Najlepsze sposoby na długie rzęsy. Jak dbać o rzęsy, aby zawsze ładnie się prezentowały?

Najlepsze sposoby na długie rzęsy. Jak dbać o rzęsy, aby zawsze ładnie się prezentowały?

Długie rzęsy są marzeniem każdej kobiety. Jednak nie każda z nas wie, że wystarczy zapewnić im odpowiednie odżywianie i pielęgnację, aby wyglądały zalotnie i kusząco. Piękne, gęste rzęsy są więc w zasięgu ręki. Dziś podpowiemy, jak dbać o rzęsy, jakich kosmetyków używać oraz czego unikać, żeby nasze rzęsy zawsze były w doskonałej kondycji.

Co powinnaś wiedzieć o swoich rzęsach?

Na naszej górnej powiece znajduje się przeciętnie 150 – 200 rzęs, a na dolnej ok. 50 – 150. Ich średnia długość wynosi 8 – 12 mm na górnej powiece i 6- 8 mm na powiece dolnej. Jednak, jak się okazuje, odpowiednie odżywianie włosków może przyczynić się do ich efektywniejszego wzrostu, dzięki czemu będą dłuższe i grubsze.

Cykl życia rzęs trwa od 3 do 4 miesięcy. W tym czasie następują po sobie 3 fazy. Pierwsza z nich to faza intensywnego wzrostu, czyli anagen. Trwa ona od 2 do 3 tygodni. W tym czasie rzęsy rosną bardzo intensywnie i nabierają objętości. Następną fazą jest katagen –  przejściowy okres, podczas którego mieszki włosowe stopniowo się kurczą. W czasie ostatniego etapu (telogenu) włoski wypadają.

Po przejściu całego cyklu, mieszki włosowe znów wznawiają pracę i rzęsy odrastają. Wówczas cały cykl rozpoczyna się od nowa. Każdorazowo w fazie intensywnego wzrostu jest ok. 70% rzęs, dlatego ich wypadanie nie powoduje nieestetycznych prześwitów i jest prawie niezauważalne. Jeśli w tej fazie zapewnimy rzęsom odpowiednie odżywianie i właściwą pielęgnację, okres wzrostu wydłuży się, dzięki czemu włoski urosną dłuższe, mocniejsze i gęściejsze.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jaka jest rola rzęs?

Rzęsy to nie tylko element ozdobny naszej twarzy. Owszem, długie i zadbane włoski dodają uroku i doskonale podkreślają oczy. Jednak ich naturalna rola jest nieco inna. Rzęsy przede wszystkim mają za zadanie chronić nasze oczy przed przedostawaniem się do ich wnętrza różnego rodzaju zanieczyszczeń i ciał obcych. Wyczuwają również zbliżające się do oczu przedmioty i pobudzają odruch mrugania powiek, aby zabezpieczyć oko przed uszkodzeniem.

Ilość mieszków włosowych nie zmienia się przez całe życie człowieka. Oznacza to, że wciąż mamy taką samą ilość rzęs. Podczas ich wymiany mogą się nieznacznie przerzedzać, ale w miejscu starych szybko odrastają nowe. W ten sposób nasze oczy mają zapewnioną odpowiednią ochronę przez cały czas.

Długie rzęsy – co może im zaszkodzić?

Kondycja rzęs słabnie wraz z wiekiem. U starszych osób można zaobserwować, że są one bardziej kruche i podatne na łamanie. Jednak często same nieświadomie przyczyniamy się również do pogorszenia ich formy. Częste używanie zalotki, przedłużanie i zagęszczanie rzęs oraz źle przeprowadzany demakijaż znacząco osłabia ich kondycję.

Co więcej, na jakość rzęs negatywny wpływ może mieć również stres, niewłaściwa dieta, a nawet przebyte choroby, np. zapalenie spojówek, tarczyca czy nowotwory, których leczenie odbywa się za pomocą chemioterapii.

Destrukcyjny wpływ na rzęsy ma również ich pocieranie podczas demakijażu oczu. Dlatego nie wolno zbyt intensywnie szarpać rzęs podczas tego zabiegu, gdyż grozi to utratą znacznej ilości włosków. Kondycję rzęs osłabia również ich częste lub nieumiejętne podkręcanie za pomocą zalotki. Struktura włosków wówczas ulega osłabieniu, dlatego są one bardziej podatne na wypadanie.

Na żywotność rzęs negatywny wpływ ma również ich przedłużanie i zagęszczanie. Podczas zabiegu, w zależności od zastosowanej techniki, sztuczne rzęsy przyklejane są na linii naturalnych rzęs lub doczepiane do każdej naturalnej rzęsy. Stosując pierwszy sposób, ryzyko uszkodzenia rzęs pojawia się w momencie ich odklejania. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo wyrwania rzęs lub ich osłabienia. Przedłużając rzęsy drugim sposobem, również narażamy je na uszkodzenie. Obciążone sztucznymi rzęsami włoski mogą na tym sporo ucierpieć, zwłaszcza jeśli z natury są słabe i delikatne.

Rzęsom zaszkodzić może nawet zbyt długo stosowany tusz do rzęs. Dlaczego? Otóż tusz, który został dawno otwarty, niesie za sobą ryzyko zakażenia oka na skutek działania namnażających się na szczoteczce bakterii. Im dłużnej go stosujemy, tym ilość drobnoustrojów chorobotwórczych jest większa. Dlatego jeden tusz należy zużyć maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.

