FryzjerMedycyna estetyczna

Sprawdź, ile kosztuje przeszczep włosów i jak wygląda zabieg

Twoje włosy z miesiąca na miesiąc stają się rzadsze, a z łysiną nie jest Ci do twarzy? Jeśli szukasz rozwiązania, aby uzupełnić i zagęścić przerzedzone włosy, to ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Dowiesz się z niego między innymi, ile kosztuje przeszczep włosów oraz jak wygląda zabieg. Zachęcamy do lektury.

Przeszczep włosów – skąd narodził się pomysł i jakie włosy można przeszczepić?

Przeszczep włosów może kojarzyć się z bardzo inwazyjnym zabiegiem. Tymczasem wcale tak nie jest. Co więcej, już po kilku dniach od zabiegu, możesz w pełni wrócić do pracy.

Zabieg polega na zagęszczeniu włosów nie tylko na głowie. Można bowiem zagęścić również przerzedzone brwi, rzęsy, a także włosy na skroniach czy wąsy. Stosuje się również zabiegi przeszczepiania włosów na torsie (np. w przypadku osób po zmianie płci), a nawet przeszczepia się włosy łonowe.

Zabiegom poddają się głównie mężczyźni, gdyż to ich problem nadmiernego wypadania włosów dotyka najczęściej. Kobiety stanową zaledwie 2% wszystkich osób, które poddają się zabiegom przeszczepu włosów.

Pierwszy raz przeszczepiono włosy na głowie w 1939 roku. Zabieg wykonał japoński lekarz – Okuda. Jego technika udoskonalana była latami, jednak dopiero w połowie lat osiemdziesiątych rewolucję przyniosły mini oraz mikroimplanty.

Powody wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, od przejściowych zaburzeń wywołanych stresem, nieodpowiednią dietą czy nieprawidłową pielęgnacją, przez choroby, aż po hormony. Te ostatnie są najczęstszą przyczyną łysienia. Dokładnie rzecz ujmując, za wypadanie włosów najczęściej odpowiadają męskie hormony. Testosteron, bo o nim teraz mowa, pod wpływem enzymów zmienia się na dihydrotestosteron (DHT), na który mieszki włosowe są bardzo wrażliwe, co w efekcie doprowadza do ich zniszczenia. Co ciekawe, łysienie nie dotyka potylicy, ponieważ tamte mieszki włosowe nie są wrażliwe na DHT. Toteż nawet osoby, u których włosy nadmiernie wypadają, zwykle z tyłu głowy mają gęstą czuprynę. A to już bardzo dobra cecha, ponieważ gęstość włosów z potylicy w większości przypadków jest na tyle wystarczająca, aby móc wykonać transplantację. A te włosy są przecież bardziej odporne na wypadanie, przez co efekt będzie długotrwały.

W przypadku kobiet łysienie androgenowe zdarza się rzadziej. Jeśli już dotknie, przyczyną zwykle są niedobory estrogenów. Co więcej, u kobiet łysienie wygląda zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Włosy silnie przerzedzają się na czubku głowy oraz w okolicach czoła, a przeszczep włosów odbywa się metodą ich zagęszczenia.

Czy każdy może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów?

Jak w każdym zabiegu, tak i przy tym istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim poważne choroby takie jak nowotwory, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Jeśli pacjent ma stany zapalne skóry, również nie może poddać się zabiegowi. Zabieg przeszczepu włosów nie będzie możliwy w przypadku łysienia plackowatego oraz jeśli łysina zajmuje ostatni stopień łysienia w skali Norwooda (czyli zajmuje większość głowy). Do przeciwwskazań u kobiet należą również zaburzenia hormonalne.

Ile kosztuje przeszczep włosów i jak wygląda zabieg?

Ceny są różne i tak naprawdę odpowiedź na pytanie, ile kosztuje przeszczep włosów, nie będzie nigdy jednoznaczna, ponieważ ceny zależne są nie tylko od samej kliniki, ale także od liczby implantów oraz wielkości miejsca zabiegowego. Można jednak oszacować na podstawie ogólnodostępnych cenników pewien zarys cenowy, który mieści się w granicach od 1 500 do nawet 10 000 złotych. Choć dla osób zmagających się z problemem, jeśli chodzi o przeszczep włosów cena nie grali roli. Wiele klinik oferuje dogodne rozwiązania, dzięki którym można koszty operacji rozłożyć na raty, co dla wielu jest jedyną formą pozwolenia sobie na wykonanie zabiegu. Co najważniejsze, dobre kliniki dają dożywotnią gwarancję na wzrost przeszczepionych włosów, a to jest w zasadzie bezcenne.

Jeśli chodzi o sam zabieg, to najpierw lekarz ustala z pacjentem linię włosów. W tym celu na czole wykonuje zarys, który musi wyglądać naturalnie. Linia rysowana jest na czole także zaraz przed zabiegiem, a ten trwa od 1 do 3,5 godziny. Wszystko zależy od tego, jaki jest rozmiar łysiny, wiek pacjenta oraz jaka dobrana została gęstość umieszczenia implantów, jak i sama ich ilość, a także technika zabiegu. Zanim dojdzie do przeszczepu, pacjent dostaje znieczulenie miejscowe. W przypadku przeszczepu włosów u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne.

Po znieczuleniu pacjenta lekarz przechodzi do kolejnego etapu, czyli zgolenia włosów z potylicy – miejsca, z którego pobrany będzie pasek skóry z włoskami. Zwykle pobiera się jeden lub kilka pasków o szerokości 1-1,5 cm. Pasek ten dzielony jest na implanty, które zawierają od jednego do trzech mieszków włosowych. W związki z tym blizna po pobranym paski ma zaledwie kilka milimetrów szerokości, dzięki czemu doskonale maskuje się później pod odrastającymi włosami.

