Co to jest henna? W jaki sposób można ją stosować? Najważniejsze informacje o hennie

Co to jest henna? W jaki sposób można ją stosować?

Henna to naturalna substancja pochodzenia roślinnego, stosowana od wieków do barwienia ciała i włosów. Pomimo upływu czasu, jej popularność nie maleje, a spektrum zastosowań jest nadal bardzo szerokie. Najczęściej używa się jej w kosmetyce, ale bywa stosowana również w lecznictwie, o czym nie wszyscy wiedzą. Co to jest henna i jakie tajemnice kryje w sobie ta substancja? O tym w dalszej części artykułu.

Henna co to jest? Poznaj tajniki tej popularnej substancji

Henna to naturalny barwnik wytwarzany z liści i łodyg rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Krzew ten porasta tereny Afryki, Australii i Azji Południowej oraz Ameryki Łacińskiej. Najwięcej barwnika posiadają liście młodych roślin, których wiek nie przekroczył 5 lat. To właśnie w nich znajduje się substancja o nazwie lawson – czerwono – pomarańczowy barwnik, który pozwala barwić włosy i skórę.

Henna wytwarzana jest z ugotowanych i sproszkowanych liści. Naturalna henna bez żadnych dodatków ma postać zielonkawego proszku. Aby ją użyć do barwienia, wystarczy połączyć ją z wodą i zakwaszaczem, którym może być na przykład kwas cytrynowy. Kiedy przybierze konsystencję papki, można ją używać do barwienia.

Naturalne pochodzenie henny sprawia, że preparat jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia i bardzo rzadko alergizuje. Ponadto świetnie odżywia i wzmacnia farbowane włosy, dzięki czemu stają się jedwabiście gładkie i lśniące. Henna, a właściwie zawarty w niej lawson, tworzy na powierzchni włosów ochronną warstwę, dzięki czemu są one odporne na działanie promieniowania UVA i UVB.

Henna w kulturze Bliskiego i Dalekiego Wschodu

Właściwości barwiące henny znane były już w czasach starożytnych. Wykopaliska archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat potwierdzają, że substancja ta wykorzystywana była do barwienia mumii znanych osobistości. Barwnikiem malowano włosy, paznokcie stopy i dłonie zmarłych, a nawet płótna, w które zawijano zwłoki.

Hennę stosowały również kobiety Bliskiego i Dalekiego Wschodu do koloryzacji włosów, paznokci i zdobienia ciała. Używali jej również wojownicy, którzy poprzez kolorowe wzory na twarzy, akcentowali swój status plemienny. W różnych kulturach hennę stosowało się i stosuje podczas wielu uroczystości i obrządków kulturowych. Malowanie wzorów na ciele według niektórych wierzeń zapewnia szczęście, dostatek i piękno. Dlatego henny używa się podczas ceremonii ślubu czy chrztu. W krajach arabskich henną barwiono również całe ciało, aby nadać mu lekko brązowego kolorytu, co miało świadczyć o zdrowiu i witalności.

Henna – właściwości i zastosowanie

Henna w kosmetyce

Henna posiada szereg niezwykłych właściwości, które wykorzystuje się bardzo chętnie w kosmetyce. Najczęstszym zastosowaniem henny jest barwienie włosów, brwi i rzęs. Barwnik zawarty w hennie wnika w głąb włosów, wiążąc się z keratyną. Dzięki temu uzyskany kolor jest trwały i zupełnie naturalny. Włosy zafarbowane henną nie niszczą się jak przy użyciu tradycyjnych farb. Co więcej, stają się one grubsze, nabierają blasku i zdrowego wyglądu. Dzięki zdolności łączenia się barwnika z naturalnym budulcem włosów kolor nie wypłukuje się tak szybko, jak w przypadku zastosowania zwykłych farb.

Henna znalazła więc zastosowanie w wielu szamponach czy płukankach do włosów. Można ją stosować również jako samodzielny produkt nakładany w formie przygotowanej pasty do koloryzacji włosów.

Henna bardzo często stosowana jest również do barwienia brwi i rzęs. Ta naturalna metoda koloryzacji pozwala delikatnie zaakcentować te elementy naszej urody. Dzięki temu spojrzenie nabiera głębi i wyrazistości, a my na dłuższy czas możemy zapomnieć o malowaniu brwi czy rzęs. Z tego typu zabiegu można skorzystać w każdym gabinecie kosmetycznym. Ale dzięki dostępnym w drogeriach gotowych produktach, możemy hennę zastosować również w domu. Tu jednak zalecamy szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku henny na brwiach. Brwi zazwyczaj szybko łapią kolor i ważne jest, aby dokładnie pilnować czasu i kontrolować barwę. Zbyt mocno zafarbowane nie będą wyglądały naturalnie.

Henna stosowana jest też do wykonywania tatuaży. Jej zaletą jest to, że po jakim czasie zmywa się z powierzchni skóry. Nasz tatuaż więc nie będzie trwałym elementem naszego wizerunku i bardzo szybko można wykonać go zmienić na inny.

Henna jako środek leczniczy

Henna to produkt, który posiada nie tylko właściwości kosmetyczne. Znajduje zastosowanie także w lecznictwie. Już starożytne ludy stosowały lawsonię jako środek do leczenia biegunek, ospy wietrznej, trądu i odry. Wykorzystywało się ją również jako panaceum na czerwonkę, żółtaczkę i choroby weneryczne. Preparaty na bazie henny stosowano również przy dolegliwościach wątroby. Wyciąg z liści rośliny w połączeniu z miodem i masłem to również doskonały środek na infekcje górnych dróg oddechowych.