Po przebytej chorobie oczu nie należy stosować tych samych kosmetyków, które używałyśmy przed chorobą. Istnieje bowiem ryzyko ponownego zakażenia oka, gdyż bakterie wywołujące chorobę w dalszym ciągu mogą na nich pozostawać. Następujące po sobie infekcje znacznie osłabiają kondycję rzęs.

Jak dbać o rzęsy? – najlepsze sposoby na ich pielęgnację

Demakijaż

Demakijaż oczu to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, o którym absolutnie nie wolno zapominać. Pójście spać z wytuszowanymi rzęsami, skutecznie je osłabia. Dlatego chcąc cieszyć się długimi, gęstymi rzęsami nie pomijajmy tej czynności. Wieczorny demakijaż nie zajmie dużo czasu, a  pomoże utrzymać rzęsy w idealnym stanie.

Usuwanie makijażu oczu należy przeprowadzać we właściwy sposób. Zabronione jest tu mocne pocieranie oczu. Przystępując do tej czynności, najpierw nasączamy płatek kosmetyczny płynem do demakijażu oczu, a następnie przykładamy go do jednego oka i czekamy chwilę, aż kosmetyk rozpuści tusz do rzęs. Po tym czasie delikatnie usuwamy makijaż, przeciągając płatek z góry na dół. Tę samą czynność wykonujemy na drugim oku.

Odżywki  do rzęs

Doskonałym sposobem na długie rzęsy jest stosowanie odpowiednich odżywek. W drogeriach znajdziemy mnóstwo tego typu produktów, które odżywiają, pielęgnują i pobudzają włoski do intensywnego wzrostu. Preparaty te różnią się sposobem aplikacji. Jedne mają formę wygodnej szczoteczki, którą używa się w identyczny sposób jak tusz do rzęs. Inne aplikuje się za pomocą dołączonego pędzelka, nakładając warstwę kosmetyku tuż przy nasadzie rzęs.

Najczęściej spotykanymi składnikami odżywek do rzęs są:  witamina B12 i biotyna, które przeciwdziałają wypadaniu włosków, kwas hialuronowy zapewniający włoskom odpowiedni poziom nawilżenia oraz glikoproteiny, które pobudzają mieszki włosowe do lepszego funkcjonowania. Preparaty do rzęs powinny zawierać  również pantenol – składnik, który odnawia i uzupełnia strukturę rzęs, zwiększając dzięki temu ich sprężystość oraz nanopeptydy wydłużające pierwszą fazę życia rzęs, czyli fazę wzrostu. Także ekstrakty roślinne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji rzęs pomagają w ich pielęgnacji, regeneracji i nawilżaniu.

Badania wykazały, że niektóre preparaty, które stosuje się w okulistyce, powodują intensywny wzrost włosków i ograniczają ich wypadanie. Dlatego zaczęto ich używać jako jeden ze składników nowoczesnych odżywek do rzęs. W efekcie włoski  szybko rosną, są długie i mocno zagęszczone. Jedynym minusem tych kosmetyków jest dość wysoka cena.

Olejek rycynowy

Już nasze mamy i bacie znały dobroczynne działanie olejku rycynowego i z powodzeniem stosowały go do pielęgnacji rzęs. Okazuje się, że preparat ten posiada doskonałe właściwości regenerujące. Co więcej, przyczynia się również do odbudowy struktury włosków, dzięki czemu stają się grubsze i lepiej rosną. Zastosowanie olejku rycynowego powoduje również przyciemnienie naturalnej barwy rzęs. Problematyczne natomiast może być aplikowanie preparatu, który ma dość rzadką konsystencję i spływa z powierzchni rzęs. Po przedostaniu się do oka może podrażniać spojówki. Dlatego zaleca się ostrożność w stosowaniu tego kosmetyku.

Odpoczynek dla rzęs

Odpoczynek potrzebny jest każdemu, nawet naszym rzęsom. Codzienny makijaż nie działa na włoski korzystnie, dlatego przynajmniej raz w tygodniu powinnyśmy zrezygnować z malowania oczu. W tym czasie można zastosować domową kurację z olejku rycynowego i witaminy E lub po prostu pozostawić rzęsy w stanie naturalnym, aby mogły się w pełni zregenerować.

Suplementacja

W celu wzmocnienia rzęs i nadania im ładnego wyglądu, warto sięgać po suplementy diety, które uzupełnią nasze codzienne posiłki w niezbędne witaminy i składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu włosków. Najlepiej, jeśli będą one zawierały:

  • witaminy: B, A, C, E
  • wyciąg z aloesu i skrzypu polnego,
  • biotynę, l – cysteinę i niacynę,
  • minerały, takie jak: jod, żelazo i cynk.

Jak się okazuje, długie rzęsy nie muszą pozostawać jedynie w sferze marzeń. Odpowiednie zabiegi i dobrze dobrane kosmetyki mogą zdziałać cuda. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak cierpliwość i systematyczność. Nie łudźmy się, że po kilku dniach właściwej pielęgnacji i odżywiania, rzęsy stworzą gęstą firankę. Wszystko w swoim czasie.  Dlatego dbajmy o swoje rzęsy na co dzień, a z pewnością uzyskany efekt mile nas zaskoczy.

Podobne artykuły