Miejsce, w które przeszczepia się włosy, musi być nasączone solą fizjologiczną, przez co skóra staje się twardsza.

Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu.

Jakie są techniki przeszczepu?

Rozróżnia się trzy podstawowe techniki przeszczepu włosów. Zależnie od nich, zabieg wygląda nieco inaczej.

  1. W przypadku mikroimplantów mających zaledwie 0,6-0,9 mm średnicy, wszczepia się je w specjalnie przygotowane wcześniej kanaliki o tej samej wielkości. W celu uzupełnienia przerzedzonych włosów lub całkowitej łysiny, przy technice mikroimplantowej pozostawia się odległość między jednym a drugim implantem około 1 mm. Ma to na celu poprawę gojenia się oraz daje możliwość uzyskania optymalnej gęstości. Jeśli mamy do czynienia z dużymi ubytkami, niezbędne jest po około pół roku wykonać zabieg zagęszczający. Choć to zależy od oczekiwań pacjenta. Czasami już pierwszy zabieg daje spektakularne dla takiej osoby efekty.
  2. Kolejną techniką są mikro nakłucia wykonywane pod odpowiednim kątem. Wszystko dlatego, by nadać naturalny wygląd. W przypadku równego ustawienia włosów głowa może w efekcie przypominać szczotkę. Podobnie zresztą jak w przypadku zwiększenia liczby włosów w pojedynczym implancie. Warto tutaj wspomnieć, że u osób, które nieodwracalnie straciły włosy w wyniku naświetlania, stosuje się większe odstępy między implantami. Wszystko dlatego, że skóra jest wtedy gorzej ukrwiona, a w efekcie przeszczep może się nie przyjąć.
  3. Ostatnią techniką jest zautomatyzowana metoda przeszczepu włosów, jaką jest SmartGraft. Technika ta pozwala zwiększyć liczbę poszczególnych włosów w trakcie jednego zabiegu, a to pozwala zaś skrócić czas jego trwania. Istotnym jest fakt, że urządzenie nie uszkadza pobieranych włosów, a ich przeżywalność wynosi prawie 100 procent. Zabieg tą techniką przeprowadzany jest przy miejscowym znieczuleniu. Polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z tylnej części głowy. Atutem tej metody jest fakt, że po zabiegu nie zostają żadne blizny, a pacjent nie odczuwa drętwienia w miejscu poboru włosów. Przy tej technice nie ma potrzeby stosowania żadnych szwów, a pacjent może wrócić do codziennej aktywności już na kolejny dzień po zabiegu.

Przeszczep włosów – jak wygląda okres po zabiegu?

Przeszczep włosów nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, aczkolwiek przez kilka pierwszych dni mogą występować obrzęki oraz zasinienia, a czasami pacjenci skarżą się również na niewielki ból w miejscu przeszczepu. W związku z powyższym lekarz zazwyczaj przepisze pacjentowi leki przeciwbólowe, neomycynę (antybiotyk do spryskiwania skóry głowy) oraz plastry żelowe na zimne okłady. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent powinien spryskiwać głowę oraz stosować zimne okłady. Po kilku dniach od zabiegu (max 7 dni) dolegliwości ustępują, a niewielkie strupki po nakłuciach znikają. Po upływie pełnego tygodnia nie wymaga się już stosowania specjalnej pielęgnacji. Co więcej, można już śmiało wystawiać głowę na działanie czynników atmosferycznych.

Warto pamiętać, że po przeszczepie (w ciągu 2 tygodni) włoski wypadną z przeszczepionych mieszków. Następnie po około 3 miesiącach podejmą one ponowną produkcję, która będzie już dożywotnia. W dalszych miesiącach włosy urosną już na tyle, by można było nazwać to fryzurą. Należy jednak pamiętać o dobrym wyborze fryzjera, który odpowiednio zadba o pielęgnacje przeszczepionych włosów. Wszelkie zabiegi fryzjerskie można wykonywać dopiero po około 2 tygodniach od przeszczepu. Wtedy skóra już będzie w pełni zagojona. W przypadku przeszczepu rzęs, brwi lub włosów na torsie, należy pamiętać, iż włosy te będą wymagały przycinania, ponieważ będą nieustannie rosnąć.

Jeśli po upływie 1-2 lat od przeszczepu problem wypadania włosów nadal będzie występował, należy ponownie udać się na zabieg, aby wyrównać ewentualne różnice i zagęścić włosy.

Przeszczep włosów pomaga nie tylko odzyskać piękną fryzurę, ale także pewność siebie. Pamiętaj jednak, aby przed zabiegiem upewnić się, czy lekarz ma odpowiednie doświadczenie w transplantacji włosów. Warto sprawdzić ile zabiegów wykonał oraz jaką technikę stosuje. Doskonale, jeśli będzie dysponował przykładowymi zdjęciami z poprzednich zabiegów. Dopytaj również o ewentualne powikłania. Wybierając klinikę, zwróć także uwagę na informacje o niej w internecie oraz na to, czy przeszczepami zajmuje się tylko jedna osoby, czy może gabinet ma w kadrze więcej lekarzy. Może się wydawać to błahostką, ale w przypadku, jeśli zajdzie potrzeba powtórzenia zabiegu za kilka lat, możesz nie mieć gwarancji ciągłości leczenia w klinice o jednoosobowej działalności.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *