Co to są hydrolaty i jak je stosować? Przepis na domowe hydrolaty do twarzy

Co to są hydrolaty i jak je stosować? Przepis na domowe hydrolaty do twarzy

Hydrolaty zwane również wodami kwiatowymi są produktami destylacji pary wodnej różnych roślin. W czasie tego procesu dochodzi do wytworzenia olejków eterycznych, a efektem ubocznym są hydrozole, czyli właśnie hydrolaty. Powstała mieszanina wodna posiada pielęgnacyjne i silnie nawilżające właściwości zależne od materiału, z którego powstała. Hydrolaty mają w swoim składzie substancje aktywne, które rozpuściły się w wodzie. Jak działają i jak stosować hydrolaty do twarzy?

Hydrolat co to za produkty?

Hydrolaty  a inaczej – wody kwiatowe nie tylko nawilżają, ale także łagodzą oraz odżywiają skórę. Dzięki temu zyskują wiele zwolenniczek, które nie wyobrażają sobie codziennej pielęgnacji bez sięgania po wody kwiatowe. Hydrolaty do twarzy pozwolą ukoić zmęczoną i suchą skórę. Można je z powodzeniem stosować jako tonik, wodę do przemywania twarzy lub mieszać z olejkami, żelami hialuronowymi, czy serum.

Jak wspomnieliśmy, hydrolaty są pozostałością po destylacji świeżej rośliny parą wodną. Powstały wskutek tego procesu olejek eteryczny, to drobiny oleju, które nie rozpuszczają się w wodzie. Dlatego po wystudzeniu, olejek eteryczny oddziela się od wody, do której przenikają zaś inne, rozpuszczalne w wodzie składniki oraz niewielkie ilości olejku (0,02% – 0,5%). W taki oto sposób powstają popularne w ostatnim czasie hydrolaty.

Warto wspomnieć, że hydrolaty do twarzy to w pełni naturalne składniki nieposiadające w swoim składzie żadnych konserwantów. W związku z powyższym okres ważności produktu jest stosunkowo krótki. Wody kwiatowe należy przechowywać w lodówce. Naturalne hydrolaty można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi czy naturalnymi kosmetykami zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Hydrolaty do twarzy nie zawsze były tak popularne

Niedawno hydrolaty zyskały tak wielką popularność. Do pewnego momentu był to produkt bezużyteczny w kosmetologii. Dzisiaj jednak jego właściwości docenia się coraz częściej.

Wody kwiatowe charakteryzują się zbliżonym do naturalnego pH. Są również delikatniejsze od olejków eterycznych. Niektóre hydrolaty można stosować tylko jako półprodukty do domowych produkcji naturalnych kosmetyków lub po wcześniejszym rozcieńczeniu. Nadają się idealnie jako faza wodna przy tworzeniu domowych kremów, lotionów, czy mydeł. Są jednak i takie hydrolaty, które z powodzeniem można stosować w naturalnej formie, bezpośrednio na skórę. Wówczas mogą zastąpić tonik czy wodę odświeżającą do twarzy. Substancje roślinne wykazują doskonałe właściwości nawilżające i pielęgnujące.

Hydrolaty do twarzy, kto może je stosować?

Hydrolaty nadają się praktycznie do każdego typu cery. Ważne jest jednak, aby dobrać rodzaj hydrolatu do cery oraz jej stanu zdrowia. Właściwości pielęgnacyjne są zależne od materiału, z którego powstał hydrolat, czyli od rodzaju rośliny. Tak rozróżniamy m.in.:

Hydrolaty z róży

Czyli najpopularniejsze wody różane. Pozyskuje się je z płatków róż rośliny Rosa Damascena. Jest idealnym środkiem pielęgnacyjnym dla przesuszonej skóry. Zawarte w niej antocyjany oraz kwas galusowy działają antyoksydacyjne i oczyszczająco, a także łagodzą podrażnienia i wzmacniają naczynia krwionośne. Hydrolaty do twarzy z płatków róż można stosować zamiast toniku. Hydrolat różany pomaga również zniwelować cienie pod oczami. Wystarczy zmoczyć waciki w wodzie różanej i położyć je na powiekach na około 10 minut. Ciekawostką jest fakt, że do wyprodukowania jednego litra olejku eterycznego, potrzeba aż kilka ton płatków róż. W procesie produkcji powstaje więc spora ilość wody różanej.

Hydrolaty do twarzy z kwiatów słodkiej pomarańczy

Dzięki flawonoidom hesperydyny wykazują działanie antyoksydacyjne i wzmacniające. Ponadto zawierają w swoim składzie również betainę, która wykazuje właściwości nawilżające. Hydrolat pomarańczowy doda blasku szarej i zmęczonej skórze. Jest także zalecany przy skórze dojrzałej, gdyż skutecznie ją ujędrni. Wpłynie również pozytywnie na wzmocnienie i uelastycznienie naczyń krwionośnych, dlatego też zalecany jest również osobom z cerą naczynkową.

