nie jest to łatwe zadanie.
  • Kolejna sprawa to maseczki np. o działaniu nawilżającym. Dzięki nim dotlenimy skórę twarzy i poprawimy jej ukrwienie. Od czasu do czasu zaleca się też wykonanie tzw. „parówki” ziołowej (ze skrzypu lub szałwii, które działają przeciwzapalnie).
  • Nie wolno wyciskać zaskórników. Jeśli zignorujemy to zalecenie i będziemy wygniatać je „na sucho”, na skórze mogą pozostać trwałe dziurki. Możemy to zrobić delikatnie tylko wtedy, gdy rozpulchnimy skórę (np. za pomocą parówki).
  • W leczeniu trądziku domowymi sposobami ogromnie ważny jest też oczyszczający peeling (np. enzymatyczny), który najlepiej wykonywać raz na tydzień.
  • Warto wspomnieć także o drogeryjnych kosmetykach. Powinniśmy wybierać te, które oznaczone są jako niekomedogenne. Co to znaczy? Produkt, na którego etykiecie widnieje takie słowo, nie będzie zatykał porów. W związku z tym sprzyja osobom, których skóra wykazuje skłonność do powstawania zaskórników.
  • Pamiętajmy, że dezynfekcja skóry to podstawa. Zasada ta dotyczy nie tylko zmian trądzikowych, lecz także zwykłej codziennej pielęgnacji.

Trądzik zaskórnikowy leczenie specjalistyczne

Leczenie dermatologiczne jest konieczne zazwyczaj wtedy, gdy trądzik zaskórnikowy jest bardzo nasilony. Lekarz podczas pierwszej konsultacji może wykonać badanie sebumetryczne, dzięki któremu sprawdzi poziom wydzielanego przez skórę łoju. Jeśli zajdzie taka konieczność, dermatolog wyda skierowanie do lekarza endokrynologa (specjalisty od zaburzeń hormonalnych).

Kiedy nie ma potrzeby wdrażania leczenia hormonalnego, dermatolog wypisuje odpowiednie leki o działaniu miejscowym (żel lub krem aplikowany na skórę), stosowane na noc z uwagi na substancje fotouczulające. Najpopularniejszymi preparatami w walce z trądzikiem są tretinoiny, których stężenie lekarz ustala w sposób indywidualny dla pacjenta. Trądzik zaskórnikowy zwalcza się również za pomocą nadtlenku benzoilu (odblokowuje pory) oraz kwasu azelainowego (ogranicza tworzenie się czopów). Dodatkowo stosuje się cynk, witaminę A oraz inne witaminy o działaniu przeciwłojotokowym.

Prócz leczenia w gabinecie dermatologicznym, zalecane jest korzystanie z szerokiej oferty salonów kosmetycznych. W tych miejscach można skorzystać z zabiegów, które pomogą skutecznie wyleczyć trądzik. Zalicza się do nich m.in. peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, peelingi na bazie kwasów owocowych, zabiegi lampą Solux z niebieskim filtrem oraz maseczki gipsowe i algowe.

Sami widzicie, że trądzik zaskórnikowy wcale nie jest tak straszny, jak mogło się wydawać. Najważniejsza jest regularna pielęgnacja, która przy nasilonych zmianach jest w zasadzie połową sukcesu. Dzięki niej łagodna postać trądziku zostaje zredukowana do minimum. Pamiętajmy więc, aby należycie dbać o swoją skórę!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *