Henna brwi i rzęs w domu – jak samodzielnie farbować brwi i rzęsy?

Henna na rzęsy i brwi. Poradnik dotyczący samodzielnego farbowania brwi i rzęs

Henna brwi i rzęs to doskonały sposób na naturalne podkreślenie swojej urody. Wiele kobiet decyduje się na taki zabieg, aby zaoszczędzić czas podczas codziennego makijażu. Ufarbowane henną brwi czy rzęsy są ładnie przyciemnione i nie ma potrzeby codziennego ich malowania. Dlatego henna rzęs i brwi to idealne rozwiązanie dla zapracowanych i zabieganych pań. Można wykonać ją w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. To nic trudnego. Z naszym poradnikiem bez problemu ufarbujesz swoje włoski i zadbasz o ich naturalny, piękny wygląd.

Czym jest henna?

Henna to rodzaj proszku otrzymywanego z ususzonych i rozdrobnionych liści krzewu lawsonii bezbronnej, która rośnie w gorącym klimacie Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Liście rośliny zawierają czerwono – brunatny barwnik – lawson, który nadaje się do farbowania włosów i skóry.

Hennę wytwarza się z ugotowanych i sproszkowanych lici lawsonii. Najlepszym surowcem do produkcji barwnika są rośliny, które nie przekroczyły 5 lat. Pozyskana w taki sposób henna ma postać zielonkawego proszku, który w pojedynkę nie ma zdolności barwiących. Dopiero połączony z odpowiednimi zakwaszaczami (np. kwasek cytrynowy) nadaje się do zabarwiania skóry i włosów.

Właściwości barwiące henny wykorzystywane były już w czasach starożytnych, kiedy stosowano hennę do farbowania włosów, paznokci  i ozdabiania ciała. Dziś ten naturalny kosmetyk chętnie używa się jako alternatywę dla przesyconych chemicznymi dodatkami farb do włosów.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Henna nie niszczy farbowanych włosów, a jej roślinne pochodzenie czyni z niej substancję o wiele bardziej bezpieczną dla alergików, niż popularne farby na bazie amoniaku. Dlatego też hennę stosuje się również do barwienia brwi i rzęs. Ponieważ jej działanie nie jest agresywne, preparat nie zaszkodzi delikatnym włoskom, które zyskają naturalne delikatne zabarwienie.

Do stosowania henny na brwi czy rzęsy potrzeba jest odrobina wprawy. Dlatego pierwszy zabieg najlepiej wykonać w gabinecie kosmetycznym, gdzie możemy zobaczyć, jak powinno się tę czynność przeprowadzić. Później samodzielne farbowanie włosków w domu będzie o wiele łatwiejsze.

Henna do brwi i rzęs – czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Henna występująca w czystej postaci zielonkawego proszku zawiera tylko jeden barwnik w odcieniu brunatno – czerwonym. Dlatego dzięki naturalnej hennie możliwe jest zafarbowanie włosków tylko na taki kolor. Aby uzyskać preparat, który będzie mógł farbować na różne kolory, należy zmieszać go z innymi naturalnymi barwnikami. Najczęściej do henny dodaje się substancję o nazwie indygo, która pozwala uzyskać czarny odcień henny. Domieszki innych substancji pochodzenia roślinnego umożliwiają uzyskanie innych odcieni, od miedzianych poprzez rude, aż do brązowych.

Kupując hennę w drogerii, warto zapoznać się z jej składem. Bywa bowiem tak, że producenci kosmetyków dodają do czystej henny chemiczne sztuczne barwniki, aby uzyskać pożądany kolor kosmetyku. Taka henna nie jest już bezpieczną i naturalną mieszanką. Może ona wywoływać reakcje alergiczne i nie być tak neutralną dla naszego organizmu. Popularną substancją dodawaną do czarnej henny jest parafenylenodiamina w skrócie oznaczana jako PPD. Barwnik ten wykazuje silne właściwości alergizujące i może powodować uczulenia i podrażnienia skóry.

Henna do brwi i rzęs może być dostępna w formie proszku, który przed użyciem trzeba połączyć z wodą utlenioną lub w postaci kremu czy żelu. Żelową czy kremową hennę łatwiej się aplikuje, gdyż od razu jest gotowa do bezpośredniego użycia.

Przygotowanie do farbowania

Przed przystąpieniem do farbowania henną brwi czy rzęs w domu, warto wykonać próbę uczuleniową, aby zminimalizować ryzyko podrażnień delikatnych okolic oczu. Test alergiczny wykonujemy na co najmniej 24 godziny przed zastosowaniem kosmetyku. Odrobinę henny nakładamy na skórę w mało widocznym miejscu, np. za uchem lub w zgięciu łokcia i obserwujemy czy nie dochodzi do reakcji alergicznej. Jeśli po upływie doby nasza skóra nie zareagowała żadnym niepokojącym odczynem, można przystąpić do farbowania rzęs czy brwi.

Henna na rzęsy i brwi – przebieg farbowania

Wybór preparatu

Podstawową rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, przygotowując się do samodzielnej henny w domu, jest dobór odcienia preparatu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku brwi. Kolor powinien być  odpowiednio dostosowany do barwy naszych naturalnych włosków. Nie można wybierać kolorów zbyt ciemnych, gdyż możemy otrzymać bardzo nienaturalny i zbyt przerysowany efekt.

