Jak dbać o paznokcie w domu? Pielęgnacja łamliwych paznokci z tendencją do rozdwajania

Jak dbać o paznokcie w domu? Pielęgnacja łamliwych paznokci z tendencją do rozdwajania

Nie każda z nas może pochwalić się zdrowo wyglądającymi paznokciami. Często na skutek różnych czynników mają one tendencję do łamania się lub rozdwajania. Wykonany w tym przypadku manicure jest krótkotrwały i właściwie nie ma sensu. W poniższym artykule zamieściliśmy niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji słabych paznokci. Po przeczytaniu tekstu dowiecie się m.in., dlaczego paznokcie się łamią i rozdwajają, co jest przyczyną takiego stanu oraz jak zadbać o paznokcie, by przywrócić im dobrą kondycję. Specjalnie dla Was opisaliśmy także kilka domowych sposobów pielęgnacyjnych.

Dlaczego pielęgnacja paznokci jest taka ważna?

Płytka paznokcia jest z reguły bardzo delikatna, dlatego w ferworze codziennych obowiązków paznokcie nieustannie narażane są na uszkodzenia poprzez np. kontakt z detergentami i różnymi twardymi przedmiotami. Przyczyną uszkodzeń paznokci jest także rzadko lub niewłaściwie wykonywany manicure. Niektórzy zmagają się nawet z naturalnie rozdwajającą się płytką paznokcia, bądź z tendencją do łamliwości, które uwarunkowane są genetycznie.

Czemu paznokcie się łamią?

Powodów może być tak naprawdę wiele. Problem łamliwych paznokci może zostać przekazany drogą genetyczną lub po prostu spowodowany niewłaściwym trybem życia (osłabiony organizm, zła dieta) oraz ciągłą stycznością z detergentami chemicznymi, które rozmiękczają płytkę paznokcia. Ważne jest, aby nie mylić pojęć „kondycja” i „tendencja”. To dwie zupełnie różne definicje. O ile na poprawę kondycji paznokci (pielęgnacja paznokci) możemy mieć wpływ, to na genetyczną tendencję do łamliwości i rozdwajania, już nie.

Odziedziczona łamliwość paznokci przejawia się bardzo cienką płytką, skłonną do uszkodzeń. Mając natomiast naturalnie twarde paznokcie, nie możemy żyć w przekonaniu, że są one niezniszczalne. Przez niewłaściwy tryb życia oraz styczność z detergentami możemy znacznie je osłabić i rozmiękczać, co w konsekwencji będzie prowadziło do ich łamliwości. Pielęgnacja cienkich i genetycznie słabych paznokci jest trudna. Znacznie łatwiej jest poprawić kondycję osłabionych, naturalnie twardych paznokci. W tym przypadku wystarczy tylko wystrzegać się kontaktu z detergentami (np. środkami czyszczącymi) oraz spożywać produkty, które wzmocnią paznokcie.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jeżeli natomiast zmiana nawyków żywieniowych oraz brak kontaktu z detergentami nie przyniosą żadnych efektów to znak, że prawdopodobnie przyczyna łamliwości paznokci jest znacznie poważniejsza, niż myśleliśmy. Powodem kruchych paznokci może być wówczas np. cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, grzybica, a nawet zaburzenia hormonalne.

Co może zwiększać podatność paznokci na łamanie?

Bardzo często sami przyczyniamy się do osłabiania kondycji naszych paznokci. Nadmierna łamliwość może być potęgowana np. poprzez dietę ubogą w żelazo, cynk, krzem oraz witaminy z grupy B. Zgubne dla paznokci okazują się także codzienne czynności, jak np. sprzątanie, kiedy dłonie mają bezpośredni kontakt z detergentami chemicznymi. Paznokcie źle znoszą także długie moczenie w wodzie oraz brak nawilżania (np. w mroźne lub upalne dni). Pamiętajmy, że gdy nie używamy rękawiczek podczas prac domowych, zwiększamy ryzyko łamliwości paznokci!

Warto wspomnieć też o zmywaczach zawierających w składzie aceton. Ten składnik chemiczny rozmiękcza paznokcie i bardzo je osłabia. Dlatego też do zmywania lakieru z paznokci najlepiej wybierać produkty wolne od acetonu. Uwaga! Nawet niewłaściwe piłowanie paznokci może doprowadzić do ich łamliwości. Warto więc robić to ostrożnie, krótko i delikatnie.

Problem rozdwajających się paznokci – jak z nim walczyć?