Medycyna ludowa wykorzystuje także dobroczynne właściwości lawsonii w kuracji łuszczycy, egzemy i innych schorzeń dermatologicznych. Wyciąg z kory stosuje się do leczenia oparzeń.

Henna to również znany od setek lat środek przeciwłupieżowy. Wówczas łączono ją z oliwą i dziegciem, tworząc miksturę, która nie dość, że likwidowała problem z łupieżem, to jeszcze doskonale odżywiała i wzmacniała włosy. Dziś właściwości przeciwłupieżowe henny nie zostały zapomniane. Substancja dodawana jest do wielu szamponów zwalczających objawy łupieżu.

Henna skład

Czysta henna jako produkt pochodzenia naturalnego bardzo korzystnie wpływa na stan naszych włosów i skóry. A to wszystko dzięki cennym substancjom, które zawiera. W hennie można więc znaleźć magnez, wapń, błonnik, enzymy, miedź, mangan cynk i żelazo. Poza tym jest bogata w witaminy z grupy B, A i D oraz kwas linolowy i oleinowy.

Jak wiadomo, henna to czerwono – pomarańczowy barwnik. Skąd zatem szeroki wybór odcieni tego preparatu? Zróżnicowane kolory henny uzyskuje się poprzez dodawanie do produktu różnorodnych naturalnych barwników.

W dostępnej na rynku hennie można więc znaleźć dodatek innych substancji naturalnego pochodzenia, które zmieniają jej odcień. I tak:

Indigofera Tinctoria – Indigo – (Indygowiec barwierski)

Dodaje czarnej barwy z połyskiem w kolorze niebieskim.

Cassia Obovata Leaves

Dodaje włosom złotych refleksów. Dodatkowo odżywia włosy oraz wpływa na stan cebulek.

Emblica Officinalis – Amla (ekstrakt z agrestu indyjskiego)

Dodatek tej substancji ochładza odcień brązu. Ponadto opóźnia siwienie włosów, odżywiając je i wzmacniając.

Eclipta Alba – Bhringaraj

Substancja nadająca czarny kolor. Wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów.

Jatropha Glandulifera – Jatropha

Wzbogaca hennę o odcienie miedziane i rude.

Jak widać, dodatek różnorodnych ziół pozwala w naturalny sposób barwić i pielęgnować włosy. Wymienione składniki to jeszcze nie wszystko, co możemy spotkać w składzie henny. Często pojawiają się również inne roślinne dodatki pielęgnacyjne, które mają zbawienny wpływ na stan skóry, włosów i cebulek.

Jednak nie każda henna posiada tylko naturalny skład. Zdarzają się produkty, do których dla szybszego działania lub uzyskania innego odcienia, dodawane są chemiczne substancje. Niektóre z nich mogą wywoływać odczyny alergiczne na skórze. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić skład henny, a jeśli zdecydujemy się na tą z dodatkiem sztucznych substancji, wykonajmy przed użyciem próbę uczuleniową.

Jak stosować hennę podczas domowych zabiegów?

Przed zastosowaniem henny, warto wiedzieć, że ostateczny kolor, jaki uzyskamy, uzależniony jest od odcienia naszych naturalnych włosów. Inaczej bowiem ten sam kolor henny będzie wyglądał na włosach ciemnych, a inaczej na jasnych. To, jak długo henna utrzyma się na włosach, zależy od struktury naszych naturalnych kosmyków. Pamiętajmy również, że henna nie zmieni drastycznie koloru włosów, a jedynie pogłębi ich odcień.

A teraz możemy przystąpić do koloryzacji…

Odpowiednią ilość henny mieszamy z ciepłą wodą. Konsystencja mieszanki powinna przypominać gładką papkę. Dodajemy kilka kropli soku z cytryny i ponownie mieszamy. Kwas cytrynowy zawarty w soku wspomaga koloryzację. Odstawiamy na kilka minut, aby masa zgęstniała. Po tym czasie nakładamy ją na umyte włosy. Włosy zawijamy folią spożywczą oraz ręcznikiem dla utrzymania stałej temperatury.

Czas trzymania mieszanki na włosach zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, rodzaju preparatu oraz od struktury naszych włosów. Henna bowiem nie działa tak szybko, jak tradycyjna farba. Zakłada się, że koloryzacja henną może trwać od 30 minut do godziny. Producenci niektórych preparatów zalecają wydłużyć czas koloryzacji do 2 – 3 godzin.

Aplikowanie henny na włosy powinno odbywać się w rękawiczkach ochronnych. W przeciwnym razie zabarwimy skórę, co będzie trudne do usunięcia. Po koloryzacji włosów henną nie powinno się ich myć przez 48 godzin. Tyle bowiem czasu potrzeba, aby kolor się utrwalił. W przeciwnym razie może dojść do jego przedwczesnego wypłukania.

Henna do pielęgnacji ciała

Dzięki hennie uzyskamy nie tylko piękny kolor włosów brwi czy rzęs, ale również naturalnie wyglądającą opaleniznę. W tym celu mieszamy 3 łyżeczki henny z oliwą z oliwek (100 ml), pozostawiamy na kilka godzin w celu dobrego połączenia się składników, a następnie wcieramy w umyte ciało. Mieszankę pozostawiamy na skórze na całą noc. Rano zmywamy i cieszymy się pięknie opalonym ciałem. Henna nie tylko delikatnie zabarwi skórę, ale dodatkowo ją odżywi i zregeneruje.

Henna to niezwykła substancja. Pozwoli w naturalny sposób zadbać o włosy, ciało, ale również o zdrowie. Wszystkie te zalety henny stawiają ją w czołówce naturalnych kosmetyków, po które warto sięgać częściej, niż po chemiczne preparaty. Nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henna 

Podobne artykuły