Hydrolat oczarowy

Będzie idealnym produktem dla zanieczyszczonej, tłustej cery z rozszerzonymi porami. Hydrolat oczarowy poprawi ukrwienie oraz koloryt skóry, a także przyczyni się do zniwelowania poziomu wydzielania sebum. Ma również wpływ na szybsze procesy regeneracji skóry podrażnionej np. po depilacji, czy opalaniu. Hydrolat oczarowy wpływa tonizująco i chroni skórę przed drażniącymi czynnikami, przez co zaleca się jego stosowanie również osobom z cerą alergiczną, wrażliwą, nadmiernie zaczerwienioną, czy z pękającymi naczynkami. Wszystko za sprawą dużej ilości garbników (elagotanin i hamamelitanin) zawartych w roślinie. Hydrolat oczarowy pozyskiwany jest z drzewa lub kwiatów oczaru wirginijskiego.

Hydrolaty lipowe

Poleca się jako preparat oczyszczający i zmiękczający skórę. Wody z kwiatów lipy wykazują również działanie ochronne. To doskonały wybór dla osób z cerą wrażliwą, atopową czy alergiczną. Doskonale załagodzi stany zapalne oraz podrażnienia skóry. Nadaje się również do pielęgnacji włosów, doda im miękkości i puszystości.

Hydrolaty do twarzy z lawendy

Wykazują właściwości antyseptyczne, gojące i łagodzące, a także antyoksydacyjne oraz regenerujące. Wzmacniają cebulki włosów i hamują ich wypadanie, a także stymulują ich wzrost. Doskonale zabezpieczają włókno włosa oraz chronią przed utratą koloru pod wpływem działania promieni słonecznych.

Hydrolaty z kocanki włoskiej

Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Skutecznie złagodzą podrażnienia, zmiany alergiczne oraz pomogą w zanikaniu naczynek, wybroczyn, krwiaków, czy siniaków pourazowych. Hydrolat z kocanki włoskiej skutecznie zmniejszy również rumień, objawy trądziku różowatego, czy poparzenia słoneczne. Podobne właściwości wykazują hydrolaty z drzewa oliwkowego, zielonej herbaty oraz werbeny.

Hydrolaty rumiankowe

Natomiast hydrolaty rumiankowe działają przeciwzapalnie i łagodząco. Można stosować je przy każdym typie cery, nawet wrażliwej czy naczynkowej.

Hydrolaty z pszenicy

Zalecane do cery suchej, odwodnionej, szorstkiej, dojrzałej oraz tej z pierwszymi zmarszczkami, czy obniżoną elastycznością.

Jak stosować hydrolaty do twarzy?

Choć hydrolaty pachną zdecydowanie delikatniej niż olejki, to jednak warto pamiętać, że ich zapach może być nawet inny, niż aromat olejku eterycznej z tej samej rośliny. Warto na początku kupić mniejsze opakowanie, aby upewnić się, że zapach będzie odpowiadni. Hydrolaty do twarzy stosowane zamiast toniku, wystarczy, że spryskasz nim twarz, szyję oraz dekolt. Chwilę odczekasz, by woda kwiatowa wchłonęła się w skórę, a następnie ewentualny nadmiar należy zetrzeć wacikiem. Przy cerze alergicznej warto rozcieńczać hydrolaty z czystą wodą, zachowując proporcje 1:1.

Jak zrobić hydrolaty do twarzy w domu?

Hydrolaty do twarzy możesz z powodzeniem kupić w sklepie z półproduktami kosmetycznymi lub zamówić przez internet. Możesz pokusić się o ich przygotowanie samodzielnie w domu. Jeśli posiadasz specjalną aparaturę do destylacji (np. aparatura bimbrownicza), świetnie się sprawdzi przy domowej produkcji hydrolatu. Można go wykonać przy wykorzystaniu zwykłego garnka i miski. Hydrolat można przygotować z mieszanki różnych ziół i płatków róż, zależnie od potrzeb.

Do garnka wkładamy mniejszą miseczkę, a naokoło niej układamy świeże rośliny o właściwościach leczniczych. Następnie rośliny zalewamy niewielką ilością wody (woda demineralizowana, woda miękka). Stawiamy ganek na ogniu i podgrzewamy. Gdy woda zacznie parować, przykrywamy garnek odwróconą pokrywką, tworząc tzw. kondenser. Na odwróconej pokrywce dodatkowo umieszczamy kostki lodu. Mają one za zadanie przyspieszyć skraplanie się pary wodnej, która będzie spływać wprost do umieszczonej w garnku miseczki.

Tak oto domowym sposobem możesz przygotować własne hydrolaty do twarzy.

Hydrolaty cieszą się coraz większą popularnością, a ich różnorodność pozwala dobrać wodę kwiatową indywidualnie do potrzeb każdej cery. Wody kwiatowe można stosować nie tylko na twarz, sprawdzą się również jako mgiełki na włosy (bez spłukiwania). Te naturalne kosmetyki wymagają również odpowiedniego przechowywania. Jak już wspominaliśmy, należy je trzymać szczelnie zamknięte w lodówce. Warto pamiętać, że nie należy wystawiać hydrolatów na działanie promieni słonecznych.

Źródło:

  • https://dermaestetic.pl/uroda/hydrolaty-czym-sa-je-stosowac/
  • https://orphica.pl/blog/hydrolaty-czyli-wody-kwiatowe.html

Podobne artykuły