Podczas pierwszej koloryzacji bądźmy bardzo ostrożne i nie przesadzajmy z czasem pozostawiania kosmetyku na włoskach. Nie wiemy bowiem, jak nasze brwi zareagują na zabieg i czy kolor nie wyjdzie zbyt ciemny. Do pierwszego zabiegu można sięgnąć po hennę w żelu, która z reguły słabiej barwi.

Henna brwi i rzęs – nakładanie kosmetyku

Bez względu na to, jaką hennę kupiłyśmy, przed nałożeniem preparatu należy zapoznać się z instrukcją użycia, którą dołącza producent i ściśle jej przestrzegać. Jedne preparaty trzeba będzie rozrabiać, inne mają gotową postać. Po przygotowaniu kosmetyku możemy przystąpić na aplikacji.

Aby zabezpieczyć skórę przed zafarbowaniem, należy nanieść na nią wazelinę lub tłusty krem. Dolną powiekę można dodatkowo ochronić płatkiem kosmetycznym. Przygotowywane do farbowania włoski odtłuszczamy za pomocą toniku.

Aplikacja na brwi

Nakładając hennę na brwi w domu, należy zacząć od najwyższego ich punktu i kierować się w stronę początku, czyli miejsca, gdzie brew jest najgrubsza. Następnie rozprowadzamy kosmetyk na całej długości brwi, nadając jej ładny, naturalny kształt. Do nanoszenia henny najlepiej używać cienkiego pędzelka. Pamiętajmy, aby preparat rozprowadzać bardzo delikatnie. Wówczas unikniemy zafarbowania skóry pomiędzy włoskami.

Najpierw hennę nanosimy na jedną brew, a następnie na drugą, zwracając uwagę na ich odpowiednią symetrię. Po czasie zalecanym przez producenta henny zmywamy preparat przy użyciu wilgotnego płatka kosmetycznego. Płatek dobrze jest nasączyć w wodzie z mydłem. Pamiętajmy, aby zmywanie rozpocząć od tej brwi, na którą w pierwszej kolejności nakładaliśmy hennę.

Nakładanie henny na rzęsy

Do aplikacji henny na rzęsy dobrze jest wykorzystać nieużywaną szczoteczkę po tuszu do rzęs. Dzięki temu precyzyjnie nałożymy preparat na wszystkie włoski. Zabieg rozpoczynamy od dokładnego pokrycia henną dolnych rzęs. To samo wykonujemy na górnych włoskach. Aby preparat nie dostał się do oczu, najlepiej czynność wykonywać przy zamkniętych oczach. Wówczas warto poprosić o pomoc drugą osobę.

Hennę zmywamy po ok. 5 – 10 minutach (w zależności od rodzaju kosmetyku).

Henna rzęs i brwi – efekty

Efekty farbowania rzęs przy użyciu henny w domu utrzymują się zwykle około miesiąca, natomiast brwi – 2 tygodnie. Dla podtrzymania uzyskanego rezultatu zabieg należy powtórzyć, jeśli tylko zauważymy, że włoski stają się coraz jaśniejsze. Ponieważ henna nie szkodzi włoskom, można ją bezpiecznie stosować, kiedy tylko zachodzi taka konieczność.

Jeżeli po wykonanym zabiegu farbowania kolor wydaje nam się zbyt intensywny, można go delikatnie usunąć przy użyciu specjalnego płynu do usuwania henny lub zwykłego kosmetyku do demakijażu.

Przeciwwskazania do wykonania henny

Henna, jak każdy inny zabieg koloryzacyjny nie może być wykonana w niektórych przypadkach. Przeciwwskazaniem w tym wypadku  są:

  • uczulenie na którykolwiek składnik kosmetyku,
  • choroby oczu, np. jęczmień, stany zapalne oczu lub zaczerwienienie, zapalenie spojówek,
  • zapalenie skóry,
  • zaczerwienienie lub opuchlizna powiek,
  • otarcia lub uszkodzenia naskórka w okolicy brwi lub oczu,
  • świeżo wykonana depilacja brwi.

Henna brwi i rzęs to domowy zabieg, który wykonuje coraz więcej kobiet, aby podkreślić swoje spojrzenie. Zaletą henny jest dość długotrwały efekt i niska cena. Decydując się na zabieg w gabinecie kosmetycznym, zapłacimy zaledwie 20 – 30 zł. Jeśli kupimy hennę do samodzielnej koloryzacji, koszty będą jeszcze mniejsze. Opakowanie kosmetyku kosztuje kilkanaście złotych, a wystarczy ono do przeprowadzenia kilku zabiegów. Warto więc stosować hennę na swoich brwiach czy rzęsach, pamiętając o zachowaniu ostrożności podczas aplikacji preparatu. Z czasem dojdziemy do takiej wprawy, że henna stanie się dla nas przysłowiową „bułką z masłem”.

Źródło:

  • http://www.nasalony.pl/kosmetyka/domowe-abc/425-henna-brwi-i-rzes-step-by-step

Podobne artykuły