Rozdwajanie się paznokci (inaczej rozwarstwienie) jest tak charakterystyczne, że nie sposób nie zauważyć tego problemu. W takiej sytuacji zewnętrzna część płytki paznokcia odchodzi od łożyska. Paznokcie w takim stanie nie wyglądają estetycznie. To, że każdorazowo możemy pozbyć się problemu sami, wcale nie oznacza, że wyeliminujemy go całkowicie. Dlatego też, jeżeli zauważymy u siebie rozdwajającą się płytkę paznokci, warto najpierw udać się do lekarza. Nie od dziś wiadomo przecież, że kondycja paznokci jest niejako odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Rozdwajające się paznokcie to sygnał, że dzieje się coś niedobrego!

Przyczyn rozdwajania się płytki paznokcia może być wiele. Jest to najczęściej niekorzystne działanie substancji chemicznych i detergentów na paznokcie, nadmierne stosowanie trwałego manicure i przedłużania paznokci, niedobory w diecie oraz nieodpowiednia pielęgnacja dłoni (np. używanie metalowego pilnika, nieumiejętne piłowanie). Rozdwajaniu się paznokci sprzyja także niedobór cynku i witamin, obgryzanie paznokci oraz urazy mechaniczne.

Problem rozwarstwiania się płytki może świadczyć także o:

  • zaburzeniach hormonalnych,
  • zakażeniu grzybiczym,
  • zaburzonej pracy tarczycy,
  • układu krążenia, dnie moczanowej,
  • liszaju płaskim,
  • łuszczycy,
  • kontaktowym zapaleniu skóry.

Jak zadbać o paznokcie, które się rozdwajają?

Aby wyleczyć rozdwajającą się płytkę paznokcia, należy najpierw wyeliminować przyczynę. Tutaj niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Jedyne, co możemy zrobić samodzielnie to wzbogacić codzienne menu w niezbędne minerały typu cynk, witamina A, C i E oraz biotyna. Poniżej zamieszczamy przykładowe produkty, w których znajdują się te składniki.

  • Cynk: mięso, produkty zbożowe, pestki dyni, rośliny strączkowe, przetwory mleczne itp.
  • Witamina A: natka pietruszki, szpinak, brokuł, marchew, żółtko jajka itp.
  • Witamina C: dzika róża, cytrusy, czarna porzeczka, kiszona kapusta itp.
  • Witamina E: oleje roślinne, orzechy, mięso, jajka, brukselki i szparagi itp.
  • Biotyna: wątróbka, chmiel, produkty sojowe, pomidory, sardynki, grzyby, podroby itp.

Jak dbać o paznokcie? – kilka zasad właściwej pielęgnacji

Pielęgnacja paznokci to podstawa, dzięki której możemy utrzymać je w optymalnej kondycji. Poniżej zamieszczamy kilka zasad, którymi warto się kierować.

  1. Codziennie należy korzystać z odżywki (serum), która nawilży paznokcie.
  2. Paznokcie należy piłować szklanym lub papierowym pilnikiem zawsze w jednym kierunku.
  3. Malowanie paznokci zawsze należy zaczynać od nałożenia odżywki.
  4. Powinno się unikać dłuższego moczenia paznokci w wodzie.
  5. Zawsze podczas porządków domowych konieczne jest korzystanie z rękawiczek.
  6. Pielęgnacja paznokci polega na działaniu zarówno od wewnątrz (odpowiednia dieta), jak i na zewnątrz (kosmetyki).
  7. Zimową porą należy zakładać ciepłe rękawiczki, ponieważ paznokcie są czułe na zmiany temperatury.
  8. Wskazane jest też picie min. 2 l wody dziennie, aby paznokcie były odpowiednio nawodnione. W przeciwnym razie mogą łamać się z powodu przesuszenia.

Jak pielęgnować paznokcie za pomocą domowych sposobów?

Pielęgnacja paznokci wcale nie musi oznaczać konieczności inwestowania w gotowe kosmetyki. Równie dobrze możemy wykonać ją za pomocą domowych sposobów. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam poprawić kondycję słabych, łamliwych i rozdwajających się paznokci.

Aloesowe serum

Popularny aloes, który zdobi parapety w wielu domach, odznacza się właściwościami grzybobójczymi, przeciwbakteryjnymi oraz regenerującymi. Kawałek liścia aloesu przecinamy wzdłuż, a następnie miąższem z wewnątrz przecieramy suche i zniszczone paznokcie oraz popękane skórki. Czynność ta skutecznie zregeneruje podrażnienia oraz przyspieszy gojenie.

Wcierki nawilżające z olejków

Doskonałą odżywką do paznokci, która odpowiednio je nawilży, będzie olejek arganowy, migdałowy lub oliwa z oliwek. W przypadku rozdwojonych paznokci oliwę można lekko podgrzać i dodać do niej odrobinę soku z cytryny. Taką mieszankę nakładamy na paznokcie i wkładamy bawełniane rękawiczki. Zabieg najlepiej wykonać przed snem. Wcieranie mieszanki soku z cytryny oraz octu jabłkowego również przyniesie zadowalający efekt. Warunkiem jest jedynie systematyczność wykonywania zabiegów.

Czosnkowa odżywka

Czosnek świetnie sprawdzi się w przypadku chorych i bardzo kruchych paznokci. Ząbek rozgniatamy i mieszamy w kieliszku z niewielką ilością oliwy z oliwek. Następnie substancję wcieramy w paznokcie i pozostawiamy na około 10 minut. Po tym czasie przemywamy paznokcie ciepłą wodą. Odżywka oliwkowo-czosnkowa doskonale wzmacnia słabe paznokcie.

Kuracja majonezowa

Majonez to świetny sposób na zmiękczenie skórek oraz odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie płytki paznokci. Wystarczy, że wydzielimy ok. 2 łyżki produktu do niewielkiej miseczki i zanurzymy w nim paznokcie. Po kilku minutach dłonie przemywamy ciepłą wodą. Regularne stosowanie tej kuracji sprawi, że paznokcie staną się znacznie bardziej elastyczne.

Kąpiel w siemieniu lnianym

Kuracja z siemienia lnianego działa wzmacniająco na płytkę paznokci. Wystarczy, że wsypiemy do szklanki 1,5 łyżeczki siemienia i zalejemy gorącą wodą. Po przestygnięciu moczymy paznokcie przez kilka minut. Po takiej kuracji (tzn. po kilku zabiegach) ich kondycja zdecydowanie się poprawi.

Maski do pielęgnacji skórek i paznokci

Doskonałym sposobem na wzmocnienie i regenerację paznokci będą także różnego rodzaju domowe maski. Przygotowanie każdej z nich to zaledwie kilka minut, a efekty – bardzo korzystne.

Maska czosnkowa
Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę lub miażdżymy widelcem. Dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek i dokładnie mieszamy. Kosmetyk wmasowujemy w paznokcie i skórki, a po kilku minutach zmywamy ciepłą wodą. Można użyć mocno pachnącego mydła, żeby zneutralizować czosnkowy aromat ?

Maska z żelatyny
Łyżeczkę produktu rozpuszczamy w szklance letniej wody, a po ok. 5 minutach delikatnie podgrzewamy. Nakładamy na paznokcie na około 10-15 minut.

Maska z żółtka, oliwy i cytryny
To w zasadzie ten sam przepis, który często polecany jest na włosy. 1 żółtko, łyżkę oliwy i kilka kropel soku z cytryny mieszamy w miseczce, i w powstałej miksturze zanurzamy palce na około 15 minut.

Maseczka z cytryny i soli morskiej
Łyżeczkę soku z cytryny mieszamy z mniej więcej połową łyżeczki soli (najlepiej drobno mielonej). Gdy sól się rozpuści, nakładamy kosmetyk na płytkę paznokcia (dla ułatwienia można użyć pędzelka). Trzymamy około 15-20 minut.

Wcierka z witaminy A+E
Jeżeli mamy dostęp do miękkich kapsułek z witaminą A i E, możemy nakłuć kapsułkę i wmasować suplement w skórki oraz paznokcie.

Nocna kuracja olejowa
Do tego zabiegu możesz wykorzystać najróżniejsze naturalne olejki, jednak do paznokci najbardziej polecany jest arganowy lub rycynowy. Delikatnie podgrzej olej, nałóż sporą ilość na paznokcie i skórki (a także całe dłonie, jeśli chcesz) i załóż bawełniane rękawiczki. Połóż się spać, a w nocy substancje odżywcze zrobią, co do nich należy ?

Kobieta dbająca o paznokcie

Lakiery i preparaty wzmacniające paznokcie

Oczywiście domową pielęgnację paznokci możemy wspomóc gotowymi preparatami i lakierami wzmacniającymi, które kupimy przez internet. Przed zamówieniem warto jednak dokładnie poczytać opinie na temat każdego kosmetyku, nad którym się zastanawiamy. Jeśli chcemy stosować odżywki w lakierze, musimy wyposażyć się także w dobry, najlepiej wzbogacony witaminami zmywacz do paznokci. To ważne, ponieważ zwykły aceton niestety nie będzie współpracował z naszymi odżywkami – co one naprawią, on zniszczy.

Każda z nas, a zwłaszcza ta, która jest nieszczęśliwą posiadaczką cienkich, łamliwych i rozdwajających się paznokci, powinna doskonale wiedzieć, jak pielęgnować paznokcie by były w możliwie najlepszej kondycji. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz wykonywać regularne zabiegi pielęgnacyjne, by cieszyć się zadbanymi i pięknymi dłońmi. Pamiętajmy więc, że sukces jest w naszych rękach!

Podobne